بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

كداميك را سوار مي*كنيد ؟!

يك شركت بزرگ قصد استخدام تنها يك نفر را داشت. بدين منظور آزموني
برگزار كرد كه تنها يك پرسش داشت. پرسش اين بود :

شما در يك شب طوفاني سرد در حال رانندگي از خياباني هستيد. از
جلوي يك ايستگاه اتوبوس در حال عبور كردن هستيد. سه نفر داخل
ايستگاه منتظر اتوبوس هستند.

يك پيرزن كه در حال مرگ است. يك پزشك كه قبلاً جان شما را نجات داده
است. يك خانم/آقا كه در روياهايتان خيال ازدواج با او را داريد. شما مي*توانيد
تنها يكي از اين سه نفر را براي سوار نمودن بر گزينيد. كداميك را انتخاب
خواهيد كرد؟

دليل خود را بطور كامل شرح دهيد :
...........

..........

........

.......

......

.....

.....

...

..

.

قاعدتاً اين آزمون نمي*تواند نوعي تست شخصيت باشد زيرا هر پاسخي
دليل خاص خودش را دارد.

پيرزن در حال مرگ است، شما بايد ابتدا او را نجات دهيد. هر چند او
خيلي پير است و به هر حال خواهد مرد.

شما بايد پزشك را سوار كنيد. زيرا قبلاً او جان شما را نجات داده و اين
فرصتي است كه مي*توانيد جبران كنيد. اما شايد هم بتوانيد بعداً جبران كنيد.

شما بايد شخص مورد علاقه*تان را سوار كنيد زيرا اگر اين فرصت را از
دست دهيد ممكن است هرگز قادر نباشيد مثل او را پيدا كنيد.


از دويست نفري كه در اين آزمون شركت كردند، تنها شخصي كه استخدام
شد دليلي براي پاسخ خود نداد. او نوشته بود :

سوئيچ ماشين را به پزشك مي*دهم تا پيرزن را به بيمارستان برساند و
خودم به همراه همسر روياهايم متحمل طوفان شده و منتظر اتوبوس
مي*مانيم.


پاسخي زيبا و سرشار از متانتي كه ارائه شد گوياي بهترين پاسخ است و
مسلما همه مي*پذيرند كه پاسخ فوق بهترين پاسخ است، اما هيچكس در
ابتدا به اين پاسخ فكر نمي*كند. چرا؟


زيرا ما هرگز نمي*خواهيم داشته*ها و مزيت*هاي خودمان را (ماشين) (قدرت)
(موقعيت) از دست بدهيم. اگر قادر باشيم خودخواهي*ها، محدوديت ها و
مزيت*هاي خود را از خود دور كرده يا ببخشيم گاهي اوقات مي*توانيم چيزهاي
بهتري بدست بياوريم.


تحليل فوق را مي*توانيم در يك چارچوب علمي*تر نيز شرح دهيم: در انواع
رويكردهاي تفكر، يكي از انواع تفكر خلاق، تفكر جانبي است كه در مقابل
تفكر عمودي يا سنتي قرار مي*گيرد.


در تفكر سنتي، فرد عمدتاً از منطق، در چارچوب مفروضات و محدوديت*هاي
محيطي خود، استفاده مي*كند و قادر نمي*گردد از زواياي ديگر محيط و
اوضاع اطراف خود را تحليل كند.

تفكر جانبي سعي مي*كند به افراد ياد دهد كه در تفكر و حل مسائل،
سنت شكني كرده، مفروضات و محدوديت ها را كنار گذاشته، و از زواياي
ديگري و با ابزاري به غير از منطق عددي و حسابي به مسائل نگاه كنند.


در تحليل فوق اشاره شد اگر قادر باشيم مزيت*هاي خود را ببخشيم
مي*توانيم چيزهاي بهتري بدست بياوريم.


شايد خيلي از پاسخ*دهندگان به اين پرسش، قلباً رضايت داشته باشند
كه ماشين خود را ببخشند تا همسر روياهاي خود را به دست آورند.
بنابراين چه چيزي باعث مي*شود نتوانند آن پاسخ خاص را ارائه كنند.


دليل آن اين است كه به صورت جانبي تفكر نمي*كنند. يعني محدوديت ها و
مفروضات معمول را كنار نمي*گذارند. اكثريت شركت*كنندگان خود را در اين
چارچوب مي*بينند كه بايد يك نفر را سوار كنند و از اين زاويه كه مي*توانند
خود راننده نبوده و بيرون ماشين باشند، درباره پاسخ فكر نكرده*اند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۳:۲۱ توسط:sana موضوع:

بررسي خودروهاي زشت در بازار ايران

وقتي قرار است پول زيادي براي خودروهاي وارداتي پرداخت كنيم، حق داريم انتظارات بيشتري داشته باشيم؛ كم*ترين آنها ريخت ظاهري خودرو است.

در دوره*اي كه مد و پيروي از آن بيش از هر زماني مورد توجه است، خيلي*ها ديگر به خودروي*شان تنها به عنوان وسيله*اي براي عبور و مرور نگاه نمي*كنند. مگر اينكه توجيهات اقتصادي و نگاه مصرفي به خودرو خلاف آن را ثابت كند. در واقع اگر غير از اين بود غول*هاي صنعت خودروسازي سالانه ميلياردها دلار صرف پروژه*هاي سنگين طراحي نمي*كردند و ظاهر محصولات*شان را به عنوان خوشامدگويي به خريداران*شان نمي*دانستند.

به همين بهانه سراغ خودروهاي شهرمان رفته*ايم با اين تفاوت كه تنها نمونه*هاي وارداتي كه مدل*هاي صفرشان در دسترس است در ليست*مان جاي گرفته*اند و به كل از خودروهاي وطني فاكتور گرفته*ايم. مطمئنا بحث در اين مورد كاملا تخصصي و در عين حال سليقه*اي است ولي آنچه كه مرور مي*كنيم از برآيند نظرات شخصي و نگاه*هايي به دست آمده كه حوالي اين مدل*ها مي*چرخد؛ آنجا كه جدا از تخصص در زمينه طراحي، آنچه كه فرد عادي با ديدن يك مدل به ذهنش خطور مي*كند، مي*تواند بگويد با خودرويي زيبا طرف است يا نه! پس اگر * خودروي شخصي*تان در اين ليست بود، دليل بد بودن آن نيست در واقع طراحانش نتوانسته*اند آنچنان كه بايد و شايد آن را از نظر ديگران زيبا جلوه دهند.

برادران مزدا؛ وقتي سامورايي جوگير مي*شود


به هيچ *عنوان نمي*توان منكر توانايي*هاي فني، كيفيت ساخت و سواري لذت*بخش محصولات مزدا شد ولي حداقل طراحان ژاپني از لحاظ ظاهري در اين نسل گاف داده*اند. البته شايد گير دادن به اين دو برادر شناخته شده نوعي كج*سليقگي محسوب شود ولي همانقدر كه مزدا ۳ قبلي كلاسيك، اصولي و مطمئن خلق شده بود نسل جديد اين سامورايي تحت تاثير جوزدگي كره*اي*ها آشفته از كار درآمد.

در نماي جلو اوج پركاري مهندسين اين برند را شاهديم جايي كه چراغ*هاي بادامي* و كشيده در كنار سپر بزرگ و ورودي*هاي هوا حالتي خندان به اين سدان بخشيده*اند. اين شلوغ*كاري در نماي كناري به يكباره افت مي*كند و براي توجيه اين سكته تنها خطي را در امتداد بدنه تا صندوق عقب شاهديم. ضمن اينكه تقارن نداشتن فرم گلگيرهاي جلو و عقب آن هم چيزي نيست كه بتوان آن را زيبا و چشمگير دانست.
با اين حال اگر چشمان*مان را روي تمام اين* نكات * ببنديم، طراحي بخش عقب اين نسل مزدا جاي هيچ*گونه حرفي را باقي نمي*گذارد. جايي كه فرم زيبا و اصولي صندوق با چراغ*هايي كه شكل هندسي عجيبي دارند تحت شعاع قرار گرفته است؛ حالت برگ گونه چراغ*ها به همراه تركيب رنگ نقره*اي و قرمزشان باعث شده تا مزدا ۳ نسل جديد حداقل در نماي عقب خودروي زيبايي نباشد. حال مي*رسيم به مزدا ۲!

اينجا هم سازندگان نهايت دقت را در ساخت محصولي كارآمد، با كيفيت و خوش*ساخت به كار برده*اند ولي كماكان درگير طراحي*هاي فضايي و شلوغ امروزي هستند. اگر بخواهيم اين كوچك ژاپني را تعريف كنيم بايد بگوييم كه با يك مزدا ۳ نسل جديد طرفيم كه هفت ماهه به دنيا آمده است! DNA برادر بزرگتر كاملا در مزدا ۲ به چشم مي*خورد و به نوعي براي كاربردي*تر و شهري*تر شدن آن تمامي *المان*ها MP3 شده*اند. شيب عجيب شيشه*هاي بغل به سمت جلو هم باعث شده كه اگر راننده با پيژامه پشت رل نشسته باشد كاملا در تيررس عابران باشد كه مسلما خوشايند نيست!

با اين حال اگر درگير داشته*هاي ظاهري مزدا ۳ جديد هستيد، برادر كوچكتر را هم دوست* خواهيد داشت ولي اگر كمي *به آلفارومئو جوليتا و حتي نسل قبلي مزدا (بدون تعصب) فكر كنيد شايد نظرتان برگردد.

علت انتخاب: شلوغ*كاري بيش از حد، فرم چراغ*هاي عقب نسل ۳

قيمت: مزدا ۲ و ۳ به ترتيب ۶۷ و ۱۰۷ ميليون در بازار
سانگ يانگ اكتيون*؛ خاص بودن به هر قيمتي


در دنيا به هرچيزي كه متفاوت*تر از سايرين باشد مي*توان لقب «ترين» داد! مثل زيباترين، قدرتمندترين، بزرگ*ترين و*... اين بار ما هم لقب زشت*ترين خودروي شرقي را با افتخار به سانگ*يانگ اكتيون اهدا مي*كنيم. البته در خاص بودن اين SUV هيچ*گونه شكي نيست چرا كه در اولين برخورد اولين چيزي كه به ذهن*تان مي*رسد اين است كه چراغ*هايش برعكس نصب شده*اند!


طراحي اكتيون زياد دلچسب نيست و مثل اسپورتج يا با كمي *ارفاق ix45 با آن هيبت و قيافه عضلاني*اش شما را آنچنان مجذوب خود نمي*كند اما خوشبختانه خطوط به كار رفته در بدنه تا حدي هماهنگ با هم بوده و يكپارچگي در طراحي از نكات بارز آن محسوب مي*شود. طراحي عقب و مخصوصا فرم چراغ*هاي اين قسمت هم كاملا ساده بوده و عنصر جذابيت كاملا محو و گم شده است.

به طور كلي *در مورد طراحي و ظاهر اين شاسي*بلند عجيب به نظر بيشتر از هر چيزي اين سليقه مخاطبين است كه قضاوت مي*كند چرا كه همان قدر كه اين مدل مي*تواند براي شخصي معقول و حتي خوشايند باشد شايد از ديد شخصي ديگر كاملا نامناسب و زشت به نظر برسد ولي بدون شك هربار يكي از آشنايان*تان شما را پشت رل اكتيون ببيند اگر با شما رودربايستي نداشته باشد در مورد علت خريد اين كره*اي از شما سوال خواهد كرد.

علت انتخاب: فرم ناهمگون چراغ*ها، زيبايي فداي تفاوت شده است

قيمت: ۱۲۳ ميليون در بازار
جك توجوي سدان؛ سوء*تفاهم چهارچرخ


حماسه*اي ديگر از چشم*بادامي*ها! به نظر مي*رسد فرمول طراحي كه چيني*ها دنبال مي*كنند تنها دو روش دارد؛ يكي تقليد از برندهاي موفق و ديگري تركيبي ناهمگون از هرآنچه در آستين دارند. اين بار هم جك موتورز چين با عرضه مدل توجوي سدان اين خط مشي را ادامه داده است. در واقع اگر تيبا در بين داخلي*ها زشت و نامعقول جلوه مي*كند، اين سدان هم به همان حد در بين برادرانش مي*درخشد.

در نماي جلويي سعي شده فرم چراغ*ها جديد و مدرن به نظر برسد كه از قضا همين*گونه هم هست ولي وقتي سپري با طراحي عجيب و پف كرده در زير آنها خودنمايي مي*كند، همه انتظاراتمان تحت شعاع قرار مي*گيرد. البته شايد در عكس*ها و بنرهاي تبليغاتي ايراد خاصي را در اين نوع طراحي نبينيد و حتي شايد آن را زيبا هم بدانيد ولي اگر اين خودرو را به صورت زنده (به خصوص در رنگ سفيد) در خيابان ببينيد كاملا حق را به ما خواهيد داد.


در نماي جانبي هم چيز دندان*گيري به چشم نمي*خورد تا اينكه در بخش عقب كاملا شگفت*زده شويم. جايي كه سپر همچنان بزرگ و برجسته در نظر گرفته شده و چراغ*ها هم فرم هندسي جديدي را به دنياي خودروسازي معرفي كرده*اند. در كل مي*توان گفت از خودروسازي كه لوگويش در اوج بي*سليقگي طراحي شده بيشتر از اين هم مي*توان انتظار داشت! حداقل اگر پولتان را براي خريد اين مدل كنار گذاشته*ايد سراغ نمونه* هاچ*بك آن برويد.

علت انتخاب: فرم نامتعارف سپرها، چراغ*هاي بخش عقب

قيمت: ۳۸ ميليون در بازار
هافي لوبو؛ اسباب بازي شهري


موفقيت ماتيز باعث شد تا پاي برادران كوچك ديگر اين چيني هم به كشور باز شود. ولي چه فايده كه اين واردات حداقل از لحاظ ظاهري پيشرفت خاصي را نشان نمي*دهند. از MVM110 با آن ظاهر متعجب و عجيبش كه بگذريم، اين روزها شاهد محصول جديدي با نام لوبو از كمپاني چيني Hafei هستيم كه در كلاس* هاچ*بك*هاي كوچك شهري قرار مي*گيرد. در مورد فرم و استايل ظاهري اين خودرو تنها كلمه «اسباب بازي» مي*تواند حق مطلب را ادا كند!


اسباب*بازي كه چراغ*هاي عقب عجيبي دارد؛ شكل مثلثي آنها كه از دو استوانه* هالوژني ساخته شده*اند از نكات بارز طراحي لوبو محسوب مي*شوند مخصوصا قسمتي از آنها كه از نماي كناري هم معلومند. چراغ*هاي جلو هم حالت ذوزنقه*اي دارند كه در سر پيچ*ها، راننده خودروي جلويي را نسبت به خطر آگاه*تر مي*كند و به نظرمي*رسد همان نقش راهنما و چراغ*هاي خطر روي آينه*ها را در جايي ديگر بازي مي*كند.

در كل به نظر مي*رسد طراحان اين كمپاني، محصولي را براي انيميشن*هاي شرقي طراحي كرده*اند تا تردد در خيابان*ها! با اين حال اگر مي*خواهيد بابت پول پرداختي*تان حداقل از لحاظ ظاهري در خيابان*ها متفاوت باشيد، لوبو منتظر شماست. البته اين را هم فراموش نكنيد كه حتي خانم*ها هم آنچنان به اين كوچك چيني روي خوش نشان نداده*اند.

علت انتخاب: شكل و فرم هندسي بدنه، طراحي چراغ*ها

قيمت: ۱۶ ميليون در بازار
Mvm530 ؛ خودرويي زير ذره*بين


از چيني*ها بيشتر از اين مي*توان انتظار داشت؟ كار به جايي رسيده كه حتي نمي*توان طراحي چنين معجوني را حتي از آنها هم قبول كرد. اين سدان هر چند در سال ۲۰۰۷ براي اولين بار به بازارهاي جهاني عرضه شد و آنچنان قديمي *نيست اما به نظر مي*رسد طراحان آن با ماشين زمان از دهه 90 به زمان حال سفر كرده*اند!

در نماي بيروني و در بخش جلو، بيش از هر چيز چراغ*هاي بزرگ خودنمايي به چشم مي*آيد كه البته متناسب با آن جلوپنجره كرومي*اش، بزرگ*تر از حد معمول طراحي شده تا حداقل توازن اين بخش حفظ شود. در نماي جانبي هم، شيشه*ها فرمي *تخم*مرغي دارند كه در كنار خط صاف كشيده شده از چراغ جلو تا انتها، تلاش كاذب سازندگان براي جلوگيري از يكنواختي را نشان مي*دهد.

در نماي عقب هم دوباره شاهد طراحي چراغ*هايي هستيم كه بارزترين نكته آن بزرگ بودنشان است و حداقل مي*توان خوشحال بود بين بخش عقب و جلو از اين نظر هماهنگي ايجاد شده است! با اين تفاوت كه صندوق بزرگ و مرتفع در اين قسمت آن تا حدي بزرگي اين چراغ*ها را تعديل كرده است. در كل اگر هدف*تان از خريد خودرو تنها جابه*جايي از نقطه A به B نيست و فرم ظاهري هم در انتخاب*تان نقش دارد، Mvm530 نمي*تواند پاسخگوي انتظارتان باشد.

علت انتخاب: بزرگ بودن بيش از حد چراغ*ها، استايل نامتعارف كابين از نماي كناري

قيمت: ۳۷ ميليون در بازار
ساير كانديداها


به هرحال چون نمونه*هاي وطني در ليست*مان جايي نداشتند كمي *انتخاب*هايمان محدود شد با اين حال كانديداهاي ديگري هم مي*توانستند در اين بين خودنمايي كنند. به عنوان مثال تويوتا ياريس كه با قرار دادن كيلومتر*شمار و آمپرها در وسط كنسول طراحي نسبتا خوب بيروني*اش را زير سوال برد. البته نمي*توان روي شاسي*بلند MVMx33 هم به راحتي چشم بست كه به عنوان ارزان*ترين خودروي SUV بازار، كمترين جذابيت و ذوق هنري را هم عرضه مي*كند.

MVM110 هم كه جاي خود را دارد (پرداختن به اين خودرو ديگر تكرار واضحات است). پرادوهاي ۲۰۱۳ هم كه متاسفانه كاملا نااميدمان كردند چرا*كه با حذف المان*هاي موفق بدنه و استفاده بيش از حد از حجم*ها به نظر مي*رسد سر پرداخت حقوق به طراحانشان به مشكل برخورده*اند. در نهايت هم سانگ*يانگ كوراندو را مثال مي*زنيم كه با چراغ*هاي گرد و شكل ناهمگون بخش عقب و جلو، حسن ختامي *است در ساخت يك شاسي*بلند عجيب و نامتعارف.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۳:۰۸ توسط:sana موضوع:

كلاغ ها را دست كم نگيريد!

كلاغ*ها را دست*كم نگيريد!
ظاهر ترسناك كلاغ*ها هميشه سرآغاز شكل*گيري افسانه*هاي زيادي بوده است. بسياري از مردم كلاغ*ها را شوم و سمبل مرگ مي*دانند. شايد حتي شنيدن صداي آنها نيز تاثير مطلوبي بر شنونده باقي نگذارد، اما ناگفته*هاي زيادي درباره آنها وجود دارد.

يكي از شاخص*ترين ويژگي*هاي كلاغ*ها اين است كه در هر زيستگاهي از مناطق سرد و يخ*زده گرفته تا كوهستان*ها، دشت*ها، مزارع، علفزارها و حتي شهرها مي*توانند زندگي كنند.

كلاغ*ها انواع گوناگوني دارند: زاغ درختي، زاغ كوهي، زاغ خاوري، زاغ فندق شكن، جيجاق زميني، زاغ حبشي، زاغ شمالي و ده نوع ديگر نشان*دهنده بزرگي اين گونه است.

قدمت حضور كلاغ*ها روي كره زمين به دوره سوم زمين شناسي يعني حدودا 17 ميليون سال قبل برمي گردد. كلاغ*ها از خانواده Corvidae يا كلاغ سانان هستند.

اين خانواده بيشتر از 120 گونه دارد كه در سراسر جهان به استثناي قطب جنوب پراكنده شده*اند. با وجود اين كه ممكن است به نظر خيلي عجيب و غيرمنطقي بيايد، اما بايد بدانيد ​ مرغ*هاي بهشتي يكي از نزديك*ترين خويشاوندان كلاغ*ها هستند.

كلاغ*ها همه چيزخوار هستند، پيدا كردن غذا شايد يكي از كمترين دغدغه*هاي آنها تلقي مي*شود. كلاغ*ها از خوردن حيوانات مرده و زباله نيز ابايي ندارند. آنها اين توانايي را دارند كه براي پيدا كردن غذا از ابزارهاي به خصوصي استفاده كنند.

به عنوان مثال تحقيقات نشان داده كه كلاغ*ها براي خوردن ميوه*هايي نظير فندق يا گردو كه هيچ نوع منفذي براي شكستن ندارند،​ در وسط خيابان قرار مي*دهند تا ماشين از روي آنها عبور كند و سپس براي خوردن محتويات داخل هسته*ها مجدد بازمي*گردند.

اين حيوانات آنقدر باهوش هستند كه براساس تجربه مي*دانند ماشين*هاي سنگين دانه*ها را له مي*كنند و به همين دليل ماشين*هاي سبك*تر را انتخاب مي*كنند و دانه*ها را به زير چرخ*هاي آنها هل مي*دهند حتي آنها اغلب اين كار را زماني انجام مي*دهند كه چراغ راهنمايي سبزرنگ است!
باهوش*تر از شامپانزه بدون ترديد كلاغ*ها يكي از باهوش*ترين موجودات روي زمين هستند. واقعيت اين است كه آنها حتي از طوطي*ها، جغدها و ديگر پرندگان شكاري هم باهوش*تر هستند. دانشمندان پس از انجام آزمون*هاي مختلف هوش روي سگ*ها، گربه*ها، خوك*ها و كلاغ*ها متوجه شدند​ كلاغ*ها نسبت به سايرين موفق*تر عمل مي*كنند. در سال 2004 تحقيقات نشان داد كه كلاغ*ها حتي از شامپانزه*ها نيز باهوش*تر هستند. مغز كلاغ*ها نسبت به ديگرگونه*هاي پرندگان نسبتا بزرگ*تر و تكامل يافته*تر است.

جالب است​ بدانيد آناتومي مغز كلاغ تا حدودي شبيه مغز انسان*هاست. زبان كلاغ يك زبان واقعا پيچيده است و هر صداي قار قار معني متفاوتي دارد. تحقيقات نشان مي*دهد​ برخي از اصوات آنها هشداردهنده ، برخي تقليد صدا از ساير جانداران و برخي هم در ارتباط با وقوع يك اتفاق خاص است.
كلاغ*هاي خطرناك مردارخواري آنها باعث مي*شود آنها ناقل بيماري هم باشند. به عنوان مثال كلاغ*ها يكي از عوامل انتشار ويروس نيل غربي به آمريكا در سال 1999 ميلادي هستند.
اين ويروس كه پس از دو تا 15 روز علائم اوليه*اش بروز مي*كند، تقريبا در 80 درصد مواقع عوارض باليني قابل تشخيصي ندارد، اما مي*تواند باعث بروز يك بيماري كشنده عصبي در انسان*ها شود. سال 2005 تحقيقاتي توسط دانشمندان آلماني انجام شد كه نشان داد با وجود همه اين موارد ميزان مواد سمي موجود در گوشت كلاغ باز هم نسبت به گوشت خوك كمتر است.
كلاغ*ها خيلي اجتماعي هستند. در اسكاتلند يك كلوني از جمعيت كلاغ*ها به ثبت رسيده كه در آن بالغ بر 65 هزار كلاغ حضور داشته*اند.

كوچك*ترين كلاغي كه در دنيا وجود دارد، زاغ كبود كوتوله مكزيكي است.
نام علمي اين پرنده (Aphelocoma nana) است و تنها 40 گرم وزن و 21.5 سانتي*متر طول دارد.

بزرگ*ترين كلاغ*ها در دنيا نيز غراب يا كلاغ سياه معمولي (Corvuscorax) و كلاغ نوك* كلفت (Crvuscrassirostris) هستند كه هر دو حدود 1500 گرم وزن و 65 سانتي متر طول دارند.
با وجود اين كه اغلب انسان*ها از كلاغ*ها خوششان نمي*آيد، اما واقعيت اين است كه حضور آنها باعث حذف بسياري از مواد مضر از چرخه حيات مي*شود.
اصطلاحي است كه مي*گويد اگر كلاغ*ها محيطي را ترك كنند، آن محل ديگر جاي زندگي نيست.
خصوصيات شاخص قابليت به خاطر سپردن چهره انسان*ها: بار ديگر كه از كنار كلاغ*ها رد شديد، سعي كنيد صورت ظاهري آنها را به خاطر بسپاريد. آيا واقعا مي*توانيد چند دقيقه بعد يك كلاغ را از ميان چند كلاغ ديگر تشخيص دهيد؟ اما به خاطر داشته باشيد كه عكس اين مورد صادق است. هر يك از كلاغ*هايي كه شما از كنار آنها رد شده ايد، بي*ترديد چهره شما را به ياد دارد.
محققان دانشگاه سياتل در يك تحقيق هفت كلاغ را گرفته و آنها را علامتگذاري كردند. آنها در حين علامتگذاري روي صورت خودشان ماسك*هاي ترسناك و عجيب گذاشتند. كلاغ*ها آزاد شدند، اما بعد از آن هر بار كه يكي از اعضاي گروه با يكي از ماسك*هاي مربوط در صحن دانشگاه ظاهر مي*شد، نه*تنها كلاغ*هاي علامتگذاري شده بلكه ساير كلاغ*ها با حركات شيرجه مانند به طرف وي هجوم مي*آوردند. اين آزمايش نه تنها نشان داد كلاغ*ها صورت*هاي مختلف را به خاطر مي*سپارند بلكه در عين حال نشان داد كه آنها كينه*اي نيز هستند.

قابليت توطئه*چيني: آزمايش فوق در عين حال نكته ديگري را هم نشان داد و آن ارتباطات ناشناخته*اي است كه در ميان كلاغ*ها وجود دارد. پرسش اينجاست كه ساير كلاغ*ها كه علامتگذاري نشده*اند، چگونه در حين مشاهده ماسك*هاي مربوط از خود عكس*العمل نشان مي*دهند؟ بديهي است كه سيستم*هاي ارتباطي ناشناخته*اي در ميان كلاغ*ها وجود دارد. يكي از روش*هاي برقراري ارتباط، زبان پيچيده ميان كلاغ*هاست.
تشريح دقيق وضع ظاهري ماسك*ها براي كلاغ*هاي ديگر شايد تا اندازه*اي هم ترسناك باشد، پس بهتر است كه بار ديگر كه از كنار يك كلاغ رد مي*شويد اندكي بيشتر در مورد نحوه برخوردتان فكر كنيد.

حافظه قوي: در منطقه چاتام اونتاريو وقوع حادثه*اي باعث شد كه حافظه قوي كلاغ*ها به اثبات برسد. اين منطقه مسير عبور هزاران پرنده مهاجر و كلاغ است. ساكنان اين منطقه كه از حضور كلاغ*ها عاجز شده بودند، بر آن شدند تا از طريق تيراندازي كلاغ*ها را از محل زندگي خود دور كنند. نتيجه اين بود كه از سال بعد كلاغ*ها نه*تنها به اين منطقه نيامدند بلكه حتي در زمان پرواز بر فراز اين شهر اوج مي*گرفتند و تلاش مي*كردند تا حد امكان خودشان را از دسترس دور نگه دارند.

توانايي حل مشكلات: در يك تحقيق پژوهشگران يك تكه گوشت را كاملا طناب*پيچ كردند و به سر يك ريسمان بستند. سپس ريسمان را از يك ميله چوبي آويزان كردند. مشاهدات نشان داد كلاغ*ها در وهله اول روي آن چوب نشستند و ريسمان را خراشيدند سپس آن*قدر تكه*هاي طناب را با پا و نوك*هايشان كشيدند تا اين كه كاملا از دور گوشت برداشته شد.
در يك آزمايش ديگر محققان غذا را داخل يك لوله گذاشتند و تنها يك سيم مفتولي را به شكل قلاب در كنار دو كلاغ قرار دادند. كلاغ*ها پس از مدتي با استفاده از مفتول غذا را از داخل لوله بيرون كشيدند و خوردند.

برنامه*ريزي: كلاغ*ها مازاد غذاي خود را انبار مي*كنند. بسيار ديده شده كه ساير كلاغ*ها با تعقيب يك كلاغ ديگر ذخيره غذايي او را پيدا كرده*اند. با توجه به اين كه كلاغ حيوان محتاطي است و در مخفي*كاري استاد است لذا محققان باور دارند كه كلاغ*ها بدون برنامه*ريزي نمي*توانند به منبع غذايي يك كلاغ ديگر دستبرد بزنند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۲:۵۴ توسط:sana موضوع:

انسان 15 سانتي متري

گزارش تعامل، تاكنون اين اسكلت به عنوان يك موجود بيگانه از سياره ي ديگر شناخته مي شد ولي در حال حاضر دانشمندان دانشگاه استنفورد در يك فيلم مستند جديد به انسان بودن آن پي بردند.
گمانه زني هاي زيادي در مورد اين موجود وجود داشت. بعضي او را آتاكاماي شبيه به انسان با نام مستعار آتا مي خواندند و يا حتي گفته مي شد اين يك جنين سقط شده است. بعضي ديگر او را ميمون مي دانستند و در آخر هم به عنوان يك بيگانه شناخته شد.
پس از گذشت 10 سال از كشف اين اسكلت، دانشمندان دانشگاه استنفورد با انجام آزمايش DNA بر روي آن، تشخيص دادند او يك انسان جهش يافته است.نمونه ي مغز استخوان استخراج شده توسط دانشمندان دانشگاه هاي معتبر آمريكا و بررسي DNA او نشان مي دهد اين موجود جهشي جالب از يك انسان مذكر بوده كه در سن 6 تا 8 سالگي جان خود را از دست داده است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۲:۴۱ توسط:sana موضوع:

+كارنامه +به ديدنش مي ارزه

كارنامه


بيزار باش از معشوقي كه
اسم هرزگي هايش را بگذارد
"آزادي"
اسم نگراني هايت را بگذارد
"گير دادن"
و براي بي تفاوتي هايش
"اعتماد داشتن به تو" را بهانه كند ...برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۲:۳۰ توسط:sana موضوع:

دم اين نانوا گرم (عكس بسيار جالب)

اينجـا آذربايجـان است .امروز رفته بودم نون بگيرم كه ديدم نونوايي بسته س و اين جمله رو روي يك كاغذ نوشته و چسبونده روي شيشه: درصـورت بستـه بـودنهر بسته ۳۰۰۰ تومـان از بـالا بـنـدازيــد داخـل از پـنـجــره بـالــايــي مـغــازه، ۳۰۰۰ تـومـن انـداخـتــم داخـل، و يـك بـسـتـه نون ورداشتـم و احساس غرور كردم كه در كنار چنين مردمي زندگي ميكنم و با چنين فرهنگي بزرگ شده ام!
آخه خود اين نونوا آدم درستيه.
درست فكر ميكنه و درست عمل ميكنه.
واسه همينه كه ديگران رو دزد نميبينه و كسي هم از اون دزدي نميكنه.
دليل دارم براش.
به عكس خوب دقت بكنين.
اون دزد نيست.
از مردم نميدزده.
كم فروشي نميكنه.
به ترازوي داخل نونوايي دقت كردين؟ چندتا نونوايي ميشناسيد ترزاوي ديجيتالي دارن كه كم فروشي نكنن؟ آفرين به اين نونوا و غيرتش و اينكه از مردم دزدي نميكنه

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۲:۱۶ توسط:sana موضوع:

آواتـــــbia2ـــــــار كـــــــskinــده

تو اين تاپيك آواتار ميزارم دوس داشتين استفاده كنين
...
...
...
...
...
...

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۲:۰۰ توسط:sana موضوع:

ب ســــــــــــلامتي ده هفتـــــــــــــــاديا....

به سلامتيه دهه هفتاديا كه:

اومدن تيپه خودشونو بزنن خيابونا پره گشت ارشاد شد!


اومدن كنكور بدن،سراسري و آزادو يكي كردن!


اومدن برن دانشگاه پسرونه دخترونه كردن!


اومدن معافيت بگيرن99 درصد معافيت سربازا رو لغو كردن!


خلاصه بگم!رفتن دسشويي آخراي كار ديدن آب قعطه...

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۱:۴۵ توسط:sana موضوع:

نَســـلِ جَديـــدِ اَبـَـر خــودرو هــا...!!!!

بي ام دبليو؛ اسپرت هيبريدي

اين طرحي است از خودروي اسپرت مارك بي ام دبليو كه در سال ۲۰۱۴ ميلادي به بازار مي آيد. خودروهاي هيبريدي نمايانگر يكي از جدي ترين روش هاي استفاده از انرژي هاي جايگزين هستند. خودروي اسپرت مارك بي ام دبليو برقي است و براي شارژ باتري از يك موتور درون سوز استفاده مي كند. مزاياي اين خودروها، كوچك شدن اندازه موتور، كاهش مصرف سوخت و كاهش آلاينده هاي محيط زيست است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۱:۳۲ توسط:sana موضوع:

زودي يه آرزو كن...

آبجي كوچيكه گفت: زودي يه آرزو كن، زودي يه آرزو كن

آبجي بزرگه چشماشو بست و آرزو كرد

آبجي كوچيكه گفت: چپ يا راست؟ چپ يا راست؟

آبجي بزرگه گفت: م م م راست

آبجي كوچيكه گفت: درسته، درسته، آرزوت برآورده ميشه، هورا

بعد دستشو دراز كرد و از زير چشم چپ آبجي مژه رو برداشت!

آبجي بزرگه گفت: تو كه از زير چشم چپ ورداشتي كه

آبجي كوچيكه چپ و راست رو مرور كرد و گفت : خوب اشكال نداره

دستشو دراز كرد و يه مژه ديگه از زير چشم راست آبجي برداشت

ديدي؟ آرزوت مي خواد برآورده شه، ديدي؟ حالا چي آرزو كردي

آبجي بزرگه گفت: آرزو كردم ديگه مژه هام نريزه

بعد سه تايي زدن زير خنده

آبجي كوچيكه، آبجي بزرگه و پرستار بخش شيمي درماني...
.
.
.
خدايا خودت شفا ببخش به چنين اشخاصي كه كم هم نيستند

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۱:۲۰ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / اجاره جرثقیلطراحی تخصصی وب سایت / اپلود عکسکورد پاتوق / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / چت روم