بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

دختري كه به بهانه كلاس زبان به تئاتر ميرفت امروز به خاك سپرده شد

به گزارش پارسينه، مراسم خاكسپاري اين بازيگر تئاتر صبح امروز با حضور جمعي از مردم و مسوولان كرمانشاه در باغ فردوس اين شهر برگزار شد و پيكرش در بهشت زهرا (س) كرمانشاه به خاك سپرده شد. مجلس يادبود او نيز عصر امروز از ساعت 16 تا 18 برگزار شد.


ثريا شيرزادي كه روز گذشته، 31 ارديبهشت ماه درگذشت، اولين دختري بود كه در اوايل دهه 40 در كرمانشاه به صحنه تئاتر راه پيدا كرد، دختري كه به بهانه كلاس زبان به تمرين تئاتر ميرفت.


او بعد از سالها فعاليت در حيطه تئاتر جزو هنرمندان پيشكسوت استان كرمانشاه بود و سال 92 در جشنواره تئاتر فجر تقدير شد.


خبرنگار همان سال و به انگيزه اين بزرگداشت، گفتوگويي با اين هنرمند داشت كه حالا بعد از درگذشت او آن را بازخواني ميكنيم.


«كار تئاتر را از سالهاي 46 و 47 كه محصل مدرسه بودم، آغاز كردم. آن زمان در كرمانشاه هيچ دختري كار تئاتر نميكرد. من اولين دختري بودم كه وارد تئاتر كرمانشاه شدم. به پدرم ميگفتم به انجمن تئاتر ايران و آمريكا ميروم و زبان انگليسي ميخوانم اما در واقع ميرفتم سر تمرين تئاتر!»


«اولين حضورم در تئاتر به سال 42 بر ميگردد كه در نمايش «يوسف گمگشته باز آيد به كنعان غم مخور» با هنرمندان فقيدي چون ناجي و جواهري كار كردم.»


شيرزادي بعد از اتمام دوره دبيرستان براي تحصيل در مقطع دانشگاه به تهران آمد و بعد از فارغالتحصيلي در دانشگاه، دوباره به كرمانشاه بازگشت و كار تئاتر را در محل تولدش ادامه داد.


«تئاتر در آن زمان خيلي مورد توجه بود، تنها سرگرمي مردم بود، چون هيچ رسانه ديگري وجود نداشت. مردم ما را خيلي تشويق ميكردند، اما امروزه تئاتر ما خيلي فقير شده است. از دستاندركاران، استادانم و روساي امر ميخواهم به داد تئاتر برسند. علاقهمندان زيادي به اين رشته وجود دارند. براي آن سالن تمرين بسازند و شرايط كار را فراهم كنند.»


هرچند بيشتر بهعنوان بازيگر فعاليت ميكرد، اما قبلتر چهرهپرداز هم بوده است.


«آن زمان هر نمايش را دو ماه اجرا ميكرديم، ولي حالا ديگر آن كشش وجود ندارد. مردم كمتر استقبال ميكنند. حالا نمايشها در بهترين حالت 10 روز مورد توجه قرار ميگيرند.»


ثريا شيرزادي بعد از انقلاب در صداوسيما و در فيلمهاي سينمايي هم فعاليت كرد: «آخرين فعاليتم در سينما بازي در فيلم «چ» به كارگرداني ابراهيم حاتميكيا است.»


اين بازيگر با سابقه تئاتر ايران پنج - شش سال اخير مرتب در تئاتر جايزه گرفت، بازيگر اول استان، منطقه و فجر شد و سه سال پيش هم بهعنوان بازيگر زن برگزيده سيامين جشنواره تئاتر فجر جايزه گرفت.


«در كنار دو كارگردان جوان كار ميكردم. دو نمايش «خرمگس» و «مرگ كسب و كار من است» را كار كرديم. وقتي يك پيشكسوت در كنار جوانترها كار كند، هر دو چيزهايي بهدست ميآورند، جوانترها از تجربه پيشكسوتها استفاده ميكنند و پيشكسوتان هم از خلاقيت و نوآوري جوانترها استفاده ميكنند.»


اين بازيگر در نمايشنامههاي ايراني و خارجي زيادي بازي كرد از «خسيس» مولير تا متنهاي بهرام بيضايي و نمايشهايي مثل «مردي كه مرده بود و خود نميدانست»، «آپارتمان اجارهاي»، «خروسخوان»، «آفتاب دشت»، «افسانه آينه» و ...


«در تئاتر دوست دارم نقشهاي عميق و حسي بازي كنم. در اين سالها هميشه مادر شهيد بودهام و افتخار ميكنم كه اين نقشها را بازي كردهام. البته در تلويزيون كار طنز هم انجام دادهام كه اتفاقا هم خيلي موفق بوده است، اما براي بازي در تئاتر، نقشهاي حسي و عميق را ترجيح ميدهم.»


او از گروه تئاترشان هم گفت؛ گروه تئاتر «بازي» كرمانشاه.


«در اين گروه قداست تئاتر را حفظ ميكنيم. اعضاي اين گروه، خانوادههايي هستند كه بچههايشان را درست تربيت كردهاند و كاري جز تئاتر ندارند. گروه ما هيچ حاشيهاي ندارد. محيط تئاتر كرمانشاه آرام است و مدير كل ارشادمان هم خيلي به ما لطف دارد. در اين شرايط به خوبي كار ميكنيم. سال گذشته هم جشنواره تئاتر فجر خيلي خوب بود. از محيط آن چندين برابر انرژي گرفتم و امسال هم با نمايش «خون و ماتيك» ميهمان جشنوارهايم.»


ثريا شيرزادي بهدليل سالها فعاليت در تئاتر كرمانشاه در مراسم اختتاميه سي و يكمين جشنواره تئاتر فجر تقدير شد. او در آن دوره از جشنواره در نمايش «خون و ماتيك» به ايفاي نقش پرداخت.


اولين دختري كه به تئاتر كرمانشاه راه يافت، آخرين روز ارديبهشتماه امسال صحنه مرگ را بر صحنه زندگي برگزيد تا آخرين روز دومين ماه بهار را در دياري ديگر سپري كند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۴۳:۴۸ توسط:sana موضوع:

7 شوخي زشت آقايان با خانم ها

به گزارش پارسينه ، در اين مقاله با ۷ شوخي بسياز زشت كه باعث از بين رفتن عشق در زندگي مشترك مي شود آشنا مي شويد.

اين شوخي ها شايد عادي به نظر برسد و چندان هم مشكلي در زندگي ايجاد نكند ، ولي فكر نكنيد زن و شوهري كه با هم مشكل پيدا مي كنند ، يك اتفاق خيلي بزرگ بينشان افتاده يا فيزيكي با هم درگير شدند ! بعضي از موضوعات بسيار ريز در زندگي وجود دارد كه اگر آنها را رعايت نكنيم ، رابطه ما با همسرمان را به تدريج خراب مي كنند ، پس بياييد با هم اين رفتارها را بخوانيم و كنار بگذاريم !

بايد بگويم بسياري از آقايان و مخصوصا پسرهاي جواني كه ازدواج مي كنند ، هنوز در فضاي مجردي به سر مي برند و نمي دانند جلوي همسرشان چه بايد بگويند و چه نگويند ، اجازه بدهيد خيلي ساده تر شوخي هاي رايج بعضي مردان را با همسرشان بگويم ، البته دقت كنيد اينها در فضاي عادي و شوخي است :


* شوخي هاي تهديدي :

– طلاق : مثلا همسر شما مي گويد "اگه يكماه آشپزي نكنم چيكار مي كني؟” بدترين جواب اين است :”خب طلاقت ميدم!” بعد هم غش غش ميخنديد و در پاسخ ناراحتي همسرتان مي گوييد :”بابا شوخي كردم” همسر شما هم ناراحت مي شود و شما او را "بي جنبه” خطاب مي كنيد و يك شوخي ساده مي شود بهانه اي براي جنجال !


خب حالا فرضا اگر خيلي مرد خوبي باشيد از دل همسرتان هر طور شده در مي آوريد ، اما يك اتفاق خيلي بد افتاده ، همسر شما نگران و مضطرب مي شود، به فكر مي رود ، ناراحت مي شود ، در رابطه زناشويي اش كمي سرد مي شود و … البته منظورم اين نيست كه با يك شوخي كوچك همه چيز خراب مي شود ، منظور اين است كه وقتي از اين شوخي ها كرديد كم كم عادت تان مي شود و به تدريج تيشه به ريشه رابطه مي زنيد.


– زن دوم : شب دير به خانه مي آييد ، همسرتان مي گويد :”كجا بودي تا اين وقت شب؟” شما هم مي گوييد:”خونه دومي !!!” خيلي شوخي جالبي بود نه ؟ يا مثلا بدون هيچ بهانه اي مسئله زن دوم را مطرح مي كنيد ! مثلا به بچه هايتان مي گوييد:” آره ديگه كم كم ميخوام يه مامان جديد براتون بيارم!”

البته تجربه ي من ثابت كرده مرداني كه از اين شوخي ها مي كنند ، كساني هستند كه هيچ وقت اين كار را نمي كنند ! ولي باز هم مي گويم اين شوخي ها تيشه به ريشه زندگي مي زند ، همسر شما مدام در فكر مي رود ، شما هم با خودتان فكر مي كنيد همسرم چقدر شكاك است و زنهاي مردم اينطور نيستند و … ! همين مي شود بهانه براي خراب شدن يك رابطه زناشويي.


– مرگ و زندان : آقا يك سرماخوردگي كوچك گرفته ، به همسرش مي گويد :” خانم اون قلم و كاغذ رو بردار بيار آخرين وصيت هام رو بكنم.” يا مثلا زياد ديدم آقاياني كه تا مشكلي در كارشان پيش مي آيد مي گويند :” خانم اون وسايل ما رو جمع كن امروز فرداست كه با مامور بيان دنبالم.” يا "سعي كن ماهي يه بار بياي ملاقاتم و كمپوت آناناس هم بياري!” البته اينها نمونه است ولي حرفهايي است كه زياد در زندگي ها مي بينم و هيچ پايه و اساسي ندارد و مرد فقط براي شوخي اينها را بيان مي كند ، ولي نمي داند با همين شوخي ها به همسرش لطمه روحي مي زند و او را نگران و مضطرب مي كند.


* شوخي هاي مردانه

– شوخي هاي فيزيكي : يك سري شوخي هايي هست كه ما در فضاي دوستانه خودمان انجام مي دهيم ، مثلا با بيل مي زنيم توي سر رفيقمان و به مدت نيم ساعت با هم مي خنديم ! يا دوستمان با لگد ما را سه متر جلوتر پرتاب مي كند ! خب اينها در فضاي مردانه همه نشانه محبت و دوست داشتن است ! ولي هرگز از اين شوخي ها با همسرتان نكنيد ، خانم ها احساسات بسيار قوي اي دارند ، مثلا وقتي شما همسر خود را نوازش مي كنيد خيلي براي او لذت بخش است ، و برعكس وقتي به شوخي به او ضربه اي مي زنيد به همان اندازه برايش دردآور و ناراحت كننده است. پس از اين شوخي ها هم اصلا نكنيد.

با يكي از دوستانم بيرون رفته بوديم ، به بهانه اي يك خودكار به همسرش داد ، تا خانم خودكار را گرفت ناگهان از جايش پريد و دوستم زد زير خنده ، ظاهرا خودكار برقي بود و يك برق چندولت خفيف همسرش را گرفته بود ، اين هم جزء شوخي هاي فيزيكي محسوب مي شود كه به هيچ وجه ، تاكيد مي كنم به هيچ وجه نبايد مرتكب شويد.

– شوخي هاي حاوي فحش : باز هم اين يك نوع ديگر از خوشمزگي هاي به جا مانده از دوران مجردي است ! البته منظورم از فحش ، حرفي است كه توهين تلقي شود ، باز هم مي گويم ممكن است اين الفاظ در بين دوستان ما نشانه محبت باشد – كه البته همان هم غلط است – ولي هرگز در ارتباط با همسرتان از اين شوخي ها استفاده نكنيد ، چيزي كه جديدا در شبكه هايي مثل فيس بوك ديده ام – با عذرخواهي از همه دوستان- واژه "كثافت” است كه مثلا با تغيير شكل "كصافط” مي نويسند و بسيار زشت و بي ادبانه است ، و متاسفانه آقايان در رابطه هاي پيامكي با همسرشان از آن استفاده مي كنند يا لفظش را به زبان مي آورند ، اين هم نمونه اي ديگر از شوخي هاي خراب كننده رابطه است كه نبايد مرتكب شويد.


يا مثلا واژه هاي ديگر ، بعضي واژه ها را هم مجبورم بگويم كه خيلي خانم ها از آن شاكي هستند كه آقايان در رابطه با آنها به شوخي به كار مي برند مثل "لامصب” "بدبخت” "بيچاره” و …


پس خيلي مواظب اين واژه ها باشيد ، همسر شما ممكن است چيزي نگويد و يا عادت كرده باشد ، ولي باور كنيد شروع با اين واژه هاي ساده زندگي خيلي ها را به مرز طلاق كشانده است. خواهش مي كنم از اين الفاظ استفاده نكنيد.


*شوخي هاي تمسخر آميز

– شوخي در مورد اعضاي خانواده : مثلا خانمي به همسرش مي گويد :” اگر مشكلي پيش اومد باباي من هست كه كمكمون كنه” شما هم قصدي نداريد و به شوخي مي گوييد :” باباي تو هنوز قسط جهيزيه ات رو داده كه بخواد كاري كنه حالا !”


اين شامل شوخي با اعضاي خانواده مخصوصا بزرگترها و پدر و مادر هم مي شود ، يعني فرضا با پدر همسرتان يا مادر همسرتان شوخي اي كنيد كه دور از شان آنها باشد و يا بي ادبي محسوب شود.


– مسخره كردن : مسخره كردن هميشه بد است ، مسخره كردن همسر بدتر و مسخره كردن همسر در حضور ديگران بدترين كار ممكن ! اين مسخره كردن مي تواند جنبه هاي مختلفي داشته باشد ، همسرتان كاري را درست انجام نداده شما با اين كلمات او را صدا مي كنيد ” نابغه ! آي كيو ! دانشمند ! "


يا مسخره كردن قد ، هيكل يا لهجه همسر كه اين هم بسيار بد و زننده است ، مسخره كردن غذا را هم زياد ديده ام ، مثلا به همسرتان مي گوييد :” عزيزم ميشه بگي اين غذايي كه پختي دقيقا مزه چي ميده ؟” و يا :”اين غذا رو برم بريزم جلو گربه ها ببينم لب ميزنن يا نه !”


نكته آخر را هم بگويم ، لطفا اگر اين شوخي ها را با همسرتان مي كنيد ، بدون هيچ تعارفي ، انتظار محبت و شادي و گرم بودن خانه و … را از او نداشته باشيد. يكي از دوستان من كه اتفاقا خيلي هم به همسرش علاقه داشت ، به خاطر همين ناشي گري ها و شوخي هاي بي مورد ، الان در دادگاه خانواده در رفت و آمد براي درخواست طلاق همسرش است. پس لطفا مراعات كنيد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۴۳:۳۵ توسط:sana موضوع:

دختربچه اي كه يك نابغه رياضي است ! + عكس

فايل پيوست 5437
رسانههاي رسمي آمريكا اعلام كردند كه يك دختربچه كلاس اول نابغه رياضي است. بر اساس گزارش دپارتمان آموزش و پرورش ايالت نيويورك آمريكا، اين دختربچه هفت ساله كه "جارد هولگادو" نام دارد ميتواند تمام مسايل رياضي را به راحتي حل كند.

معلم اين دختربچه در اينباره به خبرگزاري آسوشيتدپرس يادآور شد: اين دختربچه مسايل رياضي مربوط به دبيرستان را به راحتي حل ميكند و علاقه فراواني به جبر دارد. اين موضوع براي تمام معلمان مدرسه ابتدايي كه اين كودك در آن در حال تحصيل است، يك مساله باورنكردني است. اين معلم در ادامه يادآور شد: اميدوارم بتوانم هوش اين كودك را با آموزشهاي مناسب پرورش دهم. او به طور حتم يك نابغه رياضي است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۴۳:۲۶ توسط:sana موضوع:

*(ميم مثل مرد)*

مــيم مثـل مرد

يه وقت هايي فكر ميكنم مرد بودن چقدر مي تواند غمگين باشد!

هيچكس از حقوق مردان دفاع نمي كند ؛ هيچ انجمني به نام « .. مردان » خاص نمي شود .

مردها نمادي مثل رنگ صورتي ندارند ..

اين روز ها همه يك بلندگو دست گرفته اند و از حقوق و درد هاي دنياي زنان مي گويند .

در حالي كه حق و درد و دنياي هر زني يكي از همين مرد هاست ..

يكي از همين مرد هايي كه دوستمان دارند .. !

يكي از همين هايي كه وقت ميخواهند حرف خاصي بزنند هول مي شوند ..!

يكي از همين مرد هاي هميشه خسته ..

از همين هايي كه از هجده سالگي دويدن را شروع ميكنند و مدام بايد عقب باشند !

همه از مرد ها همه توقعي دارند : پولدار ، خوشتيپ ، قد بلند ، خوش اخلاق ، قوي ...

خدا نكند يكي از اين ها را نداشته باشند .. !

ما هم براي خودمان خوشيم! مثلـا از مــردي كه صبح تا شب دارد بــراي در آمد بيشتــر براي فراهم

كردن يكي زندگي خوب براي ما كه عـشقـشان باشيم به قولي معروف سگ دو مي زند توقع داريم

كه عضو ارشد هيئت مديره ي شــركـت واردات رادياتور باشد. توقع داريم همزمان دوستمان داشته

باشند و دلداريمان بدهند ، خوب كار كنند و هميشه بوي خوب بدهند و زود پيرايش بروند و غذاي بد

مزه ي ما را با اشتياق بخورند و بــا مـــا مــهماني هايي كه دوست داريم بياييند و هركسي را كه ما

دوست داريم دوست داشته باشند و دوستان دوران مجردشان را فـــرامـوش كنند ! توي جمع مدام

قربان صدقه ما بروند و هيچ زن زيباي ديگري را نبيننده ..

مرد ها دنياي غمگين و صبورانه اي دارند!

بياييد قبول كنيم كه مردها صبرشان از ما بيشتر است .. !

وقت هايي كــه داد مــي زنــند ، وقت هايي كه توي خيابان دست به يقه مي شوند ، وقت هايي كه

چك شان پاس نميشود ، وقت هايي كه جواب اس ام اس شب بخير را نمي دهند ، وقت هايي كه

كفشـشان كثيف است ، تمام اين وقت ها خسته اند و كمي غمگين .. !

و با تمام اين ها ما موجودات كوچك و غرغروي بي طاقت را دوست دارند ..

بياييد بس كنيم ! ميكرفون ها و تابلوهاي اعتراضمان را كنار بگذاريم !

من فكر ميكنم مردها ، واقعا مردها اينقدر ها هم كه داريم نشان مي دهيم بد نيستند

مردها احتمالا زني را مي خواهند كه كنارش آرامش داشته باشند .. فقط همين !

كمي آرامش در ازاي هممه فشارها و استرس هايي كه براي خوشبخت كردن ما تحمل ميكنند.

كمي آرامش در ازاي قصر رويايي كه ما طلب ميكنيم..

برخلاف زندگي پر دغدغه اي كه دارند تعريف مرد هااز خوشبختي ساده است !

مــيم مثل مـــــــرد .. / !


روز همه ي مردا مبارك!!

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۴۳:۱۷ توسط:sana موضوع:

شارژ يك دقيقه تلفن همراه با باتري خمشدني جديد!


محققان آمريكايي از ابداع يك باتري ارزان، منعطف و ماندگار از جنس آلومينيوم براي استفاده در تلفنهاي همراه هوشمند خبر دادهاند كه ميتواند زمان شارژ را به يك دقيقه برساند.

محققان دانشگاه استنفورد اظهار كردهاند كه باتري جديد آلومينيوم يوني آنها از پتانسيل جايگزيني با باتريهاي ليتيوم يوني برخوردار است كه در حال حاضر در ميليونها لپتاپ و تلفن همراه مورد استفاده هستند.
اين باتري جديد علاوه بر شارژ بسيار سريعتر از باتريهاي ليتيوم يوني كه اغلب آتش ميگيرند، ايمنتر است.
محققان تاكنون تلاشهاي زيادي صورت دادهاند اما نتوانستهاند باتري از جنس فلز سبك و نسبتا ارزان آلومينيوم توليد كنند كه از ظرفيت شارژ بالايي نيز برخوردار است.
محققان دانشگاه استنفورد به رهبري هونگيجه داي، استاد شيمي اين دانشگاه در كاليفرنيا توانستند با كشف اتفاقي اين امر كه گرافيت، شريك خوبي براي آلومينيوم است، اين دستاورد را حاصل كنند.

آلومينيوم در يك پيشساخت به عنوان آنود شارژ منفي مورد استفاده قرار گرفت و گرافيت نيز به ارائه ماده كاتود شارژ مثبت پرداخت. به گفته محققان، باتري آلومينيومي پيشساخت توانست طي يك دقيقه شارژ شود.
در حالي كه باتريهاي ليتيوم يوني تنها حدود 1000 بار چرخه دوام ميآورند، باتري جديد آلومينيومي توانست پس از 7500 چرخه بدون از دست دادن ظرفيت، دوام بياورد. از ديگر ويژگيهاي اين باتري همچنين ميتوان به قابليت خم و تا شدن آن اشاره كرد.
همچنين از باتريهاي آلومينيومي بزرگتر ميتوان براي ذخيره انرژي تجديدپذير در شبكههاي برق استفاده كرد.
نتايج اين دستاورد در مجله نيچر منتشر شده است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۴۳:۰۶ توسط:sana موضوع:

كلاه قرمزي آدم را سر ذوق مي آورد!

چند سالي است كه خودِ آقاي مجري هم بيش از آنكه زور بزند بچهها را تربيت كند ترجيح ميدهد در بازيهاشان شركت كند و سربهسرشان بگذارد. انگار متقاعد شده است كه حريف بچهها نميشود.

«كلاه قرمزي و آقاي مجري» در واقع روايتگر چيزي كمتر از شكست ايدئولوژي تربيتي در «بهانقيادكشيدن» و «سوژهسازي» از بچهها نيست و دقيقاً همين است كه تماشاي آن را براي ما چنين سرشار ذوق و سرخوشي ميكند.

از اوايل دههي هفتاد كه سروكلهي كلاهقرمزي پيدا شد تا همين امروز اين بچه سرِ سوزني تغيير نكرده و «تربيت» نشده است: او هنوز همان سرتقِ سربههواي خانمان-بر-باد-ده هميشه است. در همهي اين سالها همينكه كلام آقاي مجري ميآمد تا منعقد شود، كلامي كه قرار بود ويژگيهاي يك «بچهي خوب» را به ما حالي كند، يكي از شخصيتها از راه ميرسيده و كل سامان گفتاريِ مجري نگونبخت را با شيطنت، به واسطهي تنبلي و خنگبازي، به اتكاي يك جور بيتفاوتي كودكانهي شهودي و يكجور بازيگوشي مهارناپذير برهمميزده و اساساً بازي جديدي راه ميانداخته است.


اين مختلكردن دمودستگاه ايدئولوژي آموزشي و از كارانداختناش اما گاهي هم به واسطهي سمجشدن و گيردادنهاي سهپيچ به «معنا»ي كلام آقاي مجري اتفاق ميافتاده، با دقيقشدني كنجكاوانه در اينكه او چه دارد ميگويد. و اين استراتژي هميشه به اتكاي سيلي بيمهار از انواع و اقسام پرسشهاي خانمانبرانداز عمل ميكرده است كه در نهايت آقاي مجري را واميداشته كلاً بيخيال ماجرا بشود.


اساساً همهي بچههاي «كلاه قرمزي و آقاي مجري» به معناي دقيق كلمه واجد كاراكتر يا شخصيت بوده اند، ويژگيهايي تكين و منحصربهفرد، كه در همهي اين سالها به گونهاي آشتيناپذير در برابر رويهي بهنجارسازي آموزشي مقاومت كرده است. شكل اين مقاومت اما در هر يك از اين بچهها متفاوت بوده است. چه چيز شكل مقاومت هر يك از آنها را تعيين ميكرده است؟


به نظرم ميرسد امكاناتشان، اينكه چه در اختيار داشتهاند و چگونه توانستهاند آنچه در اختيار داشتهاند را كار بياندازند يا به كار بگيرند. شخصيت آنها به واسطهي همين داشتههاشان ساخته شده است. كلاهقرمزي چه «دارد»؟ يك شيطنت مهارنشدني. شخصيت ببئي، جيگر و گابي را چه رقم زده است؟ «حيوانبودن»شان. آنچه خطابشدن آنها به دست ايدئولوژي را اغلب بيپاسخ ميگذارد همين «حيوانبودن» آنهاست. به تعبير ديگر، آنها به اتكاي «حيوانبودن»شان است كه مقاومت ميكنند. پسرعمهزا چه در اختيار دارد؟ يك جوهر پيشاتمدني يا پيشاشهري كه به طرز عجيبي تا اينجا از «شهريشدن» تن زده است.


فاميل دور چه؟ موقعيت او از همه پيچيدهتر است. فاميل يك مرد بالغ است و قاعدتاً بايد آدم سربهراهي باشد. او اما كمتر از بقيهي بچهها شر نيست. در واقع بلوغ او يكجور «بلوغ ناكامل» است. او بزرگ شده است بيآنكه «آدمبزرگ» شده باشد، از آن دست آدمهايي كه بچهها اغلب خود را با آنها مقايسه ميكنند و آيندهي سربهراهشدهي خود را در آنها ميبينند. در واقع شكست نرم هاي رسمي بهتر از هر جاي ديگر در سيماي اوست كه متجلي شده است.


تكليف پسرخاله در اين ميان چيست؟ مقاومت او، برخلاف ظاهر، از همه راديكالتر است. او به اتكاي عمل بر وفق يكجور اخلاق كانتي-لويناسي است كه با بقيه فرق دارد و به فرمان ايدئولوژي كه «كسي باش مثل همگان» بيمحلي ميكند: عمل برحسب وظيفه كه به باور او همواره عملي است براي ديگري، بي هيچ چشمداشتي.


چند سالي است كه خودِ آقاي مجري هم بيش از آنكه زور بزند بچهها را تربيت كند ترجيح ميدهد در بازيهاشان شركت كند و سربهسرشان بگذارد. انگار متقاعد شده است كه حريف بچهها نميشود.


گردآوري : گروه فرهنگ و هنر سيمرغ

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۴۲:۵۶ توسط:sana موضوع:

$^ دل تنها ^$

وقتي تو ضامن لبخند من نيستي
اما ميتواني بهانه اش باشي

#####################

كاش خدا 3 چيز رو نمي افريد
دروغ غرور عشق
تاكسي از سر غرور به دروغ از عشق دم نزند

####################


حرفش را ساده به من گفت : من لايق تو نيستم

اما نميدانستم خواست لياقتم را به من ياداوري كند
يا
خيانت خودش را
####################

وقتي كسي پشت سرت حرف ميزنه
2 حالت بيشتر نداره :
يا ميخواد بات باشه اما نميتونه
يا ميخواد جات باشه و نميتونه
###################

*عشق*
كي ميگه عشق يعني :
ع=علاقه
ش=شديد
ق=قلبي

شايد عشق يعني :
ع=عميقترين
ش=شكست
ق= قلبي
##################

وقتي 5 خط براش مينويسي و
فقط جواب ميده ok
دلش پيش يكي ديگه گيره
بزار بره
####################

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۴۲:۴۶ توسط:sana موضوع:

جملات ارامش بخش ^0^

قواعدي كه همه به آن نياز دارند و زندگي بدون آن مزه اي ندارد .

با يقين و إطمينان مؤمن باش . و تنها شعارت را خشنودي پروردگار قرار بده .

هدف را فراموش نكن ، وسرآغاز اعمالت را نيت صادق قرار بده .

با آرامش بخواب ، و آن را پشتيبانه اي براي بيداري بگذار .در امورات زندگي با احتياط عمل كن ، تا هيچ وقت با شكست روبرو نشويد .

نفس خود را بر كار مورد نظر آموزش بده ، وبا جديت آن را إجرا كن .

قلبت را با ترازوي رباني ميزان كن .

در تمام زمينه ها ماديات را وسيله قرار بده ، و وسيله را با هدفهاي فاسد معيوب نساز .دستورات پنچگانه زير را رعايت كن !

1- بايد بفهمم.

2- بايد شروع كنم .

3- بايد برنامه ريزي كنم .

4- بايد دست به كار شوم .

5- بايد ادامه دهم.شخصيتت را با چهار عنصر اصلي پرورش بده !

1- روح و روان : با عبادت و استقامت .

2- نفس و درون : با تزكيه و تهذيب .

3- عقل و انديشه : با انديشه و تدبر .

4- جسم : با ورزش و تمرين .


دقت و مهارت را پشتيبانه اي براي توليداتت قرار بده .

در رويارويي با ستم و سختيها ، صبر و شكيبايي را پيشه كن .

در ارتباط با ديگران ، واقعيت و گذشت را شعار خود فرار بده .

در مسير دوستي ، با كسي كه به تو اطمينان دارد ، دوست صميمي و راستگو باش .حقوق هركسي را به اندازه شايستگي اش رعايت كن .

اعتراف به اشباه فضيلت است ، اين فضيلت را از دست نده ، زيرا ضررمند دنيا و آخرت مي شويد .

اطلاعات مورد نياز را به دست آور ، و در سرآغاز كار توانايي خود را فراموش نكن .

به بازي و سرگرمي اقدام كن ، اما از حد تجاوز نكند .از خستگي دور از اندازه خود داري كن ، هرچند منجر به كاهش توليد شود .

از عواملي كه موجب از دست دادن شخصيت ، عقيده و ماديات مي گردد ، پرهيز كن .

از همان سرآغاز كار به سرأنجام آن نيز انديشه كن .

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۴۲:۳۴ توسط:sana موضوع:

موفقيت در هر سني چه معني مي دهد؟+++++++++++


در ۴ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... كثيف نكردن شلوار

در ۶ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... پيدا كردن راه خانه (از مدرسه)

در ١٢ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... داشتنِ دوست (يافتن)

در ١٨ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... گرفتن گواهى نامه رانندگى

در ٢٠ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... برقرارى رابطه

در ٣۵ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... پول داشتن

در ۴۵ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... پول داشتن

در ۵۵ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... پول داشتن

در ۶٠ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... برقرارى رابطه

در ۶۵ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... تمديد گواهى نامه رانندگى

در ٧٠ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... داشتنِ دوست (تنهايي)

در ٧۵ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... پيدا كردن راه خانه (از هر كجا)

در ٨٠ سالگى ... موفقيت عبارت است از ... كثيف نكردن شلوار

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۴۲:۲۰ توسط:sana موضوع:

گينس داران ايراني سال ۹۳ چه كساني بودند؟

امسال بعضي افراد يا بعضي چيزها عنوان «ترين» هاي سال را به خودشان اختصاص دادند.
، سال ۹۳ بعضي ها از خود ركورد به جا گذاشتند برخي ديگر ركورد هاي ديگران را شكستند. هفته نامه همشهري جوان روايتي از ترين هاي سال ۹۳ را در ويژه نامه نوروزي خود منتشر كرد:

۶ ميليارد

پرفروش ترين فيلم به نام كودك به كام بزرگسال

قرار بود شهر موش هاي ۲ با ۶ ميليارد تومان ساخته شود ولي در نهايت، مرضيه برومند ۱۰ ميليارد تومان هزينه روي دست علي سرتيپي و منيژه حكمت گذاشت. ولي خب مردم به استقبال اين فيلم رفتند و شهر موش هاي ۲ با فروش ۱۱ ميليارد و ۳۰۰ ميليوني اش، اخراجي هاي ۲ را پشت سر گذاشت و به پرفروش ترين فيلم تاريخ سينماي ايران بدل شد.

۱۸ هزار نسخه فروش

پرفروش ترين آلبوم موسيقي ترانه هاي حسين صفا

ترك هاي آلبوم پاروي بي قايق در كمتر از سه روز به صورت قانوني ۱۸ هزار بار خريداري شدند، آمار دانلودهاي غير قانوني هم بيش از ۳۰۰ هزار دانلود را نشان مي دهد. لقب گران ترين آلبوم موسيقي امسال هم به رضا يزداني تعلق مي گيرد كه پكيج ويژه آلبوم سلول شخصي را به قيمت ۱۸ هزار تومان عرضه كرد و فروش چشمگيري هم داشت.

۱۵۰ هزار نسخه

پرفروش ترين كتاب سال نسخه جديد


كتاب «من زنده ام» خاطرات دوران چهار ساله اسارت معصومه آباد در زندان هاي رژيم بعث صدام است. اين كتاب مورد توجه مقام معظم رهبري قرار گرفت و در كمتر از سه هفته با فروش بيش از ۱۵۰ هزار نسخه تك فروشي، ركورد تازه اي در فروش كتاب كشور خلق كرد و ركورد تازه اي در فروش كتاب كشور خلق كرد و ركورد انتشار و تجديد چاپ كتاب «دا» را شكست. نسخه گالينگور كتاب ۲۰ هزار تومان و نسخه بي كيفيت تر آن ۸ هزار تومان به فروش مي رسد. كتاب هاي هوشنگ مرادي كرماني و گلي ترقي هم به ترتيب در جايگاه هاي بعدي فروش قرار دارند.

۸۵۱ هزار فالوئر

پرطرفدارترين همين الان يهويي


اين روزها اينستاگرام ساير شبكه هاي اجتمخاعي را پشت سر گذاشته است و مي شود به آمارهايش بيشتر استناد كرد. در ميان هنرمندان ايراني بهنوش بختياري به دليل فعاليت زياد و ارتباط خوب با مخاطب ۸۵۱ هزار فالوئر براي خودش دست و پا كرده است. بعد از بختياري هم الناز شاكردوست با ۸۰۳ هزار فالوئر، جايگاه دوم را در اختيار دارد. در ميان آقايان هم بهرام رادان ۵۵۶ هزار و محمد رضا گلزار ۵۵۴ هزار دنبال كننده دارند.

۴۳۴ طلاق در روز

آمار طلاق: كي داده؟ كي گرفته؟


شرايط و اوضاع زندگي مشترك به شدت نابسامان است و طبق آمار سازمان ثبت اسناد، روزانه ۴۳۴ طلاق در كشور ثبت مي شود. يعني در هر ساعت ۱۸ بار حكم طلاق جاري مي شود. استان هاي تهران و البرز ركورددار بيشترين طلاق و كمترين ازدواج در كشور هستند. استان بوشهر با ۱۵.۶ درصد بيشترين رشد طلاق در كشور را داراست و در مقابل، آمار طلاق در استان فارس ۱۵.۳ درصد كاهش يافته است. سازمان ثبت احوال كشور اعلام كرده تا پايان آبان ماه امسال ۴۹۵۶۷۱ مورد ازدواج به ثبت رسانده و در مدت مشابه ۱۰۳۳۰۲ مورد طلاق در اين سازمان ثبت شده است. يعني به ازاي هر ۴.۸ ازدواج يك صيغه طلاق جاري مي شود.

آمار بيكاري

۷ ميليون آدم بي دغدغه در كشور اين آماري است كه حسن طايي، معاون وزير كار در بجنورد اعلام كرده است. منظورش هم يعني كسي كه نه هنرين دارد، نه شغلي و هيچ انگيزه اي هم براي فراگيري يك هنر يا مهارت تازه ندارد. دنبال كار هم نيست. البته اين وضعيت فقط مربوط به كشور ما نيست، خارجي ها يك واژه اختصاري براي تنبلان بي هنر كشورشان ابداع كرده اند. Neet

۱۲۰ كيلومتر

توفان تهران: تهران شب از تو دور است؟


دوازدهم خرداد امسال توفان سهمگيني آسمان پايتخت را تيره و تار كرد. حوالي ساعت ۱۶:۵۰ تندبادي با سرعت بيش از ۱۲۰ كيلومتر در ساعت گرد و خاك غليظ و رگبار شديد باران را به همراه آورد كه منجر به كشته شدن پنج نفر و مجروح شدن بيش از ۳۰ نفر شد. بيشتر صدمات به علت برخورد مصالح ساختماني، شكستن درخت و ضربه به سر اعلام شد. در اتوبان قم هم بيش از ۲۰ خودرو با هم برخورد كردند كه اين تصادف ۱۰ مصدوم به جا گذاشت.

كارشناسان معتقدند بروز اين شرايط جوي در تهران طي نيم قرن گذشته، بي سابقه بوده است و توفاني با چنين سرعتي هر صد سال يك بار در كلانشهر تهران رخ مي دهد. پس از برقراري آرامش بعد از توفان، ديواري كوتاهتر از ديوار سازمان هواشناسي پيدا نشد و همه كاسه كوزه ها بر سر اين سازمان شكسته شد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۴۲:۱۰ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / اجاره جرثقیلطراحی تخصصی وب سایت / اپلود عکسکورد پاتوق / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / چت روم