بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

حل يك معماي شيمي پس از صد سال


شيمي‌دانان «موسسه تحقيقاتي Scripps» شيوه‌اي را براي اعمال "واكنش بنيادين" شيمي آلي به گروه سرسختي از مواد شيميايي يافته‌اند كه انجام آن براي يك قرن غيرممكن بوده است.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، واكنش SN2 شيمي‌دان‌ها را قادر ساخته بسياري از داروهاي درماني و ديگر مولكول‌هاي آلي كارآمد ديگر را بسازند.

در حالي كه تصور مي‌شد اين واكنش تركيبات خاصي را حذف مي‌كند، در تحقيق جديد يك واكنش جديد SN2مانند بر اين محدوديت غلبه كرده است.

دانشمندان حاضر در اين مطالعه طيف مولكول‌هايي كه به اين تكنيك بنيادين واكنش نشان مي‌دهند را گسترده كرده‌اند. به طور مثال، آن‌ها هم‌اكنون مي‌توانند از لحاظ شيميايي خانواده‌اي از تركيبات نويدبخش ضدمالاريايي و ضدسرطاني را به طور مصنوعي بسازند.

واكنش SN2 مي‌تواند براي جداكردن بخشي از مولكولي موسوم به يك گروه تابعي (functional) از يك اتم كربن مركزي استفاده شود، در حالي كه همزمان گروه تابع ديگري به طرف مقابل اتم كربن اضافه مي‌شوند. اين تلنگر ساختاري مي‌تواند به طور قابل‌توجهي ويژگي‌هاي شيميايي يك تركيب را تغيير دهد.

به گفته محققان، اين عمل درست مانند برگرداندن يك چتر به سمت داخل است و SN2 آن چه كه stereochemistry اتم كربن خوانده مي‌شود، را معكوس مي‌كند.

به طور معمول، واكنش‌هاي stereoinversion كه نخست توسط «پاول والدن» در سال 1896 توصيف شدند، به تركيبات موسوم به الكل‌هاي درجه سوم (tertiary) يا مشتقات آن‌ها اعمال نشده‌اند و اين مشكل توسط كريستوفر اينگولد در اوايل دهه 1900 شناسايي شد.

در اين تركيبات، اتم كربن به سه اتم كربن ديگر متصل مي‌شود، كه اين عمل به طور موثري از اتم كربن مركزي در مقابل واكنش محافظت مي‌كند.


براي رفع اين محدوديت، تيم تحقيقاتي شيوه‌اي را طراحي كرد كه از كاتاليزور اسيدي ويژه به علاوه يك مولكول نامعمول حاوي نيتروژن (مشتق سيانيد) استفاده مي‌كند.

اسيد به گروه تابعي fluorous كمك مي‌كند از يك طرف اتم كربن مركزي جدا شود و سپس نيتروژن اتصال جديد را در سوي ديگر ايجاد مي‌كند و stereoinversion كامل مي‌شود.

به منظور نشان‌دادن تكنيك جديد، دانشمندان از آن براي ساخت يا اصلاح تعدادي از تركيبات در توالي نسبتا كوتاه گام‌هاي شيميايي استفاده كردند و اين عمل را با الكل‌هاي درجه سوم ارزان و در دسترس شروع كردند.

شيوه جديد جهش بزرگي در شيمي آلي و در نوع خود موفقيت بزرگي به شمار مي‌آيد.

سال 2013 صد‌و‌پنجاهمين سالگرد تولد پاول والدن است.

جزئيات اين موفقيت علمي در مجله Nature منتشر شد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۵۲:۱۸ توسط:sana موضوع:

هزينه جوان ماندن ابدي چه قدر است؟!دانشمندان فرانسوي موفق به كشف شيوه اي شدند كه سلول هاي پوست بالغ را منجمد مي كند تا اين سلول ها پير نشوند. محققان مي توانند اين سلولها را به سلول بنيادي تبديل كرده و در آينده براي عمل جراحي جوانسازي مورد استفاده قرار دهند.


اين روش پيشگامانه با هزينه نزديك به 40 هزار پوند به عنوان يك رويكرد در اعمال زيبايي در دسترس قرار گرفته اما محققان اميدوارند بتوان از اين فناوري براي كمك به بيماران آسيب ديده يا بدنما استفاده كرد.

تصورها بر اين است كه تنها افراد مشهور و بسيار ثروتمند در اين روش كه شامل گرفتن نمونه هاي پوست و خون مشتريان و ذخيره آنها براي ساخت يك نسخه پشتيبان از سلولهاي افراد در سن كنوني آنها است، سرمايه گذاري خواهند كرد.

سلولهاي نمونه به سلول بنيادي بازگردانده شده و سپس به شكل هر نوع بافت در بدن پرورش خواهند يافت.

اين سلولها در منفي 180 درجه سانتيگراد ذخيره شده و كپي هاي آنها در سه بانك در سنگاپور، دبي و سوئيس براي اطمينان از وجود يك پشتيبان هميشگي نگهداري مي شود.
شركت Scéil در سنگاپور براي اولين بار در جهان اين خدمت را ارائه كرده است.

اين شركت نويد داده كه يك نسخه از سلولهاي مشتريان را تا زمان مرگ آنها ذخيره خواهد كرد. همچنين در بيانيه اي در سايت خود از مشتريان خواسته تا هر چه سريعتر در اين برنامه شركت كنند تا از پيرتر شدن سلولها جلوگيري كنند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۵۲:۰۹ توسط:sana موضوع:

حل معماي تخم‌مرغ‌هاي آبي!


دانشمندان دانشگاه ناتينگهام موفق به شناسايي جهش ژنتيكي عامل آبي شدن رنگ برخي تخم‌مرغها شده‌اند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، تخم مرغهاي آبي رنگ از ظاهر زيباتر و تميزتر و به عقيده برخي از طعم بهتري از نمونه‌هاي قهوه‌اي سنتي برخوردار بوده و اكنون محققان توانسته‌اند دليل اين تغيير رنگ در برخي گونه‌ها را شناسايي كنند.

اين محققان توانسته‌اند جهش ژنتيكي كه اولين بار در مرغهاي آمريكاي جنوبي(Mapuche fowl) و نوادگان اروپايي آنها(Araucana) در 200 تا 500 سال قبل منجر به توليد تخم‌مرغ آبي شد را شناسايي كنند.

اين نتايج مي‌تواند براي پژوهشهاي آينده در مورد شيوه‌هاي اصلاح‌نژاد نباتات در صورت افزايش تقاضا براي تخم‌مرغ آبي مورد استفاده قرار بگيرد.


دانشمندان از منابع منحصربفرد ژنتيكي حفظ شده توسط ميراث فرهنگي و يا مرغداران علاقه‌مند براي شناسايي موقعيت دقيق و واضح جهش ژنتيكي در ژنوم مرغهايي كه تخم آبي مي‌گذاشتند، استفاده كردند.

بررسي‌هاي ژنوميكي بيشتر عامل ژنتيكي پوسته آبي تخمها را نشان داد كه در اثر يك رتروويروس بي‌ضرر باستاني در مرغ‌هاي اهلي بود. رتروويروس به ويروسي مي‌گويند كه برخلاف بيشتر موجودات سلولي نشانگرهاي ژنتيكي خود را به شكل آر‌ان‌اي حمل مي‌كند.

اين ويروس خود را با استفاده از آنزيم خاصي موسوم به ترانس‌كريپتاز معكوس كه آر‌ان‌اي را در دي‌ان‌اي رونويسي كرده، در سلول ميزبان تكثير مي‌كند. اين كار به مواد ژنتيكي رتروويروس اجازه مي‌دهد تا براي هميشه در دي‌ان‌اي سلول ميزبان باقي بماند.

در اين مورد، تاثير رتروويروس شامل تحريك انباشتگي رنگدانه صفراوي آبي-سبز موسوم به بيليوردين در پوسته تخم‌مرغ در زمان شكل‌گيري آن در شكم مرغ بوده است.

اين پژوهش چهارساله در مجله PLOS ONE منتشر شده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۵۲:۰۰ توسط:sana موضوع:

همه آنچه بايد از پادگان جهنمي اشرف بدانيد +عكس

همه آنچه بايد از پادگان جهنمي اشرف بدانيد/ پاسخ به 10 سوال درباره مهمترين مكان استقرار منافقين

با انتقال آخرين گروه از اعضاي سازمان تروريستي منافقين از پادگان اشرف به كمپ ليبرتي، پرونده اين پادگان نظامي براي هميشه بسته شد، اما خاطره تلخ فعاليت ساكنان اين پادگان تا سالها و بلكه دهه ها از صفحه خاطرات دو ملت پاك نخواهد شد.
به گزارش خبرنگار اعزامي مهر به عراق، اين روزها خبر تعطيلي كامل يك پادگان نظامي در عراق به يكي از اخبار اصلي رسانه‌هاي ايران و منطقه تبديل شده و مقامات دو كشور از اين حادثه ابراز خرسندي مي كنند.
خروج 42 نفر باقيمانده اعضاي سازمان مجاهدين خلق(منافقين) در شامگاه چهارشنبه هفته گذشته از پادگاني كه نام اشرف از سوي اين سازمان تروريستي بر آن نهاده شده، شايد يكي از مهمترين و در عين حال شيرين ترين اخبار ماه ها و بلكه سالهاي گذشته براي مردم ايران و عراق بوده است.
اما چرا اين پادگان براي ملت هاي ايران و عراق واجد اهميت بود و چرا دولت هاي دو كشور خواستار برخورد با ساكنان آن بوده‌اند. ماهيت اين پادگان چيست و چه نقشي در تحولات دو كشور در دو دهه اخير داشته است؟
اين گزارش براي پاسخ به همين مسائل به 10 سوال اصلي پيرامون اين پادگان پاسخ مي‌گويد:

1- «اشرف» چيست و كجاست؟
اشرف نام يك پادگان نظامي است كه در 80 كيلومتري مرز ايران و 85 كيلومتري بغداد در استان ديالي كشور عراق واقع شده است. نزديكترين شهر به اين پادگان كه به مدت 27 سال در اختيار سازمان مجاهدين خلق(منافقين) بوده است، شهر مرزي خالص در استان ديالي است. پادگان اشرف كه سازمان منافقين آن را شهر اشرف مي خواندند، در منطقه اي كشاورزي و در زميني در ابعاد 6 كيلموتر در 6 كيلومتر احداث شده است.

2- چرا اين پادگان را اشرف نامگذاري كرده اند؟
اشرف، نام همسر اول مسعود رجوي از اعضاي اين سازمان تروريستي است. اشرف ربيعي پس از حركت مسلحانه اعضاي اين سازمان در سال 60 و اقدامات متعدد تروريستي اعضا، در درگيري با نيروهاي سپاه پاسداران در خانه اي تيمي به همراه موسي خياباني نفر دوم اين سازمان كشته شد.
رجوي پس از آنكه اين پادگان را از صدام هديه گرفت، نام همسر خود را بر آن نهاد. مسعود از همسر اول خود فرزندي به نام مصطفي دارد كه هم اكنون در كمپ ليبرتي در ميان اعضاي منافقين حضور دارد.
3- اشرف در چه زماني تاسيس شده و تاريخچه اين پادگان چيست؟
اين پادگان در ابتدا زمين هاي كشاورزي متعلق به كشاورزان فرودست استان ديالي بوده است كه صدام به دليل رضايت از اقدامات سازمان مجاهدين در همكاري با حزب بعث در جنگ ايران و عراق از كشاورزان غصب كرده و به مسعود رجوي هديه داده است.
تاريخ تاسيس اين پادگان همزمان با ورود مسعود رجوي به كشور عراق و برگزاري جلسه هماهنگي با شخص صدام حسين در سال 1365 بوده است. در اين جلسه مقرر شد تا مسعود رجوي با حمايت همه جانبه رئيس جمهور عراق، گروهي نظامي موسوم به ارتش آزاديبخش ايران را براي حمله به ايران تشكيل دهد. بدين ترتيب صدام امكانات فراواني اعم از تجهيزات نظامي سبك و سنگين، دستگاه هاي جاسوسي، مبالغ هنگفتي پول و ... به رجوي اهدا كرد.

ديدار مسعود رجوي سركرده منافقين با صدام حسين و مقامات ارشد حزب بعث در بدو ورود به عراق
اين ارتش پس از همكاري گسترده با ارتش بعث عراق در حمله به كشورمان به خصوص در عمليات مرصاد، بعدها نقش فراواني در اقدامات سركوبگرايانه حزب بعث در داخل عراق نيز ايفا كرد.
روند حضور منافقين در اشرف و حمايت دولت عراق تا سال 1382 يعني حمله نيروهاي ائتلاف و سقوط صدام ادامه داشت. پس از اشغال عراق، پادگان اشرف نيز تحت تسلط ارتش آمريكا قرار گرفت. بعد از تشكيل دولت قانوني در عراق نيز حفاظت اين پادگان نظامي با نظارت سازمان ملل به ارتش عراق سپرده شد.
4- چه كساني در اين پادگان فعاليت مي كردند؟
پس از تشكيل گروه نظامي موسوم به ارتش آزاديبخش ابتدا مسعود رجوي، مريم رجوي و ساير اعضاي شوراي رهبري سازمان تروريستي منافقين به همراه كليه نيروهاي نظامي اين سازمان در اين پادگان حضور داشتند. اين گروه كه در واقع نفرات اصلي اين سازمان را تشكيل مي دادند از متعصب ترين اعضاي اين گروهك هستند كه به دليل سابقه طولاني مدت در سازمان و هم چنين دست داشتن در اقدامات تروريستي دهه شصت در ايران، وفاداري بسيار بالايي نسبت به سازمان دارند.

آمورش نظامي به اعضاي منافقين در پادگان اشرف، بخش قابل توجهي از ساكنين اشرف را زنان و دختران تشكيل مي‌دادند
دسته دوم اعضاي سازمان كه تعداد بسيار محدودي دارند، اسراي جنگي هستند كه در فاصله سالهاي پاياني جنگ به خصوص پس از عمليات مرصاد به عضويت اين سازمان درآمده اند. نياز مبرم سازمان به نيروهاي تازه نفس به دليل تلفات سنگين در عمليات مرصاد انگيزه اصلي منافقين در عضوگيري گسترده از اسراي ايراني بود.
اين افراد تحت فشارهاي طاقت فرساي زندان هاي صدام، دلايل مختلف تقاضاي سازمان براي عضويت در آن و حضور در اشرف را پذيرفتند. مهمترين دليل اين افراد براي حضور در اشرف فرار از اردوگاه هاي وحشتناك اسراي جنگي در عراق و شرايط سخت حاكم بر اين اردوگاه ها بود. اين افراد طبيعتا اعتقاد چنداني به اين سازمان نداشته و بنابراين وفاداري چنداني هم نداشته اند. به همين دليل تحت فشار بيشتري از سوي رهبران سازمان بوده و هستند.

در عمليات مرصاد كه سازمان منافقين آن را عمليات فروغ جاويدان مي خواند، بيش از 3000 نفر از اعضاي اين سازمان به دست نيروهاي ارتش و سپاه كشته شدند
دسته ديگري از افرادي كه در اين پادگان حضور دارند افرادي هستند كه در حين سفر غيرقانوني به اروپا و امريكا در كشورهاي همسايه دستگير شده و يا با مشكل مواجه شده اند. اين افراد كه عمدتا از كشور تركيه و كردستان عراق قصد مهاجرت غيرقانوني به كشورهاي اروپايي را داشته اند توسط اعضاي آموزش ديده سازمان منافقين در اين كشورها با بهانه هايي چون كسب مجوز اقامت در اروپا اغفال شده و براي حضور كوتاه مدت در اشرف راهي اين پادگان شده اند. اين حضور كوتاه مدت البته سالها به طول انجاميده است.
دسته چهارم هم فرزندان و اعضاي خانواده هاي منافقين هستند كه يا به اجبار والدين ساكن اشرف خود و يا بر اساس تبليغات اغواگرانه تلويزيون سازمان به اين پادگان منتقل شده اند.
5- چه فعاليت هايي در اين پادگان انجام شده است؟
آموزش نظامي اعضاي گروهك منافقين جهت انجام عمليات عليه ملت هاي ايران و عراق؛ آموزش ساير نيروهاي تروريستي منطقه مانند طالبان و القاعده؛ فعاليت هاي فرهنگي و آموزشي بر روي نيروها براي متقاعد كردن آنها در انجام عمليات هاي تروريستي؛ فعاليت هاي اطلاعاتي و جاسوسي چون تخليه تلفني ايرانيان به نفع دولت عراق؛ پخش تلويزيون منافقين براي عمليات جنگ رواني عليه دو ملت ايران و عراق از جمله مهمترين محورهاي فعاليت اين گروهك در پادگان اشرف بود.
6- چرا اين پادگان براي سازمان مجاهدين خلق(منافقين) اهميت داشته است؟
پادگان اشرف در حقيقت بزرگترين مركز آموزش و تربيت تروريست ها در خاورميانه بود كه در آن سازمان تروريستي منافقين به راحتي مي توانستند اعضا و ورودي هاي جديد را با توجه به محيط بسته پادگان كه هيچ گونه ارتباطي اعم از تلفن، اينترنت و پست با دنياي پيرامون نداشت تحت شيوه هاي پيچيده فرقه اي آمورش دهند.

اشرف تنها پادگان نظامي در دنيا است كه جهت سيم خاردارها و سرنيزهاي روي ديوارها به سمت داخل پادگان است
با اين حال در سالهاي اخير تعداد زيادي از اعضاي اين گروهك تروريستي از اين پادگان فرار كرده اند
يكي ديگر از دلايل اهميت پادگان اشرف براي منافقين امكانات بالاي اين پادگان اعم از امكانات نظامي، جاسوسي و ... بود كه حزب بعث عراق با نظر مستقيم صدام حسين به اين گروهك اعطا كرده بود.
نزديكي به مرز ايران نيز دليل ديگر اهميت اين پادگان استراتژيك براي منافقين بود.

يكي از نمادهاي پادگان اشرف كه در بخش مركزي اين پادگان واقع شده است
اشرف همچنين نماد بازوي نظامي اين گروهك تروريستي بود و به دليل وجود نمادهاي ايدئولوژيكي چون برج موسوم به آزادي اهميت بالايي در هويت بخشي به اعضاي خود داشت و نقش پررنگي در اغفال جوانان و ايرانيان ساكن كشورهاي اروپايي داشت.
7- چرا اين پادگان مورد توجه دولت و ملت ايران و عراق بوده است؟
مهمترين دليل اهميت پادگان اشرف براي ايران و عراق نقشي است كه تعطيلي اين پادگان در فروپاشي اين گروهك تروريستي ايفا خواهد كرد. بسياري معتقدند فروپاشي اشرف مرحله اصلي فروپاشي سازمان منافقين خواهد بود. به اين ترتيب بسياري از اقدامات تروريستي و يا مزاحمت‌ها براي دستگاه هاي امنيتي و انتظامي دو كشور برچيده مي شود.
بازگرداندن زمين هاي كشاورزي پادگان به صاحبان اصلي در حاشيه شهر خالص و برچيده شدن بساط يك گروهك تروريستي با سوابق جنايات گسترده عليه مردم عراق در سركوب انتفاضه شعبانيه و كردكشي توسط صدام از مهمترين دلايل اهميت تعطيلي اين پادگان براي دولت عراق است.
8- چرا دولت هاي عراق و ايران تاكنون با اين پادگان و ساكنان آن برخورد نكرده اند؟
از سابقه 27 ساله اين پادگان يعني از سال 1365 تاكنون، 17 سال از عمر خونين اشرف در دوران صدارت صدام ديكتاتور عراق بوده است. فردي كه خود اين پادگان را به منافقين هديه داده و بيشترين استفاده را از اين گروهك تروريستي عليه دو ملت ايران و عراق كرده است، به صورت طبيعي مهمترين حامي اين گروهك در همه اين 17 سال بوده است.
پس از حمله آمريكا به عراق در سال 1382 و تسلط آمريكا و متحدانش بر اين كشور، اين پادگان نيز تحت تسلط آمريكا قرار گرفته بود و طبيعتا آمريكا از سود سرشاري كه اين گروهك در ضربه زدن به دشمن مشترك يعني جمهوري اسلامي ايران مي برد به سادگي صرف نظر نمي‌كرد. بنابراين منافقين در تمام سالهاي اشغال زير نظر آمريكا و تحت حمايت آنها به فعاليت هاي خود ادامه دادند هرچند به نسبت زمان حضور صدام در عراق فعاليت هاي آنها محدود تر شده بود.
در دو سال اخير و همزمان با خروج نيروهاي آمريكايي از عراق، دولت هاي قانوني اين كشور بارها مخالفت خود را با حضور اعضاي اين گروهك در خاك خود و لزوم انتقال آنها از خاك عراق به كشور و يا كشورهاي ديگر تاكيد كرده اند.
9- ساكنان سابق اشرف اكنون كجا هستند؟
از اواخر سال 1390 كه پيگيري‌هاي دولت عراق جهت اخراج منافقين از خاك عراق به نتايجي دست يافت، مقرر شد اعضاي اين سازمان تروريستي با نظارت سازمان ملل طي چند مرحله از اين پادگان تخليه شوند. اين افراد پس از خروج از اشرف به اردوگاه الحريه يا همان كمپ انتقالي ليبرتي منتقل شده اند. ليبرتي نام پادگاني در نزديكي فرودگاه بغداد است كه پيش از اين در جريان حمله كشورهاي غربي به عراق، در اختيار نيروهاي نظامي آمريكا قرار داشت.

پادگان ليبرتي حد فاصل فرودگاه و شهر بغداد، محل اسكان موقت اعضاي منافقين براي انتقال به كشورهاي ديگر
البته به دليل شرايط طاقت فرسا و عدم رعايت حقوق انساني از سوي رهبران اين سازمان در اشرف، بلافاصله پس از سقوط صدام و برداشته شدن چتر حمايتي وي از منافقين، 700-800 نفر از ساكنان پادگان اشرف كه عمدتا اعضاي متاخر اين سازمان به خصوص ورودي هاي پس از عمليات مرصاد بودند، از پادگان فرار كردند. بخش قابل توجهي از اين افراد با رافت نظام اسلامي مواجه شده و اكنون در آغوش خانواده هاي خود در ايران هستند. برخي ديگر نيز به درخواست خود به كشورهاي اروپايي منتقل شده اند.
10- آينده اين پادگان چه خواهد شد؟
بنابر اخبار رسيده و شواهد موجود اكنون اين پادگان به صورت موقت در اختيار لشكر دجله ارتش عراق قرار گرفته و نيروهاي آن در اين منطقه مستقر شده اند.
برخي رسانه هاي عراقي نيز كه به تبعيت از ملت عراق كينه ديرينه اي از اين گروهك ترويستي دارند به دولت عراق پيشنهاد داده اند تا اين پادگان به شهربازي و باغ وحش اشرف در استان ديالي تبديل شود.

درب موسوم به اسد در ضلع غربي پادگان اشرف، يكي از ورودي هاي اصلي پادگان كه رو به جاده خالص- كركوك كه براي هميشه بسته شد
گمانه زني ديگر رسانه هاي عراقي نشان مي دهد كه اين پادگان يا همچنان در اختيار اين لشگر باقي خواهد ماند و يا به موزه بين المللي تروريسم تبديل خواهد شد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۵۱:۵۱ توسط:sana موضوع:

شگفت‌انگيزترين ماجراجويان دنيا

به گزارش گروه خواندني هاي باشگاه خبرنگاران، انجام سفرهاي عجيب به دور دنيا كم نيست و روزانه شايد افراد زيادي باشند كه با استفاده از وسايل مختلف يا حتي پياده سفري را به دور دنيا آغاز كنند. اين افراد معمولا حاملان پيام صلح يا مامورين موسسات خيريه بين المللي هستند كه به دور دنيا سفر كرده و با فرهنگ آن ها آشنا مي شوند. در ميان همه مسافران دور دنيا افرادي نيز هستند كه دست به كارهاي عجيب زده اند. درادامه با ماجراجويان شگفت انگيز دنيا بيشتر آشنا خواهيم شد: ** استيو فوست"استو فوست" كسي است يك ماجراجوي امريكاي كه سال ها عمر خود را صرف پرواز با گلايدر، هواپيما وبالن كرد. او همچنين ركورد دار پرواز با اين وسيله ها نيز هست. اين مرد 5 بار براي دور زدن دنيا با بالن تلاش كرد كه البته بار آخر به آرزوي خود رسيد و توانست اين كارا را در 14 روز و 19 ساعت 51 دقيقه انجام دهد. او در سال 2007 در حال پرواز با هوايپماي شخصي اش بود كه دچار سانحه شده و سقوط كرد. در اين حادثه او جانش را از دست داد ولي همچنان ركوردهاي آن پابرجاست.
** آمير كلينك


آمير كلينك يكي از ماچراچويان برزيلي مشهور دنيا است كه تا به حال 7 كتاب از سفرهاي پررمز و رازش را نوشته است. اين مرد به عنوان اولين كسي شناخته مي شود كه با استفاده از يك قايق وبدون هيچ كمكي دور قطب جنوب را طي كرده است. او اين سفر خود را در 79 روز به پايان رساند. اين مرد يكبار نيز تنها با قايق پارويي فاصله ميان دو قطب را پيمود. اين سفر او نيز 642 روز طول كشيد. او به عنوان يكي از بهترين و البته باتحربه ترين ماجراجويان دنيا شناخته مي شود.
** ثور هيردال


اين مرد يكي از ماجراجويان به نام نروژي است كه بيشتر شهرت خود را به خاطر گذرش از اقيانوس آرام دارد. اين مرد در سال 1947 تنها با ساخت قايقي از ني دل را به اقيانوس زد و وارد آب هاي آزاد شد. او قصد داشت با عبور از اقيانوس نشان دهد كه ميتوان با مواد اوليه ساده نيز وسيله هاي كاربردي ساخت. او توانست مسير 6900 كيلومتري خود را پس از 101 روز به پايان برساند. اين مرد در سال 2002 جانش را از دست داد ولي نامش دركتاب ماجراجويان باقي ماند.
** جسي مارتين


در سال 1999 جسي مارتين توانست نام خود را به عنوان جوان ترين ماجراجويي كه به دور دنيا سفر كرده است به ثبت برساند. او در اين سال تنها 18 سال داشت و بدون هيچ كمكي سفر خود را با يك قايق بادباني آغاز كرد. اين قايق 10 متري تنها چيزي بود كه در تمام طول سفر به همراه داشت. او سفر 50 هزار كيلومتري خود را توانست در مدت 328 روز به پايان برساند ولي تنها گينس ركورد او را رسميت بخشيد و فدراسيون قايقراني آن را نپذيرفت.
** ريچارد هانسن


يكي از ورزشكاران پارالمپيكي كانادايي در سال 1985 سفري جالب را آغاز كرد تا با استفاده از ويلچر دور دنيا را طي كند. اين مرد ابتدا كسي را به خود جذب نكرد اما پس از آن تصميم گرفت تا با مصاحبه هاي جنجالي كارهاي خيريه اش را گسترش دهد. او مسير 40 هزاركيلومتري را به دور دنيا طي كرد و توانست پس از دو سال به مبدا خود بازگردد. او در اين سفر 26ميليون دلار كمك هاي خيريه را براي بيماراني كه مشكلات پا و معلوليت داشتند جمع كند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۵۱:۳۷ توسط:sana موضوع:

پينك‌نيك با سطل توليد كننده برق

 يكي از وسايلي كه ممكن است اين روزها در طول پيك نيك به همراه نداشته باشيد يك سطل است اما اين وسيله در آينده اي نزديك به يكي از وسايل مهم در طول سفر تبديل خواهد شد زيرا قرار است كمك بسياري را به ماجراجويان كند.

برق و الكتريسيته يكي از مشكلاتي است كه ماجراجويان با آن روبرو هستند از اين رو داشتن يك منبع برق مي تواند بسيار كارآمد باشد. به تازگي طراحان سطلي را طراحي كرده اند كه مي تواند به منبع برق شما تبديل گردد.
"چيا يوآن پاي" طراحي است كه سطل توليد كننده برق را اختراع كرده است. اين سطل به اين صورت كار مي كند كه مي توانيد به راحتي كاربردهاي يك سطل را از آن بكشيد.

در زير اين سطل سلول هاي خورشيدي كار گذاشته شده است تنها كافي است تا سطل را آب كرده و برعكس و رو به خورشيد بگذاريد تا سلولها پر از برق شوند.

از اين برق مي توان براي گرم كردن آب يا براي روشن كردن لامپ استفاده كرد. اين سطل در آينده نياز هر ماجراجويي خواهد بود زيرا كمتر كسي دوست دارد شب هاي را بدون هيچ برق يا روشنايي بگذراند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۵۱:۲۸ توسط:sana موضوع:

پسري كه همه چيز را ميخورد

خوردن يكي از رفتارهاي انسان است كه باعث رشد و زنده ماندن مي شود. انسان ها از راه خوردن مي توانند سلامت خود را كنترل كنند زيرا تنها راه وارد كردن ويتامين هاي مختلف خوردن است. همين خوردن ميتواند گاهي اوقات انسان را به مرگ نيز بكشاند.

"زاك نهير" پسر بچه اي است كه اين روزها درگير يك بيماري نادر است و اين بيماري در حال نابود كردن زندگي اوست. اين پسر بچه بيماري خاصي دارد كه باعث مي شودف مغزش توانايي تشخيص ميان مواد خواركي و غير خوراكي را نداشته باشد.
اين بيماري كه "پيكا" نام دارد باعث مي شود مغز هر ماده اي را خوردني تلقي كند. اين پسر بچه ميتواند سنگ، كاغذ و حتي آهن را نيز بخورد، البته نكته مهم در اين ميان معده اين پسر بجه است كه شايد نتواند برخي از اين مواد را هضم كند.

اين پسر 6 ساله به سبب همين بيماري زمين بازي خود را به طور كامل خورده است. اين حركت او البته يك سال طول كشيد ولي به مرور يك بخش از زمين بازي كم يا گاز زده مي شد اما مادر او نميتوانست جلوي خوردن او را بگيرد.

پس از زمين بازي قبلي مادر اين پسر بيمار با هزينه بالا زمين بازي ديگري ساخته است كه فرزندش قدرت خوردن آن را ندارد. اين زمين بازي از جنس پلاستيك محكم و سفت است همچنين لبه هاي آن گرد شده اند تا زاك نتواند دندان خود را وارد آن كند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۵۱:۱۹ توسط:sana موضوع:

اين كيف پول عجيب جلوي خريد كردن شما را مي گيرد!! + عكس

نقل قول: كيف پولهاي هوشمند عجيبي عرضه شده اند كه وقتي مشغول خريد هستيد با تغيير شكل دادن سعي مي كنند كه شما را از زياد پول خرج كردن منصرف كند!
كريسمس نزديك است و بسياري از مردم دنيا در حال انجام خريدهاي سال نو هستند به طور معمول خريد كردن با كارتهاي اعتباري موجب مي شود كه فرد متوجه نشود چه ميزان پول خرج مي كند. در اين راستا يك مخترع خوش ذوق كيف پولهاي هوشمند عجيبي را اختراع كرده است كه وقتي در حساب بانكي شما پول زيادي نيست تلاشي جدي را براي منصرف كردن شما از خريد كردن آغاز مي كنند. يكي از اين كيف پولها وقتي كه كاربر مشغول خريد است ولي موجودي حساب بانكي اش كافي نيست تغيير شكل داده و خود را جمع و چروك مي كند.

مدل ديگري از اين كيف پول ها كه تاشو است زماني كه به اندازه كافي پول در كارت اعتباري نباشد سفت مي شود به طوريكه صاحب كيف نمي تواند آن را باز كند و كارت خود را بيرون بياورد. كيف پول بعدي هر چند دقيقه يكبار با لرزيدن به صاحب كيف يادآوري مي كند كه خريد نكند چون به اندازه كافي پول نداري.


ايده ايجاد اين سه كيف پول از آنجا شكل گرفت كه در قرن ۲۱ مردم در جامعه اي زندگي مي كنند كه پول نقد كمتري با خود حمل مي كنند و با كارتهاي اعتباري خريد مي كنند. براساس گزارش ديلي ميل، اين كيف پولها را يك طراح مخترع به نام “جان كستنر” كه در “مديا لب” موسسه تكنولوژي ماساچوست (ام. آي. تي) كار مي كند ابداع كرده است.

هر سه كيف پول در داخل خود يك رايانه كوچك دارند كه از طريق يك اتصال بلوتوث به تلفن همراه فرد وصل مي شود و از طريق اينترنت تلفن همراه به اطلاعات حساب بانكي صاحب كيف دسترسي پيدا مي كند به اين ترتيب مي فهمد كه موجودي حساب مالك چقدر است و چقدر حق دارد خريد كند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۵۱:۱۰ توسط:sana موضوع:

باورنكردني‌ترين سنگ‌هاي قيمتي/ عكس

نقل قول: سنگ هاي قيمتي و جواهرات همه از دنياي خاصي برخوردار هستند كه آن ها را منحصر به فرد مي كند. اين سنگ ها معمولا در اندازه هاي مختلف استخراج مي شوند اما برخي مواقع مواردي باورنكردني در ميان سنگ ها ديده مي شود كه نمي توان از كنار آن ها به راحتي عبور كرد. در ادامه باورنكردني ترين سنگ هاي قيمتي را بيشتر خواهيد شناخت:


** كوه نوراين الماس را حتما مي شناسيد كه روزگاري در ميان جواهرات ايراني به حساب مي آمد اما اين روزها در ميان گنج هاي سلطنتي انگلستان به شما مي آيد. كوه نور الماسي است كه 106 قيراط وزن دارد و تا چندي پيش به عنوان بزرگترين الماس دنيا شناخته مي شد.اين الماس زماني كه به دست انگلستان افتاد 186 قيراط بود ولي آن ها نتوانستند از آن به خوبي نگه داري كنند.

** ياقوت ميلينيوم
اين ياقوت يكي از بزرگترين سنگ هايي است كه تا به حال در دنيا پيدا شده است. اين سنگ قيمتي كه اين روزها لقب بزرگترين ياقوت كبود را نيز در دست دارد به شكل مجسمه هاي قديمي تراشيده شده است.

اگر قصد خريد اين سنگ را داريد بايد 180 ميليون دلار پرداخته و البته شرط خريد آن نيز بايد قبول كنيد. اين سنگ بايد در مكاني قرار بگيرد كه مردم بتوانند از آن بازديد كنند. اين سنگ تا به حال تنها دوبار در معرض ديد قرار گرفته است كه ميليون ها نفر در همين دو بار از آن بازديد كرده اند. اين سنگ براي اولين بار در سال 1995 و با وزن 90 هزار قيراط استخراج شد. سايز اين سنگ به مانند يك توپ فوتبال است.


** آكواماريناين روزها موزه اي در آمريكا از بزرگترين زمرد تراش خورده دنيا نگه داري مي كند. اين زمرد در دهه 1980 پيدا شده است و از آنجايي كه در معادن برزيل استخراج شد نام آن را آكوامارين گذاشته اند. اين سنگ بزرگ است و نزديك به 35 سانتي متر طول دارد. وزن آن 10 هزار قيراط است كه معادل 2 كيلوگرم مي شود. اين سنگ به قدري قيمتي است كه تحت نظارت هاي ويژه و با استفاده مامورين مخصوص امنيتي نگه داري مي شود.


** بزرگترين مرواريد دنيا
در سال 2010 چين از مرواريدي رونمايي كرد كه به عنوان بزرگترين مرواريد دنيا شناخته مي شود. اين مرواريد 301 ميليون دلار قيمت دارد و به رنگ سبز است. وزن اين سنگ قيمتي نزديك به 6 تن است و قطر آن 1.6 متر است. در چين مرواريد ها بيشتر از الماس ارزش دارند و مردم نيز مرواريد را به عنوان يك سنگ قيمتي مي شناسند. اين مرواريد در نمايشگاه هاي مختلف به نمايش در آمده است و در موزه از آن نگه داري مي كنند.


** گراف صورتي"لارنس گراف" يكي از بزرگترين دلالان الماس دنياست كه تا به حال دست به اقدامات بزرگي در اين عرصه زده است. او در سال 2010 الماس صورتي خاصي را خريداري كرد كه به عنوان يكي از ناياب ترين الماس هاي دنيا شناخته مي شود. او براي خريد اين الماس 24.1 ميليون دلار پول پرداخت كرد تا به عنوان گران ترين الماس صورتي دنيا نيز برسد. اين مرد به قدري الماس دوست دارد كه حتي در آفريقاي جنوبي نيز يك معدن خريداري كرده است. او به عنوان يكي از 50 ثروتمند دنيا شناخته مي شود....

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۵۱:۰۰ توسط:sana موضوع:

كتابخانه بدون كتاب كاغذي در تگزاس افتتاح شد

ديروز يك كتابخانه ديجيتال، بدون هيچ كتاب كاغذي، در تگزاس در «بكسار كانتي» افتتاح شد. در اين كتابخانه ده هزار كتاب رايگان الكترونيك قرار داده شده تا ۱٫۷ ميليون ساكنان منطقه از آن بهره ببرند.

در وب‌سايت كتابخانه نحوه استفاده از كتابخانه توضيح داده شده است، مشتركان كتابخانه براي اينكه كتاب‌ها را در تبلت‌ها و كتابخوان‌هاي خود بخوانند بايد يك اپليكيشن مخصوص را نصب كنند، با امامنت گرفتن هر كتاب، مهلت امانت كتاب به صورت يك شمارشگر معكوس نمايش داده مي‌شود.

البته پيش از اين هم در سال ۲۰۰۲ در آريزونا يك كتابخانه ديجيتال افتتاح شده بود، ولي ساكنان منطقه بعدها درخواست كردند كه كتاب‌هاي كاغذي هم در كتابخانه گذاشته شود و كتابخانه از حالت تمام‌ديجيتال درآمد.

كتابخانه مجهز به ۶۰۰ كتابخوان ديجيتال و ۴۸ ايستگاه كامپيوتر است و مشتركان علاوه بر دسترسي رايگان به اينها، مي‌توانند كودكان خود را براي برنامه‌هاي خواندن داستان بياورند و يا در كلاس‌هاي آموزش كامپيوتر شركت كنند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۵۰:۵۰ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]


اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / اجاره جرثقیلطراحی تخصصی وب سایت / اپلود عکسکورد پاتوق / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / چت روم