بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

آيا بعد از سوريه نوبت خليج فارس است؟

فايل پيوست 987

آيا بعد از سوريه نوبت خليج فارس است؟
شيخ يوسف قرضاوي، رئيس هيئت علماي مسلمين ده*ها ميليون نفر را شوكه كرد و فتوايي صادر كرد كه در آن طايفه علوي را كافر دانست، وي همچنين به شدت به نصرالله و حزب الله حمله كرد و انتقادهاي بي*سابقه*اي را عليه آنها بيان داشت. فتواي او با استقبال و هلهله كشورهاي عربي حوزه خليج فارس مواجه شد!
هر روزي كه از عمر بحران سوريه مي گذرد احتمال سرايت آن به كشورهاي همسايه اش بيشتر مي شود. لبنان، عراق، تركيه و اردن كشورهايي هستند كه بيش از كشورهاي ديگر تحت تاثير بحران سوريه قرار خواهند گرفت. اما در اين ميان اين احتمال هم وجود دارد كه اين بحران به كشورهاي دورتر از همسايه سوريه مثل عربستان سعودي و كشورهاي عربي خليج فارس به دليل گرفتن رنگ و بوي طايفه اي اين بحران نيز برسد.
به گزارش روزنامه القدس العربي، چاپ لندن، مخالفان مسلح سوري و هم پيمانان آنها در ارتش آزاديبخش اعلام كرد ه اند كه حزب الله به پايگاه موشكي آنها در احراش در منطقه بعلبك حمله كرده و ضمن ويران ساختن آن ده ها نفر از طرفداران اين گروه شبه نظامي را كشته است.
اين نشان مي دهد كه لبنان دومين كشوري است كه به زودي بحران سوريه، در صورت تداوم، به آن سرايت خواهد كرد به ويژه كه سيد حسن نصرالله در مصاحبه تلويزيوني خود نيز به وضوح گفت كه نيروهاي حزب الله در جبهه القصير در كنار نيروهاي سوريه وفادار به اسد مي جنگند.
البته جنگ داخلي در لبنان مدتي است آغاز شده اما ميان شهر طرابلس در شمال و محيط اطراف آن محدود باقي مانده است. در اين شهر افراد مسلح سني مخالف اسد با افراد مسلح علوي طرفدار اسد در جبل محسن تا كنون چندين بار هم با هم درگير شده اند و كشته و زخمي هاي بسياري بر جاي گذاشته اند.
اما محصور ماندن اين جنگ داخلي كوچك در شمال لبنان ممكن است چندان طول نكشد و به زودي به مركز و جنوب لبنان نيز كشيده شود، مساله فقط زمان آن است كه هنوز كسي نمي داند زمان آن چه وقت خواهد رسيد.
ژنرال ادريس، رئيس ستاد ارتش آزاديبخش سوريه كه از سوي عربستان، تركيه و امريكا حمايت مي شود تهديد كرده است كه اگر نيروهاي حزب الله نخواهند از شهر القصير عقب نشيني كنند پناهگاه هاي حزب الله در ضاحيه و جنوب را هدف قرار خواهد داد.
در اين ميان وجود نيروهاي آماده به رزم وفادار به مخالفان مسلح سوري در منطقه بعلبلك، منطقه اي كه شيعي نشين است و سني ها در آن اقليت هستند، در عين حال تلاش آنها براي نصب پايگاه هاي موشكي در اين منطقه دو حقيقت را نشان مي دهد، يكي اين كه حزب الله يقين دارد كه اين گروه قصد جنگ افروزي در اين شهر شيعه نشين را دارد و ديگري اين كه اين موشك ها متوجه شهر القصير بوده اند كه در حال حاضر جنگ خونيني ميان ارتش سوريه در كنار حزب الله با نيروهاي مخالف اسد در آن در جريان است.
حزب الله احتمال مي دهد كه ارتش آزاديبخش قصد داشته است كه از اين پايگاه ها براي حمله به اهداف حزب الله در جنوب لبنان استفاده كند.
نيروهاي منطقه اي و بين المللي درگير در جنگ سوريه، مي خواهند كه لبنان در جنگ سوريه همچنان بي طرفي خود را حفظ كند، حتي مايل نيستند كه حزب الله خودش را درگير اين جنگ كند.
حتي با وجود اين كه سيد حسن نصرالله در سخنراني اخير خود از گروه هاي لبناني خواست كه در خاك سوريه، نه خاك لبنان، با جنگجويان مخالف اسد بجنگند، نشان مي دهد كه خود او نيز مايل نيست كه بحران سوريه به لبنان كشيده شود.
جنگ داخلي لبنان كه از سال 1975 آغاز شد بيش از 15 سال به طول كشيد، باعث شد تا اين كشور كوچك درياي مديترانه كاملا ويران شود و بيش از يك ميليون لبناني از كشور خود مهاجرت كرده و ده ها هزار نفر نيز از طرف هاي مختلف درگيري كشته شوند، اما اين جنگ جديد اگر در بگيرد ابعادي به مراتب خطرناك تر از آن دوران را در بر خواهد داشت.
در لبنان بيش از يك ميليون پناهنده سوريه به سر مي برد و در صورتي كه كار به فتنه طايفه اي كشيده شود و بخواهد به مرز انفجار برسد شعله هاي آن سراسر لبنان را فرا خواهد گرفت. سوري ها به لبنان پناه بردند تا جان و زندگي خود را نجات دهند و در صورتي كه قرار باشد جنگ داخلي تازه اي در بگيرد ديگر به كجا مي توانند پناه ببرند؟ حال به اين رقم لبناني ها آواره اي كه در پي جنگ داخلي جديد آواره خواهند شد را نيز بيفزاييد.
در اين ميان شيخ يوسف قرضاوي، رئيس هيئت علماي مسلمين ده ها ميليون نفر را شوكه كرد و فتوايي صادر كرد كه در آن طايفه علوي را كافر دانست، وي همچنين به شدت به نصرالله و حزب الله حمله كرد و انتقادهاي بي سابقه اي را عليه آنها بيان داشت.
فتواي او با استقبال و هلهله كشورهاي عربي حوزه خليج فارس مواجه شد! اين به آن معنا است كه اين كشورها حاضرند فتنه طايفه اي را تا خاك خود و تا نزديكي ايران پذيرا باشند.
لبنان به دليل بنايش بر اساس اصول طايفه اي، كشور ضعيفي محسوب مي شود، ضعف حكومت مركزي نيز باعث مي شود تا پيوندهاي اجتماعي و ملي شكننده اي وجود داشته باشد، اما نمي توان گفت كه ديگران هم در پناهگاهي امن به سر خواهند برد./ديپلماسي ايراني

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۲:۱۶ توسط:sana موضوع:

از اين آب معدني ها استفاده نكنيد!

فايل پيوست 986

از اين آب معدني ها استفاده نكنيد!
وي در ادامه گفت: تركيبات شيميايي موجود در بطري هاي پلاستيكي بيشترين تاثير خود را بر غدد چربي و لنفاوي مي*گذارد و در برخي بافت هاي بدن، باعث بروز تومور مي*شود.
برخي فروشندگان براي بازارگرمي، آب* معدني ها را در معرض ديد مشتري و زير نور آفتاب مي*چينند...
آب معدني هايي كه در فروشگاه هاي عرضه مواد غذايي و آشاميدني در معرض حرارت و در زير نور آفتاب داغ نگهداري مي شوند مشكل مصرف دارند و مردم توجه داشته باشند از اين آب معدني ها استفاده نكنند.
كارشناس صنايع غذايي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي يزد ضمن بيان اين مطلب گفت: در مورد تاريخ مصرف آب معدني ها اگر اين آب معدني ها در معرض حرارت نباشد مصرف آنها تا يك سال هم مانعي ندارد، اما اگر در شرايطي نگهداري و عرضه شوند كه تحت تاثير مستقيم حرارت باشند حتي قبل از 6 ماه هم غيرقابل مصرف هستند.
علي اكبر كمالي اردكاني افزود: مردم بايد توجه داشته باشند از اين آب معدني ها استفاده نكنند، زيرا مواد نفتي پس از جدا شدن در آب و مصرف محتويات آن، افراد را دچار بيماري هاي خطرناكي همچون سرطان مي*كند.
وي در ادامه گفت: تركيبات شيميايي موجود در بطري هاي پلاستيكي بيشترين تاثير خود را بر غدد چربي و لنفاوي مي*گذارد و در برخي بافت هاي بدن، باعث بروز تومور مي*شود.
اين كارشناس صنايع غذايي گفت: برخي فروشندگان براي بازارگرمي، آب* معدني ها را در معرض ديد مشتري و زير نور آفتاب مي*چينند و اين كار به شدت بر كيفيت آب* معدني تأثير منفي مي**گذارد.
بسته*بندي آب*هاي معدني و آشاميدني، جزو مناسب*ترين و سالم*ترين نوع بسته بندي*ها است و چنانچه بطري*هاي آب معدني در شرايط عادي نگهداري شوند، خطري مصرف*كننده را تهديد نمي*كند. ولي نگهداري اين بطري*ها در زير نور آفتاب، يا يخ زدن آب در آن*ها براي سلامتي مضر است.
كمالي اردكاني افزود: برخي افراد بطري*هاي آب معدني را در فريزر مي*گذارند تا يخ بزند. سپس هنگام بيرون رفتن از منزل آن را برمي دارند تا بتوانند آب خنك بنوشند. در حالي كه اين كار براي سلامتي بدن ضرر دارد.
وي در ادامه گفت: طراحي اوليه بطري*هاي پلاستيكي به نحوي است كه در صورت انجماد آب در آن*ها، در اثر بروز تغييراتي در پليمرهاي اين ظروف، مواد مضري وارد آن*ها مي*شود. لذا بايد از انجماد آب*ها در اين بطري*ها خودداري كرد.
اين ظروف صرفاً براي نگهداري آب در درجه حرارت يخچال (0 تا 4 درجه سانتي*گراد) طراحي شده*اند؛ به عبارتي طراحي آن*ها براي شرايط سرد و خنك است، نه انجماد.
كارشناس صنايع غذايي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي يزد گفت: اگر بطري*هاي پلاستيكي در معرض آب جوش قرار گيرند، مواد شيميايي مضر آن 55 برابر حالت معمولي آزاد مي*شوند.
وي افزود: هر چند كه اين بطري*ها در شرايط مناسب نگهداري، ضرري ندارند، ولي سعي كنيد در مواقعي كه به شيشه آب دسترسي نداريد (مثل بيرون منزل) و در مواقع ضرورت، از اين بطري*هاي پلاستيكي استفاده كنيد. استفاده مداوم و هميشگي از بطري*ها توصيه نمي*شود، زيرا نوشيدن آب از بطري*هاي پلاستيكي، خطر داخل شدن مواد شيميايي سمي به درون بدن را تا 70 درصد افزايش مي*دهد.
كمالي اردكاني در پايان گفت: ماده شيميايي بيسفنول آزاد شده از اين بطري ها، سيستم هورموني افراد را مختل مي*كند و در نتيجه روي اندام*ها و توانايي*هاي توليد مثلي تأثير نامطلوب دارد. همچنين به مغز آسيب مي*رساند و سبب بروز بيماري*هاي قلبي، سرطان، چاقي و ديابت مي*شود./وب دا

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۲:۰۲ توسط:sana موضوع:

ايراني*ها چه اعتقاداتي نسبت به «جن» دارند؟

آن موجود وهم آلود كه گاهي پا در زندگي ما مي گذارد و موجب ترس و وحشت مان مي شود، كيست و از كجا آمده است؛ از دنيايي واقعي يا از دنيايي ساخته و پرداخته تخيل ما؟
دنيا از نظر بيشتر ما تلفيقي از آدم هاي ديدني و موجودات نديدني است كه البته ديدني هايش ترس ندارند، ولي نديدني هايش زهره مي تركانند.
آنهايي كه ما مردم را مي ترسانند موجوداتي محوند كه به گمان ما شرورند و قصد آزار دارند؛ چيزي شبيه سايه كه مدام دنبال بعضي از ما راه مي افتند و در زندگي مان سرك مي كشند، ولي ديده نمي شوند. همين ديده نشدن هم دليل خوبي براي شاخ و برگ دادن به ماهيت آنهاست بويژه اين كه عده اي مي گويند اين موجودات را در مكان هايي خاص ديده و گاهي هم حضورشان را احساس كرده اند.
عده اي مي گويند جن، عده اي هم مي گويند آل و بختك و غول بياباني كه همه در ترسناك بودن و آزاررساندن به آدم ها مشتركند، اما مشخص نيست آن موجود وهم آلود كه گاهي پا در زندگي ما مي گذارد و موجب ترس و وحشت مان مي شود، كيست و از كجا آمده است؛ از دنيايي واقعي يا از دنيايي ساخته و پرداخته تخيل ما؟
جن، حرف اول را مي زند
جن در فرهنگ عامه ما حرف اول را مي زند چون بيشترين نگراني كه در دل آدم هاي گير افتاده در تاريكي و تنهايي مي افتد، نگراني از مواجهه با جن است همان موجودي كه در باورهاي ما پاهايي پشمالو و سم دار دارد، چشم هايش از چپ و راست باز مي شود، عاشق تاريكي است، با دميدن صبح خودش را مخفي مي كند، خانه اش جايي در خرابه ها، بيابان ها، گرمابه ها و آب انبارهاست و اگر آزارش بدهيم آزارمان مي دهد.
در ذهن ما بايد از جن حذر كرد يعني بايد كاري كرد تا با او رو به رو نشد يا كاري نكرد كه رنجيده شود، چون آن وقت او كه توانايي اش مافوق توان آدم هاست تاوان سختي از ما مي گيرد. مثلا اگر بدون گفتن بسم الله، آب جوش روي زمين بريزيم يا اگر شب هنگام بدون بر زبان آوردن نام خدا در بياباني آتش بيفروزيم و ندانسته به جن ها يا بچه هايشان صدمه بزنيم از آن روز به بعد ديگر روي خوشي نخواهيم ديد.
آوردن نام خدا هم از اين بابت است كه در فرهنگ ما جن موجودي است كه از بسم الله مي ترسد و پا به فرار مي گذارد.
همه بدي هاي جن
جن كافر، جن مومن ؛ اگر ترسي از جن و بدي هايش در دل ماست از بابت جن هاي كافر است كه در باور ايرانيان چهره اي زشت و مهيب دارند و از هيچ تلاشي براي آزار مردم فروگذار نيستند.
بدي اين جن ها اين است كه به شكل هاي مختلف درمي آيند مثلاشكل مار، بز، غزال، گاو نر، كبوتر، گربه (بويژه گربه سياه)، سگ، موش، گورخر، سوسمار، خارپشت يا حتي شتر مرغ تا بتوانند راحت تر به اهدافشان برسند. آزار اين دسته از جن ها هم بيشتر به چند گروه مي رسد از جمله به زناني كه تازه زايمان كرده اند.
با اين كه حالاباور عامه مردم نسبت به اين موضوعات تا حدي عوض شده، اما ته دل خيلي از ما هنوز از بابت خطراتي كه زائو را تهديد مي كند صاف نشده و شايد به همين علت است كه هنوز هم مردم باور دارند زن تازه زايمان كرده و نوزادش را نبايد تا ده روز تنها گذاشت و بجز آشنايان خيلي نزديك كسي نبايد به ديدن آنها برود چون بعيد نيست جن ها خودشان را به شكل فرد مورد نظر درآورند و با اين روش به هدفشان برسند.
در اين بخش، اما عده اي به جاي واژه جن از نام آل استفاده مي كنند كه تقريبا شرارت هاي يكساني عليه زائو و نوزادش انجام مي دهد. در فرهنگ عامه ايران، آل زني است كه دست ها و پاهاي استخواني و لاغر دارد، رنگ چهره اش سرخ و بيني او از گل است، كارش هم اين است كه جگر زن تازه زايمان كرده را در زنبيل مي گذارد و مي برد! چنين زني جن زده مي شود كه اگر جگردزديده شده اش از آب نگذرد اميد بهبودش وجود دارد.
در محيط هاي شهري، اما اين باور رو به كمرنگ شدن مي رود، ولي هنوز در بسياري از نقاط كشور اعتقاد به آل، اعتقادي راسخ است و براي فرار از دست او يا در گوشه اتاق، پياز به نخ مي كشند يا تفنگ و شمشير را در آن نزديكي قرار مي دهند (چون گفته مي شود جن از فلز بويژه از آهن مي ترسد) و دور رختخواب زن و نوزاد، طناب پشمي سياه مي گذارند.
در فرهنگ ما با اين كه علم پزشكي پيشرفت هاي زيادي كرده و ريشه بسياري از بيماري ها را توضيح داده، اما هنوز هم در برخي نقاط جن عامل ايجاد بيماري صرع شناخته مي شود. مردمي كه چنين اعتقادي دارند مي گويند جن كه در جلد كسي برود او مبتلابه تشنج مي شود و تا جن از وجود او بيرون نيايد اين بيماري درمان نمي شود.
جن ها در فرهنگ عامه ما سر به سر انسان ها نيز مي گذارند. مثلااگر با كسي شوخي داشته باشند، بعيد نيست شب ها سراغش بيايند، رختخوابش را به هم بريزند، تارهاي مويش را بكشند و آب روي او بريزند. گاهي هم لوازم خانه او را برمي دارند كه قيچي يكي از اين لوازم است. جن ها گاهي نيز بدون آن كه خود را نشان دهند طوري رفتار مي كنند كه صاحبخانه حضور آنها را حس كند براي همين است كه عده اي باور دارند اگر گوشه اي از خانه نان و نمك بگذاري و جن ها را به آن قسم دهي، آنها كه نمك گير شده اند دست از سر صاحبخانه برمي دارند.
در واقع طبق اين باور، جن ها غذا مي خورند كه البته اين خلاف باور بعضي از مردم است كه مي گويند جن ها با بوي غذا سير مي شوند، همچنين خلاف باور آنهايي كه معتقدند غذاي اصلي جن ها باقلاست!


انسان ها و جن ها
با اين حال رابطه آدم ها و اجنه هميشه شكرآب نيست، چون در فرهنگ شفاهي ما گفته مي شود كه انسان مي تواند با جن طرح دوستي بريزد. شاهد مثالش هم قابلگي كردن آدم ها براي جن هاست به اين شكل كه آن هنگام كه جنيان براي تولد نوزادشان به قابله نياز پيدا مي كنند قابله اي از ميان آدم ها انتخاب مي شود، چشمانش بسته مي شود تا هيچ چيز را نبيند و بعد كه بچه جن به سلامت به دنيا آمد يك مشت پوست پياز به او پاداش داده مي شود.

اين پوست پيازها البته انعامي با ارزشند به شرط آن كه قابله اين موضوع را به هيچ كس بروز ندهد و آن پوست ها را زير فرش خانه اش پنهان كند و هر روز به جاي آن يك سكه طلاتحويل بگيرد.
شايد نشود اسمش را خدمت جن ها به آدم ها گذاشت، اما برخي مردم باور دارند گاهي جن ها عاشق آدم ها مي شوند و حاضرند براي معشوق خود هر كاري بكنند مثلامكان گنج هاي باارزش را به آنها نشان دهند يا همه خواسته هاي آنها را بسرعت اجابت كنند و اخبار مهم مربوط به آينده را به گوش آنها برسانند.
اينها از ما بهترانند
فارغ از اين كه اعتقاد به موجودات نامرئي از چه زماني و توسط چه كساني وارد فرهنگ ما شده، آنها به موجوداتي ترسناك و آسيب رسان تبديل شده اند كه اسامي آنها براي ما ايراني ها آشناست. از جمله غول بياباني كه بايد هم خانواده جنيان باشد ؛ همان ديوي كه دور از آبادي ها در كوه ها و بيابان ها زندگي مي كند و به هر شكلي كه بخواهد در مي آيد و مردم را از راه به در مي كند.
گفته مي شود كسي كه در بيابان تنها بخوابد غول بياباني كف پاي او را آنقدر مي ليسد و خونش را مي خورد تا بميرد. گفته مي شود اين غول ها كه مشهورترين شياطين هستند از سر تا ناف به شكل انسان و از ناف به پايين به شكل اسب با سم هايي همانند خر.
غير از غول، بختك يا فرنجك هم در فرهنگ ما باور شده است. گفته مي شود اين زن كنيز اسكندر بوده، اما وقتي مشك آب زندگي او به زمين ريخت و اين زن مشتي از آن را جمع كرد اسكندر عصباني شد، بيني او را بريد و به جاي آن يك بيني از جنس گِل براي او گذاشت. اين بختك همان است كه بعضي آدم هاي خواب را گرفتار مي كند و روي آنها مي افتد و حالت خفگي به آنها دست مي دهد يعني موجودي كه بيني گلي اش ما را به ياد آل مي اندازد.
البته راه حل مبارزه با بختك آسان است چون باور عوام بر اين است كه اگر بتوان بيني او را گرفت بختك از ترس اين كه بيني اش را از دست ندهد دست از سر آن فرد برمي دارد و جاي گنجي را هم كه مي شناسد به او نشان مي دهد!
اگر چه جن واقعيتي است كه حتي در قرآن و روايات ديني نيز به آن اشاره شده، اما بسياري از باور هاي عمومي كه در فرهنگ عامه وجود داشته و هنوز هم نقل مي شود بيشتر شبيه افسانه است ؛ هر چند كه افسانه ها هم رگه هايي از حقيقت درون خود دارند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۱:۵۲ توسط:sana موضوع:

آموزش php و بانك mysql

سلام تو اين تاپيك قصد دارم بهتون php ياد بدم اونايي كه دوست دارن ياد بگيرن بخونن . اول از همه بگم كه اين مطالب از هيچ سايتي كپي نشده و همش تجربه هاي خودمه چون خودم آزمون طراحي صفحات وب رو دارم مجبور شدم ياد بگيرم گفتم برا شما هم بزارم و هر كدي كه قرار ميگيره تست شده و جواب داده و مثل تو كتابا گُنگ و سخت نيس به زبان خيلي ساده توضيح داده ميشه .

خواهشا هر كي html و sql بلده بخونه .

جلسه اول

خب براتون بگم كه php يه زبان سمت سرور هست . يعني هر كد php كه شما مينويسي كاربر نميتونه اونا رو ببينه فقط كد html رو ميبينه در صورتي ميتونه ببينه كه بتونه به سرور شما دسترسي داشته باشه و كدها رو ببينه .

خب براي اينكه بتونين رو سيستم خودتون كدهاي php رو اجرا كنيد كه اصطلاحا بهش ميگن لوكال هاست (localhost) نياز به يه سري نرم افزار دارين كه معروفترين اونها زمپ و آپاچي سرور هست . (زمپ پيشنهاد ميشه).

بعد از اينكه زمپ رو نصب كردين . نصبشم خيلي سادس به قول معروف نكست نكست نكست فينيش و پايان نصب . . تو هر درايوي كه نصب كردين يه پوشه به اسم xampp ميسازه كه تو اون پوشه يه پوشه ديگه بنام htdocs

وجود داره كه بايد كدهاتون رو تو اون پوشه با پسوند php ذخيره كنيد .

خب اولين كد ساده تو php براي چاپ يه رشته :

كد:
  

نكته : تو php دستورات با ?> شروع ميشن و با خب حالا چجوري خروجي رو ببينيم ؟؟؟ تو اون پوشه بالا كه گفتم htdocs برنامه رو كه نوشتين با اسم مثلا index.php
ذخيره كنيد . حالا مرورگرتون رو باز كنيد و اين آدرس رو وارد كنيد 127.0.0.1 يا localhost فرقي نداره . حالا شما خروجي رو ميبنيد .

حالا نوبت به متغبرها ميرسه . اول بگم متغير چيه ؟؟ متغير مكاني از حافظس كه ميتونيم تو اون اطلاعاتي رو وارد كنيم يا ازش اطلاعات رو بخونيم . تو php براي تعريف متغير لازم نيس نوع متغير رو بنويسيد مثلا عددي رشته اي يا هر

چيزي چون خود php زبان هوشمندي هست و نوعش رو تشخيص ميده . حالا تو php چجور متغير تعريف كنيم ؟؟؟ براي تعريف متغير تو php از علامت دالر $ استفاده ميشه . مثلا; 12=rgh$ توجه كنيد كه در php در پايان هر دستور بايد از سيميكالن ; استفاده كنيد . متغير بالا كه تعريف كردم عدد يك فضا با نام rgh در حافظه ايجاد ميكند و عدد 12 را درون آن قرار ميدهد . زت زياد تا جلسه دويوم

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۱:۳۹ توسط:sana موضوع:

توضيح قدم به قدم سي شارپ

كد:
// Namespace اعلان

using System;

// كلاس آغازين برنامه

class WelcomeCSS

{

// آغاز كار اجراي برنامه

public static void Main()

{

// نوشتن متن در خروجي

Console.WriteLine("Welcome to the C# Station Tutorial!");

}

}
برنامة ليست 1-1 داراي 4 پارامتر اصلي است، اعلان Namespace، كلاس، متد Main() و يك دستور زبان C#.

در همين جا بايد به يك نكته اشاره كنم، براي زبان C# همانند بيشتر زبانهاي برنامه*سازي دو نوع كامپايلر وجود دارد. يك نوع كامپايلر كه به كامپايلر Command Line معروف است و نوع ديگر كامپايلر Visual است. كامپايلر*هاي Command Line محيطي شبيه به محيط DOS دارند و با دادن يك سري دستورات به اجرا در مي*آيند. كامپايلرهاي Visual محيطي همانند ويندوز دارند كه با دارا بودن محيط گرافيكي و ابزارهاي خاص، برنامه*نويس را در امر برنامه*سازي كمك مي*كنند. از نمونه*هاي هر يك از كامپايلرها، مي*توان به Microsoft C# Command Line Compiler كه يك كامپايلر Command Line و Microsoft Visual C# كه يك كامپايلر Visual است، اشاره كرد. البته در حال حاضر بيشتر از كامپايلرهاي ويژوال استفاده مي*شود.

من سعي مي*كنم در آينده به توضيح محيط Visual C# و Visual Studio.Net بپردازم. اما فعلاً براي اجراي برنامه*ها مي*توانيد از Visual Studio.Net استفاده كنيد. پس از نصب آن، وارد محيط C# شده و در قسمت انتخاب برنامة جديد گزينة Console را جهت اجراي برنامه*ها انتخاب نماييد.

براي اين درس، فعلاً به توضيحات بيشتر دربارة محيط ويژوال نمي*پردازم اما در آينده به توضيح كامل محيط Visual Studio.Net خواهم پرداخت.

براي اجراي كد بالا در صورتيكه از محيط ويژوال استفاده مي*كنيد بايد بر روي دكمة Run كليك كنيد و در صورتيكه كامپايلر Command Line داريد با دستور زير مي*توانيد برنامه را اجرا كنيد : csc Welcome.cs

پس از اجراي برنامه، كامپايلر براي شما يك فايل قابل اجرا(Executable) تحت نام Welcome.exe توليد مي*كند.

نكته : در صورتيكه از Visual studio.Net(VS.Net) استفاده كنيد، پس از اجراي برنامه، يك صفحه براي نمايش خروجي به سرعت باز شده و بسته مي*شود و شما قادر به ديدن خروخي نخواهيد بود. براي اينكه بتوانيد خروخي برنامه را ببينيد، در انتهاي برنامه دستور زير را وارد نماييد :

*Console.ReadLine();

استفاده از اين دستور باعث مي*شود تا برنامه منتظر دريافت يك ورودي از كاربر بماند، كه در اين حالت شما مي*توانيد خروجي برنامه خود را ديده و سپس با زدن كليد Enter برنامه را خاتمه دهيد.نكتة ديگري كه در مورد زبان برنامه*نويسي C# بايد مورد توجه قرار دهيد اينست كه اين زبان Case Sensitive است، بدين معنا كه به حروف كوچك و بزرگ حساس است يعني براي مثال ReadLine با readLine متفاوت است به طوريكه اولي جزو دستورات زبان C# و دومي به عنوان يك نام براي متغير يا يك تابع كه از طرف كاربر تعريف شده است در نظر گرفته مي*شود.اعلان NameSpace به سيستم اعلان مي*نمايد كه شما از توابع كتابخانه*اي System جهت اجراي برنامه*ها خود استفاده مي*نماييد. دستوراتي مانند WriteLine و ReadLine جزو توابع كتابخانه*اي System مي*باشند. اغلب دستورات و توابع مهم و كليدي استفاده از كنسول ورودي/خروجي در اين كتابخانه مي*باشد. در صورتيكه در ابتداي برنامه از using System استفاده نكنيد، يابد در ابتداي هر يك از دستورات برنامه كه مربوط اين كتابخانه است، از كلمة System استفاده نماييد. بعنوان مثال در صورت عدم استفاده از using System بايد از دستور System.Console.WriteLine() به جاي Console.WriteLine() استفاده نماييد.تعريف كلاس،Class Welcome CSS، شامل تعريف داده*ها(متغيرها) و متدها جهت اجراي برنامه است. يك كلاس، جزو معدود عناصر زبان C# است كه بوسيلة آن مي*توان به ايجاد يك شي (Object) از قبيل واسط* ها (Interfaces) و ساختارها(Structures)، پرداخت. توضيحات بيشتر در اين زمينه در درس*هاي آينده ذكر مي*شوند. در اين برنامه كلاس هيچ داده* و متغيري ندارد و تنها شامل يك متد است. اين متد، رفتار(Behavior) اين كلاس را مشخص مي*كند.متد درون اين كلاس بيان مي*كند كه اين كلاس چه كاري را پس از اجرا شدن انجام خواهد داد. كلمة كليدي Main() كه نام متد اين كلاس نيز مي*باشد جزو كلمات رزرو شده زبان C# است كه مشخص مي*كند برنامه از كجا بايد آغاز به كار نمايد. وجود متد Main() در تمامي برنامه*هاي اجرايي ضروري است. در صورتيكه يك برنامه حاوي متد Main() نباشد بعنوان توابع سيستمي همانند dll هاي ويندوز در نظر گرفته مي*شود.

قبل از كلمة Main() كلمه ديگري با عنوان static آورده شده است. اين كلمه در اصطلاح Modifier مي*گويند. استفاده از static براي متد Main() بيان مي*دارد كه اين متد تنها در در همين كلاس قابل اجراست و هيچ نمونه*اي (Instance) ديگري از روي آن قابل اجرا نمي*باشد. استفاده از static براي متد Main() الزامي است زيرا در ابتداي آغاز برنامه هيچ نمونه*اي از هيچ كلاس و شي*اي موجود نمي*باشد و تنها متد Main() است كه اجرا مي*شود. (در صورتيكه با برخي اصطلاحات اين متن از قبيل كلاس، شي، متد و نمونه آشنايي نداريد، اين به دليل آنست كه اين مفاهيم جزو مفاهيم اولية برنامه*نويسي شي*گرا (OOP) هستند. سعي مي*كنم در درس*هاي آينده به توضيح اين مفاهيم نيز بپردازم، ولي فعلاً در همين حد كافي مي*باشد.)هر متد بايد داراي يك مقدار بازگشتي باشد، يعني بايد مقداري را به سيستم بازگرداند، در اين مثال نوع بازگشتي void تعزيف شده است كه نشان دهنده آنست كه اين متد هيچ مقداري را باز نمي*گرداند يا به عبارت بهتر خروجي ندارد. همچنين هر متد مي*تواند داراي پارامترهايي نيز باشد كه ليست پارامترهاي آن در داخل پرانتزهاي جلوي آن قرار مي*گيرد. براي سادگي كار در اين برنامه متد ما داراي هيچ پارامتري نيست ولي در ادامة همين درس به معرفي پارامترها نيز مي*پردازم.متد Main() رفتار و عمل خود را بوسيله Console.WriteLine(…) مشخص مي*نمايد. Console كلاسي در System است و WriteLine() متدي در كلاس Console. در زبان C# از اپراتور "." (نقطه dot) جهت جداسازي زيرروتين*ها و زيرقسمتها استفاده مي*كنيم. همانطور كه ملاحظه مي*كنيد چون WriteLine() يك متد درون كلاس Console است به همين جهت از "." جهت جداسازي آن استفاده كرده*ايم.در زبان *C#، براي قرار دادن توضيحات در كد برنامه از // استفاده مي*كنيم. بدين معنا كه كامپايلر در هنگام اجراي برنامه توجهي به اين توضيحات نمي*كند و اين توضيحات تنها به منظور بالا بردن خوانايي متن و جهت و كمك به فهم بهتر برنامه قرار مي*گيرند. استفاده از // تنها در مواردي كاربرد دارد كه توضيحات شما بيش از يك خط نباشد. در صورت تمايل براي استفاده از توضيحات چند خطي بايد در ابتداي شروع توضيحات از /* و در انتها آن از */ استفاده نماييد. در اين حالت تمامي مطالبي كه بين /* */ قرار مي*گيرند به عنوان توضيحات (Comments) در نظر گرفته مي*شوند.تمامي دستورات (Statements) با ";"، سمي كولون، پايان مي*يابند. كلاس*ها و متد*ها با } آغاز شده و با { خاتمه مي*يابند. تمامي دستورات بين { } يك بلوك را مي*سازند.بسياري از برنامه*ها از كاربر ورودي دريافت مي*كنند. انواع گوناگوني از اين ورودي*ها مي*توانند به عنوان پارامتري براي متد Main() در نظر گرفته شوند. ليست 2-1 برنامه*اي را نشان مي*دهد نام كاربر را از ورودي دريافت كرده و آن را بر روي صفحه نمايش مي*دهد. اين ورودي به صورت پارامتري براي متد Main() در نظر گرفته شده است.ليست 2-1 : برنامه*اي كه ورودي را از كاربر، بعنوان پارامتر Main()، دريافت مي*كند.

كد:
// Namespace اعلان

using System;

// كلاس آغازين برنامه

class NamedWelcome

{

// آغاز اجرا برنامه

public static void Main(string args)

{

//نمايش نمايش بر روي صفحه

Console.WriteLine("Hello, {0}!", args);

Console.WriteLine("Welcome to the C# Station Tutorial!");

}

}
توجه داشته باشيد كه اين برنامه، ورودي را به صورت Command-Line دريافت مي*كند و در هنگام اجراي برنامه بايد ورودي را در Command-Line وارد نماييد. در صورتيكه ورودي را وارد ننماييد برنامه دچار مشكل شده و متوقف خواهد شد.همان طور كه در ليست 2-1 مشاهده مي*نماييد، پارامتر متد Main() با عنوان args مشخص شده است. با استفاده از اين نام در داخل متد مي*توان آن استفاده نمود. نوع اين پارامتر از نوع آرايه*اي از نوع رشته (string) در نظر گرفته شده است. انواع(types) و آرايه*ها را در درس*هاي بعدي بررسي مي*كنيم. فعلاً بدانيد كه آرايه رشته*اي جهت نگهداري چندين كاراكتر مورد استفاده قرار مي*گيرد. مشخص كننده آرايه هستند كه مانند يك ليست عمل مي*كند.همانطور كه ملاحظه مي*كنيد در اين برنامه دو دستور Console.WriteLine(…) وجود دارد كه اولين دستور مقداري با دستور دوم متفاوت است. همانطور كه مشاهده مي*كنيد داخل دستور Console.WriteLine(…) عبارتي به شكل {0} وجود دارد. اين آرگومان، نشان مي*دهد كه به جاي آن چه مقداري بايد نمايش داده شود كه در اين جا args نشان داده مي*شود. عبارتي كه داخل " " قرار دارد عيناً در خروجي نمايش داده مي*شود، به جاي آرگومان {0}، مقداري كه پس از " قرار دارد، قرار مي*گيرد. حال به آرگومان بعدي يعني args توجه كنيد. مقدار صفر داخل نشان مي*دهد كه كدام عنصر از آرايه مورد استفاده است. در C# انديس آرايه از صفر شروع مي*شود به همين جهت براي دسترسي به اولين عنصر آرايه بايد از انديس صفر استفاده كنيم.(همانطور كه قبلاً نيز كفتم آرايه*ها را در درس*هاي آينده توضيح خواهم داد، هدف از اين درس تنها آشنايي با C# است.!)مجدداً به آرگومان {0} بازگرديم. اين آرگومان نشان مي دهد كه يك مقدار بايد در رشته خروجي قرار گيرد، اين مقدار همان args است. اگر شما اين برنامه را از طريق Command-Line اجرا نماييد خروجي شبيه به زير خواهيد گرفت :

>Hello!, Meysam!

>Welcome to C# Station Tutorial!

همان گونه كه مي*بينيد، پس از اجراي برنامه نام شما كه از طريق Command-Line آنرا وارد نموده*ايد در خروجي ظاهر مي*شود. استفاده از آرگومان {n}، كه در آن n يك مقدار عددي است، جهت فرمت دادن به متن خروجي است كه بر روي صفحه به نمايش در مي*آيد. مقدار n از صفر آغاز شده و به ترتيب افزايش مي*بايد. به مثال زير توجه كنيد :

كد:
Console.WriteLine("Hello! ,{0} ,{1}, {2}",args,args,args);
اين خط از برنامه سه مقدار args,args,args را در خروجي به ترتيب نمايش مي*دهد. ملاحظه مي*نماييد كه چون 3 مقدار را مي*خواهيم نمايش دهيم، سه بار از آرگومان {n} استفاده كرده*ايم و هر بار يك واحد به مقدار قبلي افزوده*ايم. در آينده بيشتر با اين مفاهيم آشنا مي*شويم.مطلبي كه بايد در مورد ليست 2-1 به آن توجه شود آنست كه اين برنامه تنها از طريق Command-Lineقابل اجراست و در صورتيكه كاربر از اين مطلب كه برنامه بايد داراي ورودي به صورت Command-Line باشد، بي اطلاع باشد و ورودي را در Command-Line وارد نكند، برنامه متوقف شده و اجرا نمي*شود. پس براي رفع چنين مشكلي بايد از روش بهتري جهت دريافت ورودي از كاربر استفاده كرد.ليست 3-1 : يك برنامه كه قابليت محاوره با كاربر را دارد.

كد:
// Namespace اعلان

using System;

// كلاس آغازين برنامه

class InteractiveWelcome

{

//آغاز اجراي برنامه

public static void Main()

{

// متني بر روي صفحه نمايش داده مي*شود

Console.Write("What is your name?: ");

//متني نمايش داده شده و برنامه منتظر دريافت ورودي مي*ماند

Console.Write("Hello, {0}! ", Console.ReadLine());

Console.WriteLine("Welcome to the C# Station Tutorial!");

}

}
همانطوريكه در اين برنامه ديده مي شود، متد Main() داراي پارامتر نيست. در عوض يك خط به متن برنامه ليست 2-1 اضافه شده است. در اولين خط از اين برنامه، متني با عنوان اينكه نام شما چيست؟ بر روي صفحه ظاهر مي*شود. سپس در خط بعدي پس از نوشتن كلمه Hello, ، برنامه منتظر دريافت ورودي از كاربر مي*شود. بدين معني كه اين بار تا زمانيكه كاربر متني را به عنوان نام خود وارد نكند اجراي برنامه به پيش نخواهد رفت و خط بعدي اجرا نمي*شود. اين برنامه روش ايجاد ارتباط از طريق برنامه با كاربر را نمايش مي*دهد. در اين مثال كاربر دقيقاً متوجه مي*شود كه چه زماني بايد اطلاعات را وارد نمايد و اين اطلاعات چه بايد باشد در حاليكه در مثال قبل چنين نبود. همانگونه كه مي*بينيد در اين برنامه آرگومان {0} مستقيماً از طريق دستور Console.ReadLine() دريافت مي*شود و بلافاصله در خروجي نمايش داده مي*شود. دستور ReadLine() نيز يكي از متدهاي كلاس Console است كه بوسيله آن رشته ورودي خوانده مي*شود.

خروجي برنامه فوق به شكل زير است :

What is your name?:

(سپس برنامه منتظر دريافت متني از ورودي توسط كاربر مي*ماند)

(پس از اينكه كاربر رشته*اي را وارد كرد و كليدEnter را فشار داد، متن زير نمايش داده مي*شود.)

Hello, Meysam!

(سپس اجراي برنامه به دستور بعدي منتقل مي*شود)

Welcome to the C# Station Tutorial!خروجي كامل برنامه :

What is your name?:

Hello, Meysam! Welcome to the C# Station Tutorial!

توجه كنيد كه ReadLine() به عنوان يك متد، مقداري را به سيستم بازمي*گرداند. اين مقدار در اين برنامه به آرگومان {0} برگردانده مي*شود. اين خط از برنامه را مي*توان طور ديگري هم نوشت :

كد:
string myName=Console.ReadLine();

Console.WriteLine("Hello, {0}!",myName);
در اين حالت ما يك متغير از نوع رشته با نام myName تعريف كرده*ايم كه مقدار ورودي در آن ذخيره مي*شود و سپس از اين مقدار به عنوان مقداري* كه {0} مي*پذيرد استفاده كرده*ايم.در اين درس آموختيد كه ساختار كلي يك برنامه C# چگونه است. هر برنامه C# از يك كلاس اصلي تشكيل مي*شود كه اين كلاس شامل داده*ها و متغيرها و متدهايي مي*باشد. متد آغازين برنامه كه برنامه با آن شروع به اجرا مي*كند، متد Main() است. با استفاده از توابع كتابخانه*اي مي*نوان به كلاسها و متدهاي C# دسترسي پيدا كرد. از جمله اين توابع System بود كه يكي از كلاسهاي آن Console و چند متد اين كلاس، متدهاي WriteLine() و ReadLine() بودند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۱:۲۶ توسط:sana موضوع:

مبانيhttp به زبان ساده

احتمالا تا به حال نام HTTP را زياد شنيده ايد. اين كلمه مخفف Hypertext Transfer Protocol است و پروتوكل انتقالي بين سيستم هاي مختلف به حساب مي آيد. در واقع HTTP پايه اصلي وب به حساب مي آيد. به همين خاطر لازم است كه شما به عنوان يك توسعه دهنده وب درك كاملي نسبت به آن داشته باشيد.

قصد داريم طي مقاله اي دو قسمتي در درياي HTTP تني به آب بزنيم و با مباني آن آشنا شويم. پس اگر به اين موضوع علاقمند هستيد ادامه مطلب را از دست ندهيد.

«اچ تي تي پي» اجازه برقراري ارتباط بين سرورها و كلاينت هاي (بخوانيد كاربران) مختلف را فراهم مي كند و از شبكه ها با ساختارهاي متنوع پشتيباني كرده است.

براي رسيدن به چنين انعطاف پذيري «اچ تي تي پي» كار زيادي به ساختار سيستم شما ندارد و در هر تبادل پيام شامل يك درخواست و پاسخ مي شود كه ارتباطي با درخواست و پاسخ قبلي ندارد. به اين نوع روش ارتباطي Stateless مي گويند كه البته موضوع صحبت امروز ما نيست.

ارتباط «اچ تي تي پي» معمولا روي پورت ۸۰ برقرار مي شود اما مي توان از هر روش انتقالي ديگري هم استفاده نمود و پورت مورد استفاده هم قابل تغيير است.


همانطور كه گفتيم ارتباط بين هاست (سرور) و كلاينت (مثلا كامپيوتر كاربر) معمولا به صورت يك جفت درخواست/پاسخ صورت مي گيرد. به اين معني كه كلاينت يك «درخواست اچ تي تي پي» ارسال مي كند و يك «پاسخ اچ تي تي پي» دريافت مي نمايد.

نسخه فعلي «اچ تي تي پي» كه در حال حاضر مورد استفاده قرار مي گيرد HTTP/1.1 است كه نسبت به نسخه 1.0 تعدادي خصوصيت ويژه به آن اضافه شده است.

URL ها

همانطور كه گفتيم آغاز ارتباط از يك «درخواست اچ تي تي پي» شروع مي شود. اين در خواست از طريق Uniform Resource Locators ارسال مي شود كه به طور خلاصه به آن URL مي گويند. چيزي كه قطعا با آن آشنا هستيد و به صورت روزانه از آن استفاده مي كنيد.

تصوير بالا آناتومي URL را نشان مي دهد. مي بينيد كه بسيار ساده است و البته هميشه URL ها داراي تمام بخش هاي نمايش داده شده نيستند. اما از اين به بعد با ديدن آنها در آدرس بار مرورگر، مي توانيد بهتر آنها را درك كنيد.

پروتوكل معمولا «اچ تي تي پي» است اما گاهي اوقات هم HTTPS را مي بينيد كه نشان دهنده ارتباط رمز نگاري شده است. براي اطلاعات بيشتر در اين مورد اين مطلب نگهبان را بخوانيد: اس اس ال چيست و چرا توجه به آن بسيار مهم است؟

پورت مورد استفاده معمولا ۸۰ است اما مي بينيد كه در صورت نياز مي توان پورت را تغيير داد.

Verb ها
همانطور كه خوانديد URL ها مشخص مي كنند كه قرار است با كدام سرور تبادل اطلاعات كنيم. اما خود درخواست ما چيست؟ درخواست هاي كلاينت از طريق HTTP verb ها مشخص مي شوند. اين درخواست ها از هاست (سرور ميزبان) مي خواهد تا كاري را برايشان انجام دهد. براي مثال يك فايل يا يك صفحه وب را برايشان ارسال كند.

كلاينت ممكن است درخواست هاي متنوعي از هاست داشته باشد اما در «اچ تي تي پي» اين Verb ها به تعدادي محدود شده اند كه تقريبا در همه جا از همين ها استفاده مي شود. و مشهورترين آنها به اين شرح هستند:

- GET : منبع موجود را ميگيرد. (در اين مقاله هر جا از منبع صحبت كرديم منظور ما چيزهايي مانند فايل، صفحه وب و… است.) در اين حالت URL حاوي تمام اطلاعات مورد نياز براي آقاي سرور است تا منبع مورد نياز را پيدا و آن را ارسال كند.

- POST : يك منبع جديد ايجاد مي كند. درخواست هاي POST معمولا حاوي اطلاعاتي هستند كه سبب ايجاد منبعي جديد مي شوند.

- PUT : منبع موجود را به روز مي كند.

- DELETE : منبع موجود را پاك مي كند.

اينها مشهورترين Verb هاي «اچ تي تي پي» به حساب مي آيند. گاهي اوقات PUT و DELETE هم به صورت نسخه هاي ويژه اي از POST به حساب مي آيند و ممكن است در يك درخواست POST قرار گرفته باشند.

در كنار آنها، Verbهاي كم مصرف تر اينها به شمار مي آيند:

- HEAD : شبيه به GET است. اما بدنه پيام را به همراه ندارد. از آن براي دريافت هدرهاي سرور استفاده مي شود. براي مثال زماني كه قرار است چك شود منبعي روي سرور تغيير يافته يا نه. (از طريق چك كردن Timestamp يعني زمان دستكاري شدن منبع)

- Trace : براي پيدا كردن نقاطي است كه ميان كلاينت و سرور قرار گرفته اند (مثلا كاميپوترها، پروكسي ها و… واقع شده در مسير) هر كدام از آنها مي توانند IP يا DNS خودشان را به هدر ما تزريق كنند. و از آن بيشتر براي عيب يابي استفاده مي شود.

- OPTIONS : براي گرفتن مشخصات سرور مورد استفاده قرار ميگيرد. كلاينت مي تواند با دريافت اين اطلاعات درخواستش را به گونه اي تنظيم كند تا توسط سرور پشتيباني شود.

كدهاي وضعيت:
تا اينجا دانستيم كه با استفاده از URL ها و Verb ها كلاينت مي تواند درخواست خودش را به سرور ارسال كند. در پاسخ آقاي سرور يك «كد وضعيت» (status code) را به همراه خود پاسخ ارسال مي كند.

كدهاي وضعيت اهميت زيادي دارند. چرا كه به كلاينت مي گويند كه پاسخ سرور را چطور بايد معني كند. اين كدها براي هر نوع جوابي دسته بندي شده اند كه در اينجا با آنها آشنا مي شويم:

1xx- پيام هاي اطلاعاتي: اين گروه از كدها كه با عدد ۱ شروع مي شوند فقط حاوي اطلاعاتي براي كلاينت و سرور هستند. براي مثال سرور ممكن است اين كد را براي كلاينت ارسال كند: 100-continue mesغير مجاز مي باشدe و اين كد به كلاينت مي گويد كه درخواستش را دوباره ارسال كند.

2xx - موفق: اين كد به كلاينت اعلام مي كند كه درخواست با موفقيت اجرا شده است. مشهور ترين آن كد: 200 OK است. كه در پاسخ به يك درخواست GET ارسال ميشود. در بدنه پيام هم سرور پاسخ را ارسال مي كند.

برخي كدهاي ديگر در اين خانواده به اين شرح هستند:

- 202: پذيرفته شده. درخواست پذيرفته شده اما ممكن است در بدنه پاسخ حاوي منبع درخواستي نباشد.

- 204: بدون محتوا. بدنه پيام خالي است و محتوايي در آن قرار ندارد.

- 205: بازنگري در محتوا. به كلاينت مي گويد كه وضعيت نمايش داكيومنت را ريست كند.

- 206: بخشي از محتوا. به كلاينت مي گويد كه پاسخ، فقط بخشي از محتوا را به همراه دارد.


3xx - ريدايركت: اين به كلاينت مي گويد كه بايد حركت بعدي را انجام بدهد. معمول ترين آن رفتن به يك URL ديگر است تا منبع مورد نظر را دريافت كند. مشهورترين آنها به اين شرح اند:

- 301: منبع مورد نظر به طور دايمي جابجا شده و در يك URL جديد قرار دارد.

- 303: به جاي ديگري مراجعه كنيد. منبع مورد نظر به طور موقت در يك URL جديد قرار گرفته.

- 304: سرور مي گويد كه منبع مورد نظر تغيير نكرده و كلاينت مي تواند از نسخه كش شده خودش استفاده كند. اين پاسخ در واقع از تبادل ETag ها مشخص مي شود. Enttity Tag در واقع نسخه Hash شده محتوا به حساب مي آيند. براي اطلاعات بيشتر در اين مورد، دو مقاله نگهبان را مطالعه كنيد:

آشنايي با Checksum و كاربردهاي آن
همه چيز درباره MD5 يا الگوريتم گوارش پيام

سرور اين رقم را با Etag محتوايي خودش مقايسه مي كند و اگر تغييري وجود نداشته باشد اين كد را صادر مي كند.

4xx: خطاي كلاينت
اين كدها وقتي ايجاد مي شوند كه سرور فكر مي كند خطا از طرف كلاينت ناشي مي شود. مثلا يك درخواست كه به منبعي اشتباه ختم مي شود. مشهورترين آنها 404 است كه مي گويد منبع مورد نظر وجود ندارد. اما ديگر كدهاي مهم اين دسته به اين شرح هستند:

- 400: فرمت درخواست صحيح نيست.
- 401: نياز به تاييد هويت با رمز عبور وجود دارد.
- 403: سرور اجازه دسترسي به منبع مورد نظر را نمي دهد.
- 405: از Verb صحيح در ارسال درخواست استفاده نشده يا سرور از آن پشتيباني نمي كند.
- 409: تداخل. كلاينت سعي مي كند منبعي را دستكاري كند كه نسبت به زمان كلاينت، جديدتر به حساب مي آيد. اين پيام را معمول در درخواست هاي PUT مي بينيم. زماني كه چند نفر روي يك منبع كار مي كنند.

5xx: خطاي سرور
اين گروه از كدها خطا در سرور را هنگام بررسي درخواست نشان مي دهد. رايج ترين آن 500 Internal Server Error است و دو پيام رايج ديگر اينها است:

- 501: سرور از اين درخواست پشتيباني نمي كند.
- 503: زماني كه سرور متحمل فشاري بيش از حد توانايي اش باشد يا به هر علت داخلي دچار مشكل شده است. معمولا در اين شرايط سرور قادر به چنين پاسخي هم نميشود و درخواست با timeout مواجه مي شود.

فرمت درخواست و پاسخ

تا اينجا متوجه شديم كه «URLها» «Verbها» و «كدهاي وضعيت» بخش هاي اساسي يك درخواست و پاسخ «اچ تي تي پي» را تشكيل مي دهند و تصوير بالا هم به خوبي آن را نشان مي دهد.

حالا بياييد نگاهي بياندازيم به درون اين پيام ها. در «اچ تي تي پي» هر يك از پيام هاي درخواست و پاسخ از يك ساختار كلي پيروي مي كند كه به اين شكل است:


هر پيام مي تواند شامل يك يا تعداد بيشتري Header باشد. براي درك بهتر مي توانيد هر ارتباط را يك پاكت نامه تصور كنيد. هدرها اطلاعاتي هستند كه پشت پاكت نامه نوشته مي شوند و خود پيام نامه اي است كه درون پاكت نامه قرار گرفته است.

هدرها به گروه هاي مختلفي طبقه بندي مي شوند كه حالا وقتش رسيده تا در مورد آنها صحبت كنيم:
- هدرهاي كلي (general headers)
- هدرهاي مخصوص «درخواست»
- هدرهاي مخصوص «پاسخ»
- هدرهاي وجودي (Entity headers) كه حاوي اطلاعاتي در مورد پيام هستند.

هدرهاي كلي (General Headers)

اينها هدرهايي هستند كه به طور مشترك در «درخواست» و «پاسخ» تبادل شده وجود دارند. كه برخي از مهمترين آنها به اين شرح هستند:

- Via: اين هدر در پيام هاي TRACE استفاده مي شود و اطلاعات نقاط موجود در مسير را به همراه دارد.
- Pragma: اين هدري است كه مي تواند براي ساخت هدرهاي دستي مورد استفاده قرار گيرد و يكي از كاربردهاي مثال آن هدر Pragma: no-cache است. در مورد اين هدر، در قسمت دوم مطلب بيشتر صحبت مي كنيم.
- Date: كار اين هدر مشخص است و حاوي برچسب زماني درخواست/پاسخ است.
- Upgrade: براي سوييچ كردن بين پروتوكل ها مورد استفاده قرار ميگيرد.
- Transfer-Encoding: اين هدر به طور معمول براي شكستن پاسخ به قطعات كوچكتر مورد استفاده قرار ميگيرد. (Transfer-Encoding: chunked value) اين هدر در نسخه 1.1 اچ تي تي پي اضافه شده و اجازه مي دهد كه پاسخ هاي بزرگ در قالب يك استريم اطلاعاتي به كلاينت ارسال شود.

هدر هاي وجودي (Entity headers)

همانطور كه گفتيم پيام هاي درخواست/پاسخ مي توانند شامل اين نوع هدر هم باشند كه اطلاعاتي تكميلي راجع به محتوا ارايه مي كند.

اين هدرها حاوي اطلاعات مهمي در مورد ساختار پيام، encoding، اندازه و… هستند. در اين ميان به هدر Expires دقت كنيد كه نشان مي دهد اين پيام چه زماني منقضي مي شود و Last-Modified header نشان دهنده آخرين تغييرات اعمال شده روي بسته است.

همانطور كه گفتيم در اچ تي تي پي مي توان هدرهاي مخصوص به خودمان را بسازيم و از آنها استفاده كنيم در اين صورت آنها جزو گروه Entity headers در نظر گرفته خواهند شد.

فرمت درخواست:
پيام درخواست داراي يك فرمت كلي است كه در بالا به آن اشاره كرديم. اما خط درخواست كمي متفاوت است و ساختاري شبيه به چيزي دارد كه در تصوير پايين مي بينيد:


SP در واقع جدا كننده هر يك از بخش ها به حساب مي آيد و بعد از آن يك خط جديد اضافه مي شود. بنابراين يك «درخواست» معمول اچ تي تي پي به شكل ظاهري زير خواهد بود:


توجه كنيد كه بعد از اين خط درخواست هدرهاي زيادي اضافه مي شود. ضمن اينكه هدر Host در اچ تي تي پي نسخه 1.1 اختياري به حساب مي آيد و درخواست هاي از نوع GET داراي بدنه پيام نيستند. اما درخواست هاي POST داراي ديتا درون بدنه پيام هستند.

تصوير زير ليست كامل هدرهاي شناخته شده مربوط به «درخواست» را نشان مي دهد. و همانطور كه گفتيم اگر هدري به جز آنها به درخواست اضافه شود، به عنوان Entity Header شناخته مي شود.


در ميان آنها User-Agent اطلاعات جالبي در مورد كلاينت به همراه دارد و هدرهايي كه داراي If هستند، مي توانند به عنوان شرطي عمل نموده و سرور در پاسخ به آنها جوابي را ارسال مي كند كه با شرط مشخص شده برآورده شود. در غير اين صورت پيام 304 Not Modified را ارسال مي كند.

اين شرط مي تواند بر اساس زمان ايجاد يا Etag به وجود آيد. مثلا كلاينت در خواست دانلود يك فايل تصوير را مي دهد و سرور چك مي كند و اگر فايل تغيير نكرده باشد ديگر فايل مجددا دانلود نخواهد شد و از كش موجود مرورگر استفاده خواهد شد.

فرمت پاسخ
پاسخ ها هم شبيه به درخواست ها هستند. اما دو تفاوت در خط Status و هدرها وجود دارد. خط Status به شكل زير است:


در اين فرمت HTTP/1.1 در جاي نسخه اچ تي تي پي قرار ميگيرد و در جاي Status-Code شما يكي از كدهاي وضعيتي را مي بينيد كه كمي بالاتر در موردشان به صورت مفصل صحبت كرديم و Reason-Phrase هم توضيحي در مورد كد وضعيت است تا توسط انسان راحت تر درك شود.

بنابراين يك پاسخ نمونه به اين شكل خواهد بود:


هدرهاي «پاسخ» هم تقريبا محدود هستند و تصوير پايين ليست كامل آنها را نشان مي دهد:


در اين هدرها Age زمان را بر حسب ثانيه نمايش مي دهد (از زماني كه پاسخ در سرور ايجاد شده است.) Etag نسخه هش شده Md5 اطلاعات است تا تغييرات را بررسي كند و Location وقتي مورد استفاده قرار ميگيرد كه ريدايركتي انجام شود و حاوي URL جديد است.

چگونه ترافيك HTTP را ببينيم؟

خسته شديد؟ حرف هاي تئوري زيادي تا اينجا مطرح شد. قول مي دهيم در قسمت بعد حرف هاي عملي بيشتري داشته باشيم. اما تا آن موقع بايد كمي با ترافيك اچ تي تي پي بازي كنيد.

ابزارهاي مختلفي براي مشاهده ترافيك HTTP وجود دارد كه يكي از بهترين آنها Inspector مرورگر كروم است.

كافي است روي مرورگر كروم رايت كليك كرده و Inspect Element را انتخاب كنيد و از آنجا بخش Network را انتخاب كنيد.

حالا همين صفحه نردبان را ريفرش كنيد و ببيند كه درخواست ها و پاسخ ها چطور تبادل مي شوند.

در كنار آن ابزارهاي تخصصي تري هم براي مانيتورينگ ترافيك اچ تي تي پي وجود دارند كه به صورت يك پروكسي روي كامپيوتر شما عمل مي كنند. Fiddler براي ويندوز و Charles براي مك دو ابزار قابل توجه به حساب مي آيند و اگر جزو علاقمندان به كامندلاين به حساب مي آييد، مي توانيد سراغ Curl ، TCPDump يا tShark برويد.

وقتش رسيده تا با اين ابزارها نكاتي كه در اين مطلب يادگرفته ايد را امتحان كنيد و در بخش نظرات به ما بگوييد كه اين مقاله چقدر برايتان مفيد بوده است؟

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۱:۱۳ توسط:sana موضوع:

آموزش برنامه نويس

اينكه چرا زبان برنامه نويسي جاوا را مد نظر قرار داده ايم سوالي است كه با اين پاسخ روشن خواهد شد: "بدون اغراق زبان برنامه نويسي جاوا به منزله يكي از معروف ترين زبان هاي برنامه نويسي در دنيا است چرا كه از اين زبان برنامه نويسي علاوه بر ساخت برنامه هاي كامپيوتري، در ساخت اپليكيشن ها و بازي هاي پلتفورم اندرويد نصب شده روي تلفن هاي همراه و تبلت ها و همچنين برنامه نويسي براي وب سايت هاي تعاملي مثل وب سايت بانك ها و موسسات بزرگ نيز استفاده مي شود.

در حقيقيت يكي از علل ميزان محبوبيت اين زبان برنامه نويسي در ميان ميليون ها برنامه نويس حرفه اي در سرتاسر جهان اين است كه اين زبان برنامه نويسي غيرممكن ها را ممكن ساخته است. از ديگر مزاياي اين زبان برنامه نويسي مي توان به مفيد بودن، قدرتمند بودن و همچنين به كارگيري فن آوري هاي نوين همچون ميزان امنيت بالا در طراحي اين زبان برنامه نويسي اشاره كرد. هيچ جاي شگفتي نيست كه آشنايي با زبان برنامه نويسي پلتفورم محبوبي همچون اندرويد كه بيش از 70 درصد سهم بازار جهاني را در ميان تلفن هاي همراه به خود اختصاص داده است مي تواند اميد بخش آينده مالي خوبي نيز براي برنامه نويسان اين حوزه باشد".

زبان برنامه نويسي جاوا زبان ساده اي است مخصوصاً براي كسانيكه از پيشينه برنامه نويسي با C و C++ برخوردار باشند. در زبان جاوا شيئ گرايي مورد استفاده قرار مي گيرد به اين شكل كه هر چيزي در زبان جاوا يك شئي است و همين مسئله برنامه نويسي در محيط جاوا را بسيار ساده مي سازد. يكي از ويژگي هاي منحصر به فرد جاوا مديريت حافظه است كه حافظه تخصيص داده شده را مديريت كرده و به موقع آزاد مي كند. جاوا اين امكان را به ما مي دهد تا در آن واحد چندين برنامه را به طور هم زمان اجرا كنيم. از ديگر مزاياي اين زبان برنامه نويسي مي توان امنيت بالاي برنامه هايي اشاره كرد كه با جاوا نوشته مي شوند چرا كه جاوا با ايجاد يك Firewall مابين كامپيوتر شما و شبكه، از حمله ويروس ها به اطلاعات شخصي شما جلوگيري به عمل خواهد آمد. برنامه هاي نوشته شده توسط جاوا قابليت حمل دارند و روي هر سيستمي كه جاوا روي آن نصب باشد قابل اجرا هستند.

در واقع در اين دست مقالات مرتبط با آموزش زبان برنامه نويسي جاوا حداكثر تلاش صورت گرفته است تا آموزش ها براي گروهي از مخاطبين تدوين شوند كه تاكنون حتي يك خط كد هم در زندگي خود ننوشته اند. به عبارت ديگر اين اميد را به خوانندگان عزيز مي توان داد كه چنانچه يك رايانه شخصي، كمي زمان آزاد اما در عين حال انگيزه بسيار زيادي داشته باشند قادر گردند پس از خواندن كليه مقالات آموزش زبان برنامه نويسي جاوا براي مديريت زندگي شخصي خود، شركت خود و يا دوستان و يا براي شركتي كه در آن كار مي كنند برنامه اي مفيد بنويسند.

شايد بارها و بارها به فكر اين افتاده باشيد كه يك زبان برنامه نويسي را فرا بگيريد اما به دليل اينكه شنيده ايد كه برنامه نويس شدن نيازمند برخورداري از يك ذهن تحليلي، داشتن يك مدرك مرتبط از دانشگاه و داشتن جديد ترين رايانه شخصي چه از لحاظ نرم افزاري و چه از لحاظ سخت افزاري است از اين فكر صرف نظر كرده ايد. خبر خوشحال كننده براي آن دسته از علاقمندان كه تاكنون چنين طرز فكري داشته اند اين است كه عدم برخورداري از هيچ كدام از موارد فوق الذكر مانع برنامه نويس شدن شما نخواهد شد. شاهد مثال اين ادعا هم اين است كه نگارنده اين مقاله هيچ كدام از موارد فوق به جزء تا حدودي مورد اول را نداشته است.

نكته جالب توجه آن جا است كه پس از فراگيري اصول برنامه نويسي شما از يك ذهن تحليلگر برخوردار خواهيد شد كه نه تنها در حوزه برنامه نويسي شما سودمند خواهد بود، بلكه در زندگي روزمره شخصي شما نيز راه كارهاي بيشماري را در ارتباط با مسائل مختلف پيش روي شما خواهد گذاشت. علاوه بر اين مورد شما به يك سرمايه علمي دست خواهيد يافت كه هرگز با گذراندن واحد هاي آكادميك دانشگاه به آن دست نخواهيد يافت چرا كه آنچه در اين دوره فرا خواهيد گرفت برنامه نويسي عملي و كاربردي است و تئوري تا جايي مورد استفاده قرار مي گيرد كه منجر به درك بهتر اصول برنامه نويسي جاوا گردد. و در نهايت سودي كه از برنامه نويسي عايد شما مي شود به طور حتم به گونه است كه شما را قادر خواهد ساخت هر كامپيوتر و يا لپ تاپي كه تاكنون آرزوي آن را داشته ايد را به سهولت خريداري نماييد.

به دنياي يادگيري جاوا خوش آمديد. ادامه مطلب را از دست ندهيد.

مقدمه بر زبان هاي برنامه نويسي
در حقيقت گام اول و اساسي براي برنامه نويس شدن انتخاب زبان برنامه نويسي مناسب است. منظور از زبان برنامه نويسي مناسب اين است كه هر زبان برنامه نويسي داراي نقاط ضعف و قوتي و بسته به اينكه شما چه نيازي از زبان برنامه نويسي داريد يكي را بر ديگر زبان ها ترجيح خواهيد داد. زبان برنامه نويسي Visual Basic شركت مايكروسافت براي طراحي هزاران هزار برنامه تجاري، اداري و شخصي مورد استفاده قرار گرفته است و اين در حالي است كه برنامه هاي طراحي شده در اين زبان برنامه نويسي در مقايسه با برنامه هاي طراحي شده در قالب زبان هاي ديگري همچون زبان برنامه نويسي C# و C++ از سرعت اجراي كمتري برخوردارند و اين افت سرعت در برنامه هايي همچون بازي ها كه از گرافيك بالاتري نسبت به مابقي برنامه ها برخوردارند نمود بيشتري دارد.

زبان برنامه نويسي جاوا در اوايل دهه 1990 توسط جيمز گاسلينگ و همكارانش در شركت سان مايكروسيستمز پايه ريزي شد و از همان ابتدا شعار طراحان اين زبان اين بود كه "يك بار بنويس، همه جا اجراش كن" كه بعد ها اين شركت توسط شركت اوراكل خريداري شد. در حقيقت آقاي گاسلينگ از روش برنامه نويسي در C++ خيلي احساس رضايت نمي كرد و همين امر موجب شد كه وي زبان جاوا را بر مبناي زبان C++ طراحي كند به نحوي كه برنامه هاي مد نظر ايشان را به نحو بهتري اجرا كند. اين زبان برنامه نويسي موفق كه در سال 1995 به طور رسمي وارد بازار شد توانست چنان محبوبيتي در جهان پيدا كند كه در حال حاضر در بيش از 3 ميليارد ابزار رايانه اي و تلفني مورد استفاده قرار گرفته و تاكنون بيش از 1000 جلد كتاب پيرامون آن به رشته تحرير درآمده است. اين زبان داري ساختار يا Syntax همچون زبان هاي C و C++ مي باشد اما از سادگي بيشتري برخوردار است. اگر چه كه زبان برنامه نويسي جاوا نسبت به زبان برنامه نويسي Visual Basic از دشواري بيشتري برخوردار است اما اين زبان از مزاياي بسياري برخوردار مي باشد كه از آن جمله مي توان به اين نكته اشاره كرد كه زبان جاوا زبان وب و موبايل است به نحوي كه از آن مي توان در ساخت و طراحي اپليكيشن ها و بازهاي تحت وب و قابل اجراي بر روي گوشي هاي همراه استفاده كرد.

فرض كنيم كه قرار است ما يك آپارتمان 10 طبقه بسازيم. هر 10 طبقه از آپارتمان ما داراي يكسري ويژگي هاي خاص و منحصر به فرد است مثل اينكه رنگ ديوار هاي طبقه اول سفيد است و درهاي آن كرم رنگ هستند اما اين در حالي است كه رنگ ديوار هاي طبقه هفتم صورتي است و درهاي آن سفيد است و... . در حقيقت هر يك از طبقه هاي آپارتمان ما همچون يك Object يا شئي در زبان برنامه نويسي جاوا است.

اگرچه كه هر يك از طبقات آپارتمان ما داراي يكسري ويژگي هاي خاص است، اما اين در حالي است كه كليه طبقات آپارتمان از يكسري ويژگي هاي ثابت همچون اتاق خواب، سرويس، آشپزخانه و پنجره برخوردارند. در زبان برنامه نويسي جاوا يك Class دقيقاً چنين نقشي را ايفا مي كند. به عبارت ديگر در يك برنامه تحت جاوا، Class به منزله يك نقشه خانه است كه هر يك از طبقات آپارتمان از روي آن ساخته مي شود اما هر يك از طبقات عليرغم داشتن يك پلان ثابت داراي يكسري ويژگي هاي منحصر به فرد خود است كه اصطلاحاً به هر يك از آن طبقات يك Object گفته مي شود. حال در برنامه نويسي، برنامه نويس يك Class با يكسري خصوصيات تعريف كرده سپس از روي آن Class تعريف شده تعدادي Object مي سازد و اين Object ها هركدام داري زيربنايي يكسان اما نمايي متفاوت مي باشند.

در واقع اين همان ويژگي است كه زبان برنامه نويسي جاوا را بسيار منحصر به فرد كرده است. آنچه زبان برنامه نويس جاوا را بسيار زيبا مي سازد اين ويژگي است كه در ذيل در قالب مثال آپارتمان ذكر مي شود. در واقع ما يك نقشه كلي يا Class براي آپارتمان طراحي مي كنيم. حال تصميم مي گيريم كه تعدادي از طبقات آپارتمان ما سه خوابه بوده و تعداي از آنها چهار خوابه ساخته شوند. در حقيقت ما از روي Class اصلي دو Class ديگر تحت عناوين سه خوابه و چهار خوابه طراحي مي كنيم كه ويژگي هاي Class اصلي را به ارث مي برند. در برنامه نويسي جاوا به اين رويداد Inheritance يا به ارث بردن مي گويند. اصطلاحاً Class اصلي Superclass يا Class اصلي است و كلاس هاي سه خوابه و چهار خوابه Subclass يا Class زيرمجموعه مي باشند. به عبارت ديگر مي توان گفت كه Class اصلي Class والد بوده و Class هاي زيرمجموعه Class فرزند مي باشند.

نكته اي كه در اينجا مي بايست حتماً مد نظر قرار دهيم اين است كه Class خود به تنهايي منجر به ايجاد چيزي نخواهد شد چرا كه Class يك مفهوم انتزاعي است و چنانچه بخواهيم نمود عيني يك Class را ببينيم به يك Object نياز داريم. در حقيقت پيش از طرح ريزي زبان هاي برنامه نويسي شئي گرا، برنامه نويسان چنانچه مجبور بودند تغييري در بخش از برنامه خود ايجاد كنند مي بايست كل برنامه را از ابتدا بنويسند اما پس از ظهور زبان هاي برنامه نويسي اين مشكل به كلي حل شد چرا كه با اعمال تغيير روي يك Class مد نظر، كليه Object هاي برگرفته از آن Class تغيير خواهند يافت.

در مثال دوم فرض كنيم كه قرار است براي يك بانك يك نرم افزار حفظ اطلاعات حساب هاي مشتريان بنويسيم. ساختار چنين برنامه اي به شكل زير خواهد بود:

ACCOUNT
Name Id Balance
CustomerOne 2234 100000$
CustomerTwo 2235 2000000$
در مثال فوق ما يك Class داريم تحت عنوان Account و اين كلاس ما داراي سه متغيير با نام هاي Name, Id, Balance به معني به ترتيب نام، شناسه و موجودي مي باشد. حال از روي اين Class مي توانيم دو Object ايجاد كنيم كه Object اول داراي خصوصياتName: CustomerOne, Id: 2234, Balance: 100000 و Object دوم داراي خصوصيات Name: CustomerTwo, Id: 2235, balance: 2000000 مي باشد. در واقع هر دو Object ما نمود عيني كلاس Account مي باشند.

اميدوارم با ذكر اين دو مثال مفهوم برنامه نويسي شئي گرايي مشخص شده باشد و در صورتيكه باز هم بخشي از مفاهيم آن طور كه بايد وشايد ملموس نيستند هيچ جاي نگراني نيست چرا كه در حين برنامه نويسي در طول دوره اين مفاهيم به خوبي منتقل خواهند شد.

هر برنامه كامپيوتري يا به عبارتي هر نرم افزار مجموعه اي از دستوراتي است كه به ترتيب خاصي به كامپيوتر داده مي شوند و يكي پس از ديگري اجرا مي شوند. به طور مثال يك ويروس كه برنامه مخرب كامپيوتري است كه دستورات آن بر مبناي تخريب و يا از بين بردن بخشي از اطلاعات ذخيره شده روي كامپيوتر نوشته شده اند. براي روشن تر شدن مطلب، نرم افزار را به يك مثال از زندگي روزمره مان تشبيه مي كنيم. فرض را بر اين بگذاريم كه خودروي شخصي شما خراب مي شود و شما مجبور مي شويد كه آن را نزد مكانيك ببريد. مهندس مكانيك پس از عيب يابي خودروي شما از شاگرد خود مي خواهد كه موارد ذيل را به ترتيب اجرا كند:

اول ماشين را خاموش كند. دوم كاپوت ماشين را بالا بزند. سوم روكش انژكتور را بردارد. چهارم پس از باز كردن انژكتور سوزن سوم آن را تعويض كند. پنجم انژكتور را مجدداً سوار كند. ششم روكش آن را نصب كند. و در نهايت كاپوت ماشين را بسته و استارت بزند.

در مثال فوق مهندس مكانيك به منزله برنامه نويس است و شاگرد هم به منزله اجرا كننده و يا همان كامپيوتر. مفهوم تعمير شدن ماشين را نيز مي توان به عملياتي تشبيه كرد كه يك نرم افزار انجام مي دهند. هر يك از دستوراتي را كه مهندس به شاگردش مي دهد همانند همان دستواراتي است كه ما به عنوان برنامه نويس به كامپيوتر مي دهيم تا كاري را انجام دهد. حال اگر اين دستورات به نحوي باشند كه كار مثبتي صورت گيرد ما يك نرم افزار توليد كرده ايم و چنانچه اين دستورات موجب ايجاد خللي در سيستم شوند و به جايي صدمه بزنند ما يك بدافزار يا ويروس طراحي كرده ايم. به عبارت ديگر شاگرد مكانيك به جاي تعوض سوزن انژكتور مي تواند نه تنها سوزن را تعويض نكند بلكه از عمد به مابقي سوزن ها هم صدمه بزند.

در برنامه نويسي اصطلاحاً به هر دستوري كه مي خواهيم اجرا شود يك Statement گفته مي شود. حال براي نوشتن تعدادي Statement ما نياز به يك ويرايشگر متن داريم تا بتوانيم دستورات مد نظر را در آن وارد سازيم

مسئله كه موجب دلسردي و حتي دل زدگي بسياري از برنامه نويسان تازه كار مي شود مشكلاتي كه در حين برنامه نويسي با آن ها رو به رو مي شوند. اين گونه مشكلات يا Error ها به دو دسته تقسم مي شوند: گروه اول Error هايي هستند كه از نوع Syntax يا ساختاري مي باشند. به طور مثال دستور system.out.println(); در مقايسه با System.out.println(); اشتباه است چرا كه حرف اول واژه system به صورت حرف كوچك نوشته شده است و همين مسئله موجب مي گردد كه برنامه اجرا نشود. خبر اميدوار كننده اينجا است كه اين گروه از مشكلات توسط خود نرم افزاري كه برنامه مان را با آن مي نويسيم تشخيص داده شده و به ما اخطار مي دهد و به سادگي مي توان آن را رفع كرد.

در مورد اينكه دستور بالا چه كاري را انجام مي دهد در بخش هاي آتي به تفصيل توضيح خواهيم داد چرا كه در اينجا صرفاً جهت مثال مورد استفاده قرار گرفته است. دسته دوم Errorهايي از نوع Logical يا منطقي هستند. به عبارت ديگر از لحاظ ساختار برنامه هيچ گونه مشكلي وجود ندارد و نرم افزار هم هيچ خطايي از برنامه نويس نمي گيرد اما در حين اجراي كد با مشكل مواجه خواهيم شد. به عنوان نمونه int total = 7 – 17; از لحاظ Syntax يا ساختار درست است ولي از لحاظ منطقي كاملاً اشتباه است چرا كه هيچ وقت نمي توان يك عدد كوچك را از يك عدد بزرگتر از خود كسر كرد و برنامه نويس حتما در حين اجراي برنامه با مشكل مواجه خواهد شد. مشكلات برنامه نويسي اصطلاحاً Bug ناميده مي شوند و فرايند مشكل يابي و رفع آن اصطلاحاً Debugging گفته مي شوند.

انتخاب ابزاري براي برنامه نويسي جاوا
محيط هاي برنامه نويسي يا IDE هاي زيادي همچون JDK، Eclipse، IntelliJ IDEA و NetBeans هستند كه به منظور نوشتن كد هاي جاوا و ديگر زبان هاي برنامه نوبسي مي توان از آن ها استفاده كرد. در اين سري از آموزش ها از محيط برنامه نويسي قدرتمند Eclipse استفاده مي كنيم كه علاقمندان مي توانند به صورت رايگان آن را از سايت Eclipse بسته به نوع سيستم عامل خود دانلود كنند. در واقع برنامه Eclipse نيازي به نصب نداشته و صرفا پس از خارج كردن فايل دانلود شده از حالت زيپ با كليك كردن بر روي آيكان eclipse.exe مي توانيد آن را اجرا نماييد. به منظور آماده سازي محيط برنامه نويسي جاوا شما حتماً بهJRE و JDK نياز داريد كه مي توانيد آخرين نسخه آن را از اين لينك دريافت نماييد.

پس از اجراي برنامه اكليپس از شما درخواست مي شود تا مسيري را مشخص نماييد تا پروژه هاي جاوا كه طراحي مي كنيد را در آن ذخيره سازد. اين مسير به دلخواه شما مي تواند هرجايي رو كامپيوتر شما باشد. پس از مشخص كردن مسير گزينه OK را انتخاب نماييد. از آنجا كه اين اولين باري است كه شما نرم افزار را اجرا مي كنيد، يك صفحه خوش آمد گويي يا Welcome Screen نمايان خواهد شد. پس از نگه داشتن نشانگر موس خود روي تك تك گزينه ها، گزينه مرتبط با Workbench يا صفحه اصلي نرم افزار را پيدا نموده و روي آن كليك نماييد. حال شما در محيط اصلي نرم افزار قرار داريد. از آنجا كه ممكن است شما بيش از يك نسخه از نرم افزار جاوا را روي سيستم عامل خود نصب داشته باشيد، نياز است كه در اين مرحله براي اكليپس مشخص كنيد كه از كدام نسخه جاوا براي برنامه نويسي استفاده كند(درحال حاضر آخرين نسخه جاوا 7 مي باشد). در منوي اصلي اكليپس، با انتخاب گزينه Windows زيرشاخه Preferences را انتخاب نماييد. در قسمت چپ پنجره منوي Java را انتخاب نماييد. با كليك كردن روي مثلث مشكي رنگ كنار واژه Java قادر خواهيد بود تا زيرشاخه هاي آن را نيز مشاهده كنيد. از ميان زيرشاخه ها گزينه Installed JREs را انتخاب كنيد.

پس از انتخاب اين زيرشاخه در منوي سمت راست، پنجره اي را مشاهده خواهيد كرد كه كليه نسخه هاي JRE جاوا كه بر روي سيستم شما نصب است را ليست كرده است. به طور مثال چنانچه نسخه JRE 7 بر روي سيستم عامل شما نصب باشد، شما آخرين نسخه جاوا كه توسط شركت اوراكل منتشر شده را بر روي سيستم خود داشته و قادر خواهيد بود از كليه قابليت هاي جاوا در طراحي نرم افزار، اپليكيشن اندرويد و همچين طراحي بازي استفاده نماييد.

حال چنانچه نسخه JRE مد نظر شما در ليست موجود نباشد مي توانيد روي دكمه Add كليك نموده و آن را به ليست فوق اضافه نماييد. در پنجره اي كه باز خواهد شد روي گزينه Standard VM كليك نماييد و سپس دكمه Next را كليك نماييد. حال در بخش JER home مكاني كه در آن جاوا را روي سيستم عامل خود نصب نموده ايد را مشخص نماييد. معمولاً نسخه هاي JRE كه روي ويندوز نصب مي شوند در مسير C:Program FilesJavajre7 قرار مي گيرند. در صورتيكه اكليپس به صورت خودكار بخش JRE name را پر نكرد مي توانيد اين كار را خود با نامي مرتبط با JRE مد نظر انجام دهيد. حال مي توانيد گزينه Finish را انتخاب نماييد تا تغييرات شما اعمال شود و به صفحه اي بازگرديد كه در آن نسخه هاي نصب شده JRE شما قابل مشاهده هستند. نسخه نصب شده جديد خود را پيدا نموده و آن را انتخاب نماييد. در اين مرحله كار شما به پايان رسيده است. حال در همان منوي اصلي جاوا كه از آن Installed JREs را انتخاب نموديد، زيرشاخه Compiler را پيدا نموده و به هيچ وجه آن را باز ننماييد بلكه فقط با كليك كردن موس روي آن، آن را انتخاب نماييد تا رنگ آن آبي شود.

حال در منوي سمت راست مرتبط با زيرشاخه Complier از بخش Complier compliance level ليستي از نسخه هاي نصب شده JRE بر روي سيستم عامل را خواهيد ديد. به طور مثال براي جاواي نسخه 7 مورد 7.1 را از ليست انتخاب نماييد. حال مي توانيد دكمه OK صفحه Preferences را بزنيد و به صفحه اصلي نرم افزار اكليپس باز گرديد. حال كليه ابزارهاي مورد نياز براي نوشتن اولين برنامه جاواي خود را به صورت رايگان در اختيار داريد. آنچه جالب توجه است اين است كه با به كار گيري ابزاري رايگان از جاوا، پشتكار و انگيزه فراوان قادر خواهيد بود به صورت ميليوني درآمد زايي كنيد.

در مقدمه آموزش برنامه نويسي جاوا ما با مفهوم برنامه نويسي كامپيوتر به طور كلي آشنا شده و از بين زبان هاي برنامه نويسي به ذكر تاريخچه و همچنين مزاياي زبان برنامه نويسي جاوا كه در اين سري از آموزش ها مد نظر ما است پرداختيم. سپس محيطي كه در آن بتوان كد هاي نوشته شده خود را اجرا كرد را آماده ساخته و منتظر خواهيم ماند تا در قسمت بعدي آموزش اولين برنامه جاوا خود را اجرا نماييم.

منابع:
از منابعي كه در تدوين اين سري آموزش هاي زبان برنامه نويسي جاوا استفاده شده است مي توان به كتاب Beginning Programming with Java for Dummies ويرايش سوم از انتشارات Wiley و همچنين Teach Yourself Java in 24 Hours ويرايش ششم از انتشارات Sams و همچنين سايت رسمي شركت اوراكل به آدرس http://docs.oracle.com و ديگر منابع آزاد اينترنتي اشاره كرد. در حقيقت هيچ كدام از مطالب اين دوره آموزشي به صورت ترجمه لغت به لغت كتاب هاي اصلي نبوده و منابع صرفاً به منزله يك خط مشي مورد استفاده قرار گرفته اند.

اميد است پس از موفقيت اين دوره آموزشي، دوره آموزش برنامه نويسي اندرويد را آغاز نماييم و از آنجا كه زبان برنامه نويسي اندرويد جاوا است، دوره آموزش جاوا به منزله پيش نياز برنامه نويسي اپليكيشن هاي اندرويد مي باشد. در اين دوره هاي آموزشي آنچه شديداً مد نظر قرار گرفته شده است اين مي باشد كه گويي اين دوره ها براي كساني طراحي و تدوين شده اند كه از صفر شروع مي كنند و به هيچ وجه مبنا را بر اين نگذاشته ام كه مخاطب مطلب يا مورد به خصوصي را از قبل مي داند. در حقيقت از آنجا كه بنده خود زبان برنامه نويسي جاوا را بدون هيچ گونه دانش قبلي از جاوا و يا ديگر زبان هاي برنامه نويسي شروع كردم، نيازهاي مخاطبين اين دوره را درك كرده و آموزش ايشان هرگز به نحوي نخواهند بود كه در اين مسير كمي دشوار در ابتدا، اما خوشايند در انتها سر در گم شوند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۰:۵۹ توسط:sana موضوع:

شب زفاف اولين شب شروع زندگي مشترك


شب زفاف-شب عروسي (شب زفاف) اولين شب شروع زندگي مشترك و يكي از شب هاي بسيار مبارك است . مباركي آن از اين جهت است كه در روايت آمده مؤمن با ازدواج و عروسي كردن نيمي از ايمانش تكميل مي شود.

به همين جهت در منابع اسلامي آداب فراواني براي شب زفاف ذكر شده است. در شب زفاف دعا مستجاب است و فرشتگان رحمت خدا را براي عروس و داماد نازل مي كنند.شب زفاف در خاطره ي تمامي زوج هاي جوان يك شب خاطره انگيز است. در اين شب همسر مرد به خانه ي وي وارد مي شود و آن شب (شب زفاف)اولين شب زندگي آن زن و شوهر است.براي زفاف و آميزش، شب انتخاب شده است و پيشوايان ديني، شب را براي رفتن عروس به خانه داماد، ترجيح داده اند و چون اين عمل همواره در شب انجام مي شود آن را شب زفاف مي نامند.

تازه عروس بنا به طبيعت ، از نخستين رابطه جنسي در شب زفاف اكراه و هراس دارد و علت آن معمولا درد جسماني نيست كه اگر همراه با آرامش و خودداري و صبوري مرد باشد خيلي جزئي است. غالبا خود دختر هم نمي داند علت اين هراس و اكراه در كجاست ؟ در واقع در شب زفاف تازه عروس دچار نوعي ”* شرم ”* نيز هست . همه اين علت ها را بايد در جاي ديگري جستجو كرد.در حقيقت چون زن در اين مرحله كه وارد حيات زناشويي


مي گردد دگرگوني مهمي در برابر خود مي بيند و به زندگي آينده و مسووليت ها و خطرهاي آن مي انديشد و از آن واهمه دارد. همه اين واهمه ها ، چه زن از آن آگاه باشد و چه نباشد ، قابل ملاحظه و شايسته توجه است.اين وظيفه شوهر است كه وجود اين هراس فطري زن را دريابد و همواره آن را به ياد داشته باشد.بهترين فرصت براي جلب اطمينان زن همين دوره كوتاه است.


معروف است كه شب زفاف را نبايد با جبر آغاز كرد ، ما مي گوييم در شب زفاف و در كار پاره شدن پرده دوشيزگي نه تنها جبر نبايد در كار باشد بلكه اين عمل بايد دنباله و نتيجه نوازشي صبورانه و معاشقه اي جانانه باشد و شوهر بايد عروس را به تدريج متمايل و راغب به عمل نمايد نه آن كه با شتابكاري و به كار بردن زور،تنها حس شهوت خويش را فرو نشاند. در اين صورت تنها جسم زن را تصرف كرده و از تصرف روح او ناتوان مانده است. بنابراين شوهر در شب زفاف بايد تمام تمهيدات لازم را به كار گيرد و در نهايت ملايمت و ظرافت عمل كند و بداند كه كوچكترين اشتباه در شب زفاف، چندان او را خسته و دل آزرده مي كند كه به آساني التيام پذير نخواهد بود و گاه تا پايان زندگي زناشويي آثار آن بر جاي مي ماند.بايد بدانيم در شب زفاف كه اولين رابطه ي جنسي دختر و پسر است در نتيجه ي آن دختر پرده ي بكارت خود را از دست مي دهد كه در بيشتر مواقع با درد همراه است.پاره شدن پرده بكارت ، در حقيقت نمود خارجي جرياني بسيار پيچيده است كه بايد آن را آغاز زنانگي و پايان دوشيزگي شمرد. بايد گفت در اولين تجربه ي جنسي دو نوع درد براي دختر ممكن است به وجود آيد.اين دو نوع درد عبارتند از:

1- درد به علت پارگي پرده بكارت

اين درد همان طور كه در بالا گفته شد به علت ايجاد يك زخم سطحي در داخل واژن است. كه اين گونه زخم ها معمولاً دردناك تر از ساير زخم ها هستند. براي كنترل درد، بهترين كار ايجاد معاشقه طولاني است. اين كار سبب مي شود تا دختر به مرحله ي ارگاسم يا نزديك آن برسد. رسيدن به ارگاسم، آستانه ي درد را بالا مي برد و باعث مي شود كه درد يا خيلي كم شود و يا قابل تحمل گردد.

2- درد به علت دخول

اين درد دقيقاً به علت كشش ديواره ي واژن است.واژن براي اولين بار مي خواهد باز شود. پس درد زيادي را حس مي كند.براي كنترل اين درد دقيقاً مثل راه حل بالا، بايد معاشقه طولاني داشت. تا هم واژن ليزشود و هم آستانه درد افزايش يابد. براي اين منظور مي شود از ژل مخصوص نيز استفاده نمود.


در شب زفاف براي آميزش بهتر و كم دردتربايد به نكات زير توجه نمود:

1- معاشقه طولاني تا رسيدن به مرحله ي ارگاسم ؛
2-استفاده از ژل مخصوص ؛
3- دختر را بايد قبل از نزديكي از نظر روحي آماده كرد
4- در صورت داشتن درد شديد از سوي دختر از ادامه نزديكي خودداري كنيد.

موارد لزوم مراجعه به پزشك:

الف) پارگي پرده بكارت معمولاً داراي خونريزي كم است. البته اين قضيه به چثه و سن دختر بستگي دارد. در بعضي از موارد پرده بكارت دختر با نزديكي پاره نمي شود. در اين حالت حتماً بايد با جراح زنان مشورت نمود تا وي با روش جراحي پرده را باز نمايد.

ب) تا سه روز پس از نزديكي خونريزي بسيار جزئي، طبيعي است و نبايد نگران بود. ولي در صورت ادامه پيدا كردن خونريزي حتماً بايد به جراح و متخصص زنان و زايمان مراجعه كرد.

چرا برخي زنان در اولين ارتباط جنسي و در شب زفاف خونريزي ندارند؟

گذشته از فقدان مادرزادي پرده بكارت در بعضي زنان، در صورتي كه زن در هنگام رابطه ي جنسي ، آرام و بدون تنش بوده، زمان كافي براي عشق ورزي داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتي كند و دهانه ي واژنش به اندازه ي كافي مرطوب باشد، آلت تناسلي مرد به نرمي وارد واژن او مي شود . به اين ترتيب ممكن است در اولين ارتباط خونريزي نداشته باشد و يا به دليل نوع خاصي از پرده بكارت اتفاق مشابه اين مي افتد. اما اگر زن مضطرب باشد يا بترسد و پاهايش را جمع كند دهانه واژن تنگ خواهد شد و هنگام دخول خونريزي و درد خواهد داشت.

از آنجايي كه در نظر مردم پرده بكارت پرده اي بسيار سفت و محكم است كه تنها با فشار پاره مي شود ، برخي مردها در هنگام رابطه ي جنسي فشار زيادي به دهانه ي واژن آورده و موجب پارگي دهانه ي واژن و درد و خونريزي مي شوند. در صورتي كه، اگر زن هنگام رابطه ي جنسي آمادگي كافي داشته و به دور از احساس اضطراب باشد هيچ نيازي به فشار از جانب مرد نيست.

نكات قابل توجه در مورد پرده بكارت:


رشته هاي عصبي در پرده كم هستند و به همين دليل درصورت آرامش جسمي و رواني پارگي آن معمولاً با درد كمي همراه است. عمل دخول و پاره شدن پرده بهتر است در زماني كه بدن آرام است و هيچ اضطراب و خستگي ندارد انجام شود. بنابراين نزديكي در اولين شب ازدواج و پس از مراسم طولاني عروسي توصيه نمي شود.


زنان بهتر است قبل از نزديكي نه به منظور گرفتن گواهي سلامت پرده بكارت، بلكه به دليل آگاهي ازنوع پرده به پزشك متخصص زنان مراجعه كرده و توضيحات لازم را درخواست كنند؛ زيرا در موارد نادري كه پرده از نوع ضخيم است احتياج به عمل جراحي دارد. ضمن اين كه تحريك زن و خروج ترشحات از دهانه ي واژن موجب روان شدن دهانه ي واژن و سهولت ارتباط جنسي مي شود.

گاهي پرده بكارت با يكي دو بار نزديكي كاملاً پاره نمي شود و هر دفعه قسمتي از آن پاره شده و كمي خونريزي مي كند و البته بدون پارگي پرده، مايع اسپرم ريخته شده بر روي آن مي تواند موجب حاملگي شود، زيرا اسپرماتوزئيد موجود در اسپرم مي تواند از سوراخ پرده حركت كرده و به طرف تخمك زن برود و حاملگي ايجاد شود. در اين موارد زن با پرده سالم حامله مي شود.آداب روابط زناشويي زن و مرد دو قسم است:


الف - آداب شب زفاف كه عبارت است از :

1- ابتدا عروس و داماد وضو بگيرند.

2- تكبير گفتن در شب زفاف

برخلاف مراسم جاهليت - كه متأسفانه عده ‏اي در عصر ما به بعضي از آنها گرفتاراند و شب زفاف را به بي عفتي و بي غيرتي و گناه ميگذرانند - در اسلام ، نخستين حركت سازنده زندگي مشترك ، با شعار «تكبير» آغاز مي گردد .

3- خواندن دو ركعت نماز در شب زفاف ؛

خواندن اين نماز در شب زفاف، با حال خضوع و خشوع و دعاي ذيل در سرنوشت عروس و داماد بسيار مؤثر است: خدايا الفت و مودت و رضايت زن را نسبت به من و رضايت مرا نسبت به او، بر من ارزاني دار و ميان ما را به بهترين وجه مجتمع نما و نيكوترين الفت را به ما عطا كن، همانا تو حلال را دوست مي داري و حرام را زشت مي شماري».

4- خواندن دعا و نيايش، كه بعد از خواندن نماز زفاف صورت مي گيرد.

5- دست گذاشتن داماد بر پيشاني عروس ؛

پس از ورود عروس به حجله ، داماد در حالي كه رو به قبله مي ايستد، دست خويش را بر پيشاني عروس بگذارد و براي خود و عروس و اولاد آينده‏شان ، چنين دعا كند: خدايا اين زن را به امانت از تو گرفتم و با كلمات تو او را حلال كردم، اگر از اين زن فرزندي براي من مقرر فرمودي او را پربركت و پارسا قرار ده و براي شيطان در او بهره‏اي قرار مده».ب - آداب عمومي ( مستحبات) زناشويي:

1- گرفتن وضو

2- گفتن بسم اللّه‏

3- در هنگام جماع تعجيل نكند و زن را براي آن آماده كند تا او هم كاملاً لذت ببرد.

4- جماع در شب‏هاي دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه يا جمعه باشد.

5- هنگام جماع با زن ملاعبه و بازي كند تا او كاملاً آماده شود.

6- جماع را وقتي انجام دهد كه زن ميل دارد.

7- بهتر است نزديكي در اول شب نباشد ، بلكه ساعاتي بعد از خوردن شام باشد ، زيرا معده پر است و نزديكي موجب قولنج و فلج و چكيدن بول و فتق و ضعف بينايي و برخي بيماري هاي ديگر مي شود.


امام رضا(ع) فرمود اين عمل را در آخر شب انجام دهيد. زيرا براي بدن صالح تر و مايه اميد بيش تر و ذكاوت بيش تر براي فرزندي كه به دنيا مي آيد ، مي باشد. (سفينه البحار ، ج 1، ص 181)

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۰:۳۸ توسط:sana موضوع:

تست iq: اگر فكر ميكنيد كه خيلي باهوش هستيد


تست IQ: اگر فكر ميكنيد كه خيلي باهوش هستيد با ايـن تـست هـوش، IQ خـود را مشخـص كنيـد
تستي كه در زير مشاهده مي كنيد، شايد در عين حال كه ساده ترين، بلكه تعيين كننده ترين تست براي سنجش آي كيو باشد. براي انجام اين تست بايد پس از خواندن هر سئوال در عرض فقط ۵ ثانيه به آن جواب درست را بدهيد و در نزد خودتان يادداشت كنيد. در پايان تعداد پاسخهاي درست شما ضرب در ۱۰ ميشود و ميزان آي كيو شما را نشان ميدهد.

۱٫ بعضي از ماهها ۳۰ روز دارند بعضي ۳۱ روز چند ماه ۲۹ روز دارد؟

۲٫ اگر دكتر به شما ۳ قرص بدهد و بگويد هر نيم ساعت ۱ قرص بخور چقدر طول ميكشد تا تمام قرصها خورده شود؟

۳٫ من ساعت ۸ شب به رختخواب رفتم و ساعتم را كوك كردم كه ۹ صبح زنگ بزند وقتي با صداي زنگ ساعت از خواب بيدار شدم چند ساعت خوابيده بودم؟

۴٫ عدد ۳۰ را به نيم تقسيم كنيد و عدد ۱۰ را به حاصل آن اضافه كنيد چه عددي به دست مي آيد؟

۵٫ مزرعه داري ۱۷ گوسفند زنده داشت تمام گوسفند هايش به جز ۹ تا مردند چند گوسفند زنده برايش باقي مانده است؟

۶٫ اگر تنها يك كبريت داشته باشيد و وارد يك اتاق سرد و تاريك شويد كه در آن يك بخاري نفتي يك چراغ نفتي و يك شمع باشد اول كداميك را روشن ميكنيد؟

۷٫ فردي خانه اي ساخته كه هر چهار ديوار آن به سمت جنوب پنجره دارد خرسي بزرگ به اين خانه نزديك ميشود اين خرس چه رنگي است؟

۸٫ اگر ۲ سيب از ۳ سيب بردارين چند سيب داريد؟

۹٫ حضرت موسي از هر حيوان چند تا با خود به كشتي برد؟

۱۰٫ اگر اتوبوسي را با ۴۳ مسافر از مشهد به سمت تهران برانيد و در نيشابور ۵ مسافر را پياده كنيد و ۷ مسافر جديد را سوار كنيد و در دامغان ۸ مسافر پياده و ۴ نفر را سوار كنيد و سرانجام بعد از ۱۴ ساعت به تهران برسيد حالا نام راننده اتوبوس چيست؟..

.


و امـــــــا پاسخ تست ها :
۱٫ تمام ماهها حداقل ۲۹ روز را دارند.

۲٫ يك ساعت (شما يك قرص را در ساعت ۱ و ديگري را در ساعت ۱/۵ و بعدي را در ساعت ۲ مي خوريد).

۳٫ فقط يك ساعت. ساعت كوكي نميتواند شب و روز را تشخيص دهد پس به اولين ساعت ۹ كه برسد زنگ ميزند كه ساعت همان ۹ شب است.

۴٫ حاصل ۷۰ است (تقسيم بر نيم معادل ضرب در ۲ است).

۵٫ او ۹ گوسفند خواهد داشت.

۶٫ اول بايد كبريت را روشن كرد.

۷٫ سفيد چون خانه اي كه هر چهار ديوارش رو به سمت جنوب پنجره داشته باشد بايد در نوك قطب جنوب باشد.

۸٫ همان ۲ سيب.

۹٫ هيچ (حضرت نوح بود نه حضرت موسي)

۱۰٫ خوب خودتونيد ديگه (نام خودتان)

ارزيابي تست و سطح هوش بر اساس تعداد جوابهاي نادرست :
۷ جواب نادرست و بيشتر : دانش آموز دبستان
۶ جواب نادرست : دانش آموز دبيرستان
۵ جواب نادرست : دانشجو
۲ تا ۴ جواب نادرست : استاد دانشگاه
۱ جواب نادرست : آي كيو فوق العاده

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۰:۲۴ توسط:sana موضوع:

♫♫♫متن آهنگ آرمين ۲afm به نام شبا كجايي♫♫♫متن آهنگ جديد آرمينو گذاشتم كه خيــــــــــــــلي قشنگه
من كه 30 بار ميشه گوش كردمش
چون فرهاد گير ميده لينك نميزارم هركي خواست خودش بره دانلود كنه


♫♫♫
سر صبحه و از خواب تازه تو پا ميشي
ولي من هنوز بيدارمو تو باعث و باني شي
كه ۲۴ ساعت به تو فك نكنم
فكر اينكه نباشي به كي تكيه كنم
ولي تو چي موهات خيسه و زير دوشي
فكر ايني شب تو دورهمي چي بپوشي
يا كه چك ميكني زنگ زده كي به گوشيت
با كدوم تيك بزني با يكي ديگه جورشي
♫♫♫
تو چشام زل بزن بيا ببين بغضو
تاحالا اينطوري ديده بودي تو من تخسو
تا حالا ديده بودي كه اينقد داغون بشم
با صد تا قرصو دري وري آروم بشم
ولي تو چي با يه الكي با نور شمعو
آخر شب رو تخت ولويي با اون امشب
و همين چيزاست كه يهو باعث ميشه
كه من به ده نوع خلاف ديگه آلوده شم

ديگه برو واسه هميشه كه قيدتو زدم
خوب منم ديگه عين تو بدم
دورغ ميگفتي دوسم داشتي
منم تصميم گرفتم دل به تو ندم
بگو بينم تو هم ميكني گاهي يادم
يا كه الان اينقد دورو ورت داري آدم
كه فاز فابريكي نه اضافه كارن و
پايه عشق و حال ومهموني و شادي هاتن
بگو بينم باهاشون هستي خودي
اسمي از من مياري وقتي مست ميكني
يا وقتي بحث پيش مياد كه باكي دوست بودي
ميگي هيچكي و بحث و عوض ميكني
بزار حالا كه دارم از تو جدا ميشم
بگم فراموشيت آسون ني خداييشم
با اينكه هنوزم اون عاشق دو آتيشم
و صبحا به عشق تلفن تو پا ميشم
ديگه نميخوام يه لحظه ام با تو قاطي شم
چيه فك ميكني كه تو خماريشم
مگه يادت رفته اون روزايي رو
كه چجوري با كارات ميزدي تو آتيشم

ديگه برو واسه هميشه كه قيدتو زدم
خوب منم ديگه عين تو بدم
دورغ ميگفتي دوسم داشتي
منم تصميم گرفتم دل به تو ندم
شايد حالا همش پشت سرم فحش بدي هيچ
حق انتخاب داري و اين مشكلي نيست
ولي خدا ميدونه كه اگه دوست داشتم
واسه خودت بوده و واسه خوشكليت نيست
اصلا هرجايي ميري برو اجازه داري
ميدوني تورو ساختن واسه اضافه كاري
آخه دست خودت كه نيست يكم عقدهاي شدي
خدايي من نميخواستم اينقد گنده ميشدي
ازت ركب خورده بودم نه اين مدلي
چرا دست دست ميكني بري نكنه دودلي
چرا واسه رفتن ميكني استخاره
مگه كم كردي ازم سو استفاده
حالا برو بياد من بكن هي مست
ديگه آرمينتم به خاطرات پيوست
برو و بدون بد بودي اما خدايي
روزا خيليم پررنگ شبا كجايي

ديگه برو واسه هميشه كه قيدتو زدم
خوب منم ديگه عين تو بدم
دورغ ميگفتي دوسم داشتي
منم تصميم گرفتم دل به تو ندم


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۰:۱۴ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / اجاره جرثقیلطراحی تخصصی وب سایت / اپلود عکسکورد پاتوق / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / چت روم