بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

نكات مهم درباره ماهي قرمز عيد
نبايد بيش از يك جفت ماهي در يك ظرف نگهداري نمود و بايد از ريختن نمك يا انداختن حبه ي قند در آب خوداري نمود.

مسئول روابط عمومي اداره كل دامپزشكي استان ايلام با عرض تبريك فرارسيدن سال نو از مردم درخواست نمود به توصيه هاي بهداشتي دامپزشكي در خصوص ماهي سفره عيد توجه نمايند. جعفر رشيدي گفت با فرارسيدن عيد نوروز و احترام به آداب و سنن باستاني ايرانيان، علاقمندي مردم براي خريد آبزيان زينتي بويژه ماهي قرمز افزايش مي يابد كه در اين ارتباط رعايت اصول ساده بهداشتي مي تواند نقش مهمي در پيشگيري ازبروز بيماريهاي مشترك بين انسان و ماهي و سلامت خانواده داشته باشد هرچند تا كنون در كشورگزارش مستندي از بروز بيماريهاي خطرناك منتقل شده از ماهيان زينتي منتشر نشده است . ماهي قرمز يكي از اولين ماهيان آكواريومي مي باشد كه توسط بشر نگهداري شده و خاستگاه اوليه اين ماهي كشور چين مي باشد و باگذشت زمان به نقاط ديگر جهان معرفي شده است.

وي افزود به هموطنان گرامي توصيه مي شود:

1- ماهي قرمز را از مراكز معتبرو تحت نظارت و كنترل دامپزشكي تهيه نمائيد.
2- از خريد ماهي از فروشندگاني كه آن ها را به صورت متراكم و درشرايط نامناسب بهداشتي و زيستي نگهداري ميكنند خودداري گردد.
3- ازخريد ماهياني كه داراي علايمي مانند بالههاي تاخورده و جمع شده هستند، دراطراف دهان يا سطح بدن لكه هاي پنبه مانند دارند، روي سطح بدن آنها زخم يا لكههاي سفيد متمايل به خاكستري يا قرمزمشاهده ميشود، بدن رنگ پريده و لكه لكه شده دارند، لبه بالهها خورده و ساييده شده، ماهي حالت بيقراري دارد و بدون آنكه دريك جا قرارگيرد پيوسته بدن خود را به اطراف ميمالد، چشمها به صورت يكطرفه و يا دوطرفه بيرون زدهاند و پولكهاي ماهي ريخته است، خودداري كنيد.


آب :

آبي كه براي زندگي ماهيان انتخاب مي كنيم بايد داراي شرايط مناسب باشد. براي اطمينان از خارج شدن كامل موادي مانند كلر بايد قبل از عوض كردن آب ماهي ها، آب را به مدت يك شبانه روز در ظرف دهان گشاد نگهداري و سپس مورد استفاده قرارداد. هرگز نبايد اجازه داد كه ظرف ماهي ها كثيف شود اين كار مي تواند باعث بيماري، كوتاهي عمر و درنهايت مرگ آنها شود. براي تعويض آب نبايد آن را يكدفعه عوض كرد. با آرامش كامل نيمي از آب ظرف را خارج كرده و سپس كم كم آب برداشته شده را با آبي كه از روز قبل نگه داشته ايم جايگزين مي كنيم. در طول هفته بايد 1 يا 2 بار آب ظرف ماهي ها را به اين صورت تعويض نمود. درنگهداري طولاني مدت ماهيان قرمز مقدار آب مورد نياز هرقطعه ماهي انگشت قد، حداقل يك ليترمنظور شود، و از شن و ماسههاي رنگي و تيزبراي تزئين آكواريوم و تنگهاي ماهي استفاده نكنيد.


دماي محيط:

1- بهترين دما براي زندگي اين نوع ماهي ها بين 10 تا 25 درجه سانتيگراد مي باشد. دماي محيط هرگز نبايد يكباره تغيير كند.
2- نبايد بيش از يك جفت ماهي در يك ظرف نگهداري نمود و بايد از ريختن نمك يا انداختن حبه ي قند در آب خوداري نمود.
3- ماهي قرمزبايد با غذاهاي كم پروتئين و سرشار از كربوهيدرات تغذيه شوند و بهتراست كه غذا درسطح آب شناور بماند، استفاده ازغذاهاي آماده بهتراست و غذادهي بايد 1 يا 2 بار در روز و به اندازه اي باشد كه درمدت 1تا 2 دقيقه مصرف شود. غذادهي بيش از حد باعث انباشته شدن مواد آلي و دفعي و در نتيجه مسموم شدن ماهي خواهد شد.

نكات ايمني:

1- افراد حساس وداراي سوابق آلرژي به هنگام تماس با ماهي از دستكش استفاده كنند.
2- همه افرادي كه با ماهي يا آب تنگ تماس دارند بايد بلافاصله دست هاي خود را با آب و صابون به دقت بشويند.
3- از دست زدن كودكان به ماهيان جلوگيري نموده و آموزش بهداشت فردي به آنها در خصوص عدم دستمالي چشم، صورت و دهان بعد از كار با آكواريم ارائه شود. درصورت بروز هرنوع علائم و ناراحتي هاي پوستي به پزشك مراجعه شود.
4- از رها كردن ماهيان زينتي خود در رودخانه ها، تالاب ها و آب هاي آزاد جدا خودداري كنيد.
5- در صورت بروز هر گونه علايم بيماري يا ناراحتي در ماهيها، ماهي بيمار بلافاصله براي جلوگيري از سرايت بيماري جدا از ساير ماهيها نگهداري شود. نگه داشتن ماهي بيمار به مدت بيست دقيقه در يك ليتر آب كه يك قاشق نمك هم به آن اضافه شده است، براي برخي از بيماريها مي تواند مفيد واقع شود.
6- به جاي نگهداري ماهي در تنگهاي كوچك و نامناسب لازم است ماهي در ظروف شيشهاي بزرگ مثل آكواريوم يا تنگهاي شيشهاي مناسبِ بزرگ نگهداري شود تا علاوه بر احساس آزادي و راحتي، از اكسيژن بيشتري در آب برخوردار باشد و شرايط مناسب براي زندگي ماهيها فراهم شود.
7 - از قراردادن آكواريومها و تنگهاي ماهي درجلوي نورمستقيم آفتاب، كنار شومينهها و يا داخل آشپزخانه خودداري كنيد.
8- براي حمل و نقل ماهيان زينتي در بسته بندي هاي كوچك ( كيسه هاي پلاستيكي بدين منظور مناسبند) بايد دو برابر ميزان آب، فضاي خالي از هوا وجو دداشته باشد. ماهي نبايد بيشتر از 2 ساعت در اين شرايط بماند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۳۸:۱۰ توسط:sana موضوع:

◄‼☼تيكه دار و كوبنده ☼‼◄

عاقبت به اين نتيجه ميرسيم كه حضورِ بعضي انسانها در زندگي ما آنقدر پوچ و بي معنا بوده كه جاي خالي آنها را فقط همين نبودنشان پر ميكند !
.
.
بيشتر از آنچه سزاوارش باشم بهم صدمه زدي فقط به اين خاطر كه بيشتر از آنچه سزاوارش باشي عاشقت بودم !
.
.
دوست داشتن دلهاي بزرگ لياقت ميخواهد ، چيزي كه تو نداشتي بي لياقت من !
.
.
هرچند بي حد تو رو ميخواستم اما باز تو در حد من نبودي !
.
.
يكي “بهتر از من” پيدا كرد درحاليكه به “صدتا بهتر از اون” گفتم : “يكي دارم” !
.
.
فكر كردم عاشقم شدي
بعد ها فهميدم تاب تاب دلم را شنيدي ، ذوق كردي ، فكر بازي به سرت زد …

.
.
تا آخر عمر درگيرم خواهي بود
انكار نكن ؛ مقايسه تو را از پاي در مي آورد !
.
.
كجاي زندگي را با تو مشترك بوده ام كه حالا تلفن خوش خيالت تو را مشترك مورد نظر من ميخواند ؟!
مورد نظر شايد ولي مشترك !؟ هه ، گفتم كه خوش خيال است !
.
.
بعضيارو اگه با پودر 24آنزيم هم بشوري بازم لكه ننگشون از زندگيت و گذشتت پاك نميشه !
.
.
غلط املايي بيش نبودي
زيرت خط كشيدم و دو خط از روت نوشتم كه ديگه تكرار نشي !!!
.
.
اينايي كه به يكي دس ميدن ، به يكي پا ميدن ، به يكي دل
اينارو اذيت نكنين ، اينا كارت اهدا عضو دارن !
فرستنده : دلآرام
.
.
گذشتم ، گذشتي !
من از يك دنيا براي تو و تو از من براي …
.
.
من ليمو شيرين زندگي تو بودم ؛ تموم شيريني هاي زندگيمو به تو دادم اماچه زود تلخ شدم و چه ساده منو دور انداختي !
.
.
دنياي تو رنگارنگ است و دنياي من سياه ولي يك رنگيه من به همه ي دنياي تو مي ارزد !
فرستنده : هانيه
.
.
ممنونم كه به من فهماندي اشتباه است به هر كسي اعتماد كردن !
.
.
ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺗﻮ ﻧﻤﯽ ﮔﺮﺩﻡ ، ﺩﻧﺒﺎﻝ ﮐﺴﯽ ﻣﯽﮔﺮﺩﻡ ﺗﺎ ﺗﻮ ﺭﺍ ﻧﺸﺎﻧﺶ ﺩﻫﻢ ﻭ ﺑﮕﻮﯾﻢ : ﻣﺜﻞ ﺍﻭ ﻧﺒﺎﺵ …

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۳۷:۵۶ توسط:sana موضوع:

•◘♣♠♥☻♫ به سلامتي ♫☻♥♠♣◘•


به سلامتي اونايي كه

هم دل دارن و هم معرفت

اما كسي رو ندارن

.

.

.

به سلامتي اوني كه آرزو بود

نفس بود … آرامش بود … رويا بود …

ولــــي خاطره شد …

بغض شد … درد شد … كابوس شد
.
.
.
.
به ســـــــــــلامتى اون دلى كه هـــــزار بــــار شكست اما هنــــــــــــوز شكســــــــــــــــــــتن بلد نيس…
.
.
.

به سلامتي كسي كه بخاطرش سايه اي از اندوه رو زندگيم افتاد برا هميشه، واون دوس داشتن كسه ديگه اي رو به سرم زد به سلامتي م…. كه حرفاش قلبموطوري زخم كرده، كه هيچ وقت خوب نميشم….

مريم
.
.
.
به سلامتي بارون
كه معلوم نيست چند گيگ حافظه داره
كه اين همه خاطره تووش ذخيره شده….!

آي سون
.
.
.
به سلامتي دختري كه تو مراسم عقدش به جاي اينكه بگه با اجازه ي بزرگترها گفت با اجازه ي عشقم كه نشد بهش برسيم

الينا
.
.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۳۷:۴۱ توسط:sana موضوع:

اسم شما چه رنگيه ؟

.:ميدوني اسمت چه رنگيه؟:.

اينكه شما بدانيد براي اسمتان رنگ مخصوصي وجود دارد و مي توانيد راز شخصيتي خود را از لا به لاي آن دريابيد! بايد بسيار جالب و هيجان انگيز باشد…

به گفته روانشناسان همه ما به نحوي تحت تاثير رنگها هستيم و به عبارت ديگر (خود) واقعي مان را با اين رنگها نشان مي دهيم. براي اسم هر فرد رنگ مخصوصي وجود دارد. كه مي تواند بر زندگي او تاثير بگذارد.جالب است نه؟! اينكه شما بدانيد براي اسمتان رنگ مخصوصي وجود دارد و مي توانيد راز شخصيتي خود را از لا به لاي آن دريابيد! بايد بسيار جالب و هيجان انگيز باشد.پس به موارد زير به ترتيب ذكر شده كاملا توجه كنيد:

رنگهاي هماهنگ با ارقام و حروف عبارتند از:

قرمز: ۱ ش ج س الف

نارنجي: ۲ ت ث ك ب

زرد: ۳ ي ل ص ض

سبز: ۴ و م د ژ

آبي: ۵ چ ن ط ظ

نيلي: ۶ ح خ ف –

بنفش: ۷ ع پ غ –

صورتي: ۸ ز ق ه –

طلايي: ۹ ر ذ گ –

براي اينكه با چگونگي موضوع آشنا شويد يك مثال مي آوريم بدين شكل كه اسم و فاميل خودرا روي برگه كاغذي مي نويسيد و بر اساس حروف و اعداد ذكر شده براي هر كدام،به رنگ مربوطه دست پيدا مي كنيد.

مثال : ليلا جلالي

ل۳ ي۳ ل۳ الف۱ ج۱ ل۳ الف۱ ل۳ ي۳

سپس اعداد را با هم جمع مي كنيم:

۲۱=۳+۳+۱+۳+۱+۱+۳+۳+۳

باز هم دو عدد را با هم جمع مي كنيم:

۳=۱+۲ عدد ۳ مربوط به رنگ زرد است.

حال ميتوانيد مشخصات خود را بخوانيد.

صورتي

داراي قدرت جسمي بالايي هستيد بخاطر اراده ي بالايي كه داريد ميتوانيد روياهايتان را به راحتي به واقعيت تبديل كنيد. با مسئوليت ها به راحتي كنار مي آييد و مي توانيد ديگران را در حل مشكلاتشان راهنمايي كنيد.از نظر عاطفي فردي قوي و عميق هستيد.صميميت بيش از اندازه با ديگران سخت است.

قرمز

بسيار جاه طلب بوده و گاهي براي رسيدن به اهداف خود ممكن است از ديگران هم مايه بگذاريد. قرمز رنگ حيات و جسارت است.هميشه تلاش داريد كه آشكارا به فعاليت بپردازيد و مورد توجه قرار بگيريد.بسيار خونگرم هستيد و بسادگي تحريك مي شويد. ممكن است در اوج شادي نيز ناگهان و با كوچكترين بهانه اي اخمهايتان در هم رفته و به لاك خود فرو برويد.بايد سعي كنيد كه از انرژي فوق العاده تان در جهت مثبت استفاده كنيد.

زرد

بسيار تيز هوش هستيد.شخصيتي بسيار خوش بين و فعال داريد. هرگز در ابراز آنچه مي خواهيد بر زبان بياوريد كم نمي آوريد.بخاطر زنده دلي ابتكار و مستعد بودنتان در بر قراري ارتباطي خوب با ديگران هميشه دور و برتان پر از دوستان مختلف خواهد بود.با وجودي كه روحيه ي بسيار شادي داريد هرگز احساس رضايت نخواهيد كرد مگر اينكه شاديهايتان را با ديگران تقسيم كنيد.تنها ايرادي كه ممكن است داشته باشيد قدرت تخيل و تجسم بيش از اندازه تان است كه گاهي شمارا در خود غرق مي كند!اگر نتوانيد انرژي و توانتان را در مسير درستي هدايت كنيد در آخرخواهيد ديد بيشتر كارهايي كه با هدفي مشخص شروع كرده ايد ناتمام مانده اند.

طلايي

در هر چيزي فقط حد بالاي آن مي تواند رضايت خاطر شمارا بر آورده كند. از طرف ديگر رفتار و كلامتان چنان جذابيتي دارد كه به ندرت ممكن است كسي با شما آشنا شود ولي شيفته تان نشود. دانش و آگاهي شما نسبت به زندگي غير قابل توصيف است. به هر چيزي با خوش بيني زياد نگاه مي كنيد. مي توانيد معلم خوبي باشيد و تمام تجربياتتان را به ديگران نيز انتقال دهيد.شرايط منفي را مي توانيد به بهترين موقعيت ها تبديل كنيد.

نيلي

زندگي شما بيشتر به زندگي عارفان شباهت دارد. با عشق و علاقه اي كه به پاكي و زيبايي هاي دنيا داريد مي توانيد توان و شادي فوق العاده اي به افراد افسرده ببخشيد .علاوه بر روحيه و شخصيت نوع دوست و انسان پروري كه داريد ازيك حس ششم بسيار قوي برخورداريد كه از اين طريق نيز مي توانيد براحتي از مشكلات مردم با خبر شويد.

سبز

براي شما خيلي مهم است كه برنامه روزانه داشته باشيد.نظم و انضباط برايتان اهميت زيادي دارد.بندرت ممكن است زنگيتان آشفته و بي هدف باشد. ديگران اغلب براي گرفتن راهنماييهاي جدي نزد شما مي آيند.براي حل مشكلات ديگران بشدت حرص مي خوريد.تكامل شخصيتي برايتان بسيار حائض اهميت است و براي وسعت بخشيدن به دانش خود هرگز از آموختن دست بر نمي داريد. ترجيح مي دهيد بجاي از شاخه اي به شاخه ي ديگر پريدن روي هدف ثابتي به فعاليت بپردازيد.

بنفش

عاشق كند و كاو و جستجو در عمق هر پديده هستيد و شايد هم به همين دليل عشق به علوم ماوراء الطبيعه در شما به حد كافي رشد كرده است.اين باعث شده به رشته هايي چون فلسفه روي آوريد هيچ اتفاقي را به راحتي قبول نمي كنيد. مگر آنكه خودتان آنرا شخصا تجربه كرده باشيد .براي حل مشكلات نيز راه حل را در درون خود مي جوييد. عاشق تنهايي هستيد و هماهنگ شدن با ديگران كمي برايتان مشكل است.

آبي

به احتمال قوي ديگران شما را شخصي بدون تعارف و غير تشريفاتي مي دانند و شايد هم به همين دليل برايشان جالب توجه هستيد.آزادي برايتان ارزش زيادي دارد و هرگز نمي توانيد در محيطي كار كنيد كه به شما تحكم شود و يا زير نظر قرار داريد. اگر اين همه دنبال تنوع هستيد به اين دليل است كه اعتقاد زيادي به حقيقت داريد وبراي همين زندگي با تمام مشكلات و سختي هايش براي شما ارزشي فوق العاده دارد.

نارنجي

شوخ طبعي و بذله گويي بخصوصي را كه به ارث برده ايد باعث شده محبوب ديگران باشيد. ديگران از بودن با شما لذت برده و انرژي مثبت ميگيرند.سعي مي كنيد هميشه ليوان را از نيمه پر آن ببينيد و با بذله گويي خاص خود محيط را براي انجام كاري مثبت فراهم سازيد. آماده كمك به ديگران هستيد . رنگين كمان زندگي تان را دوست داريد تا زندگي را براي ديگران نيز زيباتر نماييد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۳۷:۳۱ توسط:sana موضوع:

غذايي كه هر قاشق آن 120 ميليون تومان است! (عكس)
باور مي كنيد يك پرس غذايي كه در زير به معرفي آن مي پردازيم چند ميليون تومان بايد پول بپردازيد؟ آيا واقعا كسي هست كه يك پرس از اين غذا را بخورد در حالي كه هر قاشق اين غذا 120 ميليون تومان است!!؟


اين غذا تنها ر رستوران هاي بسيار شيك كه توانايي خريد محصولات اوليه را براي درست كردن تنها يك پرس را دارند سرو مي شود.به گزارش ايران ناز: يك نوع خاصي از خاويار كه تنها در گونه نادري از ماهي خايار ياد مي شود به همراه مقداري طعم دهنده و البته زيبا شده توسط دانه هاي طلاي 24 عيار گران ترين غذايي است كه مي توان روي كره زمين سفارش دارد و خورد.

اين غذا كه تنها رستوران هاي خاص آن را سرو مي كنند به ازاي هر كيلو 300 هزار دلار فروخته مي شود كه تقريبا معادل هر قاشق 40 هزار دلار است. اين يعني براي صرف اين غذا بايد قاشقي 120 ميليون تومان هزينه كرد.خاويار اين غذا را بايد پس از مراحلي از يك نوع خاويار خاص گرفت به طوري كه “والتر گرول” اتريشي پديدآوردنده اين غذا مي گويد:” به ازاي هر 5 كيلو از خاويار مي توان يك كيلو خاويار مخصوص درست كرد مشقت هاي زيادي دارد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۳۷:۱۶ توسط:sana موضوع:

ايرينا شايك نامزد سابق رونالدو فعاليت هايش را دوباره شروع كرد! + عكس

عكس


ايرينا شايك نامزد سابق كريس رونالدو پس از جدايي از وي دوباره فعاليت خود را اغاز كرد.

او سفري به نيويورك داشته و در يك رويداد مربوط به مد و ورزش شركت كرده است،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۳۷:۰۳ توسط:sana موضوع:

اولين عكس فضايي كه از زمين گرفته شد بود! + عكساين تصوير سياهوسفيد خشدار كه بيش از 68 سال قدمت دارد، نخستين عكس فضايي از زمين است كه توسط يك موشك بالستيك از ارتفاع 100 كيلومتري گرفته شده است.

اين عكس در 24 اكتبر 1946 / 4 آبان 1325 و بهوسيله دوربين نصب‎شده در دماغه يك فروند موشك V2 كه از صحراي نيومكزيكو پرتاب شده بود، در ارتفاع 100 كيلومتري از سطح زمين ثبت شده است. اين موشك پس از برخورد به زمين در سفر برگشت متلاشي شد و دانشمندان آمريكايي توانستند نگاتيو 35 ميليمتري اين تصوير را از ميان بقاياي موشك بازيابي كنند.

موشك V2 كه كليد اصلي فتح فضا توسط اتحاد جماهير شوروي و ايالات متحده آمريكا در دهه 1950 / 1330 بود، يكي از بزرگترين دستاوردهاي تكنولوژيك آلمان نازي در جنگ جهاني دوم بود كه البته با هدف ديگري يعني بمباران لندن از راهدور توسعه يافته بود. پس از پايان جنگ، شوروي و آمريكا موشكهاي دستنخورده V2 را بهعنوان غنيمت جنگي تصاحب كردند. در اين ميان موشكهاي بيشتري سهم شوروي شد، اما آمريكاييها موفق شدند دانشمندان مهم پروژه موشكي آلمان را تصاحب كنند كه در راس آن ورنر فونبراون قرار داشت.
موشك V2 نخستين ابزار ساخته دست بشر بود كه توانست از جو زمين خارج شود و مرز فضا (ارتفاع 100 كيلومتري از سطح زمين) را پشتسر بگذارد. سنگبناي موشكهاي ماهوارهبر، كپسولهاي حامل انسان و موشكهاي بالستيك هستهاي همين موشك آلماني است.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۳۶:۳۱ توسط:sana موضوع:

داوطلب ايراني سفر بي بازگشت به مريخ چه مي گويد؟

مصاحبه با يكي از داوطلبان ايراني سفر به مريخ
مارس وان پروژه پرواز فضايي خصوصي به رهبري كارآفرين هلندي باس لانسدورپ براي ايجاد يك كلوني دائمي انسان جهت اسكان انسان در مريخ است.اين شركت كه در سال ۲۰۱۰ تاسيس شده اعلام كرد بر اساس فناوري هاي موجود يك نقشه راه واقع بينانه و يك برنامه مالي براي اين پروژه ارائه كرده است و اين ماموريت را كاملاً عملي مي داند. نخستين گروه از انسانها قرار است در سال ۲۰۲۳ بر روي مريخ فرود آيند تا ساخت اين كلوني را آغاز كنند و يك گروه چهار نفره از فضانوردان نيز هر دو سال به آنها افزوده مي شود.
نخستين محموله در سال ۲۰۱۶ كه شامل يك ماهواره مخابراتي راهي مريخ خواهد شد.اين پروژه توسط خرارد توفت فيزيكدان برندهجايزه نوبل تاييد و حمايت شده است.

سعيد قندهاري يكي از سه نفر ايراني است كه احتمالا به مريخ سفر خواهد كرد؛ سفري بيبازگشت! با اين حال او ميگويد حاضر است مثل كاشفان قرون گذشته كه جانشان را در راه كشف قارههاي جديد و گسترش تمدن بشري به خطر انداختند، از ديدن خانواده هم دل بكند تا زندگي بين سيارهاي انسانها عملا آغاز شود.
نسترن صائبي، گروه علم و فناوري آنا، پس از پايان پروژه آپولو در سال 1972، ديگر هيچ انساني به ماه و سيارههاي ديگر سفر نكرد. يكي از موانع سفر سفينه سرنشيندار به مريخ، افزايش تصاعدي وزن سوخت مورد نياز براي حمل محموله سوخت بازگشت و همچنين پيچيدگي فرآيند بازگشت و عدم امكان نظارت و كنترل زمان حقيقي (بدون تاخير) روي فضاپيماست. با اين حال، شركت هلندي مارسوان در سال 2011 مطالعات خود را در زمينه ارسال فضانورد به مريخ آغاز و طرحي پيشنهاد كرد كه يك سادهسازي بزرگ در آن انجام شده است: حذف مرحله بازگشت!

فضانوردان پروژه مارسوان بايد تا پايان عمر خود درون كلوني كه بايد حتيالامكان مستقل باشد و نياز كمي به تجديد منابع داشته باشد، زندگي كنند. مارسوان فرآيند جذب داوطلب را در سال 2013 آغاز كرد و طبق برنامهاي كه دارد، قرار است سال 2025 اولين گروه 4 نفره فضانوردان روي سطح سياره سرخ فرود بيايند.
در مرحله اول، 202000 نفر از سرتاسر جهان براي اين سفر بيبازگشت به مريخ ثبتنام كردند. در مرحله بعد از اين تعداد 1058 نفر انتخاب شدند و در مرحله بعد از آن و پس از برگزاري چالشها و حذف افرادي، تعداد آنها هماكنون به 100 نفر رسيده است كه نام سه ايراني در ميان آنها ديده ميشود. در نهايت فقط قرار است 24 نفر براي اين پروژه انتخاب شوند و هنوز سفر اين سه نفر قطعي نيست. بايد ديد كه اين افراد در چالشهاي بعدي مارسوان چقدر موفق عمل خواهند كرد اما تصور اينكه شايد روزي پاي يك ايراني به مريخ برسد يا اينكه شايد نسلي از ايرانيها در مريخ ايجاد شود، جالب توجه است
يكي از ايرانياني كه در مرحله كنوني، جزو 100 نفر انتخاب شده اين سفر بيبازگشت است، سعيد قندهاري، 34 ساله و متولد گرگان است. تا 30 سالگي در تهران مشغول كار و فعاليت بوده و بعد از اخذ مدرك ليسانس در رشته فيزيك كاربردي، فوق ليسانسش را در رشته روابط بينالملل به اتمام رسانده است. وي در سال 1390 تصميم گرفته براي ادامه تحصيل به كشور نيوزلند نقل مكان كند.
اكنون مشغول به چه كاري هستيد؟
سال گذشته با مدرك فوق ليسانس روابط بينالملل و حقوق بشر از دانشگاه آكلند، فارغالتحصيل شدم و در حال حاضر در واحد متمركز مسكن در وزارت توسعه اجتماعي نيوزلند به عنوان «آفيسر فني» مشغول به كار هستم و در كنار شغل رسمي، شركتي دارم كه در زمينه گوشت و مواد غذايي گرم مشغول فعاليت است. ب بسيار از زندگي و شرايطي كه دارم راضيم.
متاهل هستيد؟ فرزند هم داريد؟
بله، دو فرزند پسر 13 و 4 ساله هم دارم.
تكليف همسر يا فرزندتان بعد از رفتن شما به مريخ چه خواهد شد؟
زندگي جريان خودش را خواهد داشت. من فقط به صورت فيزيكي در جمع آنها نخواهم بود، ولي از طريق اينترنت تماس تصويري خواهيم داشت.
چون اين سوال زياد پرسيده شده، نياز است قدري بيشتر در اين خصوص توضيح بدهم. همه كساني كه داراي فرزند هستند، ميدانند كه آرزوي هر پدري ديدن خوشبختي و موفقيت فرزندانش است و در اين مسير از هيچ تلاشي فروگذار نخواهد كرد. از آنجا كه در صورت انتخاب بنده و اعزام به اين ماموريت به لحاظ مسائل مالي و موقعيتهايي كه از قبل اين ماموريت براي خانواده و فرزندانم ايجاد خواهد شد، آينده و موفقيت آنها تا حد بسيار زيادي تامين خواهد شد، بنده با كمال ميل در اين مسير گام خواهم گذاشت؛ ولو اينكه زندگي شخصيام محدود شود و حياتم به مخاطره بيفتد.
چه زماني و چگونه با پروژه مارس وان آشنا شديد؟
در دوران دانشجويي و به علت تحصيل در رشته فيزيك، مجبور به گذراندن واحدهاي درسي مرتبط با نجوم و فضا بودم و از آنجا بود كه اين موضوعات واقعا به نظرم جذاب آمد از همان دوران به صورت خيلي حرفهاي درگير موضوع نجوم و وقايع كيهاني شدم. در كنفرانسهاي متعددي شركت كردم تا از جزئيات وقايعي كه اتفاق ميافتاد با خبر شوم.
در صورت انتخاب بنده و اعزام به اين ماموريت، به لحاظ مسائل مالي و موقعيتهايي كه از قبل اين ماموريت براي خانواده و فرزندانم ايجاد خواهد شد، آينده و موفقيت همسر و فرزندانم تا حد بسيار زيادي تامين خواهد شد، از همين رو بنده با كمال ميل در اين مسير گام خواهم گذاشت، حتي اگر خودم پيش آنها نباشم
در اين ميان مقالاتي را هم در زمينه نجوم و كيهان به نگارش درآوردم. كمكم علاقه به نجوم و مخصوصا بحث سياهچالهها، جاي ثابتي در افكار روزانه من پيدا كرد و مثل هر فرد علاقهمند ديگري شروع كردم به مطالعه كامل وقايعي كه به نوعي به نجوم مربوط ميشدند.
در سال 2013 در خبرها خواندم يك شركت هلندي تصميم دارد 4 فضانورد را به سياره سرخ اعزام كند. قبل از هر كاري شروع كردم به مكاتبه با شركت مورد نظر و اعلام كردم كه دوست دارم در اين پروژه همراهيشان كنم.
چند ماه بعد، شركت مورد نظر سايتي را براي ثبت نام داوطلبان افتتاح كرد. قبل از ثبتنام بايد به سناريوهاي مطرح شده از سوي آنها پاسخ ميداديم تا رسما به جرگه داوطلبان بپيونديم. من هم شروع كردم به جواب دادن و به شكل رسمي وارد گروه داوطلبان براي اعزام به سياره مريخ شدم.
انگيزه اصلي شما از شركت در اين پروژه چه بود؟
بخشي از دلايل در سوال قبل ذكر شد، وليكن دليل عمدهاي كه در اين ميان نقش مهمي را بازي ميكند، علم و پيشرفتهاي علمي بسيار بالايي است كه در صورت انجام موفقيتآميز اين پروژه در اختيار بشر قرار خواهد گرفت.
ضمناً شعار اصلي اين طرح «ايجاد كلوني انساني و تكامل زندگي انسان به عنوان يك موجود بينسيارهاي» است، كه بسيار براي من جالب و ارزشمند بود و تلاش كردم نقشي ولو هرچند كوچك در اين پروژه بزرگ داشته باشم.
از برنامههاي اين پروژه چه ميدانيد؟
به طور اجمالي در جريان طرحها و برنامههاي اين شركت هستم. مهمترين بخش كار، ارسال رباتها و محمولههاي لازم براي ساخت پايگاه در سياره مريخ است كه از سال 2018 شروع خواهد شد. تمامي اين موارد تا سال 2024 كه اولين گروه 4 نفره به اين سياره اعزام ميشوند، به طور منظم از طريق مركز كنترل روي زمين مديريت خواهد شد.
برايتان سخت نيست كه ديگر هيچوقت خانواده و دوستان خود را نبينيد؟ نظر خانوادهتان در اين مورد چيست؟ زيرا تا جايي كه گفته ميشود، به دليل مشكلات فني اين سفر، امكان مرگ مسافران نيز كم نيست. اساسا اميد بازگشت از اين سفر را داريد؟
سفر بيبازگشت در اين پروژه به معناي مردن، خودكشي يا نابودي نيست. قبلا هم توضيح دادم كه هدف از اين پروژه ايجاد كلوني انساني و شروع تمدن انساني روي سياره مريخ است. بنابراين كساني كه به اين سياره اعزام ميشوند، بايد در اين مسير حركت و فعاليت كنند و چون هر 2 سال يك بار گروههاي 4 نفره به اين سياره اعزام ميشوند، گروههاي پيشين ميبايست زمينه و امكانات لازم را براي ساكنان تازه وارد آماده كنند و بالطبع در اين شرايط بازگشت به زمين گزينه مورد اعتنايي نخواهد بود.
طبيعتا اين مسئله براي خانوادهها خيلي قابل هضم نيست. اينكه فكر كني كسي كه سالها با او زندگي كردهاي، براي هميشه دارد ميرود، ميتواند خيلي غمانگيز باشد ولي اگر به اهداف والايي كه اين سفر بر مبناي آن دارد انجام ميشود، بيشتر فكر كنيم، واژههايي نظير ايثار، بشريت، علم و آينده در ذهن متبادر ميشود كه ميتواند مشروعيت بيشتري به اين پروژه ببخشد.
درست مثل كاشفان قرون گذشته كه جانشان را در راه كشف قارههاي جديد و گسترش تمدن بشري به خطر انداختند كه اگر اين اقدامات انجام نميشد، شايد بشر امروز با وضعيت متفاوتي روبهرو بود.
با توجه به سفر قبلي خانم انوشه انصاري، حضور شما در اين سفر جنبه مالي هم داشت يا صرفا يك ماجراجويي؟ آيا در اين سفر حقوق هم خواهيد گرفت؟
دلايل بسياري در اين سفر وجود دارد كه مهمترين آنها همان موضوع پيشرفت علم و دستاوردهاي ارزشمندي است كه جامعه بشري را تحت تاثير قرار خواهد داد. در كنار اين موارد از آنجايي كه در اين ماموريت رديف شغلي فضانورد تعريف شده است، كساني كه انتخاب ميشوند داراي حقوق و مزايا تا قبل از اعزام بوده و خانوادههاي آنها حقوق بازنشستگي پس از اعزام دريافت خواهند كرد.
آيا از جزئيات زندگيتان روي مريخ اطلاع داريد؟ قرار است در آنجا چه كارهايي انجام دهيد و چگونه زندگي كنيد؟ چه غذاهايي خواهيد خورد؟
فضانوردان در مريخ سه ماموريت اصلي ساختوساز، تحقيق و نگهداري از پايگاه و تجهيزات را خواهند داشت و در كنار اينها زمانهايي را هم براي كشاورزي و كشت مواد غذايي لازم و همچنين زمانهايي براي استراحت و ورزش هم در اختيار خواهند داشت.
فكر مي كنيد بهترين لحظه اين سفر چه زماني است؟
مسلما زماني كه براي اولين بار گام بر اين سياره ناشناخته خواهيم گذارد.
هماكنون كه احتمال ميدهيد تا 10 سال ديگر، روي زمين نخواهيد بود، چه برنامههايي براي زندگيتان روي زمين داريد؟ در اين شرايط، زندگي را چگونه ميبينيد؟
فضانوردان در مريخ سه ماموريت اصلي ساختوساز، تحقيق و نگهداري از پايگاه و تجهيزات را خواهند داشت و در كنار اينها زمانهايي را هم براي كشاورزي و كشت مواد غذايي لازم و همچنين زمانهايي براي استراحت و ورزش هم در اختيار خواهند داشت.
اگر بدانم حتما انتخاب ميشوم، حكم كسي را دارم كه ميداند بايد تمام كارهايش را در ظرف زمان مشخصي انجام بدهد، پس بر اين مبنا برنامهريزي ميكنم و كارها را مديريت ميكنم. به طور حتم تلاش ميكنم جاهايي كه دوست دارم را ببينم، غذاهايي را كه مايلم امتحان كنم و در كل از زيباييهاي زمين بهرهمند شوم.
چه سوالاتي براي پذيرش شما در اين پروژه پرسيده شد؟
سوالات دو بخش داشت. بخش اول سئوالات تخصصي و دانش محور در خصوص فضا، اين پروژه و امكانات مورد نياز بود و بخش دوم مشابه سئوالات استانداردي بود كه در تمام مصاحبه هاي كاري پرسيده ميشود.
كدام شركت حامي اين پروژه است؟ آيا ميدانيد چقدر هزينه آن كرده است؟
اين شركت پارتنرهايي دارد كه رسماً معرفي شدند مانند شركت بسيار معروف «لاكهيد مارتين» آمريكا كه كار ساخت راكتها را به عهده دارد و شركت «پاراگوناسپيس» كه لوازم مورد نياز براي حيات را توليد ميكند. البته شركتهاي ديگري هم هستند كه هنوز اعلام رسمي نشدهاند. در خصوص منابع و هزينههاي انجام شده اطلاع دقيقي ندارم.
آيا ميدانيد چه مدتي در فضا خواهيد بود تا به مريخ برسيد؟
زمان سفر بين 6 تا 8 ماه طول خواهد كشيد.
چه تمريناتي را قبل از رفتن به مريخ بايد انجام دهيد و چه دورههايي را بايد بگذرانيد؟
آموزشهاي لازم در تمامي زمينههاي لازم نظير پزشكي، مهندسي، الكترونيك و كشاورزي خواهد بود. به لحاظ شرايط سخت زندگي روي اين سياره، آموزشهاي بسيار سختي براي كسب آمادگي جسماني لازم تدارك ديده خواهد شد.
براي چه چيزهايي روي زمين بيشتر از همه چيز دلتنگ خواهيد شد؟ دوست داريد چه وسايلي را با خود به فضا ببريد؟
بيشتر براي خانواده، دوستان و آشنايان و در وهله دوم مناظر زيباي طبيعي زمين و در پايان غذاهاي خوشمزه ايراني!
آيا از لحاظ قانوني اين پروژه با شما قراردادي امضا ميكند؟
بله، قرار است تا چند ماه ديگر قرارداد لازم را براي ما ارسال كنند.
تا حالا دچار ترديد شدهايد كه اين سفر را لغو كنيد؟
ترديد هميشه در تصميمات انساني وجود داشته و دارد و خوب بعضي اوقات همنشين ما هم ميشود.
نخستين پيامي كه بعد از رسيدن به مريخ به زمين خواهيد فرستاد، چيست و براي چه كسي؟
براي خانواده و احتمالا از احساسي كه در آن لحظه دارم صحبت خواهم كرد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۳۶:۲۱ توسط:sana موضوع:

به بعضيا باس گفتـــــــــبه بعضيا بايد گفت:
اگه حس ميكني خيلي بارته واست”گاري” بگيرم
.
.
.
.
.
به بعضيا بايدگفت:
دهنتو به اندازه كلماتت بازكن،گنده تر از خودت بخواي حرف بزني
بخيه لازم ميشي ها…:)
.
.
.
.
.
به بعضيا بايد گفت:
نميگم نباشي ميميرم
نميگم بي تو هيچم
بودي، بودي
نباشيم ، هستن….)
.
.
.
.
.
به بعضيا بايدگفت:
عزيزم دلم اوني كه با ديدنت
“كف” ميكنه دلستره،
نه من
.
.
.
.
.
به بعضيا بايدگفت:
توآسمونا دنبالت بوديم
زير غريبه ها پيدات كرديم
.
.
.
.
.
.
.
.
.
بايد به بعضيا گفت:
اگه آدم نيستي ،
حيوون خوبي باش!
من خونگياشو خيلي دوس دارم!!
.
.
.
.
.
به بعضيا بايد گفت:
اينقد به تيپُ قيافت نناز بابا
ما به اون آدامس صدتوماني هام ميگيم شيك!!
.
.
.
.
به بعضيا بايد گفت:
دنبال يه شركت حمل و نقل معتبر و خوب مي گردم
ميخوام بگم بياد
مرده شورتو ببره !!
.
.
.
.
.
به بعضيام بايد گفت :
اي كاش شعورتم مثل ليست دوستات
هر روز بهش اضافه ميشد
.
.
.
.
.
به بعضيام بايد بگي:
عزيزم تو داري اينجا حيف ميشي
برو هند اونجا مي پرستنت…
.
.
.
.
.
به بعضيا بايد گفت …
عزيزم اوني كه شما سنگشو به سينه ميزني
ما خيلي وقته تو حموم به پامون ميزنيم!!
.
.
.
.
.
بـه بــعـضـيـــــــــا هـم بـايـد گـفـت:
رفـتـى ؟!
پــس از تـــو جــوب بـــرو
كـــه در جـــريــــان بـــاشـي !
.
.
.
.
.
به بعضيآ بايد گفت
با اعصاب من بازي نكن
بخوام باهات بازي كنم شهر بازي ميشيا…!!!
.
.
.
.
.
.
به بعضيام بايد گفت
شما از عقل فقط دندونشو داري…!!
.
.
.
.
.
به بعضيا بايد گفت:
تو مثل دسته صندلي سينما ميموني،
معلوم نيس ماله مني يا ماله بقلي!!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
به بعضيا بايد گفت:
شما با كلاسي ،
همش لباس هاي ماركدار ميپوشي …
اما اينو بدون:
گــــــــــــــــــاوم پوستش چرم خالصه …
ذات آدم مهمه …

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۳۵:۵۸ توسط:sana موضوع:

زني 58 ساله 932 روز در توالت زندگي كرد!!!


زن ۵۸ ساله سنگاپوري به سبب اختلال رواني ۹۳۲ روز از عمر خود را در توالت گذراند. اين زن طي دو سال گذشته در توالت غذا مي خورد و در آنجا استراحت مي كرد و به هيچ عنوان حاضر به بيرون آمدن از توالت را نداشت.


به گفته "اونگ كين آن" همسر ۶۴ ساله اين زن، همسرم ۹۳۲ روز را در توالت خوابيد، غذا خورد و احساس مي كرد كه شخصي درون توالت به وي اجازه بيرون آمدن را نمي دهد.وي در ادامه گفت: همسرم مدت طولاني بود كه به افسردگي حاد مبتلا بود و روز به روز حالش روبه وخامت بيشتري مي رفت.


وي افزود: روز بيست و پنجم ماه مي در سال ۲۰۰۹ بود كه وي به توالت خانَه رفت و ديگر حاضر نشد از توالت بيرون بيايد.


پس از گذشت دو سال همسر اين زن با اورژانس تماس گرفت و تصميم به بيرون آوردن وي گرفت.


ماموران اورژانس با تلاش بسيار موفق شدند زن ۵۸ساله را از توالت بيرون بياورند. اين زن در حال حاضر در يك مركز رواني بستري و تحت مداوا قرار گرفته است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۳۵:۴۷ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / اجاره جرثقیلطراحی تخصصی وب سایت / اپلود عکسکورد پاتوق / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / چت روم