بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

كم مصرف ترين خودرو جهان؛يك ليتر در 100 كيلومتر! + عكس

يك شركت خودروسازي فرانسوي محصولي جديدي ساخته است كه مهمترين ويژگي آن مصرف سوخت بسيار اندك آن است. رنو «EOLAB» تنها يك ليتر بنزين در هر 100 كيلومتر مسافت مصرف مي كند!
به گزارش آلامتو به نقل از مهر درحالي كه به نمايشگاه خودروي پاريس نزديك مي شويم شركت هاي معتبر خودروساز در سراسر جهان از محصولات خلاقانه خود رونمايي مي كنند و رنو EOLAB يكي از اين تازه واردها است. اين خودروي مفهومي در زمره كم مصرف ترين خودروهاي جهان قرار مي گيرد و با توليد تنها 22 گرم گاز آلاينده دي اكسيد كربن كمترين لطمه را به محيط زيست و اتمسفر زمين وارد مي كند. رنو مدعي است براي توليد چنين خودرويي نزديك به 100 نوآوري و طراحي پيشرفته را مورد استفاده قرار داده تا مصرف سوخت آن از يك ليتر در هر 100 كيلومتر طي مسافت تجاوز نكند. اين 100 نوآوري در سه بخش كلي سبك سازي، بهبود ساختار آيروديناميك و قدرتمندسازي سيستم موتوري به كار گرفته شده است. يكي از ابتكار عمل هاي مهمي كه در ساخت اين خودرو به كار گرفته شده طراحي سه در براي آن است. در سمت راننده تنها يك در بزرگ و در سمت ديگر دو در مشاهده مي شود. همچنين اين خودرو وزن بسيار كمي دارد به طوريكه در مقايسه با يكي ديگر از محصولات مشابه و البته جديد رنو يعني «Clio» تا 400 كيلوگرم سبك تر است! اين كاهش وزن خيره كننده صرفا به دليل استفاده از مواد تركيبي در ساختار آن است: فولاد، آلومينيوم و و پلاستيك حرارتي.

نكته جالب ديگري كه نبايد از آن چشم پوشيد سقف بسيار سبك «EOLAB» است كه به دليل استفاده از منيزيوم تنها 4.5 كيلوگرم وزن دارد.(مهر)

كم مصرف ترين خودرو جهان

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۰۹:۵۲ توسط:sana موضوع:

ريشه بعضي از كلمات عاميانه فارسي

واژه Zeperti به معني زنداني است و استفاده از آن يادگار زمان قزاقهاي روسي در ايران است. در آن دوران هرگاه سربازي به زندان ميافتاد ديگران ميگفتند يارو زپرتي شد و اين واژه كم كم اين معني را به خود گرفت كه كار و
بار كسي خراب شده و اوضاعش به هم ريخته است.

*هشلهف*:
مردم براي بيان اين نظر كه واگفت (تلفظ) برخي از واژهها يا عبارات از يك زبان بيگانه تا چه اندازه ميتواند نازيبا و نچسب باشد، جملة انگليسيI shall have به معني من خواهم داشت را به مسخره هشلهف خواندهاند تا بگويند ببينيد واگويي اين عبارت چقدر نامطبوع است! و اكنون ديگر اين واژة مسخره آميز را براي هر واژة عبارت نچسب و نامفهوم ديگر نيز (چه فارسي و چه بيگانه) به كار ميبرند.
*
چُسان فسان:*
از واژة روسي غير مجاز مي باشدsani Fossani به معني آرايش شده و شيك پوشيده گرفته شده است.

*شر و ور:*
از واژة فرانسوي Charivari به معني همهمه، هياهو و سرو صدا گرفته شده است.

*اسكناس:*
از واژة روسي Assignatsia كه خود از واژة فرانسوي Assignat به معني برگة داراي ضمانت گرفته شده است.

*فكسني:*
از واژة روسي Fkussni به معناي بامزه گرفته شده است و به كنايه و واژگونه به معناي بيخود و مزخرف به كار برده شده است.

*نخاله:*
يادگار سربازخانههاي قزاقهاي روسي در ايران است كه به زبان روسي به آدم بي ادب و گستاخ ميگفتند Nakhal و مردم از آن براي اشاره به چيز اسقاط و به درد نخور هم استفاده كردهاند.


*آكبند:*
آيا مي دانستيد كلمه آكبند نه كلمه اي لاتين است و نه فارسي؟
قديما كه بندر آبادان بهترين بندر ايران بود و كلي كشتيهاي تجاري اونجا بارشون رو تخليه مي كردند روي بعضي از اجناس كه خيلي مرغوب بودند نوشته شده بود ** UK BAND ** يعني بسته بندي شده *انگليس *ولي آباداني هاي عزيز اونرو *آكبند* مي خوندند و همين طوري شد كه اين تلفظ اشتباه در تمام ايران منتشر شد و همه به جنسي كه بسته بندي شده مي گن آكبند!

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۰۹:۴۱ توسط:sana موضوع:

دختري كه با پوستر فيلم ازدواج كرد +عكس


عده از جوانان هستند كه با تماشاي يك فيلم علاقه خاصي به شخصيت هاي اصلي آن فيلم پيدا مي كنند و ديوار اتاقشان را مملو از پوسترهاي او مي كنند اما “لارن ادكينس” يك مرحله از اين علاقه بالاتر رفته و دست به كاري عجيب زده است. اين دختر 25 ساله كه علاقه خاصي به شخصيت اصلي سري فيلم هاي “گرگ و ميش” داشت حالا با يك پوستر از اين فيلم ازدواج كرده است. او يك تصوير برش خورده از شخصيت اين فيلم كه توسط “رابرت پتيسون” بازي مي شود بريده و به عنوان همسر مورد علاقه اش از آن ياد مي كند.


اين دختر جوان در لاس وگاس زندگي مي كند و حالا به عنوان يك پديده عجيب در اين شهر شناخته مي شود. او با همسر مقوايي اش به رستوران مي رود و با او در پارك قدم مي زند و حتي براي گرفتن عكس هم در نقاط مختلف توقف مي كند. او مي گويد كه هيچ پسري از نظر من شخصيت كاملي نداشت و نمي توانستم با او زندگي كنم اما زماني كه پوستر مقوايي شخصيت محبوبم را ديدم احساس كردم هيچ فردي از او كامل تر نخواهد بود.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۰۹:۳۰ توسط:sana موضوع:

هيجان انگيزترين تاكسي دنيا +عكس


“جان بارنس” يك راننده تاكسي معمولي نيست زيرا تاكسي كه او هدايتش را به عهده دارد عجيب ترين و هيجان انگيزترين تاكسي در دنيا به حساب مي آيد. شما در اين تاكسي تجربه اي بسيار متفاوت خواهيد داشت. اين مرد كه از سال 1983 است در اين تاكسي كار مي كند چند سال پيش تصميم گرفت تا كارش را از يكنواختي خارج كند و تجربه اي متفاوت را براي مسافران خود بسازد. حالا او در تاكسي اش تنها توريست سوار مي كند و براي سوار شدن به خودروي او گاهي اوقات صف هم مي بندند.


اين مرد هر مسافر را 45 دقيقه به سفري هيجان انگيز مي برد. در اين تاكسي رقص نور به صورت هاي مختلف وجود دارد و هرلحظه مي توانيد از اينترنت تاكسي استفاده كنيد همچنين موسيقي و تصاوير متحرك در كل مسير همراه شما است. طبق آنچه در وبسايت اين تاكسي نوشته شده است هر سفر 200 دلار هزينه دارد ولي تجربه اي را به همراه خواهد داشت كه هيچوقت فراموش نمي كنيد. در اين سفر شما موسيقي رقص نور و هيجان را تجربه خواهيد كرد. اين خودرو به عنوان هيجان انگيزترين تاكسي دنيا شناخته مي شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۰۹:۱۹ توسط:sana موضوع:

عشق كمنظير يك مادر به فرزند سرطانياش +تصاوير

جايزه پوليتزر به مادري داده شد كه در تمام روزها و شبهاي بيماري فرزند خود چشم برهم نگذاشت و لحظه لحظه آب شدن و رفتن پسر خود را مشاهده كرد.
جايزه پوليتزر جايزهاي است كه براي روزنامهنگاري، ادبيات و موسيقي به بهترين آثار داده ميشود و معتبرترين جايزه روزنامهنگاري در آمريكاست كه هر ساله با نظارت دانشگاه كلمبيا به روزنامهنگاران داده ميشود؛ همچنين هر ساله بنياد پوليتزر جوايز نيم ميليون دلاري خود را به بهترين عكسهاي خبري افشاگرانه و جسورانه جهان در زمينههاي مختلف، اهدا ميكند.در يادداشت سردبير بنياد پوليتزر آمده است: اين داستان چند سال پيش اتفاق افتاده است كه يكي از خوانندگان، آن را به ما معرفي كرد؛ اين تصاوير نشان دهنده يك زندگي تلخ و عشق يك مادر نسبت به فرزند خود است.
يك روزنامه نگار آمريكايي، از يك پسر 10 ساله به نام «درك» كه از سرطان شديدي رنج ميبرد به همراه مادرش «سيندي» تصاويري گرفته و در وبلاگ خود گذاشته بود.

در 25 ژوئن «سيندي» از وجود تومور سرطاني در شكم «درك» با خبر شد.

وقتي كه سيندي صندلي چرخدار فرزند خود را در سالنهاي مركز پزشكي ديويس براي عمل استخراج مغز استخوان ميبرد؛ پزشكان در نظر داشتند در صورت واجد شرايط بودن توسط پيوند سلولهاي بنيادي خون، بيماري «نوروبلاستوم» را درمان كنند.

سيندي گفت: به پسرم گفتم سرطان به بيشتر اندام وي حمله كرده است و من هر چه در توان دارم انجام ميدهم تا او را خوشحال كنم و لبخند را بر لبانش بياورم.

در 30 نوامبر 2005 «درك» توسط برادرش ميكا و مادرش براي پرتو درماني به مركز پزشكي رفت؛ ميكا اغلب داروهايي را كه «درك» بايد مصرف ميكرد را به او ميداد و در كار مدرسه و تكاليف وي در حالي كه به شدت درد داشت به او كمك ميكرد.

يكي از انكولوژيستهاي «درك» توصيه كرده بود، او را تسكين دهند زيرا «درك» مدام در گوشهاي و دور از چشم ديگران گريه ميكند؛ سيندي تصميم ميگيرد «درك» را از غصه خوردن دور كند.

9 فوريه 2006 سيندي به علت اينكه ميدانست «درك» به سني نميرسد كه گواهينامه بگيرد وي را روي پاي خود مينشاند تا در خيابانهاي ساكرامنتو رانندگي كند.26 آوريل سال 2006، «سيندي» متوجه شده بود يك تومور هم در مغز «درك» است كه به بينايي وي آسيب وارد كرده بود.

آخرين روزي كه «درك» به مدرسه رفت، دوستان وي تمام كارتها و كارهاي او را به ديوارها زده بودند.

او نياز به بيرون رفتن داشت و اين آخرين بار بود كه به بيرون از خانه ميرفت.

در 10 مي سال 2006 به «درك» آرام بخش تزريق شد تا بخوابد و كمتر درد بكشد و در آرامش بميرد.

روز آخر زندگي «درك»، مادر در حالي كه پسر خود را در آغوش گرفته بود و اشك ميريخت، گفت: من تو را خيلي دوست دارم، تو مرد شجاعي هستي و درك چند دقيقه بعد در آغوش مادر درگذشت.

19 مي 2006 سيندي با سه پسر خود «آنتوني»، «ميكا» و «وينسنت» تابوت پسر كوچك خود را براي دفن كردن حمل كرد و «درك» در مونت ورنون در كاليفرنيا به خاك سپرده شد.

اين داستان قدرت عشق و زندگي و قدرت فوقالعاده يك مادر را نشان ميدهد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۰۹:۰۹ توسط:sana موضوع:

ماجراي نام «ايران» در پلنگ صورتي! +عكس

42 سال پيش پلنگ صورتي در كارتون پرطرفدار خود از اردك ماجراجويي ميزباني ميكند كه از سفر دور دنيا برگشته و روي چمدانش از بين كشورهايي كه رفته، نام «ايران» نيز خودنمايي ميكند.
در قسمت ۱۱۷ كارتون پلنگ صورتي به نام «Pink Quackers»، محصول 1972 گربه لاغر كوهي صورتي رنگ كه نمايانگر رابطه كاريكاتوري آدمها در عصر خود است، ميزبان اردكي ميشود كه از سفر دور دنيا برگشته و چمداني را هم به اين نشانه همراه خود دارد.

ايسنا نوشت: در تصويري از اين چمدان كوچك، نام چند كشور روي آن برچسب شده كه در بين آنها ايران به وضوح ديده ميشود.

جوجه اردك، نماد يك انسان ماجراجو و جهانگرد است كه به ايران، يونان، انگليس، مكزيك، ايتاليا، پاريس و ژاپن سفر كرده كه اين ماجراجويي مايهي شگفت پلنگ صورتي شده است.اين كارتون محبوب در دهه 60 تا 80 ميلادي خلق شد و بسيار خوش درخشيد، تا آنجا كه يك قسمت از مجموعه آن در سال 1964 جايزه اسكار گرفت. اما صرف نظر از موضوع داستان، نكته آن است كه ايران 40 سال پيش آنچنان شاخص و شناخته شده بود كه از اين كارتون محبوب سردرآورد.

ايران همواره به عنوان مقصد فرهنگي براي گردشگران شناخته ميشد، اما نوع برخورد با صنعت گردشگري و نگاههايي توأم با بدبيني نسبت به گردشگران خارجي در دهه 60 به واسطه اوضاع داخلي كشور و آغاز جنگ تحميلي و بعدها سوءمديريتها در اين حوزه و البته سياهنماييها و تبليغات منفي رسانههاي غربي موجب شد جايگاه ايران در گردشگري با افت چشمگيري مواجه شود.

اما از سال 92، پس از انتخابات رياست جمهوري با تغيير سياستها، اكنون موجي از گزارشهاي مثبت درباره ايران و بويژه اوضاع گردشگري كشور در رسانههاي غربي ايجاد شده كه با توجه به منفعل بودن ايران در عرصه تبليغات، ميطلبيد مسوولان بهرهبرداري بهتري از اين تبليغات خودجوش داشته باشند تا حالا كه بودجهاي براي خرج كردن و تبليغ ندارند، اين خلاء را به اين شكل پر كنند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۰۸:۵۹ توسط:sana موضوع:

قشنگ ترين بيابان دنيا + عكس

دانشمنداني از فرانسه، نروژ و چين اين ديدگاه را كه بيابان صحراي بزرگ آفريقا طي دو تا سه ميليون سال گذشته به وجود آمده، زير سوال بردهاند.
«صحراي آفريقا»، بزرگترين بيابان نيمهگرمسيري جهان بوده و طي دهههاي گذشته، مطالعات متعدد علمي، آرشيوهاي باستانشناسي و زمينشناسي را با هدف آشكارسازي تاريخ آن كنكاش كردهاند.با اين حال، عليرغم احراز موفقيتهاي مهم در اين زمينه، هنوز پرسشهاي اساسي پيرامون اين صحرا وجود دارند كه پاسخهاي قانعكنندهاي براي آنها ارائه نشدهاند.

تا پيش از اين، فرضيه موجود اين بود كه صحراي آفريقا نخستين بار طي دو تا سه ميليون سال گذشته ظاهر شده اما كشفيات جديد مانند تپههاي شني باستاني و سوابق غبار در هستههاي دريايي قدمت اين ناحيه را تا چندين ميليون سال عقبتر ميبرند. با اين حال، توضيحات مناسبي براي چنين كشفياتي ارائه نشده بودند.

مطالعات جديد، مرحله «ميوسن بالايي» Tortonian (تقريبا هفت تا 11 ميليون سال پيش) را به عنوان دوره زماني محوري براي آفريقاي شمالي و خلق صحراي آفريقا برشمردهاند. تيمي بينالمللي از دانشمندان با استفاده از شبيهسازيهاي انجامشده و مدل NorESM، تكامل اقليمي شمال آفريقا را از طريق تغييرات تكتونيكي عمده طي 30 ميليون سال گذشته بررسي كردند.

محققان دريافتند اين ناحيه، خشكي را به همراه كوچكشدن اقيانوس «تتيس» (Tethys) متحمل شده است. «تتيس»، اقيانوس عظيمي بوده و منشا مديترانه مدرن، درياهاي سياه و خزر در طول مرحله ميوسن بالايي به شمار ميآيد. اين شبيهسازيها، نخستين شبيهسازيهايي هستند كه نشان ميدهند كوچكشدن اقيانوس تتيس داراي دو نتيجه اصلي براي اقليم آفريقاي شمالي بوده است.

نخست اين كه چنين موضوعي چرخههاي بارانهاي موسمي فصل تابستان آفريقا را ضعيف كرده و در نتيجه آفريقاي شمالي را خشك كرده است. دوم اين كه اين موضوع حساسيت بارانهاي موسمي تابستان آفريقا و بارش باران مرتبط با اجبار مداري را افزايش داده است.

بنابراين مرحله ميوسن بالايي زماني است كه آفريقاي جنوبي از يك سرزمين با پوشش گياهي مداوم به سرزميني تبديل شده كه چرخههاي خشك/مرطوب را در مقياسهاي زماني مداري تجربه كرده است. چنين تغييرات عمدهاي در اقليم و محيط آفريقاي شمالي با بازه زماني ظهور نخستين انساننماها قرين شدهاند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۰۸:۴۷ توسط:sana موضوع:

آبوهوايي كه نوزادان را چپ دست ميكند!

پژوهشگران در تحقيقات خود دريافته اند نوزادان به دنيا آمده در فصول گرم سال مانند تابستان و بهار بيشتر احتمال دارد كه چپ دست به دنيا بيايند.

گفتني است، كارشناسان اعتقاد دارند تابش شديدتر نور خورشيد در فصل گرم سال و به ويژه قرار گرفتن مادر در آن نوع شرايط آب و هوايي سبب توليد هورمون تستوسترون بيشتر در بدن مادر مي شود كه اين هورمون سبب تاثير گذراي بر چپ دست شدن نوزادان به ويژه نوزادان پسر ميشود.

علاوه بر نور خورشيد ساير شرايط ژنتيكي و عوامل ديگر نيز در ايجاد چپ دستي در نوزادان موثر است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۰۸:۳۵ توسط:sana موضوع:

علي پروين، لوكس سوار دهه شصت+عكس

گذشت زماني كه علي پروين با نمايشگاه معروف اتومبيل و يا مانتو فروشي اش يكه تازي مي كرد، او اكنون در 69 سالگي ترجيح مي دهد زندگي آرام تري را در كنار خانواده اش در لواسانات داشته باشد. اما علي پروين در دهه شصت و هفتاد فعاليت بسيار زيادي هم در فوتبال و هم در كارهاي تجاري مختلف داشت، آنقدر كه همان فعاليت ها او را تبديل به يكي از متمول ترين ورزشكاران ايراني كرده است. او در دهه شصت و در حالي كه اكثر فوتباليست هاي ايراني با موتورگازي سر تمرين مي رفتند مدل بالاترين اتومبيل هاي آن زمان را سوار مي شد كه يكي از آنها را در زير مي بينيد:


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۰۸:۲۳ توسط:sana موضوع:

بلندترين كودك 5 ساله دنيا + عكس


كودكان در سنين 3 تا 7 سالگي رشد خوبي دارند و به قول معروف زود بزرگ مي شوند اما نهايت قد و قواره اي كه مي توان براي آن ها متصور شد بين 80 سانتي متر تا نهايتا يك متر است و خارج از اين محدوده كمي غيرعادي به نظر مي رسد. “كاران سينگ” كودك 5 ساله اي است كه هنگام تولد به خاطر وزن 7كيلوگرمي و قد 63 سانتي متري وارد كتاب گينس شد اما اين كودك دست بردار نيست و حالا نامش به عنوان بلندترين كودك 5 ساله دنيا وارد كتاب گينس شده است. اين پس هندي به طور عجيبي در حال رشد كردن است و در حالي كه تنها 5 سال سن دارد قدش به 1 مترو 70 سانتي متر رسيده است. اين ارتفاع يك حد متناسب و عادي براي همه مردم با سن بالاي 17 يا 18 سال محسوب مي شود.
والدين “كاران” بلند قد هستند و انتظار داشتند فرزندشان قدي بلند داشته باشد اما رشد بي وقفه او والدينش را نيز نگران كرده است. به گفته آن ها اين كودك دوستي در منطقه ندارد چرا كه بچه ها از او ترس خاصي دارند و همين در روحيه كودكانه كاران تاثير گذاشته است. به گفته پزشكان مشكلات هورموني در كنار يك ژن مناسب براي افزايش قد باعث بروز اين مشكل شده است. آن ها احتمال مي دهند اين كودك بتواند در جواني ركورد بلندقدترين انسان را جابه جا كند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۶:۰۸:۱۲ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / اجاره جرثقیلطراحی تخصصی وب سایت / اپلود عکسکورد پاتوق / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / چت روم