بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

توله سگ هايي كه در اينترنت غوغا به پا كردند

در سال 2010، يعني سال ببر، انتشار يك سري تصاوير از توله سگ هايي با راه هاي سياه در اينترنت در چين جنجال زيادي به پا كرد. بعضي از فروشندگان براي آنكه سود كنند شروع به فروش توله سگ هاي راه راه كرده بودند و ادعا مي كردند اين توله سگ ها از نژاد جديدي هستند. همان زمان، اصالت اين تصاوير زير سوال رفته بود و كسي نمي دانست كه آيا فتوشاپ هستند يا واقعاً چنين سگ هايي وجود دارند. اما حالا ديگر حقيقت ماجرا رو شده و همه مي دانند كه اينها "توله سگ هاي يك هفته اي" هستند و دليل اين نامگذاري، عمر كوتاه آنها بخاطر سمي بودن روغن جلايي است كه با آن رنگ شده اند. باور كنيد يا نكنيد اين سگ ها در چين بسيار محبوب هستند.به نظر مي رسد كه رنگ كردن اين حيوانات با روغن جلاي سمي براي شبيه كردن آنها به حيوانات ديگر در چين محبوب است. پانداها و ببرها تقاضاي بيشتري دارند و توله سگ هايي شبيه به پاندا يا ببر در هر شهري ديده مي شوند.

بيشتر دست فروش ها هستند كه اين توله سگ ها را مي فروشند و تقريباً همه رنگ از آنها وجود دارد. يكي از افرادي كه توله سگ راه راه خريده بود مي گفت: «من تازه يكي از اين توله سگ ها از پكن خريدم. بردمش خونه، و به نظرم خيلي تشنه بود. يه روز بردمش پيش دامپزشك و بهم گفتن كه موهاش رنگ شده. توله سگ من سياهه و اندازه ش متوسطه. راه هاي بدنش نارنجيه. دور چشم ها، پوزه و گوشش راه نداره، ولي راه هاش خيلي موازي و هم اندازه اند. دامپزشك گفت كه رنگش دو ماه ديگه ميره و اگه دوباره رنگش نكنيم زنده مي مونه.»ژيونگ تينگ، فعال رفاه حيوانات در Central European News نقل كرده است: «سگ ها معمولاً بدنشان را مي ليسند و بنابراين مواد شيميايي رنگ سمي وارد بدنشان مي شود و بنابراين خيلي زود مي ميرند. متأسفانه بسياري از مردم باور كرده اند كه اين سگ ها نادرند و از اينكه برايشان پول بپردازند راضي و خوشحال اند. در نتيجه اين تجارت ادامه مي يابد.»

مسئولين دولت چين هم در مورد "توله سگ هاي يك هفته اي" هشدار داده و گفته كه رنگ بدن اين سگ ها بسيار سمي است و مي تواند براي كودكاني كه با اين سگ ها بازي مي كنند بسيار خطرناك باشد.

رنگ كردن حيوانات در آسيا چيز جديدي نيست و دو سال قبل هم در مورد جوجه هاي رنگ شده كه توسط دست فروشان در هند و چين فروخته مي شد، هشدار داده شده بود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۰۴:۲۲ توسط:sana موضوع:

دستگيري بردگان جنسي توسط پليس (+18)

پليس در يك عمليات شبانه گسترده در شهرستان مترو پلين در ميرلند غربي انگلستان 9 خانه فساد و مركز قاچاق انسان به منظور بهره كشي جنسي و فروش قربانيان به عنوان بردگان جنسي شناسايي و عوامل آن دستگير شدند.
عمليات بازداشت عوامل و پاكسازي خانه هاي فساد بصورت بسيار گسترده انجام گرفت كه در برخي از عمليتها پليس با شكستن درب محل اختفاي عاملين قاچاق انسان توانست 5 تن از سر كرده هاي اصلي اين باند مخوف دستگير كند. سال گذشته 2252 نفر از قربانيان قاچاق انسان كه به منظور سو استفاده جنسي توسط پليس عوامل آن شناسايي و قربانيان آزاد شدند.


بنابراين گزارش لهستان،روماني،نيجريه،ويتنام،مجارستان از جمله پنج كشوري در جهان هستند كه در داشتن مكان هايي براي خريد و فروش انسان به منظور بهره كشي جنسي مبادرت دارد و بيشترين افراد مهاجر به اين كشورها ناپديد مي شوند.


به گفته "تيم بيكن" سرپرست كارآگاهان ويژه ، باور اين موضوع سخت است كه بپذيريم برده داري به شكلي مدرن در جوامع كنوني رواج مي يابد و گزارش هاي مبني بر آن افزايش يافته است اين موضوع در ميرلند دردناك و تأسف برانگيز و ما مصمم به توصيف و توقف آن هستيم.


خانه فساد پسران خودفروش تهراني براي خدمات به زنان پولدار ، در اين عمليات گسترده بيش از 40 هزار افسر پليس بصورت همزمان شركت داشته اند. در مكان هاي شناسايي شده چندين قبضه اسله كمري،انواع گوشي تلفن همراه، آدرس مكان هاي انتقالي قربانيان به عنوان مقصد و مقادير قابل توجهي از انواع مواد مخدر كشف و ضبط شد. 
 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۰۴:۰۸ توسط:sana موضوع:

عروسك باربي از نوع با حجاب (عكس)

فولا (Fulla)، عروسك باربي اي محجبه با لباسي تمام قد، كه همراه با جا نماز صورتي رنگش به بازار عرضه شده. گفته مي‌شود اين عروسك باربي پرفروشترين اسباب بازي در دنياي عرب است. طراح و آفريننده اين شخصيت عروسكي ، استوديو طراحي نيوبوي (NewBoy Design Studio)است، كه عرضه محصول خود را در سال ۲۰۰۳ ميلادي در كشور سوريه آغاز كرد و در اين مدت حضور قدرتمندي در بازارهاي خاورميانه و ديگر كشورها داشته‌است.


خانوادهٔ فولا خانواده‌اي پنج نفره‌ است. فولا، بر خلاف باربي هنوز مجرد است. فولا در طرح‌ هاي معلم و دكتر و... عرضه شده‌ است و برادر و خواهري به ترتيب به نام‌هاي نور و بدر نيز دارد.
فولا در كشورهاي جهان
اين عروسك باربي با حجاب پس از خاورميانه، در كشورهايي مانند آمريكا، چين، برزيل، آفريقاي شمالي و اندونزي به فروش رسيد. گرچه قبل از اين عروسك عروسك‌هايي مانند رزانه (در آمريكا)و ليلا (در مصر)و باربي مراكشي (در مراكش) با حجاب عرضه شده بودند، هيچ كدام طرفداران زيادي مانند فولا نداشتند.
فولا در عربستان با توجه به ممنوعيت بازي باربي توسط كميته امر به معروف و نهي از طرفداران بيشتري دارد.


فواز عابدين، مدير بازاريابي فولا مي‌گويد: «عروسك و شخصيت آن بايد به گونه‌اي ساخته و پرداخته شود كه هم پدر و مادر و هم بچه‌ها بتوانند با آن ارتباط برقرار كنند.» وي همچنين به ويژگي‌هاي عروسك فولا به عنوان يك الگوي رفتاري اشاره مي‌كند: «فولا راستگو و مهربان است و به پدر و مادر خويش احترام مي‌گذارد.
به عقيدهٔ تعدادي، دارا و سارا (عروسك‌هاي ايراني)، فولا، ليلا، رزانه و حتي شيمي و ريوكاله (عروسك‌هاي اسرائيلي- يهودي) رقيباني جدي براي باربي هستند و اين را از ممنوعيت فروش بازي باربي2013 در بعضي كشورها ميتوان دريافت. گرچه فولا به باربي مسلمان مشهور شده‌است. فولا گرچه شبيه باربي است اما در شيوهٔ زندگي، پوشش و... با وي تفاوت دارد. تفاوت در پوشش باعث شده‌است كه خانواده‌هاي مسلمان، بيشتر به فولا تمايل نشان دهند تا باربي. به عقيدهٔ عده‌اي فولا پس از موج ايجاد شده توسط دارا و سارا كه مخالفان باربي هستند بوجود آمد. همانطور كه شيمي و ريوكاله عروسكهاي اسرائيلي، را از همين موج براي حس وطن پرستي اسرائيلي‌ ها بيان ميكنند.


براي فولا و طرفدارانش، چادر نماز، روسري، خانهٔ عروسكي، كاكائو، ذرت، دوچرخه، صندلي، مخزن شنا، ساعت و... طراحي و ساخته شده‌است. اما فولا همانند دارا و سارا، گران قيمت است به همين علت طراحانش در نظر دارند، نوع جديد و ارزاني از اين عروسك به بازار ارائه دهند.
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۰۳:۵۴ توسط:sana موضوع:

يه روز يه زن رشتي ...يه روز يه زن رشتي ...

بچه اي رو به دنيا مياره و تربيت ميكنه كه با سختي و تلاش زياد
 درسميخونه شاگرد اول ميشه بورسيه ميگيره ميره خارج...
كم كم ميشه بهترين جراح مغز و اعصاب دنيا...
كسي كه جرج دبليو بوش رييس جمهور سابق آمريكا و گرهارد شرودر 
صدراعظم آلمانو ابراهيم تاتليسس خواننده محبوب تركيه 
جراحياشونو به اون ميسپرن...
كسي كه الان رييس جراحان مغزو اعصاب دنياست ... پرفسور سميعي الان نه تنها افتخار گيلان كه افتخار همه ايرانيها تودنياست


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۰۳:۴۱ توسط:sana موضوع:

آيا شادي را آفريدي؟
مصريان باستان اعتقاد داشتند كه پس از مرگ 

از آنها تنها دو سوالپرسيده مي شود:
آيا شادي را يافتي؟


آيا شادي را آفريدي؟


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۰۳:۲۸ توسط:sana موضوع:

اصول حاكم بر زندگي علي عليه السلام

 اصول حاكم بر زندگي علي عليه السلام
 اصول حاكم بر زندگي انساني كه نه تنها الگوي ما، بلكه الگوي بزرگترين اولياي الهي،‌امامان معصوم و امام زمان ما است، اصولي قابل توجه و با اهميت اند.، چرا كه اصولي از يك زندگي ايده آل و الگو هستند كه مي تواند تعالي بخش ديگر زندگيها باشد. اما از آنجا كه يك  خانواده ايده ال حاصل تلاش و روابط كليه اعضاي آن خانواده است،‌در اينجا، به بررسي اصول حاكم بر زندگي علي (ع) ،‌ فاطمه (س) و حسينين (ع) و زينبين پرداخته ايم.
1- ساده زيستي و زهد خانوادگي
نحوه ازدواج،‌ مهريه، شروع زندگي خانوادگي در يك خانه اجاره اي و ساده پوشي زهرا (س) و علي (ع) و فرزندانشان نمونه هايي از اهميت اين اصل در زندگي خانوادگي شان است،‌آنچنان كه صحابي جليل القدري چون سلمان را به تعجب واداشت كه :
-          
عجبا! دختران پادشاه ايران و قيصر روم بر كرسيهاي طلايي مي نشينند و پارچه هاي زربفت به تن      مي كنند و اين دختر رسول خدا است كه نه چادرهاي گران قيمت بر سر دارد و نه لباسهاي زيبا.
 
2- مشاركت در امور زندگي و اهميت دادن به كار و همكاري در بين اعضاي خانواده
براي مثال علي (ع) بچه داري مي كرد، فاطمه (س) نان مي پخت و يا گندم آسياب مي كرد، ،‌علي (ع) به جهاد مي رفت و زخم برميداشت و فاطمه (س) زخمهاي او را درمان مي كرد و شمشير او را     مي شست به همين دليل هم بود كه علي (ع) در هر بعد از ابعاد زندگي اش بالاترين تلاشها و موفقيتها را داشت و فاطمه زهرا (س) هم در مقام عبادت،‌دفاع از ولايت و كار در خانه و خانه داري و مهمتر از همه تربيت فرزند بالاترين موفقيتها را كسب نمود.
3- ارزشي بودن ازدواج و حاكميت ارزشها بر خانواده
نمونه هايي همچون بخشيدن پيراهن عروسي توسط حضرت زهرا در شب ازدواج آن حضرت با علي (ع)، فراموش نشدن ياد خدا،‌ گفتن تكبير و به نماز ايستادن عروس و داماد در شب اول عروسي و ثمره اينها ايثار و انفاق  خانوادگيشان كه در بالاترين حد آن سوره انسان مورد اشاره قرآن قرار گرفته است، بيانگر حاكميت اين اصل در خانه علي (ع) است.
 
4- حاكمتي روح مشورت بر زندگي
مشورت خواهي و مشاوره با پيامبر اكرم (ص) به عنوان فكر برتر و بهره مندي از راهنماييها و ارشادهاي ايشان بارها و بارها توسط علي (ع) و زهرا (س) صورت گرفت.
5- حاكم بودن روح برنامه ريزي و نظم در خانه
تقسيم كارهاي خانه،‌انجام امور در زمان مناسب،‌ اختصاص مكاني خاص براي عبادت و نماز در خانه و داشتن برنامه جهت تربيت فرزندان از جمله اين موارد است.
6- سياسي بودن، جهاني بودن و فدايي بودن در راه اسلام
گذشته از اميرالمؤمنين كه اسوه جهادي و فدايي بودن و سياستمداري است،‌خطبه ها و فاليتهاي سياسي حضرت زهرا (س) نشان دهنده اين است كه ايشان هم به عنوان يك زن، سرآمد مبارزات سياسي در زمان پيامبر و بعد از فوت آن حضرت بودند. محسن شهيد، فاطمه شهيده، علي زخم خورده، حسن مسموم، حسين سرجدا و زينب و كلثوم به اسارت رفته، همه و همه در اين خانه مي زيسته اند.
7- علم دوستي
نهج البلاغه، صحيفه فاطميه، شاگردپروري، آشنايي با تفسير قرآن و تشكيل كلاسهاي ديني در خانه اميرالمؤمنين و حضرت زهرا نمونه هايي از توجه اين خاندان به علم دوستي است.
8- جذب و رفت و آمد ملائكه و فرشتگان به خانه
در زيارت جامعه آمده است: ((السلام عليكم يا اهل بيت النبوه و موضع الرساله و مختلف الملائكه...)) چرا كه اين قطعه بهشتي در زمين، محل رفت و آمد ملائكه اي همچون جبرئيل، ميكائيل و اسرافيل بوده است.
 
9- عشق و فاطمه و مهرباني همه اعضا به يكديگر
10- مهمان دوستي، ضيافت در خانه و رسيدگي به احوال خويشاوندان
اميرالمؤمنين مي فرمايند :
اي مردم! انسان هر مقدار كه ثروتمند باشد باز ار خويشاوندان خود بي نياز نيست كه از او با زبان و دست دفاع كنند، خويشان انسان بزرگترين گروهي هستند كه از او حمايت مي كنند و اضطراب و ناراحتي او را مي زدايند و در هنگام مصيبتها نسبت به او پرعاطفه ترين مردم مي باشند.
اگر بيش از شش روز مي گذشت و ميهماني براي علي (ع) نمي رسيد، تأسف مي خورد و   مي ناليد و گاه مي فرمود:
((آن كس كه  دست دهنده خود را از بستگانش بازدارد، تنها يك دست را از آنها گرفته اما دستهاي فراواني را از خويش دور كرده است.))
 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۰۳:۱۵ توسط:sana موضوع:

جايگاه علي عليه السلام درهستي

جايگاه علي عليه السلام درهستي
معرفت و شناخت كامل شخصيت والاي اميرالمؤمنين علي (ع) و جايگاه او در جهان هستي در حد بشر نيست چه رسول اكرم (ص) خطاب به مولا مي فرمايد :

يا علي لا يعرفك الاّّّ الله و انا اي علي! تو را هيچكس نشناخت جز خدا و من
درابتداي خلقت، معمار آفرينش، زمين و خورشيد و ماه و بر و بحر اعلام كرد كه آفرينش شما، آفرينش همه چيز، به طفيل محبت پنج نور مقدس است. يا ملائكتي و سكان سماواتي اعلموا اني ما خلقت سماء مبنيه و لا ارضا محديه و لا قمرا منيرا و لا شمسا مضيئه
و لا فلكا يدور و لا بحرا يجري و لا فلكا يسري الا في محبه هؤلاء الخمسه.
 
آفرينش بر محبت اينان رقم خورد و عرصه هستي به حب ولايت آنان از عدم شكل گرفت. اگر علي (ع) نبود، آفرينش به تكوينش نمي ارزيد . نوروجود علي (ع) ، مصباح پايگاه آفرينش شد وهستي اول با وجود او شكل گرفت. هدفنامه وجود را نيز به وجود او پيوند زدند.
لو لا كلما خلقت الا فلاك و لو لا علي لما خلقتك... در زيارتنامه مولي در روز غدير علي (ع) را ندا مي دهيم :
السلامٌَُُُ عليكُُ ايها النبأ العظيم، الذي هم فيه مختلفون
سلام برتو اي خبر بزرگ عالم! خبر بزرگ هستي. پس علي (ع) راز بزرگ خلقت است! اما در او اختلاف كردند. اين بود كه اول مظلوم عالم هم علي″ نام گرفت.
روزي پيامبر اكرم (ص) در جمع صحابه بودند و جبرئيل، ملك مقرب الهي هم به شكل انساني در آن جمع حاضر بود. پيامبر به جبرائيل رو كردند و با اشاره به اميرالمؤمنين علي (ع) فرمودند: آيا او را مي شناسي؟ عرض كرد: چگونه او را نشناسم كه او در عرش مرا معلم بود و شيوه عبوديت الهي را به من تعليم فرمود. تو به آدم وقتي كه از بهشت قرب رانده شد و به زمين فراق هبوط كرد، با ذكر نام علي (ع) و اهل بيت او به درگاه الهي پذيرفته شد. نوح نام او را بر كشتي خويش حك كردو لنگرگاه كشتي اش را مسجد كوفه قرار داد. خداوند در شب معراج با حبيب خويش با صوت علي (ع) سخن گفت. قرآن كريم، علي (ع) را به منزله نقش پيامبر دانست.
فقل تعالوا ندع ابناء نا و ابناءكم و نساءنا و نساءكم و انفسنا و انفسكم (آل عمران 61)
پيامبر فرمودند: من و علي از يك درختيم (انا و علي من ش جره واحده) و باز فرموده:   (انت مني بمنزله هارون من موسي)و نيز: (انا مدينه العلم و علي بابها) همانا من شهر علمم و علي در آن است. و خطاب به مولي فرمود: (انت اخي و وصيي و وارثي) تو برادر من و وصي و وارث مني. در فرازي از دعاي ندبه  پيامبر خطاب به علي مي فرمايد (لو لا انت يا علي لم يعرف المؤمنون بعدي)اي علي اگر تو نبودي مردم پس از من مؤمنان را نمي شناختند.

در زيارت مطلقه مي خوانيم
((السالم علي ميزان الاعمال)) علي ميزان و معيار اعمال است. امام صادق (ع) در زيارت جدش عرضه مي دارد درود بر تقسيم كننده بهشت و جهنم، درود بر نعمت الهي بر نيكان :
((السلام علي قسيم الجنه و النار السلام علي نعمه الله علي الابرار)) محبت علي عامل رسيدن به كمال
در دواير مختلف هستي،‌هر شعاعي به دور محوري مي چرخد و هر پديده اي حول قطب وجودي كه وابسته به اوست، دور مي زند. امام معصوم محور هستي، قطب عالم وجود، تكيه گاه آفرينش، واسطه فيض الهي به جهان هستي و نگهدارنده كائنات باذن الله است. در اين راستا، محبت و ولايت علي (ع) مربي همه موجودات، هدايتگر آنان به سوي كمال و سبب دوام و قوام تمامي پديده ها از جمال تا انسان است. پيامبر خدا (ص) در اين رابطه بيان زيبايي مي فرمايد:

 
                                   حبًٌ عليٍٍٍّ حسنه لا تضرمعها سيئهًٌ       (بحار ج 9 ص 401)
محبت علي (ع) حسنه اي است كه با وجود آن هيچ گناهي به انسان صدمه نمي رساند.
بر اين معنا اگر محبت علي (ع) كه نمونه كامل انسانيت و طاعت و  عبوديت و اخلاق است از روي صدق و راستي باشد، مانع ارتكاب گناه مي گردد. مانند واكسني كه مصونيت ايجاد مي كند و نمي گذارد بيماري در شخص ″واكسينه شده″ راه يابد. محبت پيشوايي مانند علي (ع) كه نمونه تقوا و پرهيزكاري است آدمي راشيفته رفتار علي (ع) مي كند. فكر گناه را از سر او بدر مي برد، البته به شرطي كه محبتش صادقانه باشد . كسي كه علي (ع) را بشناسد، تقواي او را بشناسد، سوزوگداز عارفانه او را، ناله هاي نيمه شبهايش را و ساده زيستي و كار و تلاش همه جانبه اش را بداند، محال است به خلاف فرمان او كه هميشه امر به تقوي و درستي مي كرد عمل كند.يعني هر محبي به خواسته محبوبش احترام مي گذارد و فرمان او را گرامي مي دارد. فرمانبرداري از محبوب لازمه محبت صادق است.

 
پس محب واقعي علي ، واله و حيران علي و عاشق و جانباز علي، رهرو راستين علي است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۰۳:۰۱ توسط:sana موضوع:

مختصر كلامي در وصف شجاعت علي بن ابيطالب


در وصف خوبيهاي امام علي (ع) هرچه گفته اند و بگويند كم است. احاديث بسياري از رسول اكرم (ص) نشانگر آن است كه اميرالمومنين علي (ع) بهترين فرد تاريخ انسانيت و با تقواترين انهاست. در عدالت، شجاعت، كرامت، عبادت، رشادت، عالم بودن، رستگاري، فصاحت، بلاغت و بسياري ديگر از صفت هاي امام علي (ع) كتابها و مقاله هاي بسياري نوشته شده است. سخنان بزرگان دين و علم در طول تاريخ نشان از مجبوبيت علي نزد مسلمان و غير مسلمان دارد.
 
در اينجا تنها به مختصري درباره شجاعت علي (ع) اكتفا مي كنيم. شجاعتي كه همواره براي كسب رضاي خداوند مهربان و كمك به بندگان او مورد استفاده قرار مي گرفت.  باشد كه در مجال ديگري قطره اي ديگر از خوبيهاي علي (ع) را يادآور شويم.
 
 
قوت قلب على عليه السلام كه از ايمان و يقين وى سرچشمه مى‏گرفت در هيچ ‏بشرى ديده نشده است، روزى در جنگ صفين به چهره خود نقاب زده و به صورت يك فرد ناشناس در جلو صفوف شاميان مبارز مي‌طلبيد پس از آنكه گروهى از مبارزان شام را به خاك هلاكت افكند معاويه به عمرو عاص گفت: اين شجاع قوي‌دل كيست؟
عمرو گفت يا عبدالله ابن عباس است! و يا خود على است معاويه گفت چگونه ميتوان تشخيص داد؟
 
عمرو گفت: ابن عباس مرد شجاعى است ولى در مقابل حمله عمومى سپاه به اين انبوهى نميتواند مقاومت كند تمام سپاهيان را فرمان حمله بده. كه از جاى بجنبند و به اين جنگجو حمله كنند اگر رو گردانيد ابن عباس است و اگر ثابت و پا بر جا ماند على است زيرا على از تمام عرب اگر به مقابله‏اش برخيزند رو نميگرداند چه رسد به سپاه تو.
معاويه براى آزمايش فرمان حمله عمومى داد و تمام سپاه او به حركت در آمد اما آن مبارز چون كوه آهنين در جاى خود ثابت و برقرار بود آنگاه فهميدند كه على عليه السلام است پيكار ميكند لذا فرمان عقب نشينى دادند.
وقتى صداى على عليه السلام در ميدانهاى جنگ بلند مي‌شد دل و زهره قهرمانان آب مي‌گرديد و لرزه بر اركان وجود آنها مي‌افتاد. در جنگهاى جمل و صفين غالب اوقات يك تنه خود را بر سپاهيان مخالف ميزد و صفوف آنها را متلاشى كرده و پراكنده ميساخت.
به تصديق دوست و دشمن على عليه السلام كرار غير فرار و اسدالله الغالب و غالب كل غالب بود، زره آن حضرت كه به منزله لباس جنگ او بود مانند پيشبندى فقط با چند حلقه در شانه‏هاى او به هم وصل ميشد و به كلى فاقد قسمت پشت بود علت اين امر را از وى سؤال كردند فرمود: من هرگز پشت به دشمن نخواهم نمود در اين صورت احتياجى به پشت بند زره ندارم. سعدى گويد: مردى كه در مصاف زره پيش بسته بود تا پيش دشمنان نكند پشت بر غزا در يكى از جنگها فرماندهان على عليه السلام از آن حضرت پرسيدند كه اگر جنگ مغلوبه شد و صفوف ما از هم پاشيده شد ما بعدا شما را كجا پيدا كنيم خوبست قبلا نقطه الحاقى تعيين شود تا همه به آن نقطه گرد آيند. على عليه السلام فرمود شما مرا در هر كجا رها كنيد من در همانجا خواهم بود و از جاى خود تكان نخواهم خورد.
 
يكى از اصحاب على عليه السلام خدمت آن حضرت عرض كرد كه براى ميدانهاى جنگ اسبى تندرو و چالاك ابتياع كنيد كه چنين اسبى صاحب خود را در مهلكه‏ها نجات مي‌دهد على عليه السلام فرمود من هرگز از جلو دشمن فرار نخواهم كرد تا با اسب تند رو از ورطه خطر دور شوم و دشمن فرارى را نيز تعقيب نخواهم نمود تا بخواهم زودتر به او برسم بنا بر اين مركب من هر چه باشد اهميتى ندارد.
 
ابن ابى الحديد گويد: على عليه السلام شجاعى بود كه نام گذشتگان را محو كرد و محلى براى آيندگان باقى نگذاشت، در قوت ساعد و نيروى بازو نظيرى نداشت و يك ضربت او براى قوى‏ترين شجاعان مرگ و هلاكت را پيش مي‌آورد چنانكه هيچ مبارزى از دست او جان سالم بدر نبرد و شمشيرى نزد كه احتياج به دومى داشته باشد و هر رزمجوى دلاورى را كه مي‌كشت تكبير مي‌گفت و در ليلة الهرير شماره تكبيراتش به 523 رسيد و معلوم گرديد كه 523 نفر از ابطال نامى را در آن شب به ديار عدم فرستاده است. در جنگ احد پس از آن كه مردان رزمى قبيله بنى عبد الدار به دست آن حضرت كشته شدند غلامى از آن قبيله كه حبشى بود و صواب نام داشت در حالي كه بسيار خشمگين و دهانش كف زده بود سوگند ياد كرد كه به جاى كشته شدگان قبيله خود شخص محمد صلى الله عليه و آله را خواهم كشت! اين غلام ضمن اينكه شجاع بود جثه بزرگى هم داشت لذا مسلمين از او ترسيدند و جرأت مبارزه با او را نداشتند، على عليه السلام چنان ضربتى بر او زد كه او را از كمر دو نيم نمود به طوري كه بالا تنه‏اش به زمين افتاد و نيم پائين در حال ايستاده ماند هر دو لشگر متعجب و مبهوت شدند.
 
در تمام جنگها مجاهد فى سبيل الله بود و اندوه و پريشانى مسلمين با وجود وى زائل ميگشت، وقتى دست به قبضه ذوالفقار ميبرد پيروزى مسلمين محرز و مسلم ميشد و هنگامي كه پيغمبر صلى الله عليه و آله را از طرف مشركين غم و اندوهى مي‌رسيد و سپاهيان مخالف براى قتل او تصميم ميگرفتند وجود على عليه السلام باعث برطرف شدن غم و اندوه پيغمبر مي‌گرديد و به همين جهت او را الكاشف الكرب عن وجه رسول الله گفتند.
 
شجاعت و نيروى بازوى على عليه السلام اظهر من الشمس بود و مخالفين و دشمنانش نيز او را به شجاعت مي‌ستودند، مشهور است كه با دو انگشت سبابه و وسطى گردن خالد بن وليد را فشار داد به طوري كه خالد نعره زد و نزديك به هلاكت بود. در غزوات پيغمبر صلى الله عليه و آله بسيار اتفاق افتاده بود كه على عليه السلام در مقابل دشمنان ايستادگى كرده بود و اگر آن حضرت نبود كار مسلمين يكسره مي‌شد.
 
در قاموس زندگانى على عليه السلام كلمه ترس معنى و مفهومى نداشت او نه از جنگ ميترسيد و نه از مرگ وحشت ميكرد در سراسر زندگانى خود با مرگ و خطر هم آغوش بود و بارها ميفرمود : والله لابن ابيطالب آنس بالموت من الطفل بثدى امه؛ به خدا سوگند پسر ابيطالب به مرگ بيشتر از طفل شيرخوار به پستان مادرش مأنوس و مشتاق است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۰۲:۴۸ توسط:sana موضوع:

آخرين سفارش امام علي(ع) قبل از توصيه به نماز

حضرت علي(ع) در آخرين وصيت خود براي دو فرزندش پيش از آن كه از امور اساسي دين نظير نماز، روزه، جهاد، حج و نظاير آن سخن بگويد مي‎فرمايد: خدا را در اصلاح    امورتان كه من از جدتان رسول اكرم(ص) شنيدم كه مي‎فرمود: اصلاح امور از يك سال نماز و روزه برتر است.
فرهنگ نيوز : حضرت علي(ع) در آخرين وصيت خود براي دو فرزندش پيش از آن كه از امور اساسي دين نظير نماز، روزه، جهاد، حج و نظاير آن سخن بگويد مي‎فرمايد: خدا را در اصلاح امورتان كه من از جدتان رسول اكرم(ص) شنيدم كه مي‎فرمود: اصلاح امور از يك سال نماز و روزه برتر است.

 گاهي اختلاف، مشاجره و قهر در ميان دوستان رخ مي‎نمايد در اين جا ما چه نقشي داريم؟ معمولاً انسان در اين گونه حالات سه موضع‎گيري دارد؛

1- اهميتي به مسئله نمي‎دهد و آن را از مسئوليت‏هاي خود به شمار نمي‏آورد، بلكه مسئله را رها مي‎كند تا زمان خود، آن را حل كند. اين موضع‎گيري در ميان برخي از مردم ناشي از بي مبادلاتي و عدم درك احساسات ديگران است.

2- موضع‎گيري منافقانه: بدين معنا كه انسان اختلاف ميان دو دوست را عميق‏تر مي‎كند و نزد هر يك از دو دوست نغمه اختلاف سر مي‎دهد تا آن كه دو دوست را به بن بست مي‎كشاند اين موضع‎گيري يك انسان دوروست.

3- همه توانش را براي اصلاح اختلاف آن دو به كار مي‏بندد و پيش هر يك از آن دو سخنان نيكويي از ديگران نقل مي‎كند تا اينكه آن دو را به نقطه تماس مي‏رساند و يخ‏هاي دوري ميان آن دو را آب مي‎كند و اين همان برخورد مطلوب اسلامي است.

حضرت علي(ع) در آخرين وصيت خود براي دو فرزندش حسن و حسين(ع) پيش از آن كه از امور اساسي دين نظير نماز، روزه، جهاد، حج و نظاير آن سخن بگويد مي‎فرمايد: شما دو نفر و همه خانواده و فرزندان و هركسي را كه اين نامه به او مي‎رسد به تقواي خدا و نظم در امور وصيت مي‎كنم. خدا را در اصلاح امورتان كه من از جدتان رسول اكرم(ص) شنيدم كه مي‎فرمود: اصلاح امور از يك سال نماز و روزه برتر است.

از امام صادق(ع) روايت شده است كه فرمود: « صدقه ‏اي كه خدا آن را دوست دارد اصلاح امور مردم است هرگاه كه به تباهي گراييد يعني نزديك كردن ايشان به يكديگر است هرگاه از هم دوري گزيدند.» (بحارالانوار ص 369).

و نيز مي‎فرمايد: هر دروغي در روز قيامت مورد سؤال قرار مي‎گيرد مگر سه موضع: مردي كه در جنگ نيرنگ مي‎كند كه در اين صورت مسئوليت دروغ از او برداشته شده است و مردي كه ميان دو نفر را اصلاح مي‎كند و سخناني را از قول يكي مي‏‎زند كه او نگفته است و مردي كه به خانواده خود چيزي را وعده مي‎دهد و نمي‎خواهد آن وعده را انجام دهد.»

گاهي اختلاف عميقي مي‎تواند ميان دونفر موجب قطع رابطه آن دو شود و مدتي طولاني ادامه يابد در اين ميان وقتي احساس مي‎كنيم كه هردو آنها به مصالحه تمايل دارند ولي هيچ كس نيست كه ميان آن دو وساطت كند مي‏توان در اينجا دست به كار شد تا ميان آن دو دوستي و پيوند برقرار كرد و نزد هر يك از طرفين رفت و به نقل از ديگري احساس دلتنگي و ناراحتي ديگري را از اين دوري ابراز كرد و با ميانجيگري دو دوست درگير را با يكديگر آشتي داد.

ميان بسياري از دوستان و حتي بسياري از ملت‏ها اختلافات پيش پا افتاده‏اي رخ مي‎دهد و همين اختلافات اندك اندك به دوري ميان آنان و سپس قطع رابطه آنها تبديل مي‎شود و پس از آن دو طرف تنبه يافتند به آشتي گرايش مي‎يابند، ولي طرف سومي يافت نمي‏شود تا در حل اين نزاع به ميانجيگري بپردازد و بدين ترتيب قطع پيوند در حالي ادامه پيدا مي‎كند كه هردو طرف به مصالحه تمايل دارند و كار نيك ما نبايد تنها براي افراد دور باشد و نزديكانمان از ما نا اميد باشند بايد در رابطه با نزديكانمان اگر اين چنين مشكلاتي برايشان پيش آمد سعي در وساطت و آشتي دادن آنها داشته باشيم و ريشه‏هاي دوستي و خويشاوندي را در ميان آنها تحكيم ببخشيم و اين كار را جزئي از وظايف و مسئوليت‏هاي مهم خود بدانيم و نسبت به اين نوع مسائل بي توجه نباشيم و از آن شانه خالي نكنيم و دوستي و برابري و برادري را در ميان مسلمانان ترويج و ترغيب كنيم و نگذاريم كينه و دشمني باعث جدايي بين مسلمانان شود.

دوست خوب كسي است كه در همه شرايط دوستي كند نه آن كه شرايط خاصي او را به دوستي وادارد و اگر فقط سودي متوجه ما شد صميمي باشيم و در رفع اين جدايي‏ها نكوشيم. دوستان خوب و مؤمن بين يكديگر آشتي و عدالت برقرار مي‎كنند و يكديگر را تنها و بي ياور نمي‎گذارند و به كمك هم مي‏شتابند اگر پيوند دوستي را چنان كه ديدگاه اسلام نيز چنين است پيوندي مقدس بدانيم كه خداوند آن را مبارك دانسته ديگر نمي‎توانيم آن را ترك كنيم يا تغييرش دهيم، زيرا فردا روزي خداوند درباره اين دوستي‏ها و آنچه برايمان رخ داده سؤال خواهد كرد به همين سبب اسلام ما را از عاقبت گرفتار شدن در دام شيطان برحذر مي‎دارد شيطاني كه پيوسته مي‎كوشد پيوند مقدس دوستي و برادري را با واداشتن يكي از دو طرف به جدايي و درگيري ميان دو دوست بگسلد و اين امر ميان دوستان يكي از دلايل عمده فروپاشي پيوند آنهاست.

چه بسا دوستاني صميمي بوده‏ اند كه بر سر مسائلي دوستي آنها را كاملاً به جدايي تبديل كرده است و با ميانجيگري فردي عاقل و خداشناس اين دو دوست درگير با يكديگر آشتي كرده‏اند و دوباره پيوندهاي خود را از سرگرفته‏ اند بنابر اين بايد اين توصيه را در نظر داشت كه هنگام ظهور اختلاف و درگيري ميان دو دوست بذر آشتي بپاشيم و حامل گل سرخ آشتي براي آن دو باشيم.
منبع: مهر


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۰۲:۳۳ توسط:sana موضوع:

نوشته تكان‌دهنده‌ دختر ايراني در فيسبوك ظريف

گروه سياسي: پست زير مطلب قابل تامل و البته تكان‌دهنده‌اي است كه توسط يك دختر جوان ايراني در فيسبوك دكتر ظريف وزير خارجه كشورمان منتشر شده است.وقتتون بخير
اميدوارم حالتون بهتر شده باشه
من يه دختر ۲۶ ساله ايراني ساكن ايرانم (ببخشيد كه نميتونم خودم رو كامل معرفي كنم) اميدوارم كامنت منو كامل بخونيد.
من متاهلم، سه ساله كه عقد كردم اما به خاطر مشكلات مالي نميتونيم عروسي كنيم، شوهرم دانشجوي دكتراست و كار پيدا نميكنه …بي پولي و بي كاري دمار از روزگار ما در آورده، پدرم يه بازنشسته ست و از پس خريد جهزيه بر نمياد.
من اخيرا كارشناسي ارشد نوبت روزانه قبول شدم، يكي از دانشگاه هاي عالي تهران، يكي از بهترين رشته ها، هفته اي ۳ روز ميام تهران. شايد باورتون نشه اما من از پس كرايه اتوبوسم به تهران بر نميام …من نميتونم هفته اي ۴۰ هزارتومن براي غذا و كرايه و … هزينه كنم… شوهرم توان حمايت منو نداره و از پدرم هم نميتونم پول بگيرم، وام دانشجويي هم كه به جايي نميرسه و هنوز ندادن …بارها به انصراف از تحصيل فكر كردم اما بغض گلومو ميگيره، چون من براي قبولي خيلي زحمت كشيدم…
نميدونم شما بچه دارين يا نه، نميدونم خودتون و بچه هاتون چطور درس خوندين اما همه امكانات خودتونو بذاريد كنار و درس خوندن تو بدترين شرايطو تصور كنيد. مدام فكر ميكنم اينايي كه ميرن دانشگاه بين الملل چقدر پول دارن؟؟؟ چطوري من نميتونم هفته اي ۴۰ هزارتومن پول بدم براي درس و اونا …. ديگه دارم افسرده ميشم…
همين برنامه رو براي جهيزيه هم دارم…هميشه عقد كردن براي دخترا يعني مهموني، گردش، خوشي، خرج كردن، مسافرت… منم نوعروسم، اما از اين زندگي فقط يه چيز بهم رسيده ، اونم حسرته…من نميخوام بهم بگين ” متاسفم”. من خودمو معرفي نكردم چون ترحم كسي رو نمي‌خوام. من فقط حقمو مي‌خوام…
من ايراني ام، چرا تو مملكت خودم، جايي كه كل طايفه ام بخاطرش شهيد و جانباز دادن رفاه ندارم؟؟؟ چرا بي كارم؟؟؟ چرا تغذيه خوب ندارم؟؟؟ چرا بي پولم؟؟؟ چرا با اين معدل و اين رزومه باهام مثل يه تفاله برخورد ميشه؟؟؟ اين انرژي هسته اي كو؟ كجاست؟ چيش به من رسيده؟ منو تو انرژي اتمي استخدام ميكنن؟؟؟ يا شوهر استعداد درخشانمو؟؟؟ قبضامون كه مدام گرونتر و زيادتر ميشه، تابستونا كه برق مدام قطعه، پس كو تامين انرژي؟؟؟؟ حتي اگه واسه آينده كشورم خوبه چرا ما بايد قرباني بشيم ؟؟؟ چرا آبادي هاي نسل بعد رو خاكستر ما باشه؟
مگه ما چه گناهي كرديم؟؟؟چرا مملكت من راحت از دزدي ۳ هزار ميليارد تومني ميگذره ولي ۲۴ ساعت بنده به دو ريال يارانه ي مردم؟؟؟ يارانه اي كه بودنش براي آدمايي مثل من معني حفظ آبرو رو داره. تو اين وضع گروني…من به چه زبوني بگم آقا جان من انرژي هسته اي رو به قيمت جووني و زندگيم نميخوااااااام ؟؟؟ من فقط يه بار زندگي ميكنم… ميخوام شاد باشم… ديگه بسمه غصه خوردن…من اين حق مسلممو ميفروشم… يكي بياد بخره!!! در عوض كار ميخوام و پول و يه خونه نقلي با يه جهزيه ساده يه دفترچه بيمه…
نميدونيد اين آخري شده روياي من… من نميدونم مشكل كمر شما چيه ولي درد شمارو خوب ميفهمم. درد از كمر شروع ميشه تا مچ پا مياد… انگار يه رشته داغ تو پاي آدمه كه كشيده ميشه. من نميتونستم برم دكتر اما علائم و دردامو تو اينترنت سرچ كردم و فهميدم چه بيماري دارم. نه ميشه ايستاد، نه ميشه نشست، نه ميشه خوابيد… من اينجا به درد تسليم ميشم … من ميميرم از درد اما نميتونم برم دكتر ،نميتونم ام آر آي بگيرم. چون بيمه ندارم، چون پول ندارم، هزينه هاي درمان سرسام آوره، سلامتي شده به قيمت خون آدم…
خوش بحال شما كه براي دردتون طبيب داريد (البته هرچي كه داريد حلال و خوشتون. خدا به روزيتون بركت بده. انشاءالله كه حالتونم خوب بشه.)، من از ترس اينكه شوهر و پدرم شرمنده م نشن به كسي نميگم چقدر درد ميكشم… ميبينيد … فرق من و شما همينه… زندگي من به يه تاره مو بنده ولي شما مسئولين زندگي آروم و قشنگتونو بي استرس ادامه ميدين. واسه همينه كه شما با خيال راحت خبر از مذاكرات بعدي ميديد و من اشك تو چشام حلقه ميزنه كه اي خداااااا پس كي تموم ميشه؟؟؟
همه اينارو گفتم كه بدونيد كسايي مثل من هستند كه فقط زنده اند اما بارها و بارها آرزوي مرگ مي‌كنند.
كاري كنيد كه تحريما تموم بشه، يه كاري كنيد ارزوني بشه ، كرايه خونه كم بشه ، مواد غذايي ارزون بشه، بازار كار رونق پيدا كنه، دارو و درمان به قيمت خون آدم نباشه، امنيت و رفاه داشته باشيم. كاري كنيد كه منه بچه درس خون، مني كه تو زندگيم فقط تلاش كردم، صبر كردم و پامو كج نذاشتم، بخاطر فشار اقتصادي تو اين سن و سال اين همه مريضي عصبي نداشته باشم و فكرم مدام پي انصراف از تحصيل نباشه، يه كاري كنيد جوونا راحت ازدواج كنن اينطوري فسادم كم ميشه. فقط يكم سريع تر … ميترسم آخرش به عمر ما قد نده.
تو رو خدا… ديگه بسه تحريم…يكي ميگفت بايد قبر دهه شصتيا رو گودتر بكنند چون آرزوهاي زيادي دارن كه بايد با خودشون به گور ببرن…


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۰۲:۱۹ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]


اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبچت رومطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / لوله PVC / اتوبار / اجاره جرثقیل