بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

شاگرد سابق مصباح يزدي: دولت احمدي*نژاد زاييده حلقه مصباح است

شاگرد سابق مصباح يزدي: دولت احمدي*نژاد زاييده حلقه مصباح است
ماهنامه نسيم بيداري در گفت و گويي با محسن غرويان شاگرد سابق آيت الله مصباح نوشت:
*كساني وجود دارند كه تحليل شان اين است كه آيت الله مصباح يزدي شخصيتي هستند كه بر اساس شناخت علمي و فرهنگي و شناخت نسبت به افكار، آقاي احمدي نژاد را تأييد كردند، بنابراين تأييدات ايشان بر اساس شناخت هايي است كه ايشان از افكار و انديشه هاي آقاي احمدي نژاد داشتند؛ بنابراين مي توانيم دولت آقاي احمدي نژاد را از اين جهت، محصول حمايت هاي آيت الله مصباح يزدي بدانيم.
*شاگردان آيت الله مصباح يزدي متفاوت هستند؛ برخي از اين شاگردان، نماينده مجلس بودند، مثل آقاي حسيني شاهرودي كه نماينده شاهرود در مجلس بود و بعد به رحمت خدا رفت؛ خود آقاي ابوترابي كه الان نائب رئيس مجلس هستند، ايشان هم از شاگردان آيت الله مصباح يزدي در مؤسسه در راه حق هستند و جزو گروه ((ب)) هستند كه ما جزو گروه ((ج)) بوديم؛ يعني اين ها يك گروه از ما جلو تر بودند؛ برخي از اين شاگردان هم خيلي در كار سياسي وارد نشدند و بيشتر در كارهاي علمي و فرهنگي بودند، ولي كم و بيش افرادي از اين شاگردان، وارد بحث هاي سياسي و فعاليت هاي سياسي شدند.
*تأثير گذاري بيشتر از جانب جريان آيت الله مصباح يزدي، از همين انتخاب آقاي احمدي نژاد در سال 84 به بعد شروع شد.
*آيت الله مصباح يزدي، مثل مقام معظم رهبري يا مثل شهيد بهشتي و آيت الله هاشمي رفسنجاني، وارد متن كارهاي نظام و انقلاب نشدند و بيشتر به همان كارهاي حوزوي و علمي پرداختند، اما كم كم، به خصوص از سال 84 به بعد، ايشان وارد اين بحث هاي سياسي شدند و حمايت هاي خيلي شديد و افراطي از آقاي احمدي نژاد داشتند كه مي توان اين دولت 8 ساله را منصوب به جريان آيت الله مصباح يزدي دانست.
*امروزه شخصيت آيت الله مصباح يزدي بيشتر از آن كه يك شخصيت علمي باشد، يك شخصيت سياسي شده، چرا كه آن حركت علمي ايشان و جريان پيراموني ايشان رنگ باخته و تحت الشعاع حركت سياسي قرار گرفته است.
*{در واكنش به اظهارات محتشمي پور كه تفكرات حلقه مصباح يزدي را همان تفكرات انجمن حجتيه خوانده بود} اين موضوع را من خيلي و به اين شكل كلي قبول ندارم.
ببنيد! خود انجمن حجتيه هم بايد از جهات مختلف خود، تجزيه و تحليل شود و بعد ببينيم اين جريان آيت الله مصباح همان جريان انجمن حجتيه هست يا نه؛ اين حرف كه تفكر آيت الله مصباح يزدي و جريان او تفكر انجمن حجتيه است، به لحاظ آن جشن نيمه شعباني مطرح مي شود كه امام خميني(ره) در يك سالي گفته بودند، به دلايل خاصي، در نيمه شعبان جشن نگيريد، اما در مؤسسه در راه حق كه آيت الله مصباح يزدي در آن بودند، جشن گرفتند و انجمن حجتيه هم روي جشن نيمه شعبان خيلي تأكيد كرد و از آن جا، اين بحث پيش آمد كه مؤسسه در راه حق و آيت الله مصباح يزدي، همان مشي انجمن حجتيه را دارند؛ ولي بايد توجه داشت كه تفاوت هايي هم وجود دارد.
مثلا انجمن حجتيه خيلي با فلسفه ميانه اي ندارند، اما آيت الله مصباح يزدي با فلسفه معروف اند و بيشتر بحث هاي ايشان بحث فلسفي است. يعني اين ها تفاوت هاست؛ من اين موضوع را به طور 100 درصد قبول ندارم كه تفكر آيت الله مصباح، همان تفكر انجمن حجتيه است؛ يك مشتركاتي دارد و يك سري مختلفات و وجوه امتيازي؛ اين را بايد اهل اطلاع بنشينند و كاملا حلاجي و تحليل كنند و آن وقت وجوه امتياز و اشتراكش معلوم مي شود.
تفاوت ديگر اين است كه در خود انجمن حجتيه هم دو دستگي و بلكه چند دستگي وجود داشت؛ مثلا بعضي از افراد انجمن حجتيه، اصلا قائل به تشكيل حكومت ديني قبل از ظهور امام زمان(عج) نيستند و با اصل حكومت ديني و ولايت فقيه مخالفند و مي گويند تشكيل حكومت اسلامي، كار امام زمان(عج) است، ولي آقاي مصباح يزدي اين طور نبودند و قائل به تشكيل حكومت ديني و اسلامي اند و اين هم باز تفاوتي است.
*{چند نمونه از شباهت هاي انجمن حجتيه با تفكر جريان آيت الله مصباح يزدي} خيلي تأكيد روي سنت و نيز روي بي اعتنايي به رأي مردم و نظر مردم و اين جور چيزها؛ مي توان گفت اين ها شباهت است.
*{در پاسخ به اينكه جريان جدا شدن شما از آيت الله مصباح يزدي چيست؟} ايشان از نظر علمي، حق استادي به گردن بنده دارند، ولي سر اين مسائل افراطي كه در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) اتفاق افتاد، من ديگر نتوانستم در مسائل سياسي و اجتماعي، با آن ها همكاري داشته باشم و استعفاي خودم را نوشتم و استعفاي مكتوب من هم آن جا موجود است.
چون اين ها وارد جريانات سياسي شدند، مثل جريان بهم زدن سخنراني آيت الله هاشمي رفسنجاني در حرم حضرت معصومه(س) در 15 خرداد سال 85؛ داستانش مفصل است؛ من در اين جور كارها گفتم كه نمي توانم با آن ها همكاري كنم و لذا همكاري خودم را با آن جا قطع كردم.
يك كارهاي خيلي شديد افراطي در آن جا انجام مي شد؛ مثلا در زيرزمين مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)، يك اتاقي بود كه اتاق محكمه و اتاق تفتيش عقايد بود و آن جا برخوردهاي خيلي غير اخلاقي با افراد مي كردند؛ برخوردها به خاطر مسائل سياسي و اجتماعي بود كه حالا من فعلا بنا ندارم آن ها را خيلي باز كنم و توضيح دهم؛ لذا ديگر از نظر سياسي و اخلاقي من نتوانستم آن روش هاي تند و افراطي، و نيز بد اخلاقي هاي سياسي و اجتماعي آنان را تحمل كنم، لذا ادامه همكاري ندادم و استعفا كردم.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۶:۴۱ توسط:sana موضوع:

اشـكــــــــــ مـادر

پسركي از مادرش پرسيد: مادر چرا گريه مي*كني؟
مادر فرزندش را در آغوش گرفت و گفت: نمي*دانم عزيزم، نمي*دانم!
پسرك نزد پدرش رفت و گفت: چرا مامان هميشه گريه مي*كند؟ او چه مي*خواهد؟
پدرش تنها پاسخي كه به ذهنش رسيد اين بود: همه*ي زن*ها گريه مي*كنند بي هيچ دليلي!
پسرك از اينكه زن*ها خيلي راحت به گريه مي*افتند، متعجب بود.
يك بار در خواب ديد كه دارد با خدا صحبت مي*كند؛ از خدا پرسيد: خدايا چرا زن*ها اين همه گريه مي*كنند؟
خدا جواب داد: من زن را به شكل ويژه*اي آفريده*ام؛ به شانه*هاي او قدرتي دادم تا بتواند سنگيني زمين را تحمل كند.
به بدنش قدرتي داده*ام تا بتواند درد زايمان را تحمل كند، به دستانش قدرتي داده*ام كه حتي اگر تمام كسانش دست از كار بكشند، او به كار ادامه دهد.
به او احساسي داده*ام تا با تمام وجود به فرزندانش عشق بورزد؛ حتي اگر او را هزاران بار اذيت كنند.
به او قلبي داده ام تا همسرش را دوست بدارد و از خطا هاي او بگذرد و همواره در كنار او باشد و به او اشكي داده*ام تا هر هنگام كه خواست فرو بريزد.
اين اشك را منحصراً براي او خلق كرده*ام تا هرگاه نياز داشت بتواند از آن استفاده كند

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۶:۲۵ توسط:sana موضوع:

فيزيك چگونه معماي «لكه*هاي خوني جنايات» را حل مي*كند؟


       
محققان دانشگاه ايالتي آيووا با حمايت وزارت دادگستري امريكا به كمك فيزيك براي كاهش عدم*اطمينان و حدسيات در تحليل* الگوي لكه*هاي خوني روي آورده*اند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، لكه*هاي خون داراي پتانسيل بالايي براي رمزگشايي جنايات هستند و قادرند به پرسش*هايي چون مسافتي كه خون پاشيده شده، جهت جاري*شدن آن و نوع ماهيت كشمكش پاسخ دهند؛ با اين حال، شيوه*هاي موجود داراي كاستي*هايي هستند.

شوراي تحقيقات ملي امريكا در سال 2009 طي گزارشي خشم خود را از شيوه موجود تحليل پاشيدگي خون اظهار كرده و افزود كه تكنسين*ها بر معيارهاي ذهني به جاي استاندارهاي عيني متكي هستند.

هم*اكنون راهكار دانشمندان دانشگاه آيووا مدل*هاي رياضي*وار پاشيدگي خون را پيشنهاد مي*دهد.

اين محققان خون اسب را بر روي يك كاغذ سفيد چكاندند، پرت و سپس افشانه كردند و پاشاندند و بعد افشانه را با يك دوربين داراي سرعت بالا ضبط كردند.

از آن جا به بعد آن*ها از فيزيك ديناميك مايع و مدل محاسباتي براي درك چگونگي جريان خون و فرودآمدن آن بهره بردند.

گفته مي*شود اين تنها تلاشي است كه در راستاي ارتقاي پزشكي قانوني خون صورت گرفته است.

تلاش*هاي پيشين شامل استفاده از پروتئين*ها براي يافتن لكه*هاي خوني پنهان، بازسازي اندازه*هاي قطرات كوچك خون با اسكن ليزري، تصويربرداري ديجيتالي و همچنين محدودكردن عمر خون شخص با شمارش سلولهاي خوني بود.

با خلق و تحليل پاشيدن* خون در آزمايشگاه، اين دانشمندان يك راهنما و برنامه*اي را ايجاد كردند كه بر اساس آن، افراد حاضر در محل جنايات مي*توانند با استفاده از يك متغير، مابقي اطلاعات گم*شده را دريابند.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۶:۱۲ توسط:sana موضوع:

حل يك معماي شيرين با مشاركت دو فيزيكدان ايراني!

يك نظريه جديد به همراه نتايج آزمايشگاهي كه اخيرا با مشاركت پژوهشگراني از كشورمان ارائه شده است، توضيح مي*دهد كه چرا باريكه*اي از عسل كه از قاشق مي**چكد مي*تواند بدون بريده شدن، اين چنين كشيده شود.

به گزارش سرويس علمي ايسنا، به**هنگام برداشتن عسل با قاشق از يك ظرف، باريكه** بلند و پيوسته*اي از عسل ايجاد مي *شود، اما پژوهشگران تاكنون درنيافته* بودند كه چرا رشته**هاي باريك از يك شاره وشكسان بدون گسسته شدن، اين* چنين كشيده و طولاني مي*شود.

در نشريه Physical Review Letters، يك گروه تحقيقاتي اين معما را با كمك آزمايش با باريكه**هاي روغن سيليكون و به**صورت نظري توضيح مي**دهند. آن*ها دريافته*اند كه هر چند گرانروي بر حركات بزرگ**مقياس شاره**ي در حال سقوط تأثير زيادي ندارد، ولي در عوض بر نحوه**ي شكل**گيري و رشد امواج تصادفي كه منتهي به گسيختگي رشته**ي شاره مي*شود موثر هستند.

نتايج اين پژوهش مي**تواند در فرآيندهاي صنعتي كه با ايجاد رشته**هاي باريك و طولاني از شاره**هاي وشكسان سر و كار دارند، مانند نحوه ايجاد فيبر نوري، مفيد واقع شود.

قطره قطره شدن رشته**هاي شاره از اواخر قرن نوزدهم مورد توجه و مطالعه قرار گرفته است.

ژوزف پلاتو بلژيكي و لرد ريلي انگليسي، فهميده بودند كه كشش سطحي شاره مي**تواند با رشد آشفتگي*هايي در راستاي شعاعي ستون شاره باعث قطره قطره شدن باريكه شاره شود. ولي اين مساله به**صورت معما باقي مانده بود كه در سقوط رشته**هاي شاره وشكسان چرا قطره قطره شدن با تاخير زيادي صورت مي**گيرد؛ به**هنگام جاري شدن باريكه**ي آب از شير، تقريبا بعد از 10 سانتي*متر باريكه قطره قطره مي**شود، اين در حالي* است كه در مورد رشته باريك عسل اين طول مي**تواند به حدود 10 متر برسد!

همچنان**كه رشته شاره سقوط مي*كند، در اثر وزن خود كش مي**آيد و باريك مي**شود و اين كشيده شدن در برابر رشد آشفتگي*هاي به وجود آمده در راستاي شعاعي (ناپايداري ريلي- پلاتئو) كه منجر به قطره قطره شدن مي**شوند، مقاومت مي**كند. با توجه به نظريات پيشين، فرايند كشيده شدن و قطره قطره شدن عموماً تحت جاذبه بوده و گرانروي سيال بر آن بي**تأثير است. از اين**رو طولي كه در آن باريكه قطره قطره مي**شود بايستي مستقل از گرانروي بوده و براي تمام شاره**هايكسان باشد.

آرمان جوادي - دانشجوي دكتري مشترك در مركز تحصيلات تكميلي زنجان و Ecole Normal Supérieure در پاريس) به* همراه همكارانش (از جمله مهدي حبيبي از مركز تحصيلات تكميلي زنجان -، اين مسئله را از ديدگاه جديدي و با جزييات بيشتري مورد مطالعه قرار داده**اند. آن*ها تحليل پايداري را بر اساس يك مدل رياضي براي سقوط و كشيده شدن يك باريكه**ي شاره وشكسان تحت جاذبه مطالعه كرده*اند.

آن*ها آشفتگي*هايي موجي بر روي باريكه**ي شاره اعمال كرده و بررسي كرده**اند كه آيا دامنه اين آشفتگي**ها با زمان گسترش مي*يابد و يا اينكه در طول زمان از بين خواهند رفت.

ينز اگرز از دانشگاه بريستول انگلستان و يكي از اعضاي تيم، مي*افزايد كه سختي كار در آنجا بود كه پارامترها در طي رشد اين آشفتگي*ها ثابت نبودند و به**علت كشيده شدن باريكه**ي در حال سقوط ، طول موج آشفتگي**ها با زمان افزايش مي*يافت.

اين پژوهشگران دريافته*اند كه طول قطره قطره شدن باريكه به گرانروي شاره بستگي دارد و سرنخ فهم اين مسئله در تشخيص نقش*ه*اي متفاوتي است كه گرانروي شاره در اين مسئله ايفا مي*كند. به نوشته تارنماي انجمن فيزيك، رشته شاره**اي با گرانروي بالا نسبت به رشته شاره**اي با گرانروي پايين به**طور مشخص مقاومت بيشتري در برابر كشيده شدن نشان مي**دهد، ولي در عين**حال رشد آشفتگي*ها به علت گرانروي بالا در آن كندتر است.

آشفتگي*هايي كه در ابتداي رشته و در نزديكي روزنه بوجود مي**آيند، قبل از آنكه رشد كنند به علت كشيده شدن زياد در نزديكي روزنه به سرعت كشيده شده و ار بين مي**روند، لذا تاثيري در پاره شدن رشته ندارند؛ اما آشفتگي**هايي كه در پايين دست ايجاد مي**شوند بدون آنكه با شدت زيادي كشيده شوند مي**توانند رشد كنند. بنابراين اثر گرانروي بر رشد آن*ها بايد به**حساب آيد و آن*ها مي**توانند منجر به قطره قطره شدن شوند.

پژوهشگران نتايج نظري خود را با آزمايش بر روي رشته**هاي روغن* سيليكون در گستره وسيعي از گرانروي**ها مقايسه كرده و تطابق خوبي را مشاهده كرده*اند. البته در برخي از مقادير گرانروي، تئوري مقدار بيشتري را براي طول قطره قطره شدن تخمين زده است. آن*ها تصور مي**كنند كه در *اين گرانروي*ها، رشته پيش از گسستن بسيار باريك شده به** طوري* كه حساسيت آن به آشفتگي**ها بيشتر از چيزي است كه تئوري مي**تواند در نظر بگيرد.

توماس بوهر از دانشگاه فني دانمارك، اين پژوهش را تحليلي دقيق و بسيار هوشمندانه عنوان مي**كند. مطالعات پيشين بوهر بر روي اين مساله فقط به حالت**هايي با طول موج**هاي بلند آشفتگي محدود مي**شد كه اثر گرانروي قابل چشم*پوشي بود.

تاخير در قطره قطره شدن ستون*هاي شاره وشكسان مي**تواند در صنايع ريسندگي فيبر حائز اهميت باشد، جايي كه شاره**اي با گرانروي بالا مانند پليمر يا شيشه مذاب را به**صورت رشته*هاي نازك و بلند كشيده شده به منظور توليد منسوجات يا فيبر نوري ايجاد مي**كنند. اگرز بيان مي*دارد كه اين پژوهش مي**تواند براي چنين فيبرهايي طول بيشينه*ايي را تخمين بزند كه رشته بعد از آن گسسته مي*شود.

ايجاد رشته**هاي باريك در برخي محيط*هاي آتشفشاني نيز به**صورت طبيعي اتفاق مي*افتد. در آنجا سنگ مذاب كشيده شده سرد شده و رشته**هاي منجمد موسوم به "Pele’s hair" به وجود مي*آورد.

نيل ريبه از دانشگاه پاريس و عضو ديگر اين تيم تحقيقاتي نيز اذعان مي**دارد كه در اين پديده**ي طبيعي نيز مشابه با پديده سقوط رشته شاره، گرانروي بالاي شاره و كشيدگي زياد رشته حضور دارند. البته در اين حالت سرد شدن سريع باعث افزايش شديد در گرانروي مي**شود. به**اين معني كه رشته**هايي كه به**صورت خيلي نازك كشيده مي**شوند، پيش از گسستن جامد و متبلور مي**شوند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۶:۰۱ توسط:sana موضوع:

بمب رياضي امسال منفجر شد: راه*حلي براي مساله ۲۳۰۰ ساله

=تصور كنيد مي*خواهيد ثابت كنيد بي*نهايت زوج عدد اول وجود دارد كه تفاضل*شان 2 است؛ به جاي آن ثابت مي*كنيد بي*نهايت زوج عدد اول وجود دارد كه تفاضل*شان كمتر از 70,000,000 است. اين بزرگ*ترين كشف رياضي سال*هاي اخير است.
تصور كنيد قرار است ثابت كنيد تعداد نامتناهي زوج عدد اول وجود دارند كه تفاضل آنها دو واحد است. به جاي آن ثابت مي*كنيد تعداد نامتناهي زوج عدد اول وجود دارد كه تفاضل آنها كمتر از 70 ميليون رقم است. آيا فكر مي*كنيد اين شكستي مفتضحانه است و بهتر است درباره آن سكوت كنيد؟ اگر اين طور فكر مي*كنيد چيزي از دنياي شگفت*انگيز رياضيات نمي*دانيد.
اگر داستان آليس در سرزمين عجايب را خوانده باشيد حتما با لانه خرگوش آشنا هستيد. آليس، در يك عصر تابستاني خرگوشي را دنبال مي*كند و به دنبال او قدم به لانهاش مي*گذارد و بلافاصله جهانش تغيير مي*كند، هيچ*چيز آن طوري نيست كه به نظر مي*آمد بايد باشد. در اين دنيا اولويت*ها و منطق*ها و رفتارها تغيير مي*كند. آليس همان آليس است، اما با قدم نهادن در لانه خرگوش ديدش به جهان تغيير مي*كند و از دل آن است كه مي*تواند جهان*هاي جديدي را نه تنها براي خود كشف كند كه خوانندگان اين داستان را به كشف دنيايي فراسوي روزمرگي راهنمايي كند.
اين لانه افسانه*اي خرگوش فقط زاييده ذهن رياضي*داني با نام مستعار لوييس كرول نيست كه داستاني را هنگام قايق*راني براي شاگردش تعريف كرده است. در دنياي واقعي دروازه*هاي زيادي وجود دارد كه وقتي قدم به آن بگذاريد دنياي متفاوتي در برابر چشمان شما شكل مي*گيرد؛ دنيايي كه اگر بيش از اندازه به روزمرگي معتاد شده باشيد به همان اندازه برايتان شگفت*انگيز و معجزه*آسا خواهد بود. رياضيات يكي از اين حفره*هاي جادويي جهان است، دنيايي برآمده از منطق كه تفسيرگر جهان ماست و رشد و پيشرفتش و فضا و ساختارش ساز و كار ويژه خود را دارد. وقتي به اين دنيا وارد مي*شويد آن*چه در ابتداي اين متن خوانديد ديگر شكست به شمار نمي*رود بلكه موفقيتي تاريخي و يكي از مهم*ترين كشف*هاي رياضياتي معاصر بدل مي*شود.

امن*ترين اعداد جهان

زماني كارل گاوس رياضيات را ملكه علوم و نظريه اعداد را ملكه رياضيات ناميده بود. شايد اگر اعداد اول را از محترم ترين ساكنان قلمرو اين ملكه بشماريم سخني به زياده نگفته باشيم. اعداد اول اعداد مهمي هستند. نه فقط به اين دليل كه امروز بخش بزرگي از اطميناني كه ما به رمزنگاري در كارهاي روزمره داريم (مانند تراكنش*هاي بانكي يا خريد*هاي اينترنتي با كمك كارت*هاي اعتباري) به خاطر استفاده از اين اعداد است، بلكه به دليل ماهيت و جايگاهي كه در بين اعداد طبيعي دارند مهم به شمار مي*روند. اعداد طبيعي همان اعداد آشنايي هستند كه هنگام شمارش به كار مي*بريم، از يك شروع مي*شوند و به ترتيب هر بار يكي به آنها افزوده مي*شود و مجموعه اي مانند ...و3و2و1 مي*سازند كه به طور نامتناهي ادامه مي*يابد. در اين بين بعضي از اعداد وجود دارند (غير از 1) كه فقط مي*توان آنها را به خودشان و به 1 تقسيم كرد. مثلا شما عدد 6 را مي*توانيد به 1، 2، 3 و 6 تقسيم كنيد و باقي مانده شما صفر شود؛ اما عددي مانند 3 فقط قابل تقسيم به 3 و 1 است همين*طور عددي مانند 11، 17 يا 1- 2195,000× 2,003,663,613. چنين اعداد طبيعي را كه تنها قابل تقسيم بر خود و يك هستند، اعداد اول مي*نامند.

شما به راحتي مي*توانيد چندين عدد اول را بشماريد، 2،3،5،7،11،13،17،19،23و ... اما هرچقدر اعداد طبيعي بزرگ*تر مي*شوند فراواني و يا چگالي (تعداد اعداد اول در يك فاصله مشخص) نيز كاهش مي*يابد. هنوز فرمولي پيدا نشده كه بتواند اعداد اول را توليد كند و هنوز دقيق نمي*دانيم كه توزيع اين اعداد در بين اعداد طبيعي چگونه است. آيا با اضافه شدن به اعداد طبيعي ممكن است به جايي برسيم كه فاصله ميان دو عدد اول متوالي نيز به سمت بي نهايت ميل كند و به جايي برسيم كه هيچ دو عدد اول نزديك به همي را نتوانيم پيدا كنيم؟

يك فرض قديمي

يك فرض قديمي باعث مي*شود رياضي*دان*ها خوش*بين باشند كه چنين اتفاقي نمي*افتد. اين فرض كه قدمت آن به دوران اقليدس (سده سوم پيش از ميلاد) مي*رسد، بيان مي*كند كه تعداد نامتناهي زوج عدد اول (دو عدد اول) وجود دارند كه فاصله آنها تنها دو واحد است. مثلا 3 و 5 را در نظر بگيريد اين دو عدد هر دو اول هستند و تنها دو واحد با هم فاصله دارند. 11 و 13 نيز همين ويژگي را دارند همين*طور 17 و 19 و همينطور دو رقم 1- 2195,000× 2,003,663,613 و 1+ 2195,000× 2,003,663,613. حال سوال اينجاست كه آيا چنين زوج اعدادي را مي*توان وقتي اعضاي رشته اعداد طبيعي به اندازه كافي بزرگ باشند هم پيدا كرد؟ اگر اين طور باشد بايد تعداد نامتناهي از اين زوج اعداد وجود داشته باشد.
اين فرض هنوز هم يكي از قديمي*ترين مسايل حل نشده رياضيات است. علت اين*كه به آن حدس مي*گويند، اين است كه اگرچه تا الان رياضي*دان*ها نتوانسته*اند وجود تعداد نامتناهي از اين زوج*ها را ثابت كنند، نتوانسته*اند عدم وجود آنها را نيز ثابت كنند و در عين حال آن مقداري از اعداد اول را كه پيدا كرده*اند در بردارنده چنين زوج اعدادي هستند. چون در رياضيات يا يك گزاره درست است و يا نيست؛ پس تا زمان اثبات و يا رد منطقي و رياضي، اين گزاره به عنوان فرض باقي مي*ماند.
تلاش*ها براي بررسي اين وضعيت و رسيدن به نتيجه اي مناسب در سال 2005/1384 به اوج خود رسيد. در اين سال دنيل گلدستون از دانشگاه سن*خوزه به همراه دو همكارش با انتشار مقاله*اي نشان دادند تعداد نامتناهي زوج عدد اول وجود دارد كه فاصله آنها حداكثر 16 واحد است. اين گام بزرگي به شمار مي*رفت و مي*توانست رياضي*دان*ها را در رسيدن به اثباتي براي نشان دادن وجود تعداد نا*متناهي زوج عدد اول با فاصله دو رقمي اميدوار كند؛ اما در اين اثبات از فرض ديگري استفاده شده بود كه خود آن فرض هنوز اثبات نشده است.

يك جهش بزرگ

به گزارش نيچر، وقتي ايتانگ ژانگ (Yitang Zhang ، صاحب تصوير به نمايش درآمده در آغاز متن) رياضي*دان دانشگاه نيوهمپ*شاير نتيجه تحقيق خود را براي گروهي از همكارانش ارايه كرد و وقتي كه رياضي*دان*هاي پيشرو در اين زمينه مقاله وي را مشاهده كردند، اين احتمال مطرح شد كه گام غول*آسايي در حل اين مساله تاريخي و مهم رياضياتي برداشته شده باشد. به نظر مي*آيد او بدون آن*كه از هيچ فرض تاييدنشده*اي كمك گرفته باشد و بدون آن*كه ايراد و نقص آشكاري در روش كارش مشاهده شود، توانسته است ثابت كند كه تعداد نامتناهي زوج عدد اول وجود دارند كه حداكثر فاصله آنها از هم 70 ميليون واحد است.
شايد به نظر خيلي اميدواركننده نباشد وقتي به دنبال زوج اعدادي با اختلاف دو واحد باشيد و به جاي آن به تفاوت 70 ميليون واحدي مواجه مي*شويد؛ اما به ياد داشته باشيد شما در دنياي شگفت*انگيز رياضيات هستيد. مدتهاست از آستانه لانه خرگوش عبور كرده*ايد و بايد قوانين اين دنيا را بپذيريد. اگر اين روش از پس بررسي*هاي دقيق رياضي*دانان سربلند خارج شود، موفقيتي بزرگ به شمار مي*رود. درست است كه 70 ميليون واحد فاصله به نظر خيلي زياد مي*آيد، اما درنهايت فاصله*اي معني*دار و محدود است؛ يعني ما توانسته*ايم تعداد نامتناهي زوج عدد اول پيدا كنيم كه فاصله ميان آنها كمتر از مرزي مشخص است. اين مرز اكنون به نظر مي*رسد 70 ميليون باشد.
گلدستاين كه خودش در تحقيق اخير نقشي نداشته اما يكي از رياضي*دان*هاي فعال در زمينه اعداد اول است، مي*گويد: «انتظار ندارم اين روش را بتوان به گونه*اي به كار برد كه در نهايت ما را به صورت اصلي فرض كه زوج اعداد با فاصله دو رقم است برساند. اما واقعيت اين است كه باورم نمي*شد در زماني كه زنده هستم شاهد چنين پيشرفتي باشم.»
اين اثبات (اگر تاييد شود) در نهايت ديد بهتري نسبت به توزيع اعداد اول در اختيار رياضي*دان*ها قرار مي*دهد و به شناخت آنها از اعداد اول كمك مي*كند. شايد بپرسيد اين*ها به چه كار روزمره ما مي*آيد؟ شايد براي كساني كه بيرون لانه خرگوش ايستاده*اند و مشغول خواندن روزنامه*اي از خبرهاي روز هستند، كارآيي نداشته باشد اما اين رياضي*دانان هستند كه در ناب*ترين شكل ممكن به بررسي و كشف ساختمان موجودي مشغولند كه جهان ما و دنياي ما و انديشه ما براساس آن بنا شده است.

خبرآنلاين

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۵:۵۰ توسط:sana موضوع:

توليد بخار آب از انرژي خورشيدي براي نخستين*بار

محققان دانشگاه رايس موفق به ارائه روشي نوين شدند كه در آن براي نخستين بار از نور خورشيد در توليد بخار آب بدون جوشاندن اين مايع تا دماي جوش آن استفاده مي*شود.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نانوذرات متاليك مقادير بزرگ نور را جذب مي*كنند و اين امر به افزايش قابل توجه دماي آن*ها مي*انجامد.

اين قابليت موجب استفاده از آن*ها در طيف وسيعي از حوزه*ها از قبيل درمان فتوترمال تعدادي از سرطان*ها، آزاد كردن داروي مجهز به ليزر و انجام بيوتصويربرداري پيشرفته توسط نانوذرات است.

دانشمندان همچنين از اين ذرات در حوزه انرژي خورشيدي بهره جسته*اند با اين حال تا پيش از اين دستاورد بزرگ، گزارشي درخصوص استفاده از نانوذرات (تعبيه شده در مايعات) براي جذب نور خورشيد، گرما دادن و تغيير مايع به بخار ارائه نشده بود.

در تحقيق جديد، نانوذراتي كه توسط نور روشن مي*شوند، به سرعت به دماي بالاي 212 درجه فارنهايت يعني دماي جوش آب مي*رسند و اين امر منجر به تشكيل بخار در اطراف سطح هر نانوذره مي*شود. ميلياردها نانوذره مي*توانند در آب يا ساير مايعات قرار داده شوند.

در نهايت اين بخار از ذره فرار كرده و نانوحباب*هايي را تشكيل مي*دهد كه در بالاترين نقطه سطح شناور شده و به عنوان بخار آب، بخار اتانول در حالت الكل براي مصارف سوختي يا بخار هر مايع ديگري آزاد مي*شود.

اين موفقيت داراي كاربردهاي فراوان در مناطق فقيرنشين واقع در كشورهاي درحال توسعه خواهد بود زيرا سيستم طراحي شده شامل ابزار فشرده و ارزان قيمت جهت تصفيه آب آشاميدني، استريليزاسيون ابزار پزشكي و بهداشتي كردن فاضلاب است.

به گفته دپول وايس سردبير مجله ACS Nano، ارائه اين شيوه مدرك محكمي دال بر كاربرد جديد نانوذرات در حوزه انرژي خورشيدي است.

از ديگر كاربردهاي اين موفقيت علمي مي*توان به تقطير از لحاظ انرژي كارآمد الكل، ارائه استراتژي نوين و همچنين استفاده از منابع فشرده بخار براي استريليزاسيون و بهداشتي كردن در مناطق فقير از لحاظ منابع اشاره كرد.

با مطالعات بيشتر اين رويكرد مي*تواند در فشارهاي بالاتر و همچنين مايعات ديگر قابل سازگاري باشد كه اين امر منجر به استفاده از انرژي خورشيدي در راندن توربين*ها مي*شود.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۵:۳۴ توسط:sana موضوع:

داوطلب ايراني سفر به مريخ: دوست دارم نوع مرگم را خودم انتخاب كنم

اينجا ديگر آخر خط است... نفست را حبس كن و از 10 بشمار، به يك كه برسي لرزشي شديد همه جا را در بر مي*گيرد و تو از زمين كنده خواهي شد

از زمين، كوه*هايش، از درياها و رودهايش، از تمامي كوه*هاي يخي در حال ذوب،* از كشورهايي كه هنوز آرزوي ديدنشان را داري، از همه اخبار خوب و بد، جنگ*ها و صلح*ها، سازمان*هاي بين*المللي، حقوق بشر و ناقضانش، از همه كساني كه هنوز ملاقات نكرده*اي و همه آنها كه مي*شناسي، از دوستانت و اعضاي خانواده*ات لحظه به لحظه دورتر خواهي شد.

مي*توان چنين تجربه*اي را با مرگ مقايسه كرد،* رفتن از زمين زيبا و دوست*داشتني، *نوعي مردن است اگر بداني كه برگشتي در كار نيست...

اينها بخشي از مقدمه يك داستان علمي-تخيلي نيست، فصل آخر داستان زندگي زميني افرادي است كه ممكن است در مرحله نهايي برنامه Mars-One پيروز شده و بليتي يك*طرفه به سوي مريخ به دست آورند،* فصلي كه صفحه آخر آن 10 سال ديگر بسته خواهد شد، و آغازگر فصلي جديد از داستان زندگي پيشگامان بشر در سياره مريخ خواهد بود.

پروژه Mars-One توسط سازماني به همين نام با هدف استقرار بشر بروري سياره سرخ با استفاده از تركيبي از تكنولوژي*هاي موجود و قابل استفاده در سرتاسر جهان آغاز به كار كرده*است. اين سازمان قصد دارد ماجراجويي چندين ساله خود را از طريق نمايش برنامه*اي تلويزيوني از تمامي لحظات اين پروژه با تمامي جهان به اشتراك بگذارد.

با وجود اينكه استفاده از تكنولوژي*هاي روز جهان مي*تواند تا حدود زيادي از خطرات موجود در اين پروژه بكاهد، اما هرگز قادر نخواهد بود تمامي خطرات را حذف كند. Mars-One با آگاهي از تمامي اين خطرات و دشواري*ها و با آگاهي از اين*كه تلاش*هاي بزرگ، به ويژه اكتشافات فضايي خطراتي از قبيل از دست دادن زمان،* منابع و گاه جان انسانها را در بر مي*گيرد، قصد دارد پناهگاهي براي اقامت انسان در مريخ بنا كند. چالش اصلي در شناسايي خطرات موجود در تمامي مراحل اين ماموريت 10 ساله است، از انتخاب فضانورد در دوره*هاي آموزشي گرفته تا ارسال فضانورد به مريخ.

يكي از مطرح*ترين خطرات در اين ماموريت از دست رفتن جان انسان*هايي است كه براي چنين سفري داوطلب شده*اند، مريخ محيطي بي*رحم است،*جايي كه اتفاق يا خطايي بسيار كوچك مي*تواند منجر به فاجعه*اي بزرگ،*مجروح شدن و حتي مرگ انسان شود. براي اينكه جان انسان در چنين محيطي به خطر نيافتد تمامي تجهيزات و سيستم*ها بايد به دقت كار كنند، در غير اين*صورت جان انساني به خطر خواهد افتاد.

با وجود تمامي اين خطرات، بر اساس آخرين آماري كه توسط اين سازمان منتشر شده بيش از 78 هزار نفر تاكنون براي رفتن به مريخ داوطلب شده*اند، البته اين آمار در تاريخ هفتم مي منتشر شده و مطمئنا اين تعداد تا به امروز افزايش يافته*است. زير و رو كردن ليست داوطلبان باعث مي*شود به اطلاعات جالبي دست پيدا كنيد: بيشتر اين داوطلبان،*يعني 17 هزار و 324 نفر از آنها آمريكايي هستند، 10 هزار و 241 نفر از آنها چيني، سه هزار و 581 نفر از آنها بريتانيايي و بقيه از كشورهايي مانند روسيه،*برزيل،* مكزيك، كانادا، كلمبيا، آرژانتين و هندوستان هستند. البته تا تاريخ گفته شده، پنج ايراني نيز در ميان داوطلبان ديده شدند،* پنج مرد كه هريك انگيزه*هاي متفاوتي را براي رفتن به اين سفر بي*بازگشت، در فايل ويديويي كه برروي اينترنت بارگذاري كرده* بودند،* مطرح كرده*اند.

سياوش ژندرزمي، 48 ساله و ساكن نيوزيلند يكي از اين پنج نفر است. اين مهندس IT در پاسخ به اينكه بزرگترين آرزوي دوران كودكي*اش چه بوده مي*گويد: بزرگترين آرزويم اين بود كه خلبان جت جنگنده باشم. پدرم مهندس نيروي هوايي بود و از اين رو ما هميشه در نزديكي جنگنده*هاي F4 و F5 و 14 Tomcats بوده*ايم. روياي رد سوخت موتور جت در دنباله آن در حين پرواز و روياي پرواز هميشه با من خواهند بود.

وي براي ترك خانواده* چهار نفره*اش در نيوزيلند و رفتن به سفري هميشگي به مريخ دلايل خاص خودش را دارد كه شنيدنشان خالي از لطف نيست...البته به قول او ممكن است در آينده راهي براي بازگشت پيدا شود:

چه مدتي از ايران دور بوده ايد؟

من ايران را حدود 26 سال پيش ترك كردم البته در اين سالها چهار يا پنج بار به ايران سفر كرده*ام زيرا مادر و پدر و برادرانم به همراه خانواده*هايشان در ايران ساكن هستند. اما من در اينجا تشكيل خانواده دادم و اكنون يك پسر و دو دختر دوقلو دارم.

چطور با برنامه Mars-One آشنا شديد؟

من هميشه اخبار مربوط به هوانوردي و فضا را دنبال مي*كنم و اولين بار درباره برنامه Mars-One در اينترنت اطلاعاتي به دست آوردم و اكنون چند ماهي هست كه مراحل مختلف آن را پيگيري كرده و در آن ثبت نام كردم.

چه انگيزه*اي باعث ثبت نام شما در چنين برنامه*اي شد؟

من اين برنامه را براي خودم يك فرصت مي*دانم و كنجكاوي اولين انگيزه من بود، كنجكاوي براي يافتن پاسخ سوال*هايي كه همواره در ذهنم بوده*اند: چرا اينجا هستيم؟ هدف از زندگي چيست؟ فرصتي براي يافتن جايگاهي كه در اين جهان دارم. اين پاسخ*ها مي*توانندبه من كمك كنند تا خود را بهتر بشناسم. دوست ندارم پيش از اينكه پاسخ*هايم را بيابم از اين دنيا بروم، در عين حال چنين فرصتي اين احساس را در من به وجود خواهد آورد كه كنترل بيشتري برروي زندگي* و مرگم دارم، زيرا خودم انتخاب مي*كنم كه باقي*مانده عمرم را چگونه زندگي كنم و همچنين چگونه به آن خاتمه دهم.

ثبت نام در اين برنامه براي شما هزينه مالي در بر داشت؟

تاكنون كه هزينه چنداني نداشته*است. تنها براي ثبت نام 30 دلار استراليايي پرداخت كردم و ديگر هزينه*اي نداده*ام، البته احتمالا در ادامه راه بايد از جانم هزينه كنم...

خيلي*ها ترك كردن هميشگي زمين براي زندگي برروي مريخ را تصميمي بسيار شجاعانه و عده*اي نيز آن را عجيب و غير عادي مي*دانند...نظر شما درباره چنين تصميمي چيست؟

عجيب بودن چنين تصميمي از سوي ديگران براي من قابل درك است، اما من هم براي خود دلايلي دارم، زماني كه متولد مي*شديم كسي از ما نپرسيد كه اصلا مي*خواهيم به اين دنيا بياييم يا نه؟ و فكر نكنم كسي قرار باشد از ما بپرسد كه مي*خواهيم بميريم يا نه... ممكن است فردا درحالي كه مي*خواهم روزنامه*هاي صبحم را از آن طرف خيابان بردارم،*در اثر يك حادثه بميرم...من چنين مرگي نمي*خواهم...من مي*خواهم روي روندي كه در نهايت منجر به پايان زندگي*ام مي*شود،* كنترل داشته باشم. مي*خواهم مرگم هدفي در پي داشته باشد، ارزشمند و پرمحتوي باشد،*اين مهمترين عاملي است كه باعث شده من به اين نتيجه برسم كه مي*خواهم شانسم براي رفتن به مريخ را امتحان كنم...احتمالي كه بسيار امكان*پذير است و من به خوبي از حقيقت و جنبه*هاي مختلف آن آگاهي دارم...

پس خانواده*تان چه مي*شود؟

من زندگي خوبي دارم و از آن*چه كه دارم راضي هستم. درآمد بسيار خوبي دارم و به چيز خاصي در زندگي احتياج ندارم،* مگر اينكه از آرامش، آسايش و موفقيت خانواده*ام مطمئن باشم؛ و در صورتي كه بتوانم به مريخ بروم،* مطمئنم كه Mars-One از تمامي جهات از خانواده*ام نگهداري خواهد كرد و بيمه عمر خوبي براي آنها فراهم خواهد كرد. فرزندان من هنوز كوچكند،* اما زماني كه اين برنامه به مراحل نهايي خود برسد، آنها دهه دوم زندگي خود را آغاز كرده*اند. مطمئنم اگر قرار به رفتن من باشد،*آنها ارزش كار من را نه تنها براي خود،* بلكه احتمالا براي كل بشريت درك خواهند كرد. من دوست ندارم در تختم از دنيا بروم،*دوست دارم فرزندانم،* خانواده*ام و دوستانم من را انساني به ياد بياورند كه براي همه كار بزرگي انجام داده*است،* دست كم مطمئنم فرزندانم دوست دارند من را اينگونه به ياد بياورند...

درصورتي كه رفتنتان قطعي شود ارتباط خود را با زمين و با خانواده و دوستان حفظ خواهيد كرد؟

قطعا در تماس خواهم بود، و البته تمامي برنامه به صورت زنده پخش خواهد شد و خانواده*ام من را خواهند ديد و چه كسي مي*داند؟ شايد روزي فرزندانمان راهي براي بازگشت ما به زمين ابداع كردند...من دوران سربازي*ام در ارتش را در اوايل دهه 60 در كردستان بودم، يعني در ميانه جنگ ايران و عراق من جايي بودم كه مرگ يك واقعيت قابل لمس بود و هر روز آن را به چشم مي*ديدي...من از آن روزها بازگشتم و مطمئنم مي*توانم راهي براي بازگشت از مريخ نيز پيدا كنم...بادنجان بم كه آفت ندارد!

شانس موفقيت خودتان را از ميان هزاران داوطلبي كه تاكنون ثبت نام كرده*اند چگونه مي*بينيد؟

خوب به نظر مسئولان اين برنامه در جستجوي افرادي هستند كه روشنفكر بوده و از فيزيك بدني سالم و قوي برخوردار باشند...من هردو اين ويژگي*ها را دارم با اين همه سنم مي*تواند مشكل*آفرين باشد. من اكنون 48 سال دارم و در زمان اتمام اين برنامه، 58 ساله خواهم بود. اما افراد جوان از تجربه كافي برخوردار نيستند و شايد نگاهي روياگونه به اين جريان داشته*باشند. به نظر من حضور در چنين برنامه*اي بسيار دشوار است و بسياري، واقعيت*هاي آن را ناديده گرفته*اند. يك مثال برايت مي زنم...تصور كن يك يا دو نفر از اعضا در مريخ مريض شده و يا جانشان را از دست بدهند، با چنين شرايطي بايد چه كرد؟ افراد بي*تجربه در چنين شرايط چه مي*كنند؟ در پاسخ به سوالت بايد بگويم كه درحال حاضر شانس موفقيتم را 50-50 مي*دانم... و با وجود شرايط سني*ام از آنجايي كه همواره بدنم را متناسب و سالم نگه داشته*ام، اگر بتوانم از مرحله اول كه يك مصاحبه است عبور كنم، پس از آن شانسم افزايش يافته و 80 درصد مطمئن خواهد شد كه به مريخ خواهم رفت.

زندگي در سياره**اي ديگر مانند مريخ را چگونه مي*بينيد؟

به نظرم آنچه در اين ماموريت مطرح است زندگي*كردن نيست،*بلكه زنده ماندن است. بايد به همراه سه نفر ديگر براي هفت ماه در يك محفظه كوچك زندگي كني در شرايطي كه تشعشعات كيهاني و ديگر دشواري*ها و خطرات نيز وجود دارد...اگر از اين مرحله جان به در ببرم، مي*توانم بگويم زندگي روي مريخ برايم ساده*تر خواهد بود. من در شرايط سخت زندگي كرده*ام و معني زندگي در شرايط سخت را به خوبي مي*دانم. درحال حاضر نيز درحال مطالعه روي مريخ هستم،* مي دانم كه ميزان اكسيژن در آن بسيار كم بوده و 95 درصد از هواي آن از دي*اكسيد كربن و متان تشكيل شده*است. به علاوه هشت سال پيش از آغاز ماموريت ما دوره*هاي تمريني دشواري را پشت سر گذاشته*ايم و به اندازه كافي آمادگي خواهيم داشت.

فكر كنيد يكي از فيناليست*ها باشيد...در مدت زماني كه براي زندگي در زمين وقت داريد چه كارهايي خواهي كرد؟

سوال خيلي خوبي است...تا جايي كه بتوانم در كنار خانواده*ام خواهم ماند و از هر لحظه* از بودن در كنار كساني كه دوستشان دارم لذت خواهم برد...و البته تا حدي كه جا داشته باشم روي زمين فالوده مي*خورم...فكر نكنم فالوده*هاي مريخي به خوشمزگي فالوده*هاي زميني باشد! و البته از خورش* فسنجان خاله*ام هم غافل نمي*شوم...خاله*اي دارم كه بهترين فسنجان*هاي دنيا را مي*پزد، باور كن كه خطر مرگم در اثر پرخوري فسنجان بر روي زمين بيشتر از خطر مرگم در مريخ تحت تاثير تشعشعات كيهاني است...

اگر اجازه داشته باشيد چند فيلم با خود به مريخ ببريد، آن فيلمها چه خواهند بود؟

من عاشق رابرد دنيرو و آل پاچينو هستم. فيلم Heat كه هردو در آن بازي مي*كنند را حتما با خودم خواهم برد. فيلم*هاي Snatch و چند فيلم از بروس ويليس را نيز مي*برم.

تا*به*حال آخرين لحظه*اي كه روي زمين خواهيد بود را تصور كرده*ايد؟ مي*توانيد آن را توصيف كنيد؟

فكر كنم بسيار احساساتي مي*شوم...البته در درونم...و كسي متوجه آن نخواهد شد زيرا دوست ندارم كسي از احساساتم با خبر شود. خيلي نگران خواهم بود و تنها چهره فرزندانم را تصور خواهم كرد،*اما احتمالا بايد از آموزش*هايي كه ديده*ام نيز استفاده كنم و بر كارهايي كه حين پرواز بايد انجام دهم نيز متمركز خواهم شد...به ياد دارم اولين باري كه براي سربازي خانه را ترك مي*كردم، به مادر و پدر و برادرانم نگاه كردم و در آن زمان مي*دانستم كه شايد ديگر هرگز بازنگردم...آن دوران نقطه اوج جنگ ايران و عراق بود و تنها چيزي كه توانست مرا از مرگ نجات دهد خانواده*ام بودند...همين احساس را در زمان جدا شدن از زمين نيز خواهم داشت.

جالب*ترين خبر فضايي كه طي سال گذشته خوانديد چه بوده*است؟

خبر فرود كاوشگر كنجكاوي بر روي سياره مريخ جالب*ترين خبري بود كه طي سال گذشته خواندم. كنجكاوي يكي از پيشرفته*ترين تجهيزات فضايي است...من واقعا دوست دارم به مريخ رفته و كنجكاوي را آنجا از نزديك ببينم...

الهام*بخش*ترين شخصيت فضايي كه مي*شناسيد كيست؟

خوب كسي كه در نظر دارم چندان هم الهام*بخش نيست...بلكه تنها با وي احساس همزاد*پنداري دارم...شخصيت آقاي اسپاك در مجموعه جنگ*هاي ستاره*اي كه فكر نكنم شما او را به ياد بياوريد...

اگر يكي از فيناليست*ها باشيد، بيشتر از همه براي چه*چيز برروي زمين دلتنگ خواهيد شد؟

اينكه بتوانم دوباره فرزندانم را در آغوش گرفته، ببوسم و آنها را حس كنم بيشترين دلتنگي*ام خواهد بود. من عادت دارم كه هرشب پيش از خواب فرزندانم را ببوسم و هر روز پس از بازگشت به خانه آنها را در آغوش بگيرم، به همين خاطر تا زماني كه اينجا هستم از تمامي لحظاتم استفاده مي*كنم،*اين دشوارترين بخش ماجرا است اما مي*گويند نابرده رنج گنج ميسر نمي*شود...

چند ايراني ديگر نيز در اين برنامه ثبت نام كرده*اند، ايا با آنها در تماسيد؟

نه...با آنها تماسي ندارم، فقط مي*دانم يكي از آنها نيز مانند من ساكن نيوزيلند است. واقعيت اين است كه زياد به وب*سايت Mars-One سر نمي*زنم. بايد از اين پس بيشتر اين كار را انجام دهم.

واكنش خانواده*تان پس از باخبر شدن از اين تصميم چه بود؟

همسرم هميشه پشتيبان من بوده*است، زيرا من را خوب مي*شناسد. يكي از دو قلوها، نيره، كمي نگران است. پدر و مادر و دوستانم نيز من را به خوبي مي*شناسند، من نمي*توانم به زمان و مكان محدود باشم...و هرگز بدون فكر تصميم نمي*گيرم...آنها نيز دلتنگ من خواهند شد،*اما مي*دانند كه اين سياوش است، آنها از من حمايت مي*كنند،*مهم نيست كه چه تصميمي بگيرم.

حال تصور كنيد كه در مسير رفتن به مريخ هستيد، اگر ناگهان احساس شديد پشيماني كنيد چه خواهيد كرد؟

خوب اگر واقع*گرايانه به اين موضوع نگاه كنيم، زماني كه ديگر زمين را ترك كرده*اي، ديگر براي پشيماني دير شده*است. من يك هدف دارم و داشتن يك هدف من را از پشيمان شدن باز خواهد داشت. من اين سفر را، اگر عملي شود، يك ماموريت مي*دانم، كاري كه بايد انجام شود...و هميشه و هنوز به آن فكر مي*كنم كه اگر پشيمان شوم چه مي*شود...اما روح و ذهن قوي تنها شانسي است كه دارم،*من از نظر روحي روي خودم بسيار كار كرده*ام و فكر مي*كنم براي ماموريت آمادگي دارم. من به خودم اجازه پشيمان شدن نخواهم داد. پشيماني زماني به وجود مي*آيد كه گزينه* بهتري نيز وجود داشته باشد.

همشهري

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۵:۲۴ توسط:sana موضوع:

شيوه*اي براي خم*كردن نور و مخفي*كردن زمان


       
دانشمندان موفق به طراحي "شنل زماني" شده*اند كه نور را خم و در زمان حفره*اي ايجاد مي*كند تا مانع از شناسايي*شدن پيغام*هاي سري به هنگام مخابره مي*شود.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين مفهوم مي*تواند كاربردهاي متعددي براي ارسال پيغام*هاي سري توسط كابل*هاي فيبر نوري داشته باشد.

دستاورد جديد قادر است جريان مداومي از رويدادها را در سرعت*هاي داده ارتباط از راه دور مخفي كند.

محققان از تجهيزي موسوم به تعديل*كننده*ها براي ايجاد روزنه در زمان با خم*كردن نور، استفاده كردند.

گرچه اين مفهوم تا شنل*هاي نامرئي* موجود در فيلم*هاي هاري پاتر فاصله دارد، مي*تواند كاربرده*هاي عملي براي پنهان*كردن پيام*ها داشته باشد.

يك شنل زماني كه رويدادي منفرد را با افزايش و كاهش سرعت بخش*هاي مختلف يك پرتو نوري، غيرقابل كشف مي*كرد، 17 ماه پيش توصيف شد.

اما اين تكنيك رويدادهاي منفرد كوتاه را بيش از بازه*هاي 0.00012 ثانيه كه براي ارتباطات نوري بيش از اندازه كند است، پنهان مي*كرد.

آندرو واينر و همكارانش از دانشگاه پوردو هم*اكنون شيوه جايگزيني را طراحي كرده*اند كه مبتني بر پديده*اي به نام اثر Talbot است، يعني زماني كه نوري از خلال يك در جهت*هاي مختلف سير مي*كند.

مهندسان دريافتند كه اين موضوع مي*تواند داده نوري را از يك گيرنده در سرعت*هاي داده ارتباطات از راه دور پنهان كند.

به گفته واينر، با پيشرفت*هاي موجود در زمينه متامواد، شنل نامرئي به نقطه*اي مهم در تحقيقات علمي رسيده است. متاماده به صورت مصنوعي مهندسي مي*شود و داراي مشخصه*هاي عجيب است.

ابزار جديد در سرعت*هاي داده ارتباطات از راه دور عمل مي*كند و با استفاده از خود- تصويربرداري موقت از طريق اثر Talbot، داده نوري را از گيرنده پنهان مي*كند.

دانشمندان در اين مطالعه 46 درصد كل محور زماني را پنهان كردند و داده ديجيتالي را با سرعت 12.7 گياگيابايت در ثانيه مخفي كردند.

مخفي*كردن زمان شيوه*اي براي دستكاري تشعشع الكترومغناطيسي در زمان و فضاست، به طوري كه مجموعه*اي از رويدادها از ديد افرادي كه از يك فاصله درحال مشاهده هستند، پنهان مي*ماند.

اين مطالعه از علم متامواد استفاده مي*كند كه در آن مي*توان نور را مجاب به بروز رفتارهايي كرد كه در حالت طبيعي از خود نشان نمي*دهد.

دانشمندان به دنبال* راهكارهايي هستند كه از طريق آن ميزان زمان پنهان*شده را افزايش دهند.

شنل زماني موجب مي*شود كه داده*ها ايمن*تر شوند زيرا اين شيوه سيگنال*هاي نوري را جدا مي*كند و به آن*ها امكان سيركردن با سرعت*هاي مختلف پيش از تجمع*دوباره را مي*دهد.

اين امر موجب مي*شود كه داده در حال مخابره به دشواري قطع شود.

در حال حاضر اين نگراني وجود دارد كه تروريست*ها از فناوري مزبور براي به سرقت*بردن و ضبط اطلاعات حساس بدون شناسايي*شدن استفاده كنند.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۵:۰۵ توسط:sana موضوع:

تعيين پيوندهاي شيميايي با ميكروسكوپ الكتروني

سيليكون يكي از رايج *ترين ناخالصي*ها براي جذب روي گرافيني است كه به روش انباشت بخار شيميايي رشد كرده و به نحو قابل توجهي خواص انتقالي گرافين را تحت تاثير قرار مي*دهد. از اين رو، درك شيمي اين ناخالصي*ها مهم است به ويژه اگر مايل باشيم گرافين را با الكترونيك سيليكوني يكپارچه كنيم. تاكنون هيچ روشي نتواسته پيوندهاي سيليكون-كربن را توضيح كند. حالا وو ژو در دانشگاه وندربيلت و همكارانش اعلام كرده*اند كه مي*توانند طبيعت اين پيوندها را با تركيب چند روش ميكروسكوپ الكتروني استنتاج كنند.ژو و همكارانش افت انرژي الكترون*هايي را بررسي كرده*اند كه به سمت سطح گرافيني با ناخالصي سيليكون شليك شده*اند. آزمايش*هاي مشابهي قبلا انجام شده اما سيگنال آن*ها قدرت لازم را براي تحليل دقيق پيوندها نداشت. ژو و همكارانش پس از تركيب مطالعه خود با روش عكسبرداري حلقوي زمينه تاريك بر اين مشكل فائق آمدند. در اين روش، نور پراكنده نشده حذف مي*شود تا در عكس*هاي نهايي اطلاعات شيميايي نمونه در شدت نور ثبت شود.

پس از مقايسه داده*هاي طيف*نگاري با محاسبات نظريه تابعي چگالي، آن*ها به سادگي توانستند تفاوت بين پيوند سيليكون به چهار يا شش كربن را مشخص نمايند. بنابراين تركيب اين روش*هاي ميكروسكوپ الكتروني به ما اجازه مي*دهد تا پيوندهاي شيميايي را در مواد دو بعدي ديگر و در سطح يك تك ناخالصي مطالعه كنيم.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۴:۵۰ توسط:sana موضوع:

فقط تصور كنيد ...

 
فقط تصور كنيد كه بتوانيم سن زمين را كه غير قابل تصور است ، فشرده كنيم و هر صد ميليون سال آن را يك سال در نظر بگيريم !
در اينصورت كره زمين مانند فردي 46 ساله خواهد بود!
هيچ اطلاعي در مورد هفت سال اول اين فرد وجود ندارد و در باره ي سالهاي مياني زندگي او نيز اطلاعات كم و بيش پراكنده اي داريم !
اما اين را ميدانيم كه در سن 42 سالگي ، گياهان و جنگلها پديدار شده و شروع به رشد و نمو كرده اند.
اثري از دايناسورها و خزندگان عظيم الجثه تا همين يكسال پيش نبود !
يعني زمين آنها را در سن 45 سالگي به چشم خود ديد و تقريبا 8 ماه پيش پستانداران را به دنيا آورد .
در اوايل هفته ي پيش ميمون هاي آدم نما به آدمهاي ميمون نما تبديل شدند!
و آخر هفته گذشته دوران يخ سراسر زمين را فرا گرفت .
انسان جديد فقط حدود 4 ساعت روي زمين بوده و طي همين يك ساعت گذشته كشاورزي را كشف كرده است !!!
بيش از يك دقيقه از عمر انقلاب صنعتي نمي گذرد و.....
حالا ببينيد انسان در اين يك دقيقه چه بلائي بر سر اين بيچاره ي 46 ساله آورده است !!!
او از اين بهشت يك آشغالداني كامل ساخته است .
او خودش را به نسبتهاي سرسام آوري زياد كرده ، و نسل 500 خانواده از جانداران را منقرض كرده است!
سوختهاي اين سياره را مال خود كرده و همه را به يغما برده است!
و الان هم مثل كودكي معصوم و بي تقصير ايستاده و به اين حمله ي برق آسا نگاه ميكند !!!

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۴:۳۷ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / اجاره جرثقیلطراحی تخصصی وب سایت / اپلود عکسکورد پاتوق / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / چت روم