انجمن تفريحي قاطي گزارشي كه قرار است بخوانيد درباره همين «خواهر‌ خواندگي» و «برادر خواندگي» بين ايران و كشور‌هاي مختلف دنياست.

خواهر خواندگي بين شهر‌ها و كشور‌ها يكي از قرارداد‌هايي است كه از مدت‌ها قبل بين كشور‌هايي كه با هم مشتركات فرهنگي، هنري، تاريخي و... دارند باب است. مثلا شما در دل آمريكا مي‌توانيد خياباني به اسم تهران و محله‌اي به اسم پرشيا ببينيد كه خب در نوع خود بسيار جالب است.

تهران در الجزاير با يك نگاه به نقشه شهر ويلا يا در الجزاير متوجه مي‌شويد كه منطقه‌اي به اسم تهران در آن وجود دارد. اين شهر كه قسمت فرانسوي‌نشين الجزاير را تشكيل مي‌دهد، داراي حدود 3 ميليون نفر جمعيت است.

اصفهان در آلمان هر قدر شهر اصفهان خوش آب‌وهوا است، خياباني كه خارج از مرز‌هاي كشور به اين نام است در دل صحرا و در آفريقاي جنوبي واقع شده. البته بنا به موقعيتي كه شهر اصفهان دارد اين شهر با شهر‌هاي زيادي خواهر‌خواندگي دارد، يكي از اين شهر‌ها فرايبورگ آلمان است. در اوايل سال 1390 نمايندگان فرايبورگ به شهر اصفهان سفر كردند تا در كانون فرهنگي ايران شركت كنند. در اين مراسم بود كه استارت خواهر‌خواندگي بين دو شهر در آلمان و ايران زده شد.

اصفهان در مالزي خيابان اصفهان در نزديكي مركز شهر كوالالامپور و در فاصله بسيار اندك از ميدان تاريخي و معروف مردكا (Merdeka) و المان‌هاي معروف تاريخي اين شهر مانند مسجد جامع قرار دارد.اين خيابان كوچك در محل تلاقي دو خط حمل و نقل شهري LRT( ايستگاه بانداريا) و KTM (ايستگاه بانك نگارا) قرار داشته و همچنين در مجاورت مركز خريد مدرن SOGO واقع شده است. با تصوير نقشه گوگل، موقعيت خيابان اصفهان در كوالالامپور را مشاهده مي‌كنيد اصفهان خواهر‌خوانده 13 شهر گوناگون در جهان است كه از اين ميان مي‌توان از بارسلون، اسپانيا، فلورانس ايتاليا، سن‌پترزبورگ روسيه، يادش روماني، كوالالامپور مالزي، فرايبورگ آلمان، ايروان ارمنستان، هاوانا كوبا، كويت، شيان چين، كيوتري ژاپن، لاهور پاكستان،‌داكار سنگال، بعلبك لبنان، بيروت لبنان و استانبول تركيه اشاره كرد.

تبريز در ايالات متحده آمريكا در شهر مشهور «رالي» در كاروليناي شمالي ايالات متحده، منطقه‌اي به نام تبريز وجود دارد كه به عنوان پايتخت رالي به حساب مي‌ايد. تبريز آمريكا به عنوان پايتختي به حساب مي‌ايد كه حاكمان زيادي در آن زندگي كرده‌اند، تبريز آنجا مثل تبريز خودمان يك منطقه باشكوه به حساب مي‌آيد.

تهران، نيوهمپشاير، چارلستون ايالات متحده آمريكا
يكي از جاده‌‌هاي فرعي كه در آمريكا وجود دارد به اسم تهران نامگذاري شده است. اين جاده زيبا نزديك شهرستان ساليوان است. در سر شماري سال 2010 جمعيت اين شهر 5 هزار و 114 نفر اعلام شد. دور تا دور اين جاده پر از درخت است و در را پر مي‌كند. در شهرستان ساليوان كه به موازات اين جاده است، روستايياني زندگي مي‌كنند كه هر روز براي رسيدن به شهر از اين جاده عبور مي‌كنند. درياچه

نراقي در آمريكا
نراق يكي از شهر‌هاي استان اصفهان است كه فاميل تعداد زيادي از مردم ايران شهر «نراقي» است. جالب است بدانيد سال 1980 خانواده‌اي به نام فاميل نراقي در اين مكان زندگي مي‌كردند كه در كنار خانه بزرگشان درياچه‌اي بود. اين درياچه به نام همين خانواده نامگذاري شد. اگر در نقشه نگاه كنيد، مي‌بينيد كه يك درياچه كوچك به اسم «درياچه نراقي» در دل «مودستو»ي كاليفرنيا وجود دارد و هنوز به همين نام خوانده مي‌شود.

خيابان ايران در آمريكا
در شهر مينه سوتا در آمريكا خياباني وجود دارد به اسم ايران. اين خيابان در 37 كيلومتري شهر مينياپوليس در ايالات مينه سوتا قرار دارد. كساني كه اولين بار در اين مكان زندگي كردند روستاييان، مهاجران و كشاورزان بودند اما رفته رفته سبك زندگي شهري وارد اين منطقه شد و گروهي از اسكاتلند، انگليس، ايرلند و... وارد اين مكان شدند. البته يك بزرگراه نيز در همين ايالت وجود دارد كه به نام ايران Iran Path Northfield Minnesota, USA است.

خيابان تهران در كره‌‌جنوبي
يك خيابان در بخش گنگ‌نام شهر سئول كره‌جنوبي وجود دارد كه نامش تهران است. شركت‌هاي «سامسونگ» و هينيكس» دفاتري در اين خيابان دارند. يكي از گرانترين سازه‌هاي كره نيز در همين خيابان تهران است. در اين قسمت شركت‌هاي ال‌جي و سامسونگ مشغول به كار هستند. پيشينه نامگذاري اين خيابان به اسم «تهران» به پيش از انقلاب برمي‌گردد، زماني كه شهردار وقت تهران در سال 1354 به سئول كره سفر كرد، همان زمان بود كه دو خيابان بزرگ در پايتخت دو كشور به اسامي «سئول» (در تهران) و تهران در كره نامگذاري شد. نام قبلي خيابان تهران در كره، سامنين گون Samneungno بود كه در سال 1963 به تهران تغيير نام داد. اين خيابان يكي از پررفت و آمد‌ترين خيابان‌هاي كشور كره است. همانطور كه مي‌دانيد، خيابان سئول در تهران نيز در همان سال نامگذاري شد كه در شمال شهر تهران و در زندگي منطقه اوين قرار گرفته است. در لوح ياد‌بود نامگذاري اين خيابان نوشته‌اند: «جاويدان باد دوستي بي‌شائبه مردم دو شهر تهران و سئول كه به پاس آن در شهر سئول خياباني به نام تهران و در شهر تهران خياباني به نام سئول نامگذاري گرديد.»

خيابان خليج فارس در الجزاير
در حالي كه برخي كشور‌هاي عربي و اروپايي دنيا به دنبال اين هستند كه از نامي جعلي براي خليج هميشه فارس استفاده كنند اما در دل الجزيره خياباني به نام «خليج فارس» وجود دارد.

تهران در پاريس
اگر به پاريس سفر كرديد مي‌توانيد سري به چهار‌راه تهران بزنيد. اين خيابان يكي از پر‌رفت‌وآمد‌ترين خيابان‌هاي پاريس است كه سال‌هاست به اسم پايتخت كشورمان نامگذاري شده است.

خيابان سعدي در آمريكا
در يكي از محله‌هاي لوييزيانا كه در شهر هو‌آماي آمريكا واقع است، خياباني وجود دارد به نام سعدي. اين شاعر با اينكه در كشور‌هاي غربي به اندازه ايران شهرت ندارد، اما خيلي‌ها هنر او در سرائيدن اشعار اجتماعي و اخلاقي را جهاني و ستودني مي‌دانند.


همه بيخيال خيابون تبريزو خيلي حال كردممم انجمن تفريحي قاطي