بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

به‌درد‌نخور ترين اندام‌ بدن انسان چيست؟!

اگر يك روز بنا به دلايلي مجبور شويد از يكي از اندام‌هاي بدن خود دست بكشيد، كدام‌يك را بايد انتخاب كنيد؟ اندام‌هاي جفت مانند گوش و كليه يا آپانديس، لوزه‌ها و كيسه صفرا؟

هنگامي‌كه مساله رتبه‌بندي اندام‌هاي بدن بر اساس ميزان استفاده و يا فقدان آنها مطرح مي‌شود، دو مكتب كلي مطرح مي‌شود. بر اساس نظريه نخست، كم حياتي‌ترين اندام‌ها آنهايي هستند كه به صورت جفت در بدن وجود دارند. چشم‌پوشي از يك چشم يا يك گوش خيلي هم نمي‌تواند بد باشد. تا زماني‌كه شما يكي ديگر از آن عضو را داريد، حتي از دست دادن يكي از ريه‌ها يا كليه‌هايتان تهديدي براي زندگي شما محسوب نمي‌شود. با اين حال، مخالفان اين مطلب مي‌گويند احتمالا دليلي وجود داشته است كه بدن يك پشتيبان براي اين اندام‌ها دارد.

رابرت شمرلينگ، روماتولوژيست و استاد دانشكده پزشكي هاروارد مي‌گويد: «زماني‌كه بيمار مي‌شويد يا دچار جراحت مي‌شويد، داشتن ذخيره و جانشين گزينه خوبي است». وقتي‌كه شما يكي از كليه‌هايتان را از دست مي‌دهيد، كليه باقيمانده بايد سخت‌تر كار كند. اگر آن كليه نيز از كار بيفتد، شما دچار دردسر بزرگي خواهيد شد. از نظر شمرلينگ بعيد نيست روزي فرا رسد كه معلوم شود اندام‌هاي دوتايي اهميت به مراتب بيشتري از ساير اندام‌ها دارند: با طولاني‌تر شدن عمر انسان، داشتن اندام‌هاي تكراري خيلي كارآمد خواهد بود.

اما اگر مي‌خواهيد اندام‌هاي دوتايي خود را دست‌نخورده به حال خود رها كنيد؛ مي‌توانييد سراغ مكتب دوم برويد. طبق اين نظريه، دور انداختني‌ترين بخش‌هاي بدن آنهايي هستند كه به نظر هيچ كاربردي ندارند. آپانديس در صدر فهرست اين گروه جاي مي‌گيرد. با اين حال شمرلينگ اشاره مي‌كند كه اين عضو كاملا هم بي‌مصرف نيست. وي مي‌گويد: «آپانديس بخشي از دستگاه گوارش به شمار مي‌رود». در مرتبه بعدي، نوبت به لوزه‌ها مي‌رسد؛ توده‌هايي كه ظاهرا جزئي از سيستم ايمني بدن هستند اما خارج كردن آنها هم مشكلي براي بدن ايجاد نمي‌كند.

در نهايت، اگر قرار باشد كسي مثل شمرلينگ مجبور شود روزي از يكي از اندام‌هاي خود چشم‌پوشي كند، آن اندام كدام خواهد بود؟ شمرلينگ مي‌گويد: «كاملا مطمئنم كه بدون يك عضو مي‌توانم خوشحال و سالم به زندگي‌ام ادامه دهم: كيسه صفرا».

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۴۳:۴۰ توسط:sana موضوع:

سفر به تونل‌هاي يخي زير آب

فكر كنيد لباس غواصي به تن كرده ايد و در دماي ده ها درجه زير صفر، تن به آب هاي يخ ساسولو زده ايد. لا به لاي بلوك هاي عظيم يخي مي چرخيد و دنياي يخ زده زير آب را تماشا مي كنيد. جايي كه اگر سر از آب بيرون بياوريد، زيباترين مناظر كوهستاني اروپا پيش روي شماست.

اينجا سوييس است. درياچه آبي و زيباي ساسولو كه دنياي يخي اش را كوه هاي بلند آلپ محصور كرده اند. درياچه اي كه در ارتفاع 2هزار متري از سطح درياها قرار دارد و به خاطر يخ هاي شناورش در دنيا معروف شده است.
انجمن تفريحي قاطي
ساسولو با تكه هاي عظيم يخ پر شده است. يخ هايي كه هيچ وقت آب نمي شوند و چهره درياچه، بدون آن ها قابل تصور نيست.
سوييس درياچه هاي بزرگ و كوچك زيادي دارد. 140 درياچه و 3500 مايل رودخانه، سوييس را تبديل به سرزمين آب ها كرده است. با اين حال، ساسولو درياچه اي است كه بيشتر از آن كه گردشگران براي ديدن آن بروند، غواصان حرفه اي جذب آن مي شوند

ساسولو در زمستان ها كاملا يخ مي بندد و در تابستان ها تكه هاي غول پيكر يخ روي آن شناور مي شوند.
انجمن تفريحي قاطي
تكه هاي يخ درون درياچه در برخي قسمت ها غارهاي يخي را تشكيل داده اند كه دنياي رمز آلود درياچه را زيباتر مي كنند.
انجمن تفريحي قاطي
اين يخ هاي عظيم، به اشكال مختلفي هستند كه در بعضي موارد، صورت انسان و حيوانات را تداعي مي كنند.
انجمن تفريحي قاطي
شكاف هاي باريك ميان اين غارهاي يخي، عبور و مرور را سخت مي كند و فقط غواصان خاصي مي توانند از دل اين ديوارهاي يخي رد شوند.
انجمن تفريحي قاطي
با اين حال كساني كه به ساسولو سفر كرده اند، تابستان آن را زيباتر از زمستانش مي دانند.
انجمن تفريحي قاطي
سوييس درياچه هاي بزرگ و كوچك زيادي دارد. 140 درياچه و 3500 مايل رودخانه، سوييس را تبديل به سرزمين آب ها كرده است. با اين حال، ساسولو درياچه اي است كه بيشتر از آن كه گردشگران براي ديدن آن بروند، غواصان حرفه اي جذب آن مي شوند.
انجمن تفريحي قاطي
دليل آن هم مشخص است. زيبايي هاي اين درياچه در دل آن نهفته است و كسي كه به ساسولو سفر مي كند، بايد بتواند در اعماق آن شنا كرده و از دنياي زير آب عكاسي كند.
انجمن تفريحي قاطي
جالب است بدانيد كه از نظر غواصان، شنا كردن در ساسولو نسبت به ديگر درياچه ها دشوارتر است و حمل لوازم عكاسي و تجهيزات غواصي در اين درياچه سخت تر و پرزحمت تر از ديگر پروژه هاي آبي آنها است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۴۳:۳۱ توسط:sana موضوع:

زلال‌ترين درياچه جهان

لقب زلال ترين درياچه دنيا را به آن داده اند. درياچه اي كه در جزيره ساوت نيوزيلند قرار دارد و نام واقعي اش درياچه آبي يا درياچه بلو است. جايي كه آب شبيه يك كريستال قيمتي مي درخشد و تمام جزئيات كف درياچه را به شما نشان مي دهد!

همين اول كار تكليف را روشن كنيم! اين درياچه فقط براي تماشا كردن است. شنا و شيرجه در اين درياچه ممنوع است و همين باعث شده گردشگراني كه به جزيره ساوت نيوزلند سفر مي كنند، حسرت به دل از اين درياچه بازگردند.
انجمن تفريحي قاطي
با اين حال «كلاوس تيمان» عكاس طبيعت اين شانس را پيدا كرد كه با سفر به اين نيوزيلند، از اعماق درياچه بلو (Blue Lake) عكسبرداري كند. تجربه اي كه او منحصر به فرد مي داند و مي گويد سفر به درياچه بلو يك تجربه بصري فوق‌العاده بود: هرگز آبي تا اين حد زلال و شفاف نديده بودم!
ديد افقي از داخل درياچه حدود 80 متر است كه آن را به روشن و شفاف‌ترين درياچه جهان تبديل كرده است؛ اين ديد مشابه شفافيت آب مقطر با درجه خلوص 100 درصدي و حذف تمامي ناخالصي‌ها است

بوميان مائوري اين درياچه را به عنوان يك مكان مقدس مي شناسند و به همين دليل اجازه شنا در آن را نمي دهند. دولت هم البته دلايل خودش را دارد و حفظ زلالي اين درياچه برايش به قيمت شنا ممنوع بودن آن تمام مي شود. سفر به دل زلا‌ل‌ترين آب جهان انجام شد.
انجمن تفريحي قاطي
ديد افقي از داخل درياچه حدود 80 متر است كه آن را به روشن و شفاف‌ترين درياچه جهان تبديل كرده است؛ اين ديد مشابه شفافيت آب مقطر با درجه خلوص 100 درصدي و حذف تمامي ناخالصي‌ها است.
انجمن تفريحي قاطي
آب درياچه بلو از درياچه يخي ديگري به نام درياچه كنستانس (Constance Lake) سرچشمه مي‌گيرد؛ هر دو درياچه در نزديكي كوه فرانكلين در پارك ملي درياچه نلسون در منطقه تاسمان واقع شده‌اند و آب آنها از ذوب يخچال تأمين مي‌شود.
انجمن تفريحي قاطي
آب درياچه كنستانس از طريق سنگ ها تصفيه و ناخالصي‌هاي آن گرفته مي‌شود و سپس به درياچه بلو مي‌ريزد؛ اين آب تنها 24 ساعت در درياچه باقي مانده و پس از آن به رودخانه سرازير مي‌شود. رنگ هاي خيره كننده اين درياچه كاملا شبيه عكس به نظر مي‌رسند و رنگهاي روشن و شفاف منعكس شده از سطح درياچه، از داخل آب نيز به وضوح قابل مشاهده است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۴۳:۲۲ توسط:sana موضوع:

10 شهر محبوب دنيا

گردشگران سراسر دنيا سعي مي كنند براي مسافرت پربازديدترين و معروف ترين شهرها و جاذبه ها را انتخاب كنند. در ميان انتخاب هاي آنها شهرهاي زيادي وجود دارد كه ما به ده مورد اول اشاره مي كنيم.

10. بارسلونا، اسپانيا

در ميان قديمي ترين شهرهاي بندري مديترانه اي بارسلونا يكي از بانشاط ترين و جوانترين شهرها است.
انجمن تفريحي قاطي
سبك زيبا، معماري ويژه، غذاهاي خوب و سرگرمي هاي شبانه روزي بارسلونا آن را تبديل به يكي از محبوب ترين شهرهاي دنيا كرده است. 9. كيپ تاون، آفريقاي جنوبي

نشنال جئوگرافيك كيپ تاون را دومين شهر بهترين شهرهاي ساحلي دنيا معرفي كرده است و اين شهر يكي از بهترين مقاصد گردشگري دنيا محسوب مي شود.
انجمن تفريحي قاطي
اسكله خوش منظره، معماري زيبا و آب و هواي خوب، كوه تيبل و سواحلي با پنگوئن هاي فراواني دليل محبوبيت اين شهر هستند. 8. مونترئال، كانادا

مونترئال در فهرست بهترين شهرهاي دنيا براي زندگي ديده مي شود و اين شهر "پايتخت فرهنگي كانادا" ناميده شده است. اخيراً يونسكو به اين شهر عنوان "شهر طراحي" داده است. سالانه 7.5 ميليون توريست از آن ديدن مي كنند.
انجمن تفريحي قاطي
در تابستان جمعيت بيشتري از گردشگران به سوي مونترئال سرازير مي شوند و در جشنواره هاي افسانه اي و نمايشگاه هاي خياباني از جمله جشنواره جاز شركت مي كنند. 7. نيويورك سيتي، ايالات متحده

اين شهر سومين شهر پربازديد دنياست. ميدان تايمز و سنترال پارك دو جاذبه توريستي پربازديد اين شهر هستند.
انجمن تفريحي قاطي
برادوي، خيابان پنجم، استاديوم يانكي و محله هاي ديگر هم از نمادهاي شهري نيويورك سيتي محسوب مي شوند. موزه تاريخ طبيعي اين شهر نيز دايناسورها و غارنشينان را به نمايش گذاشته اس. 6. پاريس، فرانسه

شايد فكر كنيد پاريس ارزش ايستادن در صف موزه لوور براي ديدن موناليزا، قهوه گران قيمت نوشيدن در كافي شاپ ها، خيره شدن به استخوان هاي پوسيده در دخمه ها و ... را ندارد.
انجمن تفريحي قاطي
ولي اين دليل نمي شود كه پاريس پاريس نباشد. سالانه بيش از 15 ميليون گردشگر از پاريس ديدن مي كنند. "شهر نور و روشنايي" بخاطر هنر، مهماري، غذاها و فشن محبوبيت يافته است. لوور، برج ايفل، تاق پيروزي، كليسا نتردام و ... از مهمترين جاذبه هاي پاريس هستند.
در سال 1812 يك ماجراجوي 27 ساله سوئيسي به نام يوهان لودويگ بركهارد چند نفر از قبيله بيابانگردي در اردن را قانع كرد كه او را به ميان گردنه بادگير باريكي در گوشه دورافتاده اي از صحراي عربستان كه محل "شهر گمشده" دنياي باستان بود ببرند. چندين و چند سال بعد خرابه هاي باشكوه شهر 2000 هزار ساله اردن پذيراي باستان شناسان، گردشگران و ماجراجويان شد
5. پترا، اردن

در سال 1812 يك ماجراجوي 27 ساله سوئيسي به نام يوهان لودويگ بركهارد چند نفر از قبيله بيابانگردي در اردن را قانع كرد كه او را به ميان گردنه بادگير باريكي در گوشه دورافتاده اي از صحراي عربستان كه محل "شهر گمشده" دنياي باستان بود ببرند.
انجمن تفريحي قاطي
چندين و چند سال بعد خرابه هاي باشكوه شهر 2000 هزار ساله اردن پذيراي باستان شناسان، گردشگران و ماجراجويان شد. اين شهر توسط يونسكو يكي از عجايب جهان ناميده شده است.
4. سانفرانسيسكو، ايالات متحده

شهرهاي معدودي در سراسر دنيا هستند كه مانند اين شهر خليجي از تپه هاي خوش منظره، پل هاي شگفت انگيز، ماشين هاي برقي، كشتي هاي تفريحي و جاذبه هاي فراوان ديگر برخوردار باشند.
انجمن تفريحي قاطي
سالانه 16 ميليون گردشگر به سانفرانسيسكو مي آيند و از ساحل زيبا و جذابيت هاي فراوان آن لذت مي برند. 3. سانتياگو، شيلي

كارناوال هاي بزرگ و جشنواره هاي تانگو در كنار رشته كوه ها آند و مناظر زيباي دره هاي آن بسيار نفس گير هستند.
انجمن تفريحي قاطي
آب هواي اين شهر ساحلي، موسيقي هاي شاد، كافي شاپ هاي فراوان، قيمت هاي مناسب باعث شده كه اين شهر تبديل به يكي از مقاصد گردشگري شود. 2. شانگهاي، چين

در دهه سي، قبل از جنگ جهاني و انقلاب كمونيستي، شانگهاي، "پاريس خاور دور" بود. امروزه شانگهاي ثروتمندترين و شلوغ ترين شهر چين است.
انجمن تفريحي قاطي
نمايشگاه ها، اكسپوها، آسمانخراش ها و ... اين شهر را به مقصدي مهم نموده اند. 1. توكيو، ژاپن

اين شهر پر از تابلوهاي نئون تبليغاتي، درختان پرشكوفه گيلاس، استاديوم هاي ورزشي، رستوران هاي عجيب و غريب، بازارهاي ماهي فروشي و ... است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۴۳:۱۲ توسط:sana موضوع:

جنگل‌هايي در دل آب

شاخه هاي اين درختان نه جاي مناسبي براي لانه پرندگان است و نه جايي كه حيواني براي فرار از آن بالا برود. هيچ زرافه اي نمي تواند با گردن درازش برگ هاي اين درختان را بخورد و هيچ سنجابي نمي تواند روي آنها از اين شاخه به آن شاخه بپرد و بازيگوشي كند.

اين درختان به طور منطقي نبايد آنجا باشند، آنها از روز اول در اين وضعيت قرار نداشتند، مانند همه درختان ديگر بودند تا اينكه رودخانه اي كه در نزديكي آنها قرار داشت عصباني و خروشان به سمتشان آمد و آنها را در خود بلعيد و به زير آب برد. آنها حالا مجبورند تا ريشه هايشان را در ميان گِل، خاك و شن بدوانند به اميد اينكه زنده بمانند.
درياچه كندي، قزاقستان

دو هزار متر بالاتر از سطح دريا، منطقه اي با 400 متر طول و عمقي كه در بعضي نقاط به 30 متر هم مي رسد. اينجا درياچه «كندي» قزاقستان است. شايد مشخصه هاي ظاهري اين درياچه مانند همه درياچه هاي ديگر دنيا باشد اما آنچه در لحظه اول كندي را متفاوت تر و عجيب تر از ديگران در چشم هر بيننده اي نشان مي دهد درختاني است كه ريشه هايشان را در كف درياچه دوانده اند اما به گونه اي سر از آب بيرون آورده اند كه گويي دكل كشتي هايي غرق شده هستند.
انجمن تفريحي قاطي
«كندي» جوانترين درياچه دنياست كه تنها يك قرن از عمرش مي گذرد و زندگي اش را مديون سيلي است كه باعث شست و شوي سنگ هاي آهكي ولغزش آنها شد تا آبي را كه پشت شان پناه گرفته بود به اين سمت روانه كنند. كندي متولد شد اما تولدش با مرگ درختاني همراه بود كه تنها توانستند نوك خود را از آب بيرون نگه دارند، شاخه هايي خشك كه تنها پناهگاهي براي شناگران خسته باشند تا زماني كوتاه دستان خود را دور شاخه ها حلقه كنند.
اين درياچه در فصل هاي سرد و گرم سال تصاويري متفاوت از خود به نمايش مي گذارد. در روزهاي گرم تابستان، اين درياچه تصويري از آبي گرم و درختاني سبز را در ذهن بازديدكنندگانش بر جاي مي گذارد، در حالي كه در زمستان، با سطحي كاملا يخ زده داستاني متفاوت را روايت مي كند. با اين حال، دوستداران كندي، در زمستان هم از آن دست نمي كشند. روح ناآرام و ماجراجوي غواصان، آنها را به اعماق يخ زده مي كشاند و آنچنان فريفته زيبايي مناظر مي شوند كه سردي آب را فراموش مي كنند. كامپونگ پوك، كامبوج

در كشور كامبوج، جنگل شناوري وجود دارد كه درخيتان آن سر از آب بيرون آورده اند و نمايي زيبا به درياچه اي كه در آن قرار دارند بخشيده اند. كامبوجي ها از اين درختان به خوبي مراقبت مي كنند و آنها را موجوداتي قابل احترام مي دانند.
انجمن تفريحي قاطي درياچه كدو، تگزاس

اين درياچه با آن چهره رمزآلودش مأمن درختان سروي است كه در آب و نه در خشكي، زنده اند و به حيات خود ادامه مي دهند. اين درياچه در مرز تگزاس با ايالت لوئيزيانا قرار دارد و درياچه اي طبيعي محسوب مي شود و مساحتي در حدود 25 هزار جريب زمين را به خود اختصاص داده است.
انجمن تفريحي قاطي درياچه بزيد، روماني

حدود 25 سال پيش براي جلوگيري از طغيان رودخانه و سرازير شدن سيل به دره، سدي در نزديكي روستاي بزيد كشور روماني بنا شد اما سد هم نتوانست مقاومت خوبي در مقابل سيل از خود نشان دهد و با خراب شدنش، روستا و باغ هاي نزديكش را زير آب برد. ساكنان ده بعد از اينكه خانه هايشان را از دست دادند مجبوربه نقل مكان به محلي در همان نزديكي شدند اما درختان نه قدرتي براي رفتن داشتند نه جايي براي ساكن شدن.
انجمن تفريحي قاطي
همانجا ماندند تا پوسيدند. حالا تنه هاي پيچ خورده شان مانند دستان چروكيده يك پيرزن از آب بيرون زده و صحنه هاي زيبايي از تضاد پيري و جواني را خلق كرده اند. اين درياچه هر ساله ميزبان گردشگران زيادي است كه براي ديدن زيبايي هاي جنگل زير آب به اين منطقه سفر مي كنند.
اطراف اين درياچه پر است از فيل هايي كه آب بازي مي كنند و پرنده هايي كه بالاي سر آن پرواز مي كنند و جنگل زير آب كه زيبايي دو چنداني به درياچه بخشيده است
درياچه يوداوالاوه، سريلانكا

با اولين نگاه به «درياچه يوداوالاوه» در سريلانكا بيشتر از اينكه حس بودن در كنار يك درياچه به بيننده منتقل شود، تصويري از يك جنگل انبوه در ذهن شكل مي گيرد.
اشتباه نكنيد، قبل از اينكه اين منطقه نام درياچه يوداوالاوه را تجربه كند جنگلي به همين نام در اين منطقه وجود داشت، جنگلي كه به خاطر طغيان آب رودخانه، تبديل به مخزن عميقي از آب شد.
انجمن تفريحي قاطي
حالا، آب ها ساكنان هميشگي اين قسمت شده اند و درختان مجبورند وجود اين مايع حياتبخش را همچون هوا، هر لحظه در اطراف خود حس كنند. درختان در اثر هجوم سيل همگي جان خود را از دست دادند وتنها تنه آنها از آب بيرون ماند اما درياچه با آمدنش حيوانات زيادي را براي سيراب شدن به سوي خودش جذب كرد. حالا اطراف اين درياچه پر است از فيل هايي كه آب بازي مي كنند و پرنده هايي كه بالاي سر آن پرواز مي كنند و جنگل زير آب كه زيبايي دو چنداني به درياچه بخشيده است. درياچه پريار، هند

ايالت كرالاي هند هم صاحب يكي از جنگل هاي فرورفته در آب است. درياچه «پريار» جايي پر آب است كه در اثر سيل و طغيان رودخانه در سال 1895 به وجود آمد. درياچه مساحتي در حدود 55 كيلومتر مربع را به خود اختصاص داده و نامش را از رودخانه اي به امانت گرفته كه از آن تغذيه مي كند.
انجمن تفريحي قاطي
اگر سري به هند زديد وگذرتان به پربار افتاد، حتي اگر نخواستيد غواصي كنيد و درختان را از نزديك لمس كنيد، مي توانيد از كنار درياچه هم به تماشاي اين درختان كه تمام قد در آب فرو رفته اند بنشينيد و لذت ببريد. درياچه ولتا، غنا

مسوولان وزارت نيروي جمهوري غنا براي ايجاد سد برق آبي «اكوسومبا» 78 هزار نفر از ساكنان منطقه را مجبور كردند در سال 1965 ميلادي به منطقه اي ديگر نقل مكان كنند و بعد از آن بود كه 120 روستاي كوچك كاملا نابود شدند. با تخريب روستاها، درياچه اي مصنوعي با 8/462 كيلومتر مربع وسعت روي خط استوا ايجاد شد تا به كمك سد بيايد و نيروي برق سراسر كشور را توليد كند، درياچه اي كه هزاران درخت را در خود خفه كرد.
انجمن تفريحي قاطي
حالا و بعد از گذشت چند دهه دولت غنا تصميم گرفته تا 14 هزار متر مربع از اين درختان را قطع كند اما مخال*** اين طرح معتقدند تنه هايي كه زير آب باقي خواهند ماند مي توانند تهديدي جدي براي تور، قايق و جان ماهيگيران به حساب آيند و با پوسيدن در آب، تعادل زيست محيطي درياچه اي به اين وسعت را به هم بريزند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۴۳:۰۱ توسط:sana موضوع:

معروفترين شهرهاي ارواح در جهان

در دنيا شهرهاي زيادي هستند كه ناگهان از سكنه خالي شدند و اكنون هيچ كس در آنها زندگي نمي كند. گرچه بسياري اعتقاد به وجود ارواح سرگردان و اشباح را عوامانه مي دانند اما بسياري از مردم دنيا حتي در كشورهاي پيشرفته جهان نيز اين اعتقادات را عوامانه ندانسته و در مكانهاي مختلف با شنيدن صدا ها و حركات اشيا و جانوران شاهدي بر مدعاي خود پيدا مي كنند.

شهرهاي خالي از سكنه يكي از مهم ترين مكانها است كه علاوه بر قصرها و معابد قديمي به آن گمان وجود اشباح مي برند. برخي از معروفترين اين شهرها به قرار زيرند. Kolmanskop كولمانزكوپ ناميبيا

شهر شبح درجنوب ناميبيا در 1908، به دليل تب الماس تب و اميدواري به ثروت آسان با رونق مواجه شد . ظرف 2 سال يك شهركامل با يك كازينو و مدرسه و بيمارستان و ساختمانهاي مسكوني منحصر به فرد، در كوير شني بي ثمر تاسيس شد.
انجمن تفريحي قاطي
اما در مدت كوتاهي پس از افت در فروش الماس پس از جنگ جهاني اول همه چيز تمام شد همه شهر را ترك و ريگ هاي روان جايگزين جمعيت شد. اين شهر به دليل صداهاي عجيب و غريب به شهر اشباح معروف است و محلي ها معتقدند اين شهر با اشباح پر شده. Prypiat پريپيات اوكراين

پيرپيات شهر رها شده در "منطقه بيگانگي" در شمال اوكراين است. ساكنان اين شهر اكثرا كارگران نيروگاه هسته اي چرنوبيل بودند كه در 1986بعد از حادثه چرنوبيل شهر را رهاكردند و رفتند.
انجمن تفريحي قاطي
قبلا جمعيت حدود 50.000 هزار نفر بود و الان تا شعاع چندين كيلومتر هيچ انساني در آن ديده نمي شود و اين شهر سالم به طور كامل به ارواح مقاوم در برابر راديو اكتيويته به ارث رسيد سان زي تايوان

يك دهكده توريستي با ايده دنياي آينده در شمال تايوان در حال احداث بود كه حوادث متعدد در آن از يك سوو كمبود امكانات مالي از سوي ديگر به بد شگون بودن اين طرح دامن زد.
انجمن تفريحي قاطي
تا اين كه طرح ساخت اين طرح توريستي به طور كامل متوقف شد و تايواني ها معتقدند هم اكنون ارواح در اين شهر رفت و آمد دارند.
شهر متروكه كراكو ايتاليا كه امروزه به جاذبه اي براي گردشگران از نقاط مختلف جهان تبديل شده است، يكي ديگر از متروك ترين و عجيب ترين شهر هاي جهان است كه شائبه حضور ارواح درآن ايجاد شده است
كراكو ايتاليا

شهر متروكه كراكو ايتاليا كه امروزه به جاذبه اي براي گردشگران از نقاط مختلف جهان تبديل شده است، يكي ديگر از متروك ترين و عجيب ترين شهر هاي جهان است كه شائبه حضور ارواح درآن ايجاد شده است. شهر كراكو ايتاليا در سال 1060 ميلادي توسط اسقف اعظم آرنالدو بنا شد.
انجمن تفريحي قاطي
اين شهر همانند ديگر شهرهاي قرون وسطي ايتاليا خانه‌هايي روي تپه‌ها ساخته شده و تا اواخر قرن نوزدهم جمعيتي دو هزار نفر را در خود جاي داده بود. تا بيش از آغاز جنگ جهاني اول نيمي از سكنه شهر از خانه‌هاي خود كوچ كرده و تا سال 1963 به دهكده مجاور نقل مكان كردند. مورخان زمين لرزه‌هاي متعدد ريزش كوه و فقر كشاورزان را دليل اصلي اين مهاجرت‌ها عنوان كرده‌اند. اورا دور سور گلان فرانسه

در روز 10 ژوئن سال 1944 ميلادي ساكنان روستاي اورادور - سور - گلان در نزديكي شهر ليموژ فرانسه بدون اين كه بدانند چه خطري آنها را تهديد مي كند يك كاروان نظامي ارتش آلمان را مشاهده كردند كه داخل روستا شد و توقف كرد.اين يك واحد نظامي اس اس ارتش آلمان نازي بود. ساكنان اورادور نمي دانستند كه روز قبل همين واحد جنايتكاران اس اس 99 گروگان بيگناه را در شهركوچك تول به نرده هاي بالكن هاي منازل اين شهر دار زده بودند.
ژنرال لامردينگ فرمانده لشكر دوم اس اس پانزر داس رايش فرمان قتل عام مردم شهر تول را به تلافي انفجار يك پل توسط نيروهاي مقاومت فرانسه كه در جريان آن 2 سرباز آلماني به قتل رسيده بودند را صادر كرده بود.
انجمن تفريحي قاطي
در بامداد روز 10 ژوئن ژنرال لامردينگ به همين واحد اس اس گروهان سوم گردان در فوهرر فرمان قتل عام ساكنان روستاي اورادور و تخريب اين روستا را مي دهد. روستاي اورادور داراي 300 تا 400 جمعيت بود كه با مزارغ اطراف و چند صد پناهنده اي كه از روستاي شارلي به آنجا پناه آورده بودند در مجموع 1200 نفر را شامل مي شد. در اين روز شوم در مجموع 642 نفر از جمله 246 زن و 207 كودك توسط اين جنايتكاران قتل عام شدند.
آنها پناهندگان روستاي شارلي و ساكنان نواحي پيراموني را همراه خود بردند كه از سرنوشت آنها اطلاعي در دست نيست. به اين ترتيب ، در روز 10 ژوئن سال 1944 ميلادي جنايتكاران اس اس ساكنان بيگناه روستاي اورادور- سور- گلان در نزديكي شهر ليموژ فرانسه را به طرز وحشيانه و غيرانساني قتل عام كردند.در اين قتل عام 642 نفر جان خود را از دست دادند. از آن روز اين شهر متروك به اعتقاد محلي ها پر است از ضجه و گريه ارواح كودكان و زنان بي گناه. گونكانجيما جزيره ارواح ژاپن

كشور ژاپن داراي جزاير بسياري در قلمرو خود است كه بعضي از آنها داراي جمعيت و بعضي نيز خالي از سكنه است. جزيره " گونكانجيما" جزيره اي است كه در سالهاي آخر قرن نوزدهم ميلادي به عنوان مركزي براي استخراج ذغال سنگ تبديل شده بود.
انجمن تفريحي قاطي
تا سالهاي پاياني دهه 1950 ميلادي اين جزيره يكي از پرجمعيترين جزاير در جهان لقب گرفته و در هر هكتار آن 835 نفر زندگي مي كردند. در سالهاي دهه 1960 و به دليل افزايش بنزين و كاهش مصرف زغال سنگ در ژاپن اين جزيره تخليه شده و در نهايت در سال 1974 ميلادي معدن به طور كامل تخليه شده و جزيره خالي از سكنه شد. اين جزيره به دليل مناظر وحشت آورش به جزيره ارواح مشهور شده است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۴۲:۴۹ توسط:sana موضوع:

****‌ترين شهرهاي جهان

شهرهاي متعددي در سراسر جهان وجود دارند كه اينچنين ظاهر خود را تغيير داده‌اند، اما ده شهر در اين ميان وجود دارند كه ساكنان آن به اين وسيله شهرخود را تبديل به شهري گردشگري كرده‌اند و سالانه مسافران بسياري را به تماشاي شهر ****ن‌كماني خود مي‌كشانند.


ساختمان‌هايي به رنگ‌هاي آبي پررنگ، صورتي و زرد اشباع شده را مي‌توان در كنار خانه‌هايي به رنگ‌هاي نارنجي و بنفش در امتداد يك خيابان ديد. تماشاي اين تركيب رنگارنگ در يك مكان به تنهايي دليل كافي براي كشاندن صدها هزار گردشگر از سراسر جهان به اين شهرهاست. جايپور در هند

حدود 200 سال پيش اولين شهر مهندسي شده هند به نام جايپور (جيپور) ساخته شد. گرچه اين‌شهرِ ملقب به «شهر صورتي» چند رنگ نيست ولي تمام بناهاي آن سايه‌اي از رنگ صورتي يا قرمز خاكي را به نمايش مي‌گذارد. مصالح اصلي تمام بناهاي شهرجايپور در مركز ايالت رجستان كه در دل بيابان قرار دارد خاك رس صورتي رنگ آن منطقه است، چيزي شبيه روستاي ابيانه در استان اصفهان كه رنگ قرمز خاك رس آن منطقه جزو مصالح اصلي خانه‌هاي اين روستاست.
انجمن تفريحي قاطي
اين شهر يكي از سه شهر گردشگري هند، معروف به مثلث طلايي‌ است كه غير از جايپور، دهلي و آگرا را در بر مي‌گيرد. شهر 500 ساله جادهور معروف به شهر آبي نيز در نزديكي جايپور قرار دارد كه تمام بناهاي آن كاملا آبي‌رنگ شده است. ميكونوس‌ در ‌يونان

ميكونوس يكي از جزاير زيباي يونان و يكي از مهم‌ترين مقصدهاي گردشگري يونان است كه در شمال شرق اين كشور و در ميان درياي اژه قرار گرفته و تمام ساختمان‌هاي آن به رنگ سفيد است. گرچه اين جزيره چند رنگ نيست ولي سفيدي بناهاي آن در ميان رنگ آبي دريا و آسمان هارموني خاصي به اين شهر مي‌بخشد.
انجمن تفريحي قاطي
اين جزيره در شب نيز بسيار تماشايي است چراكه رنگ سفيد ساختمان‌ها در دل تاريكي شب مي‌درخشد و جلوه خاصي به اين شهر مي‌دهد. آسياب‌ هاي بادي 400 ساله اين جزيره از محبوب‌ترين مكان‌ها براي بازديد است. گردشگري منبع اصلي درآمد اين شهر از دهه 1950 است. لانگ يربين در نروژ

هنگامي كه شهري در جزيره‌اي نزديك به قطب شمال با پس زمينه سفيد**** از يخ قرار دارد حتي مقدار كمي از رنگ نيز تنوع خوبي به آن منطقه مي‌دهد، چه برسد به شهر لانگ ير‌بين با رنگ‌هاي متنوع ****ن‌كماني با پس‌زمينه كوه‌هاي سفيد يخي و گوزن‌هاي شمالي كه آزادانه در شهر مي‌گردند و حس در جريان بودن زندگي را در منطقه‌اي كه در آن گياه نمي‌رويد‌ ‌به ساكنان و بازديدكنندگان مي‌دهد.
انجمن تفريحي قاطي
اين شهر به دليل نزديكي به قطب و سهولت رفت‌و‌آمد به آن يكي از پرطرفدارترين مناطق شمالي جهان براي گردشگران است. جالب اين كه اين شهر در تابستان داراي تابش 24 ساعته نور خورشيد است. ليما در پرو

ليما، پايتخت پرو و بزرگترين شهر اين كشور است. اين شهر كه تركيب منحصر به فردي از ساكنان بومي و مهاجر را در خود دارد فرهنگ متنوعي از معماري را نيز به نمايش مي‌گذارد، باروك اسپانيايي، نئوكلاسيك و هنر نو فرانسوي در كنار يكديگر فقط نمونه‌اي از اين تركيب منحصر به فرد هستند.
انجمن تفريحي قاطي
همچنين تركيبي زيبا از بناهاي سنتي و مدرن در كنار هم اين شهر بزرگ را تبديل به جايگاهي براي نمايش رنگ و هنر كرده است.
نام اين شهر به معني «قورباغه سبز» است كه نماد خرد در فرهنگ مكزيكي است بنابراين رنگ سبز از اهميت ويژه‌اي در اين فرهنگ برخوردار است و نيمي از خانه‌هاي اين شهر با طيف‌هاي مختلف سبز رنگ‌آميزي شده‌اند
گوآنجوتو در مكزيك

شهر كوچك گوآنجوتو ، سال 1554 بر فراز كوهي به همين نام به عنوان شهري پلكاني با ميراث معماري به سبك اسپانيايي بنا شد. درساخت خانه‌هاي آن از سنگ ماسه‌اي سبز و صورتي همان منطقه استفاده شد. نام اين شهر به معني «قورباغه سبز» است كه نماد خرد در فرهنگ مكزيكي است.
انجمن تفريحي قاطي
بنابراين رنگ سبز از اهميت ويژه‌اي در اين فرهنگ برخوردار است و نيمي از خانه‌هاي اين شهر با طيف‌هاي مختلف سبز رنگ‌آميزي شده‌اند. اين‌شهر در كنار معدن نقره‌اي قرار دارد كه 30 درصد از نقره جهان را تامين مي‌كند. شهر گوآنجوتو و معدن نقره آن در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده‌اند. برگن در نروژ

شهر بندري برگن 900 سال پيش تاسيس شد تا بندرگاه مهمي براي تجارت بين‌المللي كالا باشد كه تا قرن شانزدهم پررونق بوده است. گرچه آتش‌سوزي‌هاي متعددي بخش عظيمي از خانه‌هاي چوبي شهر را سوزاند ولي خانه‌ها به همان سبك تاريخي‌شان بازسازي شدند و هم‌اكنون به عنوان رستوران يا فروشگاه و بازار فروش ماهي استفاده مي‌شوند.
انجمن تفريحي قاطي
برگن به خاطر طبيعت زيبايش نيز مشهور است، خانه‌هاي اين شهر در پايه كوه‌هايي ساخته شده‌اند كه در تابستان با پوشش گياهان سرسبز و در زمستان با برف سفيد پس‌زمينه زيبايي براي اين خانه‌هاي چوبي مي‌سازند. اين شهر زيباي قرون وسطايي كه در فهرست ميراث جهاني يونسكو قرار دارد داراي موزه‌اي است كه زندگي مردم اين شهر را در طول قرون وسطي به همراه نمايشگاهي از صنايع دستي اين شهر براي بازديدكنندگان به نمايش مي‌گذارد. نيهاون در ‌كوپنهاگ‌ دانمارك

اين شهر تفريحي كوچك كه مثل شهر مشهور ونيز در كنار رود قرار گرفته و داراي كانال‌هاي آبي متعدد است در قرن 17 ميلادي شكل گرفت.
انجمن تفريحي قاطي
قايق‌هاي كوچك چوبي كه بر آب جاري اين كانال‌ها به نرمي روان هستند تصويري كارت‌پستالي از اين شهر در اذهان باقي مي‌گذارند. سوار شدن بر قايق به قصد تماشاي جاذبه‌هاي شهر يكي از تفريحات پرطرفدار گردشگران در نيهاون است. يكي از مكان‌هاي ديدني اين شهر منزل هانس كريستين اندرسون، نويسنده داستان مشهور ‌جوجه‌اردك زشت‌ است. روكلا در لهستان

شهر روكلا در جنوب غربي لهستان قرار دارد و زيباترين شهر اين كشور است. ميدان‌هاي اين شهر در قرن 12 ميلادي ساخته شد و بناي خانه‌هاي آن به سبك معماري گوتيك و كلاسيك به قرن چهاردهم برمي‌گردد. اين شهر تاريخي گذشته پرآشوبي داشته و در هر دوره‌اي متعلق به يكي از كشورهاي همسايه بوده و اين چندگانگي فرهنگي را با تنوع رنگ ساختمان‌ها به عنوان بخشي از هويت فرهنگي خود بازتاب مي‌دهد.
انجمن تفريحي قاطي
راينِك يا ميدان مركزي روكلا يكي از بزرگ‌ترين ميدان‌هاي اروپاست كه آثار تاريخي زيبايي را در خود جاي داده است و به ميدان توريستي شهر مشهور است. ويلِمستاد‌كوراكو در ‌آمريكاي‌ مركزي

كوراكو جزيره‌اي در جنوب درياي كارائيب در آمريكاي مركزي است. شهر ويلِمستاد مركز آن است كه در اواسط قرن 17 ميلادي با خانه‌هايي به سبك معماري هلندي ساخته شد.
انجمن تفريحي قاطي
ديگر جاذبه‌هاي شهر يكي پل معلق معروف به «پيرزن لرزان» است كه دو محله ديدني شهر را به هم وصل مي‌كند و ديگري پارك ملي كريستفل است كه غارنگاره‌هاي بوميان آمريكا را در خود دارد. بخش قابل توجهي از درآمد اين شهر كوچك از طريق صنعت گردشگري است. اين شهر زيبا و تاريخي در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده است. مانارولا در ايتاليا

مانارولا يكي از قديمي‌ترين شهرهاي سينكه تِره ايتالياست كه قدمت آن به قرن هشتم ميلادي برمي‌گردد. اين شهر پلكاني كوچك و زيبا با خانه‌هاي زيبايي كه از سنگ‌هاي ماسه‌اي ساخته شده است بر فراز تپه‌هاي سرسبز «سينكه تِره» در جوار درياي مديترانه قرار گرفته است و فاصله چنداني با محله مشهور «پيزا سنترال» ايتاليا ندارد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۴۲:۴۰ توسط:sana موضوع:

عجيب‌ترين درختان دنيا

بزرگ ترين و پير ترين درختان جهان بسيار باشكوه هستند چرا كه شاهد ظهور و سقوط تمدن هاي متعددي بوده اند. مثلاً ژنرال شرمن، بزرگترين درخت تك ريشه اي كه تا به حال شناخته شده و يا تجيكو با 9550 سال قدمت كه قديمي ترين درخت كلونال است. درختان باستاني پيوند زنده ي ما انسان ها با گذشته هستند و در جريان تغييرات هميشگي، شكل خود را حفظ مي كنند.


اين داستان درختان است اما به نوعي قصه ي ما انسانها نيز هست. هر درخت شكل و شخصيتي مخصوص به خود دارد كه در طول زندگي اش آن را حفظ مي كند.
با اين مقدمه بياييد در مورد جالب ترين درختان جهان بيشتر بدانيم؛ اين ليست تنها به كهن ترين ترين درختان نمي پردازد بلكه آنهايي كه داراي شكل يا حالت منحصر به فردي هستند را نيز مورد توجه قرار مي دهد. 10. درخت بلوط فرشته

اين درخت 1500 ساله در جزيره ي جونز و در ايالت كاروليناي جنوبي در آمريكا قرار دارد. شاخه هاي اين درخت بلند بر مساحتي حدود 5 كيلومتر مربع سايه مي افكنند. گفته مي شود كه اين درخت يكي از قديمي ترين ارگانيسم هاي زنده در شرق رودخانه ي مي سي سي پي است.
انجمن تفريحي قاطي
اندازه ي محيط تنه ي درخت بلوط فرشته 8 متراست و هر يك از شاخه هاي آن تا 30 متر كشيده شده اند. اين درخت بلاياي طبيعي بسياري را از سر گذرانده است كه از آن جمله مي توان به زلزله اي در سال 1886، سيل هاي بيشمار و طو*** هايي مثل طو*** هوگو در سال 1989 اشاره كرد. 9. اليا بوي بون، درخت زيتون وووِز

آيا باور داريد كه كهن ترين درخت زيتون جهان هنوز هم هرسال زيتون هاي خوش مزه به بار آورد؟ دانشمندانِ دانشگاه كرت، عمر اين درخت را بين 3500 تا 4000 سال تخمين زده اند؛ محيط تنه ي اين درخت بيش از 4,5 متر است. اين درخت در روستاي آنو وووز در كرت قرار دارد و سالانه حدود 20 هزار نفر از آن ديدن مي كنند.
انجمن تفريحي قاطي 8. درخت خون اژدها

اين درخت كمياب كه به نام درخت اژدهاي سوكوترا نيز مشهور است در كشور يمن قرار دارد و مشهور ترين گياه در جزيره ي يمني سوكوترا است. بر اساس آمار يونسكو 37 درصد از گياهان، 90 درصد از خزندگان و 95 درصد از حلزون هاي موجود در اين جزيره در هيچ جاي جهان وجود ندارند.
انجمن تفريحي قاطي
درخت اژدها شبيه به يك چتر است و به اين دليل به نام خون اژدها مشهور است كه يك مايع سرخ رنگ از خود ترشح مي كند. ساكنان محلي هنوز هم از اين مايع به عنوان يك ماده ي شفا بخش در توليدات آرايشي و يا به عنوان رنگ در تزئين سفال استفاده مي كنند. 7. درخت توله

ارتفاع اين درخت توله ي بزرگ بيش از 35 متر است و در شهر اوخاكا در مكزيك قرار دارد. هر يك از شاخه هاي اين درخت مي توانند يك درخت مستقل باشند.
انجمن تفريحي قاطي
محيط تنه ي اين درخت 36 متر است؛ اين درخت به قدري بزرگ است كه در ابتدا دانشمندان تصور مي كردند چندين درخت به هم چسبيده و باعث بوجود آمدن آن شده اند اما آزمايش هايي كه بر روي DNA آن انجام شد خلاف اين نظريه را ثابت كرد. 6. درخت بائوباب قوري

هر 8 گونه ي درخت بائوباب منحصربه فرد و جالب هستند. درخت بائوباب آفريقايي بومي سرزمين آفريقا است اما درآسيا و شبه جزيره ي عربستان هم يافت مي شود. 6 گونه از اين درخت بومي منطقه ي ماداگاسكار هستند و يك گونه ي ديگر هم در استراليا يافت مي شود.
انجمن تفريحي قاطي
موضوع جالب در مورد اين گونه ي خاص از درختان اين است كه آنها شبيه بطري و گاهي شبيه به قوري هستند؛ اين گونه ي خاص در ايفاتي در ماداگاسكار است. درختي كه در عكس مشاهده مي كنيد 1200 سال سن دارد. اين نوع درخت مي تواند تا 120 هزار ليتر آب در خود ذخيره كند و از سخت ترين خشكي ها جان سالم به در ببرد. 5. درختان تا فروم

اين درختان كه بر روي بقاياي يك معبد كامبوجي به نام تا فروم رشد كرده اند بسيار جالب هستند. دو گونه درخت خاص در اين معبد رشد كرده اند.
انجمن تفريحي قاطي
برخي از متخصصين معتقدند كه درخت بزرگ تر گونه اي به نام سيبا پنتاندرا باشد و گروهي ديگر معتقدند كه اين درخت يك تيت پاك است، درختان كوچك تر كه به درخت اصلي چسبيده اند نوعي درخت انجير چسبنده هستند. ريشه هاي غول آساي اين درخت سالانه بازديدكنندگان بسياري را به اين محل مي كشاند.
درخت كاج بزرگ بيسين بريستلكون، نوعي درخت پر عمر است كه در ايالت هاي يوتاه، نوادا و كاليفرنيا رشد مي كند. رشد اين درخت بسيار كند است و برگ هاي سوزني اين درخت تا 40 سال سبز مي مانند. اين درخت قديمي ترين درخت غير كلونالي زنده بر روي زمين است
4. متو سلاه

درخت كاج بزرگ بيسين بريستلكون، نوعي درخت پر عمر است كه در ايالت هاي يوتاه، نوادا و كاليفرنيا رشد مي كند. رشد اين درخت بسيار كند است و برگ هاي سوزني اين درخت تا 40 سال سبز مي مانند. اين درخت قديمي ترين درخت غير كلونالي زنده بر روي زمين است.
انجمن تفريحي قاطي
اين درخت در سال 1957 توسط 2 دانشمند بررسي شد و سن دقيق آن در آن سال 4789 سال بود. از آنجايي كه ممكن است به اين درخت صدمه وارد شود محل دقيق آن گزارش نشده اما جايي در رشته كوه سفيد كاليفرنيا است. 3. درخت پشم ابريشمي

اين درخت زيبا از خانواده ي درختان مالو است. بومي مناطق استوايي و جنگل هاي حاشيه اي اين مناطق در آمريكاي جنوبي مثل برزيل و آرژانتين است. ارتفاع اين درخت به حدود 25 متر مي رسد و در تنه و شاخه هاي آن برجستگي هايي وجود دارد كه اجازه مي دهد آب را در زمان خشكسالي ذخيره كند.
انجمن تفريحي قاطي
اندازه ي گل هاي زيباي قرمز، صورتي يا بنفش اين درخت بين 12 تا 24 ساتي متر است. اين گل ها تبديل به ميوه هاي گلابي شكلي مي شوند كه داخل آنها پر از دانه هايي است كه در نوعي پشم بسيار نرم قرار گرفته اند. از اين پشم نرم گاهي براي درست كردن كوسن استفاده مي شود. 2. درخت اوكاليپتوس ****ن كمان

اين درخت نوعي اوكاليپتوس هميشه سبز است كه ارتفاع آن تا 75 متر مي رسد. پراكندگي اين درخت از مناطقي در اندونزي تا فيليپين است. چيزي كه باعث مي شود اين درخت بسيار خاص باشد، نوار هاي زرد، سبز، صورتي، قرمز، بنفش و نارنجي **** است كه شاخه ها و تنه ي اين درخت را پوشانده است و اين رنگ هاي زيبا كاملاً طبيعي هستند.
انجمن تفريحي قاطي
سطح پوسته ي اين نوع درخت بسيار نرم است و در هنگام رشد لايه هايي از آن جدا مي شوند. اين جريان در زمان هاي متعدد و در قسمت هاي متفاوتي از درخت اتفاق مي افتد. هرچه از عمر پوسته ي جديد مي گذرد رنگ آن از سبز روشن به سبز تيره ي مايل به آبي يا بنفش و بعد صورتي و نارنجي تغيير مي كند. و چون اين اتفاق در قسمت هاي متفاوتي از درخت مي افتد اين حالت به صورت نوارهاي **** در كنار هم قرار مي گيرند كه تنه ي اين درخت را به يك تابلوي نقاشي تبديل مي كنند. 1. درخت زندگي

نمونه هاي بسياري از درختان كهنسال وجود دارند اما نكته ي بسيار جالبي كه در مورد اين تك درخت 400 ساله وجود دارد اين است كه توانسته در وسط بيابان و بدون هيچ منبع شناخته شده اي از آب دوام بياورد. اين درخت كه درفاصله ي 2 كيلومتري جبل دخان در بحرين قرار دارد يكي از عجايب طبيعي است. اگر مي خواهيد منحصر به فرد بودن اين درخت را به خوبي درك كنيد آن را در نقشه ي هوايي گوگل تماشا كنيد و مي بينيد كه از هر نوع گياهي بسيار دور است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۴۲:۲۹ توسط:sana موضوع:

ابرخودروي ووهل05، محصول مكزيك!

ودستر Vuhl 05 كه نتيجه همكاري خودروسازان انگليسي، كانادايي و مكزيكي است، تنها 725 كيلوگرم وزن دارد و در 3.7 ثانيه از صفر تا 100 كيلومتر بر ثانيه شتاب مي‌گيرد.

انجمن تفريحي قاطي

ابرخودروي مكزيكي Vuhl 05 تنها چند روز پيش از اينكه در فستيوال گودوود شركت كند، به شكل رسمي رونمايي شد. شتاب‌گيري صفر تا 100 كيلومتر بر ثانيه اين خودرو به 3.7 ثانيه زمان نياز دارد و حداكثر سرعت آن 245 كيلومتربرساعت خواهد بود.

اين خودرو از موتوري با توان 285 اسب‌بخار بهره مي‌برد كه گشتاور نيرويي معادل 420 نيوتن‌متر توليد خواهد كرد. موتور مورد استفاده در ابرخودروي Vuhl 05 اكوبوست 2 ليتري فورد همراه با توربوشارژر است كه به كمك يك جعبه‌دنده شش‌سرعته دستي چرخ‌هاي عقب اين خودروي 725 كيلوگرمي را به حركت درخواهد آورد.

انجمن تفريحي قاطي

اين خودرو به طول 3718 ميليمتر و عرض 1876 ميليمتر طراحي شده است. به عبارت ديگر Vuhl 05 نزديك به 522 ميليمتر كوتاه‌تر از تويوتا 86 و 101 ميليمتر عريض‌تر از آن است. فاصله محوري چرخ‌ها 2300 ميليمتر است كه نشان مي‌دهد اين خودرو 270 ميليمتر كوچكتر از خودروهاي اسپرت طراحي شده توسط تويوتا است.
اين ابرخودرو كمتر از يك هفته ديگر در كنار خودروهايي مانند مك‌لارن P1 و كانسپت پژو اونيكس در 20امين فستيوال گودوود رونمايي خواهد شد
همكاري تازه اين شركت با ميشلن باعث شده چرخ‌هاي 17 اينچي جلو و 18 اينچي عقب آن توسط تايرهاي ميشلن پوشيده شود. Iker و Guillermo Echeverria دو برادر مكزيكي كه در طراحي و توليد اين خودرو مشاركت داشته‌اند، مي‌گويند بدنه آن از پلاستيك مسلحي كه در كشور كانادا تهيه شده، ساخته شده است و مي‌تواند با فيبركربن جايگزين شود.

انجمن تفريحي قاطي
بدنه سه‌تكه اين خودرو فاقد شاسي بوده و تنها 78 كيلوگرم وزن دارد. براي بهبود شرايط آيروديناميك Vuhl 05 كف اين خودرو صاف، براي جلو و كناره‌هاي آن اسپليتر و در عقب نيز اسپويلر پيش‌بيني شده است.
اين خودرو كه با كمك كانادا و انگلستان توليد و در مكزيك مونتاژ مي‌شود با قيمت پايه 92,200 دلار وارد بازار انگلستان و آمريكاي شمالي خواهد شد. زمان تحويل اولين نمونه‌ها مارس 2014 (اسفند 1392) خواهد بود.

انجمن تفريحي قاطي

خريداران مي‌توانند بدنه فيبركربني، سيستمي براي گردآوري خودكار داده‌هاي الكترونيك يا دوربين داخلي با كيفيت HD را براي خودروي خود انتخاب كنند. امكان انتخاب اين امكانات باعث خواهد شد بازار بهتري در اختيار Vuhl كه تصميم دارد پس از انگلستان و آمريكاي شمالي به سراغ ديگر بازارهاي اروپايي، چين و خاورميانه برود، فراهم خواهد شد.

انجمن تفريحي قاطي
اين ابرخودرو كمتر از يك هفته ديگر در كنار خودروهايي مانند مك‌لارن P1 و كانسپت پژو اونيكس در 20امين فستيوال گودوود رونمايي خواهد شد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۴۲:۱۸ توسط:sana موضوع:

پيشرفته‌ترين دوربين نظامي جهان روي اسلحه‌هاي ايران

اين سامانه كم نظير در جهان شامل يك ميني كامپيوتر و نرم افزاري محاسباتي است كه اطلاعات مربوط به فشار، سمت، زاويه، درجه حرارت محيط و نوع گلوله به آن داده شده و اين سيستم محاسبات لازم را در كسري از ثانيه انجام داده و نقطه لازم براي تنظيم را در درون دوربين سلاح به تيرانداز نشان مي دهد.

اگرچه راه اصلي براي تربيت يك تيرانداز ماهر، تمرين زياد است اما زماني نيز فرا ميرسد كه تمرين به تنهايي جوابگو نبوده و لازم است كه تجهيزات پيشرفته و مناسب نيز به كمك تيرانداز بيايد.

انجمن تفريحي قاطي

در سالهاي اخير با توجه به معرفي سلاح هاي كاليبر سنگين در خانواده سلاح هاي تك تيرانداز و رسيدن به اهدافي بيش از 2 كيلومتر، انواع دوربين ها و مسافت سنجهاي ليزري نيز براي افزايش دقت تيرانداز طراحي و ساخته شده است. در اين مطلب نگاهي به دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در اين حوزه خواهيم داشت.


هدف 3؛ دوربين همه كاره ايراني

سلاح ژ-3 به عنوان اسلحه سازماني ارتش جمهوري اسلامي ايران سالهاست كه در كشور ما به خدمت مشغول است. اين اسلحه كه با گلوله هاي نيرومند 51*7.62 ميلي متري مسلح مي شود از دقت بالايي خصوصا در حالت تيراندازي تك تيربرخوردار است. ژ-3 به صورت استاندارد بدون دوربين به كاربران تحويل مي شود. در سالهاي اخير با توجه به درك نياز براي شليك دقيق در فواصل دور براي يگان هاي عمليات ويژه ارتش و يگان نيروي مخصوص ناجا، دوربين هاي سري هدف 3 توسط صنايع دفاعي ايران ساخته شده است.

انجمن تفريحي قاطي

:: ژ - 3 مجهز به دوربين ايراني هدف 3::

اين دوربين با توان بزرگ نمايي 4 برابر به كاربر سلاح ژ-3 اين امكان را مي دهد كه با اهدافي در فواصل بيش از 400 متر و تا حدود 600 الي 800 متر نيز درگير شود. ذكر اين نكته در اين جا مهم است كه كاليبر 51*7.62 از نيروي بالايي برخوردار بوده و مي تواند تا مسافتهاي كمتر از 1 كيلومتر را به راحتي پوشش دهد. با تركيب اين سلاح با اين دوربين ايراني و بدون هزينه كردن براي ساخت سلاحي تك تيرانداز جديد مي توان يك سلاح مناسب و امتحان پس داده را با دقتي بالا و توانايي درگيري با اهدافي تا فاصله نزديك به 800 متر را در اختيار داشت.
البته دوربين هدف 3 به را مي توان به عنوان يك دوربين چندكاره نام برد زيرا مي توان از آن بر روي سلاح هاي سبك ديگر در كشور مثل سري AK47 و حتي سيمينوف نيز بهره برد. فراموش نكنيد كه سيمينوف نيز به عنوان يك سلاح تك تيرانداز از كاليبر 7.62 بهره برده و عمدتا براي درگيري با اهدافي در فاصله كمتر از 1 كيلومتر به كار مي رود.
زاويه تيرانداز تا هدف، دماي هوا، فشار محيط، نوع گلوله و بسياري مسائل ديگر در بحث زدن يك هدف دخيل است NVS 700 چشماني ايراني براي تيراندازي شبانه
دوربين هدف 3 كه در بالا به آن اشاره شد سامانه اي مخصوص تيراندازي در روز بوده و در شرايط جنگ شبانه فاقد كارايي است. با توجه به تجارب زياد ايران از سالهاي جنگ در بحث جنگهاي شبانه و لزوم تجهيز نيروهاي نظامي كشور با تجهيزاتي براي عمليات شبانه دوربين هاي سري " NVS " توسط صنايع دفاعي كشور طراحي و ساخته شده است. سري 700 اين دوربين ها براي استفاده بر روي سلاح هاي انفرادي سريAK-47، ژ – 3 و سيمينوف طراحي شده است.

انجمن تفريحي قاطي

::سه سلاح مجهز به دوربين ديد در شب NVS700::

گونه 900 اين دوربين ها توانايي شبكه شدن با سيستم هاي مسافت سنج ليزري را نيز دارد. اين دوربين 1 كيلو و 800 گرم وزن داشته و توان بزرگنمايي 3.6 برابري را دارد. اين دوربين با كمك نور ستارگان مي تواند يك انسان را در فاصله 150 متري تشخيص دهد. اين دوربين مي تواند در درجه حرارتي بين 52- تا 50+ درجه سانتي گراد فعاليت كند.

مسافت سنج هاي ليزري دستي LH 80A و
LH 85A


در كشور ما دو گونه از مسافت سنجهاي ليزري قابل حمل توسط نفر با عنوان LH 80A و LH 85A طراحي و ساخته شده است. اين دوربين ها با وزني در حدود 2 كيلو و 300 گرم و با 8 باطري قلمي كار مي كنند.
با استفاده از اين دوربين كاربر مورد نظر مي تواند تا مسافت 20 كيلومتري را پوشش داده و فاصله دقيق خود تا هدف مورد نظر در اين شعاع را بدست آورد. شخص تيرانداز پس از بدست آوردن فاصله تا هدف تنظيمات لازم را بر روي دوربين سلاح خود انجام داده و اقدام به شليك مي كند.

انجمن تفريحي قاطي

::مسافت سنجهاي ليزري ايراني، نمونه وسطي براي كنترل از راه دور::


بومي سازي سامانه BORS

تخمين مسافت مورد نظر تا هدف يكي از گام هاي مهم در شليك هاي دقيق خصوصا در فواصل دور است. اما عوامل بسيار مهم ديگري نيز در اين ميان وجود دارد. زاويه تيرانداز تا هدف، دماي هوا، فشار محيط، نوع گلوله و بسياري مسائل ديگر در بحث زدن يك هدف دخيل است.
سامانه " BORS " كه مخفف عبارت " Barrett Optical Ranging System " يا "سيستم مسافت ياب اپتيكي برت" است يك انقلاب در سيستم هاي تيراندازي به وجود آورده است. اين سامانه كم نظير در جهان شامل يك ميني كامپيوتر و نرم افزاري محاسباتي است كه اطلاعات مربوط به فشار، سمت، زاويه، درجه حرارت محيط و نوع گلوله به آن داده شده و اين سيستم محاسبات لازم را در كسري از ثانيه انجام داده و نقطه لازم براي تنظيم را در درون دوربين سلاح به تيرانداز نشان مي دهد.
در بررسي تصاوير رزمايش پيامبر اعظم (ص) 8 كه توسط نيروي زميني سپاه پاسداران به انجام رسيد به نمونه ايراني اين سامانه كه بر روي اسلحه ضد بالگرد 20 ميلي متري "آرش" نصب شده بود برخورد كرديم.

انجمن تفريحي قاطي

:: سامانه آمريكايي BORS::

با كمك اين وسيله، مي توان توقع داشت كه بالگردها يا نفرات و ستون زرهي دشمن، به راحتي و سرعت بيشتر مورد اصابت گلوله هاي سهمگين اين سلاح مدرن و قوي قرار بگيرد.

البته با توجه به اين كه هيچ سيستم مشابهي در دنيا به مانند اين سيستم وجود نداشته و شركت آمريكايي مذكور اولين سازنده اين سيستم بوده و شباهت بسيار زيادي بين اين دو سامانه وجود دارد مي تواند اين مسئله را با قاطعيت مطرح كرد كه جمهوري اسلامي ايران موفق به مهندسي معكوس اين سامانه شده يا با اطلاع از جزئيات دقيق اين پروژه، دست به توليد و استفاده عملياتي آن زده كه گام بسيار بلندي در بحث افزايش توان تك تيراندازان ايراني محسوب مي شود.
با كمك اين سيستم تنها كاري كه تك تيرانداز ايراني پس از وارد كردن اعداد لازم به دستگاه است كشيدن ماشه و سپس مشاهده نابودي هدف در دوربين سلاح خود است. با توجه به رشد تكنولوژيك كشورمان در عرصه دفاعي كه در بسياري رشته ها جزء برترين كشورهاي جهان محسوب مي شود، مي توان اين دستاورد كوچك اما مهم را يكي از اقدامات مهم صنايع دفاعي كشورمان در سال اخير دانست.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۴۲:۰۷ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / اجاره جرثقیلطراحی تخصصی وب سایت / اپلود عکسکورد پاتوق / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / چت روم