بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

آخن آتن فرعون انقلابي مصر باستان

يكي از اسرار دنياي باستان در سال 1926 در مجموعه عظيم مذهبي " كاراناك " بخشي از شهر از بين رفته " تبس " كشف شد . طي هزاران سال, كاشفان و جهانگردان در ميان اين خرابه ها به جستجو مشغول بودند و از شگوه و جلال گذشته دور بر خود مي لرزيدند , غافل از اينكه چيزي به عمد از انان پنهان نگاه داشته شده است . يك معبد ساخته شده توسط فرعون " آمن حوتپ " چهارم كه در اوايل حكمراني وي ( 1353 - 1335 قبل از ميلاد ) قطعه قطعه شده و در درون ديوارها و پي بناهاي ديگر مخفي شده بود .

تخريب معبد مزبور بخشي از اقداماتي بود كه هدف ان از ميان بردن كليه اثار مربوط به اين پادشاه منفور مي شد . يعني بدور افكندن انچه او را ياد اور مي شد و انگار وجود او از بن وريشه – در جامعه اي كه زشتكاري
, امري نكوهيده بود سرنوشت او, بدترين سرنوشتها بود . بگونه اي كه انگار او هرگز وجود نداشته است.! قرائن مربوط به اين حذف تاريخي طي 25 سال و در هنگام مرمت سازي بناهاي ديگر توسط باستان شناسي بنام " هنري شورير " صورت گرفت . شورير در حاليكه مشغول كشف يكي از دو دروازه عظيم در معبد " آمن " و نيز زير بناي يك تالار عظيم ستون دار بود, بيش از 20 هزار قطعه سنگ كوچك پيدا كرد . قطعات مزبور به اندازه يكنواختي تراشيده شده بودند.

تقريبا" هر سنگ به شكل مستطيل در ابعاد 5/22 * 25 * 50 سانتيمتر بودند . برخي قطعات اثار رنگ خوردگي داشتند و بسياري نيز با اشگال برجسته اي زينت داده شده بودند – كه بنظر ميرسيد خود قسمتهايي از تصاوير بمراتب بزرگتري باشند . از انجا كه اندازه قطعات سنگ سياه بيش از سه وجب نمي شد
, كارگران مصري انها را " ثلاث " به معني سه در زبان عربي نامگذاري كردند . قطعات مزبور بيشتر از سوي حفاران در " تبس " و در نقاط ديگر كشف شده بودند . اما هيچكس نتوانسته بود توضيحات قانع كننده اي پيرامون منشاء و مفهوم انها ارائه دهد .

از سوي ديگر هنري شورير در مجموعه كاراناك بناهاي در هم شكسته ديگري منقوش به نام " آمن حوتپ " چهارم يافت . ايا از اين سنگها ميخواستند مثل كاشي كاريهاي امروزي ما استفاده كنند.؟ او نتيجه گرفت اين قطعات و " ثلاث " ها ي يافت شده قبلي, مي بايست بخشي از يك معبد ويران شده باشند . وضعيت قطعات سنگي دلالت بر ان داشتند كه وضعيت كنوني انها نه ناشي از درهم كوبيده شدن و رها شدن به حال خود, بلكه از انتقال دقيق انهاست . بسياري از سنگها, نشان از علائم غير قابل انكار خشم و نفرت نسبت به خانواده سلطنتي داشتند .

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۵۷:۲۱ توسط:sana موضوع:

معماي تمدن هاي ناپديد شده

" معماي تمدن هاي ناپديد شده "
هر تمدني يك معماست , اين جمله " پيتر كولوسايمو " باستان شناس معروف ايتاليائيست , و براستي كه اينچنين است . انسان امروز نميداند انها داراي چه قدرتي و چه معلوماتي بودند و سئوال بي جواب تمام تمدنها اين است كه انها اين علوم را چگونه بدست اوردند.؟ گاهي كشف واقعيت چنان دشوار مي شود كه در مقابل هر يك از اين پديده ها فقط يك علامت سئوال باقي مي ماند و هيچكس قادر نيست كه پاسخ مستدل و قانع كننده اي براي ان بيابد . يكي از اين عجايب تمدن باستان, معبد مارپيچ "بريتاني " است كه نزديك به 13 كيلومتر طول دارد و در ساختن ان بيش از 10000 قطعه سنگ بزرگ بكار رفته است . 300 قطعه از اين سنگها هر كدام بيش از 15 پا يعني نزديك به 5 متر ارتفاع دارد .!!

باز در اينجا اين سئوال هميشگي مطرح ميشود كه چه كسي اين بناي عظيم را ساخته است !؟ بناي عجاب انگيز ديگر كه توجه دانشمندان و باستان شناسان را به خود جلب كرده يك قلعه قديمي است به نام " ساكسا هوامن " كه پيش از شكوفائي تمدن "اينكا " ساخته شده است . كدام موجوداتي كه از لحاظ جسماني و عقلاني در حكم غول هايي بشمار ميرفتند توانسته اند قبل از " اينكاها " اين قلعهء باستاني را در كوهستان " اند " بنا نهد .؟ نكته شگفت انگيز درباره اين بناي عظيم ان است كه ساكنان اوليه " پرو " در امريكاي جنوبي چگونه توانسته اند صدها بلوك سنگي را كه برخي از انها 200 تن وزن دارند از زمين بلند كرده و اين سنگهاي عظيم را به منطقه اي كه بيش از 3 كيلومتر از سطح دريا ارتفاع دارد منتقل سازند.؟

باستان شناسان در امريكاي جنوبي با معماهاي بيشماري روبرو هستند كه هيچ جواب قانع كننده اي براي ان ندارند . دشتهاي نازكا و هزاران اثار ديگر تنها گوشه اي از اين معماي باستاني هستند.. در نقطه ديگر از اين جهان يعني جزيره " ايستر " پيكره هاي سنگي غول اسائي بطور پراكنده به چشم ميخورد كه معلوم نيست الهام بخش اين چهره هاي سنگي عظيم الچثه چه كساني بودند.؟ پرسش بعدي ما درباره سكوهاي " بعلبك " در سوريه ميباشد . چه كساني طرح اوليه اين سكوهاي اعجاب انگيز را ريخته اند و با چه وسايلي تخته سنگهاي عظيمي را كه هر يك بيش از 1200 تن (دقت كنيد 1200 تن) وزن دارد بلند كرده بر فراز 54 ستون بلند كه ارتفاع هر يك از انها به 27 متر ميرسد قرار داده اند , انهم در قلب صحرا .؟ براستي انسان چه جوابي براي اين معماهاي باستاني دارد "
" معبد عجيب " بناي ديگري كه توجه دانشمندان و باستان شناسان را بخود جلب كرده است, معبد مشهوري است موسوم به " پاگوداي سياه " ايا ميتوان تصور كرد كه اين معبد عظيم را مردمان قديم ساخته باشند.؟ اين معبد 228 پا ( حدود 69 متر ) ارتفاع دارد و روي ان سقف يكپارچه اي از سنگ قرار گرفته است كه وزن ان را 2000 تن ( به وزن ها دقت كنيد ) تخمين مي زنند !! معلوم نيست كساني كه اين معبد عجيب را بنا نهاده اند چگونه موجوداتي بوده اند و چه نيروي خارق العاده اي داشته اند .؟ من از شما ميپرسم كدام جرثقيل مدرني را ميشناسيد كه بتواند سنگيني وزني معادل 2000 تن را جابجا كند .؟ دانشمندان فرضيات مختلفي دارند ..مثل انسانهاي فضائي و بشقاب پرندها...شما هم ميتوانيد فرضيات خود را بصورت جامع بنويسيد تا انرا در وبلاك قرار دهم همين كار را در وبلاكهاي خارجي به وفور ميتوان ديد . ايا تمدنهائي با تكنولوژي فوق مدرن و معلوماتي فراتر از انسان امروز در اين كره خاكي زندگي ميكردند و سپس نابود شده اند.؟ ايا از انهمه علم و تكنولوژي تنها همين بناها باقي مانده .؟ در مورد اهرام ثلاثه مصر مطالب بسياري در وبلاگ قرار گرفته است و ذكر انها تكرار است. اري تمدنهاي گذشته بسيار پر رمز راز است .

هنگامي كه كاوشگران اسكلتي را از زير خاك بيرون مي اورند, انسان به انديشه فرو ميرود و از خود مي پرسد كه اين شخص در چه دوره اي از تاريخ زندگي مي كرده است؟ براستي هيچ چيز جالبتر از كنكاش در گذشته نيست . در غبار تمدنهاي فراموش شده درسها و شايد هشدارهائي براي زمان ما نهفته است . در روستاها و شهرهاي ويران شده باستاني كه از زير خاك بيرون امده اند , زماني مردان و زناني ميزيستند كه همانند ما عشق مي ورزيدن و تلاش مي كردند و ارزوي كاميابي در سر مي پروراندند , با دشمنان خود نبرد ميكردند و در اخر با زندگي وداع ميكردند . ليكن ما اطلاعات اندكي از انها در دست داريم و در پاره اي از موارد حتا نامشان را هم نميدانيم...بايد در گذشته جستجو كرد , چرا كه بدون گذشته اينده معنائي ندارد.....

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۵۷:۱۱ توسط:sana موضوع:

سفرهاي عظيم فراموش شده

سفرهاي عظيم فراموش شده حفاري، تنها راه كاوش گذشته ها نيست. برخي كشفها در مكانهايي صورت مي گيرد كه امكان حفاري در آنها وجود ندارد. به عنوان مثال، مي توان از كار عظيم " تور هيردال " ( thor heyerdahl) نام برد كه راههاي دريايي باستاني را در پهنه اقيانوسها كشف كرد. بديهي است از كشتيهايي كه در دورانهاي باستان اين راهها را پيموده اند، هيچ رد و نشاني بر جاي نمانده است. اما هيردال نشانه هايي از يك گونه مردم را در هر دو سوي اين اقيانوسها يافت، آنگاه با به خطر افكندن جان خود ثابت كرد كه بخشي ازآنها در روزگاراني بسيار دور، با پيمودن اقيانوسها به سوي ديگر جهان رفته اند! در گذشته، اروپاييان گمان ميكردند كه دريانوردان آنها نخستين كاشفان جهان بوده اند. از جمله، فكر ميكردند كه نخستين بار كريسف كلمب قاره آمريكا را در سال 1492 ميلادي كشف كرده است. اما آيا براستـي او نخستين كسي بود كه به قاره آمريكا گام نهاد؟ نه، حقيقت اين است كه وي و همراهانش از ديدار با انسانهايي كه پيش از آمدن آنان، هزاران سال در اين قاره مي زيستند، بسيار در شگفت شدند. نظير اين رويداد، در بسياري از سرزمينهاي ديگر نيز رخ داده است.

كاوشگراني كه كار نقشه برداري سرزمينهاي گوناگون جهان را پيش مي بردند، در همه جا با انسـانها روبرو شدند و هيچ سرزميني را ازآنان تهي نيافتند. نياكان اين انسانها چگونه به اين سرزمينها گام نهاده بودند؟ چگونه توانسته بودند بدون كشتيهاي بزرگي چون كشتيهاي امروزين ما، از اقيانوسها بگذرند؟ يك پاسخ اين بود كه اين كار در روزكاراني بسيار دوو، هنگامي كه قاره ها به يكديگر پيوسته بوده اند، انجام گرفته است. شايد نيز بعدها، دريانورداني توانسته بودند با قايقهـاي كوچك خود، طول سواحل قاره ها را بپيمايند و از اين سو به آن سوي جهان بروند.

اما گگان نمي رود كه گذشتن از اقيانوسهاي بسيار عميق اطلس و آرام، با قايقهاي كوچك امكان پذير بوده باشد؟ زيرا اين قايقها براي چنين كاري بسيار خطرناكند. و اما در مورد مردم جزاير جنوبي اقيانوس آرام، مسأله شگفت آوري در ميان بود. اين مردم بلند بالا، زيبا و باهوش، در تنهاترين و دورافتاده ترين جزاير جهان مي زيستند و توضيح حضور آنها در اين جزاير براستي ناممكن بود. آنان با خشكيهاي ديگر، فاصله هاي بسيار عظيمي داشتند و كمترين امكاني كه توانسته باشند خود را از آمريكا به اين جزاير دور دست برسانند، وجود نداشت. فاصله هاي عظيم و خطرات بي شمار، چنين امري را ناممكن مي ساخت. از اين گذشته، آنان به نزديكترين همسايگان آسيايي-و حتي استراليايي- خود نيز، هيچ شباهتي نداشتند. بوميان جزاير اقيانوس آرام يا پولينزيها مردمان شادمان و باهوشي بودند كه به آسودگي و آرامش در جزاير خود به سر مي بردند و از بسياري از مردم جهان آسوده تر و شادمانه تر مي زيستند.


آب و هواي عالي اين جزاير، مواد غذايي و پناهگاه مورد نياز آنان را به فراواني فراهم مي آورد. با اين همه، در كشاورزي نيز چيره دست بودند و محصولات خود را درست به شيوه كشاورزان سرزمينهاي ديگر، مي كشتند و مي درويدند. نخستين كاوشگران، اين امر را بسيار شگفت انگيز تلقي كردند. و براستي، چرا روشها و شيوه هاي كشاورزي، در بخشهاي گوناگون جهان، همه يكسان بودند؟ آيا اين امر، از سر تصادف بود؟ يا نياكان مشتركي، آن را به همه انسانها آموخته بودند؟ بسيار شگفت انگيز بود كه اين مردمان، گندم و غلات ديگر را مي كشتند و مي روياندند و مي درويدند و درست به شيوه ما، و با ابزارهايي يكسان، آنها را آرد مي كردند. به همين سان، گونه هاي چارپايان اهلي آنان، با برخي از گونه هاي چارپايان اهلي ما، يكي بود. پولينزيها در ماهيگيري نيز چيره دست بودند و در پي اين كار از جزيره اي به جزيره ديگر ميرفتند. دريانوردانشان از روي حركت ستارگان جهت و مسير خود را مي يافتند و درباره حركات خورشيد و ماه نيز آگاهيهاي چشمگيري داشتند.

در برخي از اين جزيره ها، پاهاي بلند و پيكره هاي عظيم شگفت انگيزي از سنگ ساخته بودند. اين بناها و پيكره ها از بسياري جهات به بناها و پيكره هاي سرزمينهاي بسيار دوردست ديگر شباهت داشتند و براي ساختن آنها از صخره هاي عظيم و غول آسا بهره گرفته بودند. دشوار است دريابيم كه اين پيكره هاي بسيار عظيم را، چگونه بر سر پا قرار داده اند. تعداد اين مجسمه هاي كوه پيكر كه برخي از آنها 20 تن وزن و 10 مترارتفاع دارند، حتي از 1000 نيز در ميگذرد. اين مجسمه ها را مردم پولينزي، روزگاري، از سنگهاي عظيم آتشفشاني تراشيده اند و شا يد نمادهايي از رهبران يا خدايان آنان بوده اند. بحث در باره اين كه اين مجسمه ها چه معني دارند و چگونه و چرا ساخته شده اند، هنوز نيز در ميان پژوهشگران ادامه دارد و به نتيجه قطعي نرسيده است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۵۷:۰۲ توسط:sana موضوع:

دست نوشته هاي شگفت انگيز

« خواندن و نوشتن » بي گمان يكي از دستاوردهاي مهم بشري محسوب ميشود . شايد مهمترين دستاورد " نوشتن " ارتباط برقرار كردن و همچنين ثبت لحظات مهم زندگي است. دانشمندان ميگويند: نوشتن قدمتي هم طراز با حيات بشر بر اين كره خاكي دارد . نقاشي هاي كشيده شده بر ديوار غارها اولين نوع نوشتن انسان بود و با تكامل يافتن انسان , خواندن و نوشتن هم تكامل پيدا كرد . حتما شما دوستان هيروگليف هاي حك شده بر ديوار معابد و مقبرهاي فراعنه مصر را ديده ايد يا خط ايرانيان باستان را كه به خط ميخي شهرت دارد مشاهده كرده ايد . وقتي اين خطها و نقاشيها كشف رمز شد ما با تاريخ اين تمدنها بهتر از گذشته اشنا شده ايم . البته نوع ديگري از نوشتن هم مرسوم است كه به ان رمزنگاري ميگويم .. اين نوشته ها براي اينكه براي همه قابل فهم و درك نباشد بصورت اعداد و يا اسامي مختلف نوشته ميشود . مطلب امروز ما هم در واقع يكي از اسراراميزترين و عجيبترين نوشته هاي است كه تا امروز هيچكس موفق به رمزگشايي ان نشده است.
كتابچه اي كه به " دست ‌نوشته‌هاي ووينيچ " شهرت دارد يكي از معماهاي بي جواب چند قرن اخير است. هر چند تاريخ نگارش اين دست نوشته عجيب به درستي معلوم نيست, اما به گفته بعضي از محققان اين نوشته ها متعلق به ميانه قرن 15 تا 16 ميلادي ميباشد. با اينحال نويسندهٔ آن و همچنين زبان و الفبايي كه اين نوشتار به آن نوشته شدهناشناخته باقي مانده‌است .


بسياري بر اين باور هستند كه اين نوشته ها كپي از يك مجموعه دست نوشته باستاني ميباشد كه توسط كه توسط فرد يا عده اي جمع اوري شده است. اين دست نوشته در طول تاريخ صاحبان بسياري به خود ديد تا آنكه در سال۱۹۱۲ "ويلفرد ووينيچ " آمريكايي كه اين نوشته‌ها نام خود را از او مي‌گيرند پس از خريد آن در ايتاليا، آن را با خود به آمريكا برد. در پي مرگ او وپس از مدتي اين نوشته‌ها به دانشگاه ييل اهدا شد.مفهوم كلي كه از صفحات به جا مانده از كتاب به دست مي‌آيد اين است كهكتاب يك دستور داروسازي قرون وسطياست.


با اين حال
جزييات رمزآلود نگاره‌هاي كتاب ديدگاه‌هاي گوناگوني در بارهٔ منشا پيدايش آن را پديد آورده. الفباي به كار رفته در كتاب همانند هيچ كدام از متن‌هاي شناخته شده نيست با اين حال بررسي‌هاي آماري الگو‌هايي در متن همانند الگو‌هاي به كار رفته در زبان‌هاي طبيعي را نشان مي‌دهد. براي نمونهپراكندگي واژگان اين كتاب همانند متن‌هاي لاتينوانگليسي است. با اين حال « زبان»به كار رفته در كتاب مانند هيچ كدام از زبان‌هاي اروپايي نيست .

ويژگي‌هاي بسيار اسرارآميز اين دست نوشته و محتواي شك برانگيز نگاره‌هاي
آن باعث شده‌است كه عده‌اي از پژوهشگران دربارهٔ راست بودن اين نوشته‌ها اظهار ترديد كنند و آن‌ها را فريب بخوانند. در ديگر سوي متن نوشته پيچيده تر و رازآلوده تر از يك فريب ساده‌است. با آن كه نوشته‌هاي فريب كارانهٔ آندوران بيشتر مشوش و خدشه دار بودند اين دست نوشته داراي ويژگي‌هايي است كهتنها با ابزارهاي نوين آماري مي‌توان به آن پي برد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۵۶:۵۳ توسط:sana موضوع:

بـدنبال ملكــه سبـا در شنـهاي سوزان معــــاريب

بدنبال ملكه سبا در شنهاي سوزان معــــاريــــب
در افسانه هاي ماجرجويانه پنجاه يا صد سال پيش , خودكامه شرقي زشت روي و منحوسي – چهره اصلي داستان را تشكيل ميدهد . خود راي ستمگري كه براي گرفتن شير زن ابي چشم و زرين موي انگلوساكسني در چنگال هاي هرزه اش – طرح ميريزد و كاهنان بت پرست اهريمني زير دستش – دلداده نيرومند شمالي ان شيرزن را به سرنوشتي تيره گرفتار ميسازد ..!!اما امروز در اين دوران روشن انديشي هيچكس از چنين لولو يا موجود هراسناكي ترس بخود راه نميدهد . در وافع برخي انسانهاي خوش بين امروزي – وجود ستمگران را باور ندارند و اگر فردي دست به چنين كشتار هراسناكي بزند او را قلبا انسان خوبي مي پندارند كه گرفتار محروميتها و نا امني شده و تمام گناه او را گردن اجتماع مي اندازند. از اين رو شايد برخي با شنيدن اين نكته كه در مشرق زمين به راستي خودكامه هايي با ان خصوصيات وجود داشته است شگفت زده ميشوند. در واقع روزگاري وجود چنين سلاطيني بسيار عادي بود و شايد هنوز هم از بين نرفته باشد. با انكه چنين ستمگراني منحصر به مشرق زمين نبوده و ديگر بخشهاي جهان نيز گرفتار انان شده اند اما چنين مينمايد كه قاره اسيا و افريقا به ويژه مستعد چنين رنجي باشند . از انجا كه گاه باستان شناسان خواسته اند در سرزمينهاي زير نفوذ چنين فرمانرواياني دست به حفاري بزنند پاي اين ستمگران به ماجراي باستان شناسي نيز باز شده و داستان زماني شنيدني تر ميشود كه خودكامه سودجو در پندار خويش باستان شناس را در جستجوي گنجينه سرشار از زر و الماس دانسته و با طرح نقشه اي به او اجازه يافتن گنجينه را ميدهد تا پس از ان خود بتواند به اساني گنجينه را بربايد. اما زماني كه درميابند گنجينه اي در كار نيست ازرده خاطر گشته و براي باستان شناسان اشگال تراشي مي كنند و بدينسان است كه گاه يك راز باستان شناسي نه بدان سبب كه نشانه هاي كافي براي گشودن ان در دست نيست – كه تنها به سبب اشگال تراشيهاي فرمانروايان ساليان سال در پرده ابهام ميماند . براي همين در اين بخش به گفتگو با چنين ستمگران اهريمن خو و دژ رازي كه انان دير زماني باروهايش را ساخته اند – مي نشينيم .
شبه جزيره افتاب سوخته عربستان عربستان شكل مربع مستطيل ناهمواري را دارد كه محور بلند ان از شمال غربي به جنوب شرقي كشيده ميشود . در گوشه اين مربع مستطيل و در نزديك به كرانه جنوب غربي ان – سرزمين يمن قرار دارد كه در ميان يكصد و چند كشور جهان بيش از همه در برابر دگرگونيها ايستادگي كرده است . اين كشور با اب و هواي نامطلوب و ثروت طبيعي اندك و مردماني بيزار از بيگانگان – مردماني كه با تمام وجود معتقدند كه " جهاد شمشير خداوند بر گردن كافران است " اگر از نعمت كاوشهاي باستاني برخوردار نبود هيچگاه دلبستگي بيگانگان را به خود جلب نميكرد . هزاران سال پيش در عربستان جنوبي دودمانهاي توانمند به اوج شكوفايي رسيدند كه به اندازه ساير كشورهاي زمان خويش برخوردار از تمدن بودند – همچون : سبا – ماعين – كاتابان – عوسان – حميار – حضر موت ... در ميان اين دودمانها انكه از همه كهن تر بود . انكه زودتر از همه شكوهمندي يافت و انكه نامش بيش از همه با سحر و افسون اميخته شده است – " سبــا " نام داشت – همان كه عبريان شبا مينامندش . در تورات امده است كه : " هنگاميكه شهبانوي شبا آوازه سليمان و پيوند او با پروردگار را شنيد – بر ان شد تا بر پرسشهاي دشوار او را بيازمايد . پس با كارواني سترگ از شتراني كه بار انها تنها ادويه- زر فراوان – و سنگهاي گرانبها بود رهسپار بيت المقدس ( اورشليم ) شد . زمانيكه به درگاه سليمان بار يافت – از انچه در دل داشت پرده برداشت و سليمان تمام پرسش هاي او را پاسخ گفت و هيچ چيز را ناگفته نگذاشت... و او به شاه گفت : انچه در سرزمين خود درباره كردار و خرد تو شنيدم درست بود . اما انرا باور نداشتم تا به اينجا امدم و خود بچشمم ديدم .. خرد و نيك بختي تو از انچه شنيدم بيشتر است .. پس يكصد و بيست تالان زر ( هر تالان برابر با 6000 درهم ) ادويه فراوان و سنگهاي گرانبها را به سليمان پيشكش كرد . كسي هيچگاه ادويه اي فراوان تر از انچه شهبانو شبا به شاه سليمان داد نديده بود .. و سليمان تمام ارزوهاي شهبانوي شبا را براورد و به جز پيشكشيهاي ارزشمند سلطنتي هر انچه شبا خواست بدو بخشيد . شهبانو بازگشت و همراه خدمتكارانش رهسپار سرزمين خويش شد " اين تنها اطلاعاتي است كه از شهبانو سبا در دست است به جز انكه ديداري با سليمان نزديك به 950 ق – م بايد روي داده باشد. در گزارش تورات از اين بانو نامي برده نشده .. سن وزيبايي او روشن نبوده و از دل بستگي مهر اميزش با سليمان نيز سخني گفته نمي شود. شايد شهبانوي سبا پيرزني زشت رو و ناهنجار همچون " هات شپسوت " كه تنها فرعون زن بود و يا همچون اليزابت اول در سن سالخوردگي بوده است و شايد اين ديدار مجالي براي گفتگو و چانه زدن هاي فراوان بر سر داد و ستد و پيمان نظامي بوده است .

اما خيالپردازان نسلهاي بعدي از اين رويداد كوچك داستانها و افسانه هاي مهراميز خيالي پديد اورده و عربها براي خويش داستان شهبانو بلقيس شير زن جوان وزيبا را ساختند و با پيوستن اين داستان به نيرنگهاي رزمي سليمان نام بلقيس را نيز به فهرست بلند بانواني كه سليمان از انان بهره مند شده بود افزودند . ساكنان حبشه بلقيس را حبشي و خاندان سلطنتي حبشه را ثمره مهر بلقيس به سليمان دانسته اند . اما ظاهر و باطن شهبانوي سبا هر چه كه باشد – بهتر بود درباره او و ديدارش با سليمان بيشتر ميدانستيم . از انجا كه گزارشهاي تاريخي پادشاهي سبا نزديك به 150 سال پس از دوران شهبانو سبا اغاز ميشود – لازم است كه عمليات باستان شناسي زيادي در يمن انجام گردد . اما دشواري در همينجاست . زيرا عربهاي يمن بياد دارند كه زماني معاريب پايتخت شهبانو سبا بود و ساكنان معاريب از اين افسانه به شكل بهانه ديگري براي بي اعتبار جلوه دادن بيگانگاني كه به اين سرزمين مقدس گام مي نهند – بهره جسته اند .

صورت فلكي درخشان پادشاهي هايي كه سه هزار سال پيش در عربستان جنوبي پديدار گشت – بدانگونه كه در افسانه ها امده است – به دست اجنه و ديوهايي كه سليمان به انها فرمان مي داد – به جهان هستي فراخوانده نشدند . " غولها و اجنه با بيشمار چشمها و بالهايشان - با فرمانبرداريشان اسمان را در مي نورديدن – در ان زمان كه سليمان شاه بود . شعر باستاني حبشه اي " اين پادشاهي ها براي نيكبختي ساكنان سرزمين خود از پايه هاي سودمند اقتصادي برخوردار بودند .

اهلي كردن شتر – كه توانايي رفت و امد و جابجايي بارهاي سنگين در بيابانهاي خشك و بي اب و علف را براي انان افزون ميساخت . اين يكي از دلائل كاميابي انان بود . در سده 12 پادشاهان اشور اغاز به گرفتن شتران وحشي براي باغ وحش سلطنتي خود كردند و ديري نپائيد كه بهره گيري از اين حيوان براي سواري در شنزارهاي پهناور و بخشهاي ناهمواره عربستان – عراق و ايران رايج شد . شتران رام سرزمين سبا از نخستين شترهايي هستند كه نشانه تاريخي معتبري برايشان در دست است – زيرا اشاره هايي كه در پنج كتاب نخست تورات به شتر ميشود بيشتر جنبه افسانه اي داشته و تاريخي نيست. ساكنان استپهاي اسيا شتر دو كوهان باختري را رام كردند. اما عربها شتر يك كوهان جمازه را بر ان برتري دادند . رمز كاميابي عربها راههاي بازرگاني بود كه سرزمينهاي عرب نشين را ميان هندوستان و ايران و غرب قرار ميدادند.


در ان دوران كه تنها وسيله جابجايي كالاهاي بازرگاني از راه هاي ابي – كرجي هاي كوچكي بودند كه ياراي پيمودن مسافت كوتاهي را داشتند و هيچگاه از نقطه ديد خشكي فراتر نمي رفتند . براي كساني كه كالاهاي بازرگاني را ميان هندوستان و مديترانه مي بردند بيش از دو راه وجود نداشت . يكي راه خشكي 4828 كيلومتري ناهموار و پر خطري در ميان خاور نزديك و خاور ميانه و راه ديگر سفر دريايي در راستاي كناره عربستان بود كه در شرايط مناسب ميتوانستند از جنوبي ترين گوشه كنار از راه خشكي ميانبر بزنند . با انكه هزينه مالياتها در هر بندرگاه بهاي كالاها را به چند بابر ميرساند اما همين هزينه ها بهترين پشتيبان مالي پادشاهيهاي عربستان جنوبي بود . داد و ستد بخور عامل ديگر اين نيكبختي بود . در ائينهاي كه براي خدايان جهان باستان مديترانه برگزار مي شد – بخور فراواني را ميسوزانيدن .

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۵۶:۴۲ توسط:sana موضوع:

گنجينه باختري عجايبي در اتش و خون

گنجينه باختري يكي از عجايب فرهنگ و تمدن مردم افغانستان است . گنجينه اي كه قبل از كشف در نقل ها و افسانه هاي مردم افغانستان بود و پس از كشف در اتش و خون.!! مردم دنيا هنوز تصاوير ويران كردن مجسمه هاي غولپيكر بوداهاي باميان را از ياد نبرده اند.. مجسمه هاي كه توسط جهل و تعصب ويران گشت و اثار ان هنوز هم دل علاقمندان و دوستداران باستان شناسي جهان را به درد مياورد. خوشبختانه " گنجينه باختري " زير بمب و خمپاره و گلوله هاي توپ و تانك سالم ماند تا نسل امروز شاهد يكي از عجايب باستان شناسي و زيبايي خيره كننده اين گنجينه بي همتا باشد. گنجينه اي كه به راستي ميتوان ان را با گنجينه " توت عنخ امن " مقايسه كرد و از كشف و اختفاي ان در بهت و حيرت فرو رفت.

گنجينه باختري عجايبي در اتش و خون . گنجينه اي كه موجوديت آن بيش از 25 سال مبهم بود و هيچ كس نمي دانست كهباارزش ترين گنجينه جهان كه در سال 1978ميلادي توسطگروه باستان شناسي افغانستان- شوروي در طلا تپه شبرغان پيدا شد در كجاست .
در نخستين روزهاي سال 1978ميلادي " ويكتورسريانيدي "، باستان شناس نامدارشوروي بالاي همين تپه بالاي شهر شبرغان ايستاده بود.ناگهان انديشه اي در او پديدآمد و همين فكر سبب شد كه بزرگ ترين گنجينه جهان پس از 2000 سال ابهام پيداشود . درجريان اين 2000 سال بسياري از جهان گشايان و شاهان و حتي بسياري ازماجراجويان به دنبال اين گنج در اين بخش جهان مي گشتند.


اما هيچ كس نمي دانست كه گنجينه بزرگ باختر كه ميراث حاكميت دوران يونان باختر كه پس از تصرفات اسكندر است در كجاست. بسياري در بلخ به دنبال اين گنجينه مي گشتند و بسياري هم قانع شده بودند كه وجود چنين گنجي افسانه اي بيش نيست." ويكتورسريانيدي " به اين نتيجه رسيد كهدر كنار معبد3000ساله اي كه در كنارتپه طلا قراردارد بايد گورهاي شاهان وشاهزادگان قرارداشته باشد. در اوايل زمستان سال 1978ميلادي افغانستان دريك حالت بحراني قرار داشت.پس از كودتاي هفت ثور و سقوط دولت" محمد داوود خان "در يك سال دو رهبر حكومت كشته شدند. در جاي جاي افغانستان گروه هاي چريكي براي مقابله باحكومت به ميان آمدهبودند و حكومت انقلابي از شوروي تقاضاي كمك كرده بود.

يك روز قبل از آنكه
ارتش سرخ شوروي وارد افغانستان شود، سريانيدي با يافتن يك تكه پارچه طلا دوزي توانست به يافتن يكي از دو بزرگ ترين و باارزش ترين گنجينه هاي طلايجهان دست يابد. در اين روز سريانيدي با ديدن اين پارچه طلاي ناب نخستين گور را پيدا كرد.در اين گور كه يك تابوت سرباز كه با پوست حيوانات پوشيده شده بود قرارداشت وبرفراز ان يك بام موقتي ساخته شده بود. در داخل تابوت يك " شهبانوي پوشاني " كه سرتاپا با طلا مزين شده بود آرامگرفته بود.گروه مشترك افغانستان- شوروي به رهبري سريانيدي كه ده سال را بهدنبال تپه هاي " آي خانوم "به دنبال بقاياي تمدن پوشاني به كاوش مشغول بودباور نمي كرد كه به گنجينه باختر دست يافته است. گورها يكي پس از ديگري پيدا مي شدند.گروه سريانيدي هفت گور را پيدا كرد كهدر آنها 6شه بانوي 15 تا 45 سال و يك شاهزاده پوشاني دفن بودند.گمان ميرفت كه همه شاهزادگان در يك زمان مرده باشند. آنان موقع رفتن به گورهايشان تحفه هاي شگفت انگيز طلايي با خود داشتند.


نه يكي و دوتا بلكه 20هزار و 618پارچه طلاي ناب را با خود به گورهايشان برده بودند . اين آثار در شكلهاي "كوپيت ها" يا خدايان عشق ماهيان و جانوران افسانه اي بهگونه اي هنرمندانه طراحي و با سنگ هاي قيمتي گوهرنشاني شده بودند. اجساد زنان داخل اين گورها طوري به نظر مي آمدند، كه هنگام مرگ خيلي تزيين شدهبودند.در اين قبرها صدها صفحه مختلف الشكل طلايي كه بر روي لباسهاي زنانمذكور به طورمحكم دوخته شده بودند به دست آمدند. اما اين همه آثار هنري بي همتا از طلاي ناب چگونه پديد آمده بود؟ بر بنياد يافته هاي تاريخ ،تمدن يونان باختري پس ازفتحباختر توسط اسكندر مقدوني در 327پيش از ميلاد بنا نهاده شد و رفته رفته اين منطقه به يكي ازمناطق تمدن خيز آن زمان مبدل شد. پس از ان صحرا نشينان جلگه هاي آسياي ميانه به طرف جنوب به حركتدرآمدند. آنان در قلمرو يونان باختري قدرت را به چنگ آوردند و شاهنشاهي بزرگ" كوشانيان" را بنياد نهادند.

با گذشت زمان اين صحرا نشينان آسوده حال شدند و با تاجراني كه از سوريه به
چين سفر مي كردند،ماليات بستند و با بازرگاناني كه در جاده مشهور ابريشم ميگذشتند به تجارت پرداختند. آنان از اين راه طلاي زيادي اندوختند و هنر زرگري و كنده كاري طلا را رواجدادند. به اين ترتيب بودكه آوازه گنجهاي فراوان باختر به سراسر جهان رسيد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۵۶:۳۲ توسط:sana موضوع:

گنجينه داريوش كه قرنهاست از نظرها پنهان است.!

گنجينه پنهان : گنجينه داريوش كه قرنهاست از نظرها پنهان است.!
حتما شما خبري را كه چندي پيش در رسانه هاي جهان بازتاب داشت را شنيده ايد. ماجراي كشف گنجينه اي عظيم در يكي از معابد هندوستان كه ارزش واقعي ان 20 تا 25 ميليارد دلار براورد شد.!! يكي از دلايل مهم مخفي كردن اين گنجينه ها,جنگ بين كشورها بود .. هر گاه كشوري مورد تجاوز قرار ميگرفت و حاكم ان احساس ميكرد كه شكست خواهد خورد دستور مي داد تا خزائن و صندوق هاي طلا در زير خاك و در جايي مطمئن از نظرها مخفي شود. در بسياري از مواقع تمام كارگران و ناظراني كه خبر از جاي اين گنجينه ها داشتند كشته مي شدند تا جز پادشاه و حاكم كسي از خزينه مخفي خبردار نباشد. يكي از بزرگترين گنجينه هاي مخفي – گنجينه داريوش سوم است,كه تا امروز كسي انرا پيدا نكرده و بسياري از جويندگان و باستان شناسان را ناكام گذاشته است.
گنجينه پادشاه بزرگ ايرانيان، داريوش سوم هخامنشي كه در سالهاي ۳۸۰ تا۳۳۰ قبل از ميلاد مي زيست، شايد بزرگترين گنج تمام دوران ها باشد. بخشي ازاين گنج را امپرا طور مقدونيان، اسكندر (۲۳۲ – ۳۵۶ ق.م ) زماني كه در سال هايحدود (۳۳۴ ق.م) كشور پادشاهي ايران را تسخير و گنجينه هاي" شوش" ،" ايسوس" *، دمشق و تخت جمشيد را چپاول كرد به تاراج برد. امپراتور فاتح تنها در تخت جمشيد حدود ۹,۰۰۰ تالنت طلا و ۴۰,۰۰۰ تالنت نقره به غنيمت گرفت. هر تالنت با معيارهاي امروزي حدود ۲٫۲۶ كيلوگرم بود،يعني بيش از ۱۰۰۰ تن يا به حساب ديگر بيش از ۵۰ كاروان بزرگ از حيوانات باركش كه فقط غنيمت يكي از شهر هاي ايران را با خود حمل مي كردند . اما آمار نهايي شهر هاي ايران كمي تكان دهنده است. مورخ و وقايع نويس باستاني يونان، »ديودور «چنين نگاشته است كه “ اسكندر كبير گنجهاي حاصل از تمام گنج خانه هاي تسخير شده ايران را بر بيش از ۳,۰۰۰ شتر باركش و ۱۰,۰۰۰ جفت قاطر (بيش از ۲۳,۰۰۰ حيوان باركش) سوار كرد و به كشور خود برد. اسكندر در آن زمان در ايران بدوناحتساب بخشي از گنجينه ها كه داريوش سوم به نقاط امن برده بود، ۷۵۰,۰۰۰ تالنت (حدود ۱۹,۶۵۰ تن) يعني تقريبا ۹۸۰ كاميون باري ۲۰ تني پر از طلا ونقره به غنيمت گرفت، البته بدون محاسبه سنگ ها، جواهرات و هزاران شي گرانبهاي ديگر.! ا بر نگارش هاي باستاني، وقتي كه او بعد ها با ارتش خود به مصر لشكركشي كرد، دستور داد كه سپرهاي حفاظتي سربازانش را با نقره خالص آب كاريكنند كه نشان از عظمت غارت لشگر مقدوني در ايران بود.! ".اما سرنوشت باقي گنجينه ها چه شد؟داريوش با كاروان كوچكي از گنجهايش به اقامتگاه تابستاني خود در " هگمتانه "شهر همدان كنوني رفت. بنا به نگارش هاي باستاني “داريوش هخامنشي قبل ازآن كه بميرد دستور داد كه تمام طلاها، نقره ها و اشياي قيمتي ديگر را درنزديكي شهر دفن كنند. وقتي كه اسكندر اقامتگاه تابستاني را به تسخير درآورد، هيچ اثري از گنج بر جاي نمانده بود. اسكندر نيروهايش را وادار كردهفته ها در اطراف شهر بدنبال گنج مدفون بگردند كه جستجويي بي حاصل بود.” اين گنجينه كه به گفته كارشناسان حدودا نصف دارايي خاندان هخامنشي بوده، براي بازسازي ايران و جمع آوري لشكري انبوه توسط داريوش حمل مي شده است. نزديك به ۲۵۰ سال بعد، سردار رومي " ماركوس ليزينيوس كراسوس " (۵۳ – ۱۱۵ق.م) به جستجوي اين گنجينه طلا پرداخت و براي آن حتي با پارتها، يكي ديگراز اقوام آسياي صغير جنگ كرد؛ پارتها در آن زمان سلسله پادشاهي جديدي را درايران بر پا كرده بودند (سلسله اشكانيان). سرداران رومي" ژوليوس سزار " ( ۴۴ ۱۰۰ ق.م) ، " ماركوس آنتونيوس "(۳۰ – ۸۳ ق.م) و همچنين امپراتور روم، " نرون " (۶۸ ۳۷ميلادي) نيز، همگي بدون هيچگونه موفقيتي به جستجوي گنج افسانه ايداريوش پرداختند . در سال ۱۹۷۳ (۱۳۵۲ شمسي) شاه وقت ايران دستور كاوش اين گنج را داد؛ يكهيئت آمريكايي با پيشرفته ترين تجهيزات حفاري و اكتشاف به كار پرداخت، امانتوانست گنج را پيدا كند. به اين ترتيب: گنجينه طلاي داريوش تا به امروز همچنان در مكاني به شعاع۱۰۰ كيلومتر، در اطراف شهر همدان خفته است. گنجينه اي كه معلوم نيست كي وكجا بيدار شود و جهانيان را محو عظمتش كند.* ايسوس : شهري در كشور تركيه كنوني

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۵۶:۲۳ توسط:sana موضوع:

اتاق كهربا

كساني كه اتاق كهربا را ديده بودند، مي‌گفتند بايد آن را هشتمين پديده عجيبدنيا دانست . شايد بتوان گفت اين منحصربه‌فردترين گنج گمشده تاريخ باشد؛ اتاقي كه تمام ديوارهايش با كهربا و انوع جواهرات قيمتي و آينه‌هاي طلاكاري‌شده و چهار نوع موزائيك‌كاري فلورانسي تزئين شده ‌بود .

اين اتاق كه۱۱متر مربع بزرگي‌اش بود، سال ۱۷۱۶ ميلادي براي فردريك اول پادشاه پروس درنزديكي كاخ كاترين در سن‌پترزبورگ روسيه ساخته شد . اگر اين اتاق امروزوجود داشت، ارزش آن بيش از ۱۴۲ ميليون دلار بود.

آوازه دلربايي اين اتاق به
گوش آدولف هيتلر هم رسيده بود و هنگامي كه او با ارتش نازي به روسيه حملهكرد، كوشيد اين اتاق را همراه خودش به آلمان ببرد. اما با اولين تكان‌ها چندين تن جواهرات و تزئينات اتاق شروع به خرد شدن كردند. هرچند او تلاش كردبا چسباندن كاغذ ديواري مانع از فرو ريختن آن شود، اما اين اقدام همبي‌فايده بود. سال ۱۹۴۱ نازي‌ها بخش هاي زيادي از شهر را فتح كردند و سال۱۹۴۵ بار ديگر روسيه آن را پس گرفت. اما از آن روز ديگر كسي از اين اتاقاطلاعي ندارد

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۵۶:۱۴ توسط:sana موضوع:

غافلگير شدن باستان شناسان در جزيره استر

يكي از زيباترين اماكن باستان شناسي جزيزه ايستر و مجسمه هاي ان است . تا چندي پيش صدها فرضيه در مورد اين جزيره و مجسمه هاي ان نوشته و مورد بررسي قرار گرفته بود . اما يك اتفاق ساده تمام كشفيات در مورد اين اماكن باستاني را بار دگر دگرگون كرد . اين مجسمه ها نه تنها نيم تنه نيستند بلكه مجسمه اي غول اسايي هستند كه تمام قد تراشيده شده اند... البته اقبال محققان گذشته اينگونه رقم خورده بود زيرا انها در چندين حفاري اطراف اين پيكره ها تنها نيمه تنه انها را كه بصورت نيمه كاره رها شده بود را كشف كرده بودند و براي همين تصور ميكردند تمام مجسمه ها بصورت نيمه تنه هستند .

اين خبر جالب است! با خواندن آن از خودتان مي‌پرسيد: چرا كسي تا حالا به اين فكر نيفتاده است؟ اين حفاري باستان شناسي چرا خيلي سال قبل انجام نشده است؟ و...
بيش از 800 تنديس "سر انسان" در جزيره ايستر وجود دارد. كسي فكر نمي‌كرد كه اين سر‌هاي بزرگ داراي بدن بوده و يا ادامه‌اي در زير خاك داشته باشند .ولي در حال حاضر، گويا راز اين سرهاي عظيم از زير خاك بيرون كشيده شده است. راز‌هايي كه رسانه‌هاي جهاني را تحت شعاع خود قرار داده است. نكته اينكه، اين جزيره يكي از مهم‌ترين راه‌هاي آبي بسيار دور در جهان است.
"جزيره ايستر" واقع درجنوب اقيانوس آرام با وسعت 64 مايل، مربع شكل است. شواهد باستان شناسي نشان مي‌دهد، اين جزيره توسط يك دريانورد هلندي به نام جاكوب روقون Jakob Roggeveenدر سال 1722 كشف شد و در آن زمان نژاد‌هاي مختلفي چون سرخ پوست با موهاي سرخ و تيره پوست در آن زندگي مي‌كردند .در حال حاضر، "جزيره ايستر" يكي از جوان‌ترين سرزمين‌هاي مسكوني روي زمين است و بيشتر تاريخ‌اش مربوط به ساكنان سرزمين‌هاي جدا شده در خشكي است. اين جزيره تقريبا نيمه راه ميان شيلي و تاهيتي قرار دارد. عمدتا از سنگ‌هاي آتشفشاني ساخته شده است.آيا اينها ساخته دست بشر هستند؟ ساختار‌هاي مرجاني كوچك در امتداد خط ساحلي وجود دارد كه همين صخره‌هاي مرجاني با برش‌هاي زيبايي جزيره را از دريا جدا ساخته اند. بخشي از خط ساحلي اين جزيره از گدازه و غارهاي آتشفشاني تشكيل شده است. ساكنان "جزيره ايستر" منزوي ترين جزيره جهان است. قبايل ساكن با نام راپوني با تحمل رنج‌هاي بيشمار چون؛ قحطي، گرسنگي، شيوع بيماريهاي مسري، جنگ داخلي، يورش براي برده‌، استعمار، كاهش جمعيت و... هم اكنون به شهرت جهاني رسيده‌اند.آنها نام سرزمين خود، اين مكان جذاب و مرموز را "ناف جهان" گذاره‌اند .دانشمندان بر اين باورند كه راز‌هاي بيشماري در دل اين جزيره خفته‌ است. سوال‌هاي بي پاسخي كه چرا حدود 4000 هزار سال پيش، ساكنين جزيره ناپديد شده‌اند؟ و اينكه چه بر سر ساكنين جزيره‌اي كه تنديس‌هاي عظيم سنگي براي خود ساخته‌اند، آمده است؟ پنهان در زير ساختار مرجاني و گدازه‌هاي آتشفشاني حال، بعد از گذشت سال‌ها، يك زن و شوهر باستان شناس به نام روتليگ و يك گروه ديگر كه ترجيح مي‌دهند، ناشناس باقي بمانند، شروع به تحقيق و حفاري در اين جزيره مي‌كنند تا براي پرسش‌هاي بي پاسخ، پاسخي بيابند .
تحقيق و حفاري آنها منجر به كشف، بدن‌هاي اين سرهاي عظيم، تعداد بيشماري كتيبه و نوشته‌هاي باستاني، اسكلت اجساد كهن و... مي‌شود .اين كشف بزرگ، هفته‌ي پيش با عنوان "مجسمه هاي جزيره ايستر داراي بدن هستند"، بر روي اينترنت قرار گرفت و همه را متعجب ساخت. چرا كه اين تنديس‌ها تنها به عنوان سر‌هاي بزرگ شناخته شده و معروف بودند.برخي بر اين باورند كه ايجاد يك سونامي باعث به پايان رسيدن تمدن اين جزيره شده است. گردشگران اين جزيره هرگز فكر نمي‌كردند كه زير پايشان، گنج پنهان وجود دارد.به نظر نمي‌رسد، اين تنديس‌ها به خاك سپرده شده باشند. بلكه فرسايش و عوامل جغرافيايي باعث دفن آنها و ناپديد شدن ساكنين آنجا شده است.اين خبر مي‌تواند، باور، واقعيت افسانه‌ها را در ذهن و وجود آدمي زنده كند. هنوز جزييات دقيق و بيشتري از اين حفاري ارائه نشده است ..

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۵۶:۰۶ توسط:sana موضوع:

بزرگراهي از اسكاتلند به تركيه

شبكه اي از تونل هاي دوران نوسنگي كشف شد
جام جم آنلاين : محققان در نهايت شگفتي موفق به كشف شبكه اي از تونل هاي زيرزميني از عصر حجر شده اند كه از اسكاتلند تا تركيه در هم بافته شده است . به گزارش مهر، كاوشگران در اعماق صدها بقاياي به جا مانده از خانه هاي دوران نوسنگي موفق به كشف تونل هايي درهم پيچيده شده اند. دوام اين تونل ها براي ۱۲ هزار سال نشان مي دهد شبكه اصلي تونل ها از وسعت غير قابل توصيفي برخوردار بوده است. «هاينريش كوش» باستان شناس آلماني مي گويد بقاياي اين تونل ها در زير بقاياي به جا مانده از صدها خانه نوسنگي در سرتاسر اروپا كشف شده است .

وي در كتاب «اسرار دروازه هاي زيرزميني به سوي جهاني ديرين» مي گويد اين واقعيت كه بسياري از اين تونل ها پس از گذشت ۱۲ هزار سال هنوز پابرجا باقي مانده اند نشان مي دهد شبكه اصلي آنها بايد بسيار عظيم بوده باشد. به گفته وي، تنها در باواريا در آلمان در حدود ۷۰۰ متر از اين تونل زيرزميني كشف شده و در «استيريا» در اطريش نيز ۳۵۰ متر يافته شده است. در سرتاسر اروپا هزاران متر از اين تونل هاي مخفي كشف شده اند، تونل هايي كه از شمال اسكاتلند تا مناطق مديترانه اي كشيده شده اند .

وسعت بيشتر اين تونل ها بيشتر از ۷۰ سانتيمتر نيست، به اين شكل تنها يك انسان به تنهايي و بدون هيچ ابزار و وسيله اضافي مي تواند درون آن بخزد. اين تونل ها در برخي از مناطق وسيعتر شده و در آنها جايي براي نشستن، مخازن انبار و يا اتاقهايي تعبيه شده است. تمامي اين تونل ها به يكديگر متصل نيستند اما در كنار يكديگر شبكه زيرزميني بسيار بزرگي را به وجود آورده اند . برخي از متخصصان بر اين باورند اين تونلها محلي براي فرار انسان ها از چنگال شكارچيان بوده اند، اما برخي ديگر اين تونل ها را به بزرگراه هاي امروزي تشبيه كرده اند تا انسان هاي دوران نوسنگي بتوانند در نهايت امنيت و ايمن از نوسانات آب و هوايي به نقاط مختلف سفر كنند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۴:۵۵:۵۵ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبچت رومطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / لوله PVC / اتوبار / اجاره جرثقیل