بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

غذايي براي سرد مزاج ها

به گزارش سرويس خانواده جام نيوز، شروع روز با خوردن صبحانه*اي كه خاصيت آرام*بخشي دارد، مي*تواند بسيار مطلوب باشد. آويشن، مدر و ضدعفوني*كننده مجاري ادراري هم هست. خواص ضد*ميكروبي، ضد*قارچي و ضد*انگلي آن هم به اثبات رسيده است. كوكوي آويشن كه بيشتر در مناطق مركزي ايران طرفداران زيادي دارد، كمتر از 5دقيقه آماده مي*شود و بسيار هم خوشمزه و مقوي است.مواد لازم براي يك نفر :
تخم*مرغ 1 عدد
آرد گندم 1 قاشق مرباخوري
پودر آويشن 1 قاشق غذاخوري سرصاف
نمك به ميزان لازم
روغن مايع يك و نيم قاشق غذاخوري


طرز تهيه :
تخم*مرغ، آرد، نمك و پودر آويشن را به*مدت يك دقيقه با چنگال بزنيد. روغن را داخل تابه بريزيد و آن را حدود 30ثانيه روي حرارت قرار دهيد تا گرم شود. مايه آماده شده را داخل تابه بريزيد و در آن را بگذاريد. حرارت را پايين بياوريد و بعد از 2دقيقه در تابه را برداريد و كوكو را برگردانيد. يك دقيقه ديگر در تابه را ببنديد و سپس كوكوي شما در كمتر از 5دقيقه آماده است.همراهان :
گوجه*فرنگي تازه*اي كه با چند قطره آبليمو، آب نارنج يا آبغوره طعم*دار شده باشد، بهترين همراه اين صبحانه است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۰:۳۸:۵۶ توسط:sana موضوع:

بااين راه تب كودك راپايين بياوريد

به گزارش سرويس خانواده جام نيوز، بايد دانست اگر دماي بدن كودك ناگهان بالا برود در اين شرايط لازم است دماي بدن را پايين آورد. در اين مطلب به نقل از «msn» به مواردي در اين باره اشاره شده است.هنگامي كه كودك خوابيده است او را زير نظر بگيريد. زيرا سيستم ايمني كودك هنوز كاملاً تكامل نيافته و امكان آسيب بدني وجود دارد.اگر دماي بدن به بالاي ۳۸درجه سانتي گراد رسيد حتما با پزشك كودك تماس بگيريد. به احتمال زياد در اين زمان نياز است كه كودك را بيدار كنيد تا پزشك وي را معاينه كند. اگر كودك ۳ماهه يا كمتر از آن است، قبل از اين كه احتمال بدهيد دماي بدن وي ممكن است به ۳۸درجه سانتي گراد يا بالاتر برسد به پزشك مراجعه كنيد.براي پايين آوردن دماي بدن، پاي كودك را با آب ولرم بشوييد. در صورتي كه كودك دچار لرز شد پاي او را از آب خارج كنيد. لرز باعث افزايش تب كودك مي شود.لباس كمتري تن كودك كنيد، از پتو استفاده نكنيد و دماي اتاق و منزل را متعادل نگه داريد.به هيچ عنوان بدون تجويز پزشك به كودك دارو، حتي داروي گياهي ندهيد. قرص هاي تب بر براي كودكاني كه تب پايين دارند توصيه نمي شود. قرص هاي تب بر به كودكي كه تب ۳۸.۳ درجه سانتي گراد يا بالاتر دارد، تجويز مي شود.اگر پزشك، داروهايي مانند بروفن يا استامينوفن تجويز كرد بيشتر از ميزان تعيين شده به كودك ندهيد. زيرا دادن داروي بيشتر منجر به بروز عوارض جدي از جمله آسيب ديدن كليه يا حتي مرگ كودك مي شود.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۰:۳۸:۴۹ توسط:sana موضوع:

عروسي رويايي روستايي با لباس عروس سه كيلومتري

عروسي رويايي روستايي با لباس عروس سه كيلومتري


يك عروس و داماد ايتاليايي تصميم گرفتند براي مراسم عروسي شان از يك لباس عروس بطول ۲ مايل (حدود ۳٫۲ كيلومتر) استفاده كنند و از اين طريق ركورد طولاني ترين لباس عروس دنيا را نيز بشكنند.


براي هر عروس و دامادي روز ازدواجشان فراموش نشدني است ولي براي اين زوج و روستاي كسل دي پرنسيس يك روز رويايي و خاطره انگيز ديگري است آن هم با تشكيل قطار ۳ كيلومتري براي رفتن به كليسا. براي اين منظور صدها دختر مدرسه اي براي نگه داشتن اين لباس عروس كه شش كيلومتر پارچه مصرف كرده است كمك گرفته شد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۰:۳۸:۴۱ توسط:sana موضوع:

اين دو پرنده از صميم قلب عاشق هم هستند + عكس
اين دو پرنده از صميم قلب عاشق هم هستند ؛ انسان ها گمان مي كنند فقط خودشان احساس و عاطفه يا درك و شعور دارند. به همين خاطر، وقتي كمي به كار يا رفتار بقيه جانداران دقت مي كنند و نشانه هايي از درك يا احساس را در آنها مي بينند تعجب مي كنند.

اين در حالي است كه درك و احساس، بخشي جدايي ناپذير از وجود هر موجود زنده است و همين دو امر است كه آنان را در چرخه حيات نگه داشته است.

مرغ عشق آفريقايي يك گونه از طوطي هاي بومي آفريقا است كه مدت زيادي كنار همسر خود مي ماند و علاقه خود را به او نشان مي دهد.

پل هاردينگ كه اين تصاوير را گرفته، مي گويد: آنان چنان مجذوب هم بودند كه با هيچ بياني نمي توان توصيفش كرد و به هيچ نحوي نمي توان نشانش داد. آن دو، يك مرغ عشق بيشتر نبودند!

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۰:۳۸:۳۳ توسط:sana موضوع:

10 عدد از ترسناك*ترين شكنجه*هاي قرون وسطي!! +عكس (+18)

10 عدد از ترسناك*ترين شكنجه*هاي قرون وسطي!! +عكس (+18) دوران قرون وسطي يكي از ظالمانه ترين مقاطع در تاريخ بشر بشمار مي*آيد؛ دوراني كه با خلاقيّت در شكنجه و ابزار شكنجه شناخته مي*شود. در اينجا 10 تا از ترسناك ترين ابزار شكنجه را كه در طول اين دوران ساخته شده اند، معرفي مي*كنيم.
10. گاو برنجي
قرباني را درون گاوي برنجي قرار داده و مي*بستند؛ سپس آتشي زير آن روشن مي*كردند. آنقدر اين ظرف فلزي را گرم مي*كردند تا به رنگ زرد گرم در آيد.اين امر باعث مي*شد تا قرباني پخته و جان خود را از دست دهد.

9. پرچه اسپانيايي
وسيله اي بسيار ساده است كه براي جدا كردن پوست قرباني از بدنش مورد استفاده قرار مي*گرفت. با توجه به شكل آن، هيچ ماهيچه يا استخواني از پاره شدن در امان نمي*ماند. قرباني را برهنه مي*كردند، و او را مي*بستند تا كاملا بي دفاع شود. سپس شكنجه گر ها، عمل ناقص كردن قرباني را آغاز مي*كردند (گاهي در معرض ديد عموم). كار خود را معمولا از پاها شروع كرده و به آهستگي به سمت پشت، سينه، گردن و در نهايت صورت مي*رسيدند.
8. صندلي اسپانيايي
براي شكنجه، صندلي هاي مختلفي وجود دارد. تمامي* آنها در يك زمينه مشترك هستند: وجود ميخ هايي كه پشت، زير دست، زير پا، و نشيمن گاه، را مي*پوشاند. تعداد ميخ ها در يكي از صندلي ها، بين 500 تا 1500 عدد در متغيير بود. براي آنكه قرباني نتواند حركت كند، مچ هاي او را به صندلي مي*بستند؛ در يكي از مدل ها، دو وزنه را به بازوها وصل مي*كردند تا با پايين كشيدن دست ها، ميخ ها در بدن قرباني فرو رود و درد او را بيشتر نمايد. در برخي از مدل ها، دو سوراخ در زير صندلي ايجاد مي*كردند تا شكنجه گر اگر احساس مي*كرد كه قرباني هوشيار است، با استفاده از زغال، بدن او را شديدا بسوزاند.
7. له كننده سر
اين وسيله، به طور گسترده در دوران قرون وسطي مورد استفاده قرار گرفته است، بخصوص در دوران تفتيش عقايد. چانه را بر روي نوار پاييني و سر را در زير درپوش فوقاني قرار مي*دادند. شكنجه گر به آهستگي پيچ را مي*چرخاند تا نوار پاييني و درپوش به يكديگر نزديك شوند. اين امر به آساني موجب له شدن سر مي*شد. ابتدا دندان ها درون فك خرد مي*شد؛ سپس قرباني به آرامي* و دردي وحشتناك، جان خود را از دست مي*داد. البتّه پيش از آن، چشمهايش در حدقه فشرده و له مي*شد.
6. گلابي غمگين
وسيله اي گلابي شكل كه درون مهبل يا مقعد قرباني قرار داده مي*شود؛ مهبل براي زنان، مقعد براي همجنسگرايان، و دهان براي دورغگويان و كفرگويان. اين وسيله شامل چهار برگ است كه به آرامي* از يكديگر جدا مي*شوند؛ همان طور كه شكنجه گر پيچ بالاي وسيله را مي*چرخاند. اين به تصميم شكنجه گر بستگي دارد تا تنها پوست را پاره نمايد يا گلابي را به حداكثر اندازه خويش برساند و قرباني را ناقص نمايد.
5. راك (نوعي وسيله شكنجه كه از چند سيخ يا ميله نوك تيز تشكيل شده است)
راك وسيله اي است كه براي جابه جا كردن هر يك از مفاصل بدن قرباني طراحي شده است. طناب هايي را به مچ دست و قوزك هاي پاي قرباني وصل مي*كنند و سپس بدن قرباني را در جهت هاي مخالف مي*كشند؛ اين كار با چرخش غلطك هايي انجام مي*گيرد كه در چهار سوي وسيله قرار دارند. اگر از من سوال كنيد، مي*گويم روش مناسبي براي تسكين كمردرد است. البتّه، درد ناشي از اين جابه جايي هاي متعدد خود داستاني ديگر است.

4. لوله تمساح
قرباني در داخل لوله اي قرار داده مي*شد كه به اندازه كافي براي ورود فرد كافي بود. لوله، كه ميخ هايي نوك تيز به شكل دندان هاي تمساح داشت. و به آرامي* فشرده مي*شد تا قرباني را بي حركت نمايد. شكنجه گر تنها مي*توانست صورت و پاهاي قرباني را ببيند.با كمك كربن و آتش موجود زير لوله، شكنجه گر به تدريج لوله را گرم مي*كرد تا قرباني يا اعتراف نمايد و يا جان خود را از دست دهد.

3. گهواره يهودا
گهواره يهودا، يكي از وحشتناك ترين شكنجه هاي دوران قرون وسطي محسوب مي*شد؛ قرباني را بر روي صندلي به شكل هِرم قرار مي*دادند پاهاي قرباني را به يكديگر مي*بستند، طوري كه با حركت يك پا، پاي ديگر نيز مجبور به حركت مي*شد- و اين رنج وارده را افزايش مي*داد.انتهاي مثلثي شكل گهواره يهودا را در مقعد يا مهبل قرباني قرار مي*دادند. اين شكنجه مي*توانست ادامه يابد، از چند ساعت تا چند روز.
2. الاغ اسپانيايي
وسيله اي كه از يك صفحه برش اصلي با تيغه اي است كه در بالاي آن مي*باشد و به دو ميله متصل شده است؛ قرباني را برهنه كرده و با پاهايي باز از هم بر روي صفحه قرار مي*دهند، گويي فرد سوار بر الاغ است. و تعداد زيادي وزنه به پاهاي او وصل مي*كردند. رنج قرباني را مي*توانستند با وزنه هاي سبك يا سنگين تر تنظيم نمايند.
1. سلاخي
در يك مدل از شكنجه از نوع سلاخي، بازوهاي قرباني را به يك قطب در بالاي سرش مي*بستند و در همين حال پاهاي او از زير مي*بستند. سپس بدن او را كاملا برهنه مي*كردند و شكنجه گر، با كمك يك چاقوي كوچك، پوست قرباني را به آرامي* از بدنش كنده و جدا مي*كرد. در اغلب موارد، شكنجه گر پوست صورت را در ابتدا مي*كَند، و به آرامي*كار خود را ادامه مي*داد تا به پاهاي قرباني مي*رسيد. بيشتر قربانيان پيش از آنكه شكنجه گر حتّي به كمر آنها برسد، جان خود را از دست مي*دادند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۰:۳۸:۲۴ توسط:sana موضوع:

چگونه در همۀ كلاس*هاي دانشگاه خود نمرۀ عالي كسب كنيد؟

موفقيت شما در دانشگاه تنها بستگي به نمرات شما ندارد، بلكه يك هدف مهم ديگر براي شما بايد معدل كل دانشگاه باشد. اما چگونه مي*توانيد با معدل خوبي از دانشگاه خود فارغ*التحصيل شويد؟ در يك انجمن اينترنتي به نام Quora، دانشجويان توصيه*هاي مختلفي را در رابطه با نمره مطرح كرده*اند و خبر خوب اين است كه ما چند تا از بهترين*هاي آنها را در اين مطلب جمع*آوري كرده*ايم: سوال بپرسيد، حتي اگر باعث شود مثل احمق*ها به نظر بياييد. مدتي طول كشيد تا خود من غرور خودم را زير پا بگذارم و حرفم را بزنم. چرا كه ترجيح مي*دادم دانش بيشتري داشته باشيم تا اينكه آدم آگاهي به نظر بيايم. در نهايت بازنده اصلي كساني هستند كه اينكار را تحقيرآميز مي*دانند – من در امتحان يك نمره عالي مي*گيرم و آنها نمي*گيرند.” “قبل از خواب مطالب را مرور كنيد. هر شب قبل از اينكه بخوابيد، بين يك تا يك ساعت و نيم از وقت خود را صرف دوره كردن مطالبي كنيد كه قرار است در امتحانات آتي شما بيايد. تحقيقات نشان داده است كه اگر درست قبل از خواب خود مطالعه كنيد، اطلاعات بيشتري در حافظۀ شما حفظ خواهد شد.” “من حس مي*كردم بايد درسي كه در آن وضع بدي داشتم را حذف كنم. من همزمان مشغول تحصيل در دو رشتۀ مختلف بودم و وقتي كه فشار درسي سنگين شد، از اين هدف خود صرف*نظر كردم. چرا كه متوجه شدم كه به اين ترتيب نمي*توانم در هيچ كدام از اين دو رشته موفق باشم و حتي شايد اين موضوع منجر به رد شدنم بشود.”
“”از بيدار ماندن در طول شب خودداري كنيد. سعي كنيد يك برنامه درسي خوب داشته باشيد و تا جاي ممكن از شب زنده داري دوري كنيد. به دقت برنامۀ كلاسي و كاري خود را بررسي كنيد و زمان*هاي خالي را پيدا كيد كه در حين آنها مي*توانيد به كارهاي خود بپردازيد. شما مي*توانيد همانقدر وقت بروي تكاليف و درس*هاي خود بگذاريد كه بچه*هايي مي*گذارند كه بعد از نيمه*شب هم بيدار مي*مانند. كافي است يك برنامۀ خوب داشته باشيد. همچنين، خوب است كه هميشه آماده پرداختن به درس*ها و تكاليف خود باشيد و در هر فرصتي اينكار را انجام دهيد.” “اولويت بندي كنيد. اين بسيار مهم است كه براي كارهاي خود اولويت داشته باشيد. چه چيزي از باقي كارها ضروري*تر است؟ چه تكاليفي بيشتر نسبت نمره به سختي را دارند؟ آيا يك تكليف هم سخت است و هم شامل مقدار زيادي از نمرۀ پايان ترم شما مي*شود؟ پس هر چه زودتر آن را شروع كنيد. همچنين ببينيد كه چه چيزي را مي*توانيد در همان لحظۀ آخر هم انجام دهيد و چندان عجله*اي براي آن نيست.” “اصول ابتدايي را بدايد. براي كلاس*هايي مثل رياضي و انگليسي، بايد مطمئن شويد كه تمام اصول ابتدايي را مي*دانيد و مي*توانيد مفاهيم كلاس را با توجه به پيشينۀ قبلي خود به خوبي متوجه شويد. اگر اينطور نباشد، به زودي از كلاس خود عقب خواهيد ماند و مجبوريد وقت بسيار زيادي را براي جبران اين موضوع بگذاريد. ممكن است با خود فكر كنيد كه اصول ابتدايي چندان مهم نيستند، اما اگر شما آنها را بدانيد ديگر با مسائل سخت*تر چندان مشكل نخواهيد داشت.” “در هر كلاس با كسي دوست شويد كه از شما باهوش*تر است (نه كسي كه به اندازۀ شما باهوش است يا كمتر باهوش است). به اين ترتيب مي*توانيد مشكلات و سوالات خود را با آنها در ميان بگذاريد. آنها به شما توضيح خواهند داد كه كجا اشتباه كرده*ايد و به اين ترتيب مشكلات شما قبل از ريشه*دار شدن حل خواهند شد.” “واحد*ها و اساتيد خود را با دقت انتخاب كنيد. شما بايد بر اساس مهارت*ها و علاقه*هاي خود واحد برداريد. ترجيحاً در ابتدا كلاس*هايي را انتخاب كنيد كه به آنها علاقه داريد و اساتيدي را برگزينيد كه مطمئناً مي*توانند يك درس را براي شما شيرين كنند.” “در هر ترم يك كلاس برداريد كه مفرح باشد. ممكن است حتي اين كلاس*ها اختيار باشند. اما اين مي*تواند يك نوع استراحت براي شما محسوب شود و كمك كند تا از ترم خود بيشتر لذت ببريد.” آيا شما پيشنهاد ديگري براي كاربران ما داريد ؟ در قسمت نظرات آنرا مطرح كنيد…

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۰:۳۸:۱۵ توسط:sana موضوع:

ﭼﺸﻢ ﻫﺎﺵ ﺷﺒﯿﻪ ﻣﺎﻣﺎﻥ ﺑﻮﺩ

ﻣﺪﯾﺮ : ﭘﺴﺮ ﺷﻤﺎ ﺍﺧﺮﺍﺟﻪ ! ﭘﺪﺭ: ﺍﺧﻪ ﭼﺮﺍ؟ ﻣﻦ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﭘﺪﺭﺵ ﺣﻖ ﺩﺍﺭﻡ ﺩﻟﯿﻠﺶ ﺭﻭ ﺑﺪﻭﻧﻢ !ﻣﺪﯾﺮ : ﺷﺮﻡ ﺍﻭﺭﻩ ! ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺩﻭﺭﻩ ﮐﺎﺭﯾﻢ ﻫﺮﮔﺰﺑﺎ ﭼﻨﯿﻦ ﭼﯿﺰﯼ ﺭﻭﺑﻪ ﺭﻭ ﻧﺸﺪﻩ ﺑﻮﺩﻡ ﭘﺪﺭ:ﻣﺤﺾ ﺭﺿﺎﯼﺧﺪﺍ ﺑﻪ ﻣﻦ ﺑﮕﯿﻦ ﭼﯽ ﺷﺪﻩ؟ ﺍﻭﻥ ﺑﭽﻪ ﺗﺎﺯﻩ ﻣﺎﺩﺭﺵ ﺭﻭ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﺩﻩ .ﺍﺧﻪ ﭼﯽ ﺷﺪﻩ؟ﮐﺘﮏ ﮐﺎﺭﯼ ﮐﺮﺩﻩ ﻧﻤﺮﻩ ﺻﻔﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ؟ ﺑﻪ ﮐﺴﯽ ﻓﺤﺶ ﺩﺍﺩﻩ! ﺍﺧﻪ ﭼﯽ ﺷﺪﻩ !ﻣﺪﯾﺮ : ﺑﭽﻪ ﺷﻤﺎ …ﭘﺪﺭ: ﺑﭽﻪ ﻣﻦ ﭼﯽ؟ﻣﺪﯾﺮ : ﺑﭽﻪ ﺷﻤﺎ ﺟﻠﻮﯼ ﻫﯿﺠﺪﻩ ﺟﻔﺖ ﭼﺸﻢ . ﺑﻪ ﻣﻌﻠﻤﺶ ﮔﻔﺘﻪ :ﻋﺎﺷﻘﺘﻢ ﻋﺸﻘﻢ ! ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺍﺯ ﯾﮏ ﺑﭽﻪ ﮐﻼﺱ ﺩﻭﻡ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﺑﻌﯿﺪﻩ ….ﭘﺪﺭ ﭘﺮﯾﺪ ﻭﺳﻂ ﺣﺮﻓﻬﺎﯼ ﻣﺪﯾﺮ ﻭ ﺑﺎ ﻟﺤﻦ ﺗﻨﺪﯼ ﮔﻔﺖ : ﺳﻌﻴﺪ ﺍﻻﻥ ﮐﺠﺎﺳﺖ؟ﻣﺪﯾﺮ :ﭘﺸﺖ ﺩﺭ ﺩﻓﺘﺮ !ﭘﺪﺭ ﺳﺮﯾﻊ ﺍﺯ ﺟﺎﯾﺶ ﺑﻠﻨﺪ ﺷﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺩﻓﺘﺮ ﺧﺎﺭﺝ ﺷﺪ . ﺳﻌﻴﺪ ﺁﻧﺠﺎ ﻧﺒﻮﺩ ﭼﺸﻢ ﭼﺮﺧﺎﻧﺪ .ﺭﻭﯼ ﺭﺩﯾﻒﺻﻨﺪﻟﯽ ﻫﺎ ﮐﯿﻒ ﭘﺴﺮﺵ ﺭﺍ ﺷﻨﺎﺧﺖ !ﺭﻭﯼ ﮐﯿﻒ ﺭﻭﯼ ﮐﺎﻏﺬ a4 ﺑﺎ ﺧﻂ ﮐﻮﺩﮐﺎﻧﻪ ﺍﯼ ﺩﺳﺖ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﯼ ﺳﻌﻴﺪ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﻣﯿﺨﻮﺭﺩ ……ﭼﺸﻢ ﻫﺎﺵ ﺧﯿﻠﯽ ﺷﺒﯿﻪ ﻣﺎﻣﺎﻥ ﺑﻮﺩ. ﻣﻨﻮ ﺑﺒﺨﺶ ﺑﺎﺑﺎ

فايل پيوست 2145

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۰:۳۸:۰۷ توسط:sana موضوع:

دعايي كه مستجاب شد!


" اين داستان در پي بازديد يكي از خيّرين عزيز موسسه مهرانه از يك خانواده فرو دست و مظلوم بود كه به قلم آورده شده و واقعيست... "

كشاورز درمانده، روز و شب دست به دعا بر مي داشت و از خداوند براي محصول اندكي كه تمام سرمايه زندگي اش بود تقاضاي باران مي كرد!
عاجزانه دست به سوي آسمان دراز كرده و از او مي خواست تا امسال محصولش بدون آب نماند و خانواده اش از حاصل زحماتش بي بهره نگردند... دخترك معصومش با چشمي گريان و با زبان كودكي دعاي پدر را آمين مي گفت...
خداوند باران را فرستاد، فراوان هم فرستاد...


امّا پايين تر از خانه حقيرانه كشاورز، خانواده اي دردمند و به دور از چشم اغيار زندگي مي كرد!
دعاي اجابت شده كشاورز جز بلا، محنت و خرابي براي آن خانواده رنجور حاصلي در بر نداشت!
خانه اي بي سقف...!

امّا نه!
سقف خانه شان پوشش نايلوني داشت كه همسايه ها به آن ها هديه كرده بودند...
وسايل اندكي كه همه شان ارزشي برابر با يك كالاي ناچيز را هم نداشت...
و اوج مصيبت اين بود كه پدر اين خانه مبتلا به بيماري سرطان، مادر در اثر كار كردن طاقت فرسا زمين گير و داراي دو فرزند معلول ذهني و جسمي بودند.
گويا خداوند تمام خشم خود را بر اين خانواده فراهم آورده بود و گردش ناسازگار روزگار اين چهار تن را به جاي مجازات ستمكاران كيفر مي كرد!
آه! همان باراني كه با دعاي كشاورز به زمين فرو مي باريد هر قطره اش دردي بود كه بر ويراني اين خانه مي افزود...


ولي...
ولي آهي از اين چند تن برنخواست كه به خدا شكايتي كنند!
چرا كه ياراي آه كشيدن و شكوه نمودن برايشان باقي نمانده بود!
لحظه اي تصور نما آن حالت را...
شاهد اين صحنه پر از درد چه مي تواند بكند!؟ از خدا چه بخواهد!؟ چه بگويد!؟آيا قطرات اشك مي تواند التهاب دروني را خاموش كند!؟ آيا ناله و بغض گرفته اين خانواده بي پناه، عرش خدا را مي تواند بلرزاند و فرشتگان را به فغان وا دارد!؟
خدايا! اي آفريننده خوبي ها! خوب مي دانم در بين اين مصيبت ها، چشم به دست انسان هايي دوختي تا با قلب هاي پُر مِهرشان، كارِ تو را هموار و فرق بين پليدي ها و خوبي ها را آشكار كنند تا باري ديگر به اشرف مخلوقاتت آفرين گويي...
خطاب:
اي كساني كه در طمع دنيا پرستي و خود پرستي، ديدگان خود را بر اين دردها و رنج ها بسته و حق مظلومان را ضايع كرده ايد آگاه باشيد ناله هاي دردمند اين انسان ها، خوشي هاي زمانه را به كامتان تلخ و لحظه هاي بدون آرامش و كابوس هاي هميشگي را در پيش خواهيد داشت.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۰:۳۸:۰۱ توسط:sana موضوع:

ميدانم روزي ميآيد.........


خدايا! ميدانم روزي از راه خواهد رسيد و به اين دلتنگي ها پايان مي دهد.
روزي كه زندگي در آن دلچسب مي شود و گله اي باقي نمي ماند.
روزي كه انسان ها به خاطر دنيايي كه ارزشي ندارد تحقير نمي شوند.
روزي كه آدم ها بابت شادي و لبخند محاكمه نمي شوند و بغض نمي كنند.
روزي كه دل ها شكسته نمي شود و حرمت ها به زير پا نمي افتد.
روزي كه رنگ پوست و قامت انسان ها شأن و منزلت انسان ها را شكل نمي دهد.
روزي كه همه جا پر مي شود از دست هايي كه به ياري افتاده اي مي شتابند
و شانه هايي كه اشك ها بي منت بر آنان جاري مي شوند و آرام مي گيرند.
روزي كه كه اعتقادات پوچ، زندگي را بر كام انسان هاي مظلوم تلخ نمي كند.
روزي كه خداي همه يكي مي شود و در پس چهره هايي كه ادعاي خدايي مي كنند پنهان نمي شود.
روزي كه آدم ها خداي بخشنده را به خاطر ترس، ستايش و مهربان مهربانان و آفرينده عشق را طور ديگري ترسيم نمي كنند و زندگي را در تلخي و واهمه ي آخر كار نمي گدرانند.
روزي كه همش مي شود عشق، آرامش، محبت، دوستي و فقط خوبي خوبي و خوبي ...

*
*
آخرش ميآد جمعه اي كه غروبش دلنشينه ...

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۰:۳۷:۵۳ توسط:sana موضوع:

رفـــيـــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــق........ .


رفيق از وقتي رفتي چيزي عوض نشده ... هنوز همون روزا ميان همون شبا ميرن ... اين آفتاب لعنتيم ديگه گرممون نميكنه ...

هنوزم غم ميگيرم ... ميشكنم وقتي عكساتو ميبينم ... نيستي ديگه ..دلقك بازيات ... مرام فردينيت ...

هنوزم دوست دارم پاي نيكمتِ پارك بشينم از عرق خوريات واسم بگي ... از بد بختيات بگي ... مسخره كني معلمتو ...معلم سيگار تو جيبتو بگيره , حرفاتو بشنوه بزنه زير گوشت ..."بپرسي چرا آقا"... تهشم لباتو ببندي بهش فحش بدي مام بخنديم ...

دلم تنگ شده بخدا واسه اينكه بگي " دروغ ميگم بزن تو گوشم ,به مولا"

ولي رفيق وقتي رفتي همون معلم واست اشك ريخت ....

از وقتي رفتي كل بچه محل رفتن ... با كلي دختر كه داف شد اسمشون ,درِشونو بستن به قول خودت ...

قسم ميخورم اينجا رفتن رسمه ... نري نميبيننت ...

رفيق از وقتي رفتي كاسبا زياد شدن .... رفيقاي قديمي نسخ ـن ... دور هم جمع ميشن كوفت ميكشن جون ميكنن تا 2 دقيقه بخندن ...

رفيق از وقتي رفتي سيگارام تلخ شدن ....سياه شدن ,عكس شُش دارن ...

هنوز بچه كوچولوا عصراي تابستون ميريزن تو كوچه ..گل كوچيك ... كفشاي پاره

هنوز پيرمردا نصيحتمون ميكنن .... "جوون تا سالمي قدر زندگيتو بدون ... "

رفيق همه همونن ...شايد اينجايي لازم نيس بگم چه خبره اينجا...

فقط من مثه قبل نيستم ... رو نيمكتاي دو نفره ديگه تنها ميشينم

ديگه كسي نيست واسش آهنگ بزنم و "مريم من" ـو با بغض گلوش بخونه ...صداي قشنگت هميشه همه جاي مغزم ميپيچه ... اما خودت نيستي ... نيستي كه ببيني ...

ديگه كسي نميگيره چي ميگم ...

وقتي كمرم خورد شده كسي نيست دستمو بگيره بگه "پاشو بچه كوچولو ,انگار كشتياش غرق شده"
ديگه رفاقت دينم نيست ... رفيق مثه ناموسم نيست ...

كسي كه همه چيشو واسه رفيق ميداد بعدِ تو اونم مــُرد ...

رفيق وقتي رفتي همه گفتن خوشبحالت ... جراتشو داشتي واسه كندن ... با زجر بريدي نترسيدي... دستتو بريدي ...اين برام قشنگ بود... رفيق چيزيو از دست ندادي ...مطمئنم اونور جات بهتره .. كاش توئم قلم داشتي يكم ازون ور واسم مينوشتي ...

رفتي ... جات بهتره ... ولي نامرد مارو تنها گذاشتي ... به فكر خودت بودي فقط ...

ميگن آسمون هفتي پيش خدايي ... از خدا اجازه بگير بيا اين پايين 2 ساعت...

بشينم ترك موتورت ...دستمون رو بوق ... يادش بخير ... كجاس اون خنده ها؟

مادرت با قرآن هر شب يادته ... خواهر كوچولوت هنوز داداش امير از دهنش نيفتاده ... مريم دلتنگته هنوز ... خورد شده ..تنهاست... منم تنها موندم ...
خدا پايينو نيگا كن ... ببين چقد ميخوايمش...!!
ولي نه , خدا , پيش خودت نگهش دار نيارش پايين ... ما قدرشو نميدونيم ... تنها كاري كه بلديم اينه كه بعدِ رفتنش 40 روز سياه بپوشيم ... خداييش به درد لا جرز ديوارم نميخوريم ...

روزاي اول كه تنهام گذاشتي رو مزارت گفتم براي شنيدنت كه هيچوقت ديگه بام حرفي نداري ... بايداونقد بمونم اينجا شايد حرف بزني بام ...اما نزدي ... همه ي روزا مثه هم...

مثل عذابه وقتي ميخوام ديگه نيستي ... نيستي كه ببيني اشكام ديگه نميتونن نريزن ... نبارن .. بمونن ...بسازن ... نميرن ... نيستي كه ببيني ...

هنوز منتظر زنگتم كه يه روز بياي بريم باز برف بازي مثه آخرين بار .... انتظار روز برفي با تو ...داغ زدن تو دلم اين برفارو ... ديدنشونم عذابم ميده بدون تو ...
نه تو چشام ديگه اشكي مونده .... نه ديگه ميتونم بنويسم ... ولي به يادتم هميشه رفيق ...

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۰:۳۷:۴۳ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبچت رومطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / لوله PVC / اتوبار / اجاره جرثقیل