بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

مشكلاتي كه استرس براي ما به وجود مي آورد

مشكلاتي كه استرس براي ما به وجود مي آورد

همه ما در معرض استرس قرار داريم و همچون بسياري چيزهاي ديگر، وراثت نقشي تعيين كننده در چگونگي برخورد با آن دارد. اغلب ما، هر روز تنشهايي اجتماعي، ارتباطي، اقتصادي، محيطي و ... داريم كه بايد از پسشان برآييم.


جالب است بدانيد كه استرس، تعادل شيميايي بدن را بر هم مي زند. تلاش براي چيرگي بر استرس، منجر به تغييري شيميايي در بدن مي شود كه بسته به شيوه بدن براي مبارزه با آن، شايد خيلي سريع اتفاق افتد يا سالها بطول انجامد. در كشاكش افزايش وزن يا كاهش چربي، استرس، عاملي اساسي و نيازمند به توجه است. براي رسيدن به حداكثر تناسب، شناخت چگونگي برخورد با استرس، اهميت زيادي دارد.


پاسخهاي كوتاه مدت بدن، وابستگي زيادي به هورمون آدرنالين و غده هاي فوق كليوي دارند. اين غدد توليد كننده هورمون، روي كليه ها قرار دارند.


مطالعات گوناگون نشان داده اند كه نوشيدن آب، يك روش خوب چيرگي بر استرس است. دليل آن هم شايد ارتباط توليد اين هورمونها با فعاليت كليه ها باشد.


اگر ناگهان كسي از پشت در، جلويتان بپرد و بترسيد، مقادير زيادي آدرنالين در جريان خونتان ترشح مي شود. همه ما اين وضعيت را بارها تجربه كرده ايم. تاثير آدرنالين كوتاه مدت است و عملكرد سروتونين (serotonin)، هيجان ايجاد شده را به آرامي فرو مي نشاند.


برخي افراد، تلاش مي كنند كه آدرنالين خونشان در حداكثر ميزان حفظ شود كه متاسفانه منجر به افزايش مقدار سروتونين خون و در نتيجه عوارضي گوناگون، از اختلالات خواب گرفته تا افسردگي حاد مي شود.


● افزايش ميزان كورتيزول
بدن براي واكنش بلند مدت به استرس، هورموني بنام كورتيزول را بكار مي برد. اين هورمون، بسيار كمتر از آدرنالين ترشح مي شود و با سرعتي بسيار كمتر وارد جريان خون مي شود. هنگام حضور كورتيزول در بدن، متابوليسم (سوخت و ساز) كاهش مي يابد و رفع تاثيرات گوناگون آن شايد ماهها يا حتي سالها بطول انجامد.


كورتيزول ارتباطي نزديك با ذخيره چربي در شكم دارد كه باعث بيماري قلبي، سرطان و ساير عوارض زيانبار جدي است. زندگي، روز به روز دشوارتر و پرتنشتر مي شود. در نتيجه بدنهايمان هم كورتيزول بيشتري توليد مي كنند. مردم غذاهاي نشاسته اي و فرآوري شده بيشتري مي خورند. به همين دليل هم روز به روز چاقتر مي شوند. www.zibaweb.com


ممكن است ميزان كورتيزول زياد باشد ولي چربي زيادي در شكم ذخيره نشود. پس از چند سال، چربي در ديواره داخلي سرخرگها رسوب مي كند و موجب عوارض سرخرگهاي كرونر (سرخرگهاي خون رسان قلب) مي شود. در برخي افراد، مقدار زياد كورتيزول با سندرم خستگي مزمن و فايبرومايالجيا (fibromyalgia) ارتباط دارد. اغلب مبتلايان به فايبرومايالجيا نسبت به مبتلايان به بيماري مزمن انسدادي ريوي (COPD) يا آرتريت روماتوييد، درد بيشتري مي كشند.


● فايبرومايالجيا
فايبرومايالجيا يك سندرم (مجموعه اي از علائم و نشانه ها) ناتوان كننده مزمن است كه با درد پراكنده، خستگي و بسياري از علائم ديگر مشخص مي شود. اين سندرم، مسري نيست و مطالعات اخير نشان داده اند كه مبتلايان به فايبرومايالجيا، زمينه ارثي دارند.


● استرس در خواب
ما حتي در خواب هم دچار استرس مي شويم كه باعث اختلال كارايي در روز بعد مي شود. چند ساعت پيش از بيداري، بخشي بسيار كوچك از مغز به نام هيپوتالاموس كه در مخ قرار دارد، پيامي ارسال مي كند كه باعث تحريك غده هاي فوق كليوي مي شود. پس از بيداري هم، ميزان كورتيزول افزايش مي يابد.


اكثر حملات و سكته هاي قلبي بين ساعتهاي ۶ و ۸ صبح رخ مي دهند و معمولا با افزايش سطح كورتيزول ارتباط دارند. واضح است كه تحت كنترل نگه داشتن كورتيزول براي حفظ سلامتي، اهميتي فوق العاده دارد.


معمولا سنجش مقدار كورتيزول از طريق بزاق انجام مي شود. چند ساعت پس از بيدار شدن، ميزان آن به حداكثر مي رسد اما طي ساعتهاي بعدي در طول روز، كاهش مي يابد. اميدواريم كه اين وضعيت، پاسخ پرسش قديمي بهترين ساعت انجام تمرينهاي هوازي را بدهد. به اين ترتيب، صبح هنگام كه ميزان كورتيزول زياد است و بهترين شانس كاهش آنرا داريد، بهترين وقت اين گونه تمرينها است.
اگر استراحت يا خواب كافي در چرخه هاي ۹۰ دقيقه اي (يعني خوابي به مدت ۳، ۴.۵، ۶، ۷.۵ يا ۹ ساعت) نداشته باشيد، مقدار كورتيزول بدنتان در طول روز افزايش مي يابد. بدين ترتيب، كاهش چربي، دشوار يا غيرممكن مي شود.


● كنترل استرس
برخي روشهاي مشخص كنترل استرس در زندگي روزمره، به ساده زيستي ارتباط پيدا مي كنند. شلوغ كردن برنامه روزانه، روشي مطمئن براي دشوارتر كردن زندگي است. استرس هميشگي، به سيستم ايمني آسيب مي زند و نهايتا به مرگ سلولي مي انجامد.


ترديدي نيست كه برخي افراد، خيلي بهتر از ديگران از پس استرس برمي آيند. همه ما افرادي را ديده ايم كه گرفتاريهاي فوق العاده زيادي دارند و با اينحال، فراتر از محدوديتهاي عادي كار مي كنند. چنين افرادي شايد مكانيسمي خود-دفاعي داشته باشند كه به فروكش سريع استرسشان كمك مي كند. هر بار كه به باشگاه مي رويد و بمدتي كمتر از ۶۰ دقيقه ورزش مي كنيد، در چنين وضعيتي قرار مي گيريد. تمرين بيش از ۶۰ دقيقه، به افزايش مقدار كورتيزول مي انجامد.


ظاهرا سفر تفريحي، آميزش جنسي، تمرين، خواب يا هر كاري كه به تمدد اعصاب و ايجاد احساس خوشايند كمك كند، به كاهش مقدار كورتيزول منجر مي شود.


اگر بدن كورتيزول كافي هم نداشته باشد، شايد انواع ديگري از مشكلات بروز كنند. نجات يافتگان از كشتارهاي همگاني، قربانيان تجاوز جنسي يا مبتلايان به سندرم استرس پس از آسيب، معمولا ميزان كورتيزول فوق العاده پاييني دارند.


شايد فكر كنيد كه چنين افرادي وضع خوبي دارند اما هر چيزي در بدن انسان بايد در وضعيت تعادل باشد. ميزان متعادل سروتونين و كورتيزول، حداكثر سلامت جسمي و طول عمر را براي فرد به ارمغان مي آورد.


● سروتونين
دانشمندان بر اين باورند كه سروتونين بعنوان ناقل عصبي، در جلوگيري از عصبانيت، خشونت، دماي بدن، حالت روحي، خواب، تهوع، تمايل جنسي و اشتهاء، نقشي مهم در سيستم عصبي مركزي بازي مي كند.


علاوه بر اين، سروتونين يك ناقل ثانوي پيام هم هست. سروتونين به مقدار زياد در دستگاه گوارش انسان ديده مي شود (حدود ۹۰%) و محل اصلي ذخيره آن هم در پلاكتهاي خون است.


در ادامه، بهترين و ساده ترين روشهاي مبارزه با استرس، فهرست مي شوند:


▪ برنامه روزتان را مطالعه نماييد و اگر روز پراسترسي پيش رو داريد، هرآنچه به كاهش استرس كمك مي كند، در برنامه وارد كنيد.


▪ زندگيتان را ساده كنيد.


▪ معنويتر شويد – من مسيحي هستم(منظور نويسنده خارجي مطلب است)، اما نزديكي به هر معبودي كه مي پرستيد، به كاهش استرس كمك مي كند.


▪ خوراكيهاي سالم بخوريد و از تحت فشار قرار دادن بدنتان بپرهيزيد. خوراكيهاي خام، فرآوري نشده يا رنگارنگ، همگي باعث كاهش استرس مي شوند.


▪ براي خود و آنهايي كه دوستشان داريد وقت بگذاريد.


▪ هنگام كار، وقفه هايي براي استراحت نگه داريد. ياد بگيريد كه زندگي و وقتتان را متعادل كنيد. كار هميشگي، راهي سريع براي بيمار شدن است.


▪ سازماندهي كنيد. دور خود چرخيدن، به كاهش بهروري مي انجامد. بهروري، مستلزم سازماندهي است.


▪ به كارهاي دلخواهتان بپردازيد. گرفتاري در رابطه اي نادرست، بن بست شغلي يا وضعيتي مشابه، به افزايش ميزان استرس منجر مي شود.


▪ از افراد متخصص كمك بگيريد! يك مشاور خوب، با پيشنهادهاي ماهرانه، به شما در موقعيتهاي موجد استرس كمك مي كند.


▪ زندگي را راحت بگيريد. خيلي جدي گرفتن دنيا و سعي در كسب حداكثر بهره مادي از هر لحظه از زندگي، ضرورتي ندارد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۷:۳۳:۱۲ توسط:sana موضوع:

رنگها، لباسها و روابط اجتماعي

رنگها، لباسها و روابط اجتماعي

سبز نمادي از رشد و شكوفايي بوده و از آنجايي كه پرانرژيترين رنگ محسوب ميشود، با پوشيدن آن احساسي از تندرستي و خوشبختي را در فرد ايجاد ميكند...


از آنجايي كه رنگها در دنياي مد و لباس اهميت خاصي داشته و معاني گوناگوني را انتقال ميدهند، طراحان همواره در بهكار بردن آنها توجه ويژهاي نشان داده و به دنبال آن اثرات متفاوتي بر خلق و خوي افراد باقي ميگذارند.

به گفته نورما كامالي، يكي از طراحان مد: «بهطور كلي سياه رنگي برگزيده و ممتاز است، اما امروزه كاربرد كمتري داشته و بيشتر در مراسم عزاداري به كار برده ميشود. در صنعت مد، رنگ سياه رنگي است كه در بروز يا تشديد حالت افسردگي و غم دخالت دارد.» اين در حالي است كه دكتر جوديت واترز، استاد روانشناسي دانشگاه فرلي ديكنسون معتقد است: «رنگهاي روشن باعث افزايش روحيه و ايجاد حالت شادابي، به ويژه پس از روزهاي غمگين زمستان ميشود.»

از طرفي مردم بيش از آنكه به حرفهاي شما توجه داشته باشند به لباسي كه پوشيدهايد توجه دارند. بنابراين رنگها ميتوانند همچون مهماني ناخوانده بر روابط شما با ديگران تأثير بگذارند. به همين ترتيب شايد پوشيدن لباسهاي با رنگهاي اسپرت و نمايشي به كمي اعتماد به نفس نياز داشته باشد. به طوري كه به عقيده جون روچ، از مشاورين طراحي و مد: در صورتي كه نميخواهيد توجه و واكنش ناخودآگاه مردم را به سوي خويش جلب نماييد بهتر است اين رنگها را در لباسهاي خود بهكار نبريد چرا كه نميتوانيد خود را در آنها پنهان كنيد.» از طرف ديگر توصيه واترز اين است: «اگر ميخواهيد جدي گرفته شويد بهتر است به جاي رنگهاي تند و فسفري بيشتر از رنگهاي مات استفاده كنيد.»

كامالي نيز همانند روچ كه معتقد است رنگها به انسان انرژي ميدهند، ميگويد: «تنوع رنگي الهامبخش است. پوشيدن لباسهاي رنگي در افراد تجربهاي بسيار متفاوت از پوشيدن لباسهاي سياه را ايجاد ميكنند. رنگها مانند خورشيد مملو از نور و روشنايياند و حالتي خوشبينانه و زندگيبخش را به وجود ميآورند.» به نظر روچ؛ سبز نمادي از رشد و شكوفايي بوده و از آنجايي كه پرانرژيترين رنگ محسوب ميشود، با پوشيدن آن احساسي از تندرستي و خوشبختي را در فرد ايجاد ميكند. نارنجي نيز از انرژي زيادي برخوردار است و گرما، آتش و حاصلخيزي را القا ميكند. اين در حالي است كه زرد، يكي ديگر از رنگهاي پرانرژي، سرزندگي، حركت وجواني را به ارمغان ميآورد.www.zibaweb.com

اما سرخ، مفهومي از حمايت، شجاعت، و علاقه و اشتياق شديد را با خود دارد. در اين ميان طيفهاي مختلف آبي هر يك معاني متفاوتي را انتقال ميدهند: آبي روشن نمادي از آب، آسمان و بهشت، آبي متوسط دوستي و صميميت خالصانه، و آبي كهربايي زورمندي، چالاكي و جنبش به همراه دارد. ارغواني نيز كه هميشه از رنگ هاي سلطنتي به شمار ميرفته از جمله رنگهايي است كه قدرت، بزرگي و فراواني را به نمايش ميگذارد. اما بنفش از آنجايي كه باعث برانگيختن هيجانات و عواطف ميگردد، به نظر روچ بهتر است در اطراف افراد بيمار بهكار برده نشود زيرا با تخليه هيجاني او، وي را ضعيفتر ميكند.
اكنون ورا وانگ، يكي ديگر از طراحان لباس به سراغ طراحي لباسهاي رنگي به جاي لباسهاي هميشه سفيد عروس رفته و ميگويد: «به همان اندازه كه عاشق سنت لباس سفيد براي عروس هستم، فكر ميكنم كمي تخطي از اين سنت هم ميتواند زيبا و جالب باشد. بهكار بردن رنگهاي آبي، صورتي، زرد و سبز روشن به جاي سفيد در لباس عروس غيرمنتظره و بسيار هيجانانگيز است.»

به عقيده كامالي رنگ در مدهاي لباس چيزي بيش از تمايلات آني و بيهدف بوده و تغييرات ناگهاني در آن بيشتر از ايجاد و تغييرات فاحش در مدل لباس تأثير ميگذارد. رنگ همچون خوني در رگهاي دنياي مد در جريان است.ترجمه: ر س روحاني

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۷:۳۳:۰۰ توسط:sana موضوع:

كشوري كه نوشابه خانواده را ممنوع كرد

امارات متحده عربي در نظر دارد قانوني را وضع كند تا با اجراي آن مصرف نوشابههاي گازدار سايز بزرگ در اين كشور كاهش يابد.
با توجه به افزايش مشكلات اضافه وزن و چاقي در امارات، دولت اين كشور در نظر دارد تا با وضع قوانين جديد مصرف بيش از اندازه نوشيدنيهاي گازدار را در اين كشور كاهش دهد.

كابينه دولت امارات، اخيرا اقدامات لازم را براي بهبود وضعيت سلامت و تغذيه در اين كشور طي جلسات مختلفي بررسي كرده است. اين طرحها عبارت از محدوديت در اندازه نوشابههاي گازدار، اعمال محدوديت و كنترل تبليغات موادغذايي ناسالم و همچنين نمايش ميزان كالري هر غذا روي بستهبندي آن هستند. براساس يك تحقيق صورت گرفته در سال 2012 كه در مجله سلامت پزشكي bmc منتشر شده، امارات متحده رتبه پنجم چاقي را در ميان كشورهاي جهان دارد.

به نقل از رويترز، فدراسيون بينالمللي ديابت idf نيز اعلام كرده كه بيش از 745 هزار نفر در امارات، مبتلا به ديابت هستند. كارشناسان معتقدند حتي نوشيدنيهاي گازدار سايز كوچك حاوي پنج قاشق شكر هستند كه بيشتر از نياز يك روزه و يا بيشترِ يك فرد به مواد قندي است اما حتي افرادي كه در اين كشور مبتلا به چاقي و ديابت هستند همچنان از اين نوشيدنيها مصرف ميكنند.

در واقع تغيير عادات و رژيمهاي غذايي و سبك زندگي فعال و پرتحرك كليد سلامتي است. در اين ميان نوشيدنيهاي گازدار تنها عامل بروز چاقي و ديابت نيستند بلكه به طور كلي رژيمهاي غذايي ناسالم اين اختلالات را به وجود ميآورند. پيش از امارات طرح ممنوعيت فروش نوشيدنيهاي گازدار شيشه بزرگ در نيويورك نيز به اجرا درآمده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۷:۳۲:۴۸ توسط:sana موضوع:

جمجمه تيمور لنگ +عكس

در سال 1941 مقارن با جنگ جهاني دوم آرامگاه امير تيمور گوركاني بدست محققان شوروي شكافته شد تا با بدست آوردن بقاياي وي چهره اصلي اورا ترسيم كنند. در نبش قبر تاييد شد كه يك پاي جنازه از پاي ديگرش كوتاه تر است.

جالب اينجاست كه بر روي تابوت نوشته شده بود هركس اين قبر را بگشايد جنگ را به كشور خود آورده است. چندي پس از گشودن قبر تيمور آبمانها طي عمليات بارباروسا را بر عليه شوروي شروع كردند. جسد تيمور اگرچه يكسال بيرون بود ولي چند روز پس از دفن مجدد وي تيمور قواي شوروي در نبرد استالينگراد پيروز شدند.تيمور لنگ در سال 1336 ميلادي در قبيله اي از قبايل تركستان متولد شد. او پسر يكي از مالكان مشهور ناحيه كش از توابع سمرقند بود. در زمان جنگ هاي قبيله اي رشادت فراواني از خود نشان داد كه منجر به ازدواج وي با دختر يكي از بزرگترين خانات ترك شد. ازدواجي كه وي را به روياي هميشگي اش رساند.. يعني تبديل شدن به قهرمان روياهاي خود چنگيز. او قبايل ترك آسياي ميانه را متحد كرد و تمام آن مناطق را فتح نمود. در خوارزم او فرمان قتل عام خوارزميان را صادر كرد.

تيمور پس از فتح آسياي ميانه به ايران لشگر كشيد. پس از قتل عامي هولناك در هرات از سر كشته شدگان مناره ساخت بلافاصله توس و نيشابور را فتح و مازندران و گيلان را اشغال كرد . از آنجا قصد آذربايجان كرد و پس از تصرف آذربايجان قفقاز ارمنستان و كردستان به لرستان لشگر كشيد. مقاومت لرها برابر تيمور منجر به يكي از غم انگيز ترين فجايع تاريخ ايران شد كه روايت هولناكش در منابع دوره تيموري به خوبي آمده است.

تيمور اصفهان را نيز فتح كرد و فرمان به كشتار مردم اين شهر داد. منابع زمان وي هزاران كودك يتيم و بي پناه اصفهاني كه تيمور ايشان را "خاك نشينان" مي خواند گزارش مي كند. پس از قتل عام اصفهان تيمور به اصفهاني هاي بازمانده دستور داد اجساد سربازان مقتولش را خاك كنند.

شيراز با درايت شاعر بزرگ شهر خواجه حافظ از قتل عام نجات يافت. تيمور بعدها پس از فتح و قتل عام در هندوستان، مسكو را نيز فتح كرده و به آتش كشيد. حمله تيمور به خاك عثماني نتيجه داد و خليفه عثماني اسير تيمور شد. بعدها او مملوكين مصر نيز را به زانو در آورد.

كاتبانِ دركاب تيمور از وي چهره هولناكي به تصوير كشيده اند. مردي بيرحم كه در راه كشورگشايي از قتل عام هراسي نداشت و خون خلق را براحتي بر زمين ميريخت.

با اينحال تيمور مردي شاعرپيشه و ادب دوست نيز بود. قرآن را از بر داشت و حنفي مذهب بود. نمازش جز در ميدان جنگ قضا نميشد و هنرمندان و صنعتگران را تا زماني كه در ركابش بودند مينواخت.

ميگويند اگر نام يكي از دهها هزار سربازش را ميشنيد هميشه بخاطر ميسپرد. با هر دو دست شمشير ميزد و با هر دو دست مينوشت. قرآن را از آخر به اول مي خواند و با هر دو گوش سخنان دو نفر را مجزا همزمان مي شنيد و پردازش مي كرد. خطي خوش نيز داشت.

او در 1407 ميلادي درگذشت. آرامگاه او در سمرقند مورد احترام ازبكان است. جسد تيمور طي تحقيقات سرگئي گراسيموف مشخص شد كه 170 سانتيمتر بوده و تبار وي مغولي سيبريايي تشخيص داده شد كه احتمال دارد ادعاي نسب بردن وي از چنگيز صحيح بوده باشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۷:۳۲:۳۵ توسط:sana موضوع:

سفر دور دنيا به خاطر دوستي اينترنتي +عكس

اگر از شبكه هاي اجتماعي استفاده كرده باشيد حتما با گزينه "افرادي كه ممكن است بشناسيد" روبرو شده ايد. در اين گزينه با توجه به الگوريتم هاي خاصي به شما نشان مي دهد كه افرادي هستند كه ممكن است با شما جور باشند و بتوانيد دوست شويد.

بسياري از مردم اين پيشنهادهاي بيهوده را ناديده مي گيرند و بدون تفكر از آن مي گذرند ولي برخي نيز هستند كه دوست دارند آن را بيابند. "ويكتور ون روزم" يك جوان 24 ساله بلژيكي است كه طبق گفته يكي از شبكه هاي اجتماعي مي توانست دوست خوبي براي يك مرد 49 ساله در تگزاس باشد.اين جوان براي آنكه بتواند اين رابطه دوستي را بيابد سوار بر هواپيما مسير 8000 كيلومتري را سفر كرد تا در نهايت به فرد مورد نظر برسد. اين مرد 49 ساله هنرمندي بود كه در عرصه نقاشي و مجسمه سازي فعاليت مي كرد و معاشرت چند روزه باعث شد تا آن ها دوست شوند.

ويكتور پس از اين سفر عجيب و غريب اعلام كرد كه قصد دارد براي يافتن دوستان اجتماعي بيشتري به دنيا سفر كند و يافتن آن ها را براي خود افتخار مي داند.


♥خدايا همه مريضاي اسلامو شفا بده.خخخخ


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۷:۳۲:۲۴ توسط:sana موضوع:

دخترخانم ها مهريه را سنگين بگيريد

بايد مهريه رو يه جوري سنگين بگيرَن كه واقعا ضمانتي بشه برايِ حفظ زندگي ، روش هاي قبلي كه دخترخانما اتخاذ كرده بودند متاسفانه جواب نداده ، ولي من به فكر يه راه حل تازه افتادم كه انشاالله جواب ميده ، دختر خانم ها بيائيد از امروز مهريه ها رو سنگين بگيريد اما نه سنگين مادي كه سنگين معنوي
به گزارش جنوب نيوز؛ گاهي اوقات يك دلنوشته مي تواند حتي مفيدتر و كاربردي تر از يك مقاله علمي باشد.گاهي مغزي كه در آن دلنوشته است راه حل مي دهد و مخاطبانش را به فكر وا ميدارد. دل نوشته زير كه با زبان ساده و نثر شكسته نوشته شده است علاوه بر اين كه توصيه ها و راهنمايي هايي براي زوج هاي جوان دارد، براي آنها كه زندگيشان را پايان يافته ميبينند هم راهي را نشان داده است. راه حلي كه بديع است و شايد بتواند بسياري از مشكلات را حل كند. ايده اي زيبا كه صد البته بايد كارشناسي بيشتري روي آن صورت گيرد و نظرات شما هم ميتواند به پخته تر شدن اين راه حل كمك كند. ايده اي براي جلوگيري از جدايي.براي جلوگيري از فروپاشي يك خانواده و براي سوق دادن يك زندگي ظاهرا شكست خورده به سمت ساخته شدن مجدد بناي آن.

دخترخانم ها مهريه را سنگين بگيريد

توي اين دوره و زمونه يِ هزار رنگ كه اعتماد كردن به آدم ها به اين راحتي ها هم نيست؛ خيلي از خانوم ها فكر ميكنن كه با بالا بردن مبلغ مهريه مي تونن از مهم ترين تصميم زندگي شون يعني ازدواج محافظت كنن، منم با اينكه خانوم ها مهريه رو سنگين بگيرند موافقم اما به شرطه ها و شروطه ها ، مي پرسيد به چه شرط و شروطي؟ عرض ميكنم خدمتتون.
من ميگم ، بايد مهريه رو يه جوري سنگين بگيرَن كه واقعا ضمانتي بشه برايِ حفظ زندگي ، روش هاي قبلي كه دخترخانما اتخاذ كرده بودند متاسفانه جواب نداده ، ولي من به فكر يه راه حل تازه افتادم كه انشاالله جواب ميده ، دختر خانم ها بيائيد از امروز مهريه ها رو سنگين بگيريد اما نه سنگين مادي كه سنگين معنوي ، يه جوري كه به بركت اون ، معنويت زندگي هاتون استوار وپا برجا بمونه . شايد بد نباشه اگه مهريه هاتون رو سواي سكه و مال و منال (مهم نيست چند تا سكه باشه) چهارده بارپياده روي در اربعين حسيني از نجف تا كربلا قرار بديد اونهم بشرطِ همراهيِ زوج در كنار زوجه باشه ، تا به بركت حسينِ زهرا ، زندگي هاتون خوش و عاقبتتون ختم بخير بشه. اميدوارم اين بشه رسمِ زمونه ي ما و براي نسلِ بعدي، يه ارثيه معنوي خوب بجا بذاريم.آمين/ مشرق

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۷:۳۲:۱۲ توسط:sana موضوع:

درست كردن كباب 111 متري براي ركورد شكني + عكس


چيني ها بازهم خاطره آفريدند ور در اقدامي جنجالي اقدام به طبخ كبابي به متراژ 111 متر كردند.

در طبخ اين سيخ كباب 111 متري حدود 450 كيلوگرم گوشت مصرف شد.

آشپزهاي چيني با تهيه طولاني ترين كباب جهان ركورد جهاني را شكستند.

طولاني ترين كباب جهان در سيخي 111 متري در شهر گوان جو تهيه شد.

آشپزها براي تهيه اين كباب، 450 كيلوگرم گوشت را در هفت ساعت به سيخ كشيدند.


ركورد قبلي طولاني ترين – 108 متر – كباب جهان در اختيار آشپزهاي ژاپني بود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۷:۳۱:۵۹ توسط:sana موضوع:

اميد يعني..........


اميد يعني بدوني٬ تا هستي ميتوني تغيير كني و دنيا رو تغيير بدي.
اميد يعني بدوني٬ خداوند دوستت داره و اگه به تو زمان داده معنيش اينه كه توي اين فرصت ميشه يه كارايي كرد.
اميد يعني اين كه هميشه بخشش خداوند را از اشتباه خود بزرگتر بدانيم.
اميد يعني اين كه اگر دانه ي زندگي صد بار از دستمان رها شد٬باز هم براي برداشتن و به مقصد رساندن آن به ابتدا برگرديم اين بار٬ محكم تر گام برداريم.
مطالب خواندني, اميد به خدا

هر چيزي از جنس خداست.
مي دوني چرا؟
چون جز خدا چيزي وجود نداره!
و نقطه ي مقابل خدا «هيچي»يه.
پس هر چيزي لياقت اينو داره كه عاشقش بشي!
البته اينو فراموش نكن: گاهي اوقات خشم هم يكي از جلوه هاي عشقه!
اميد يعني اينكه بدوني:

براي انجام كارهاي بزرگ هميشه نميشه يك گام بزرگ برداشت
بعضي وقتا هم بايد يه عالمه گام كوچيك برداريم

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۷:۳۱:۴۷ توسط:sana موضوع:

وقتي به نظر ميرسد زندگي به زمينت ميزند،


وقتي به نظر ميرسد زندگي به زمينت ميزند،

جرأت كن و با زندگي بستيز…

وقتي احساس خستگي ميكني، جرأت كن و به راهت ادامه بده…

وقتي زمانه سخت ميشود، جرأت كن و از آن سختتر شو…

وقتي عشق آزارت ميدهد، جرأت كن و دوباره عاشق شو…

وقتي كسي را در رنج ديدي، جرأت كن و او را التيام بده…
وقتي كسي را ديدي كه گم شده است، جرأت كن و

راه را به او نشان بده…

وقتي دوستي به زمين افتاد، جرأت كن و اولين كسي باش

كه دستش را بسويش دراز ميكند…

وقتي احساس شادماني ميكني جرأت كن ودل كسي راشادكن

وقتي روز به انتها ميرسدجرأت كن وبه اين احساس برس كه

يشترين تلاشت را كردهاي…

جرأت كن و به بهترين كسي كه ميتواني تبديل شو…

هميشه جرأت كن!

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۷:۳۱:۲۹ توسط:sana موضوع:

يادمان باشد...........


يادمان باشد كه : او كه زير سايه ي ديگري راه مي رود ، خودش سايه اي ندارد .
يادمان باشد كه : هرروز بايد تمرين كرد دل كندن از زندگي را .
يادمان باشد كه : زخم نيست آنچه درد مي آورد ، عفونت است .
يادمان باشد كه :در حركت هميشه افق هاي تازه هست .
يادمان باشد كه : دست به كاري نزنم كه نتوانم آنرا براي ديگران ! تعريف كنم .
يادمان باشد كه : آنها كه دوستشان مي دارم مي توانند دوستم نداشته باشند .
يادمان باشد كه : حرف هاي كهنه از دل كهنه بر مي آيند ، يادمان باشد كه كه دلي نو بخرم .
يادمان باشد كه : فرار راه به دخمه اي مي برد براي پنهان شدن نه آزادي .
يادمان باشد كه : باور هايم شايد دروغ باشند .
يادمان باشد كه : لبخندم را توى آيينه جا نگذارم .
يادمان باشد كه : آرزوهاي انجام نيافته دست زندگي را گرفته اند و او را راه مي برند .
يادمان باشد كه : لزومي ندارد همانقدر كه تو براي من عزيزي ، من هم برايت عزيز باشم .
يادمان باشد كه : محبتي كه به ديگري مي كنم ارضاي نياز به نمايش گذاشتن مهر خودم نباشد .
يادمان باشد كه : براي ديدن بايد نگاه كرد ، نه نگاه !
يادمان باشد كه : اندك است تنهايي من در مقايسه با تنهايي خورشيد .
يادمان باشد كه : دلخوشي ها هيچكدام ماندگار نيستند .
يادمان باشد كه : تا وقتي اوضاع بدتر نشده ! يعني همه چيز رو به راه است .
يادمان باشد كه : هوشياري يعني زيستن با لحظه ها .
يادمان باشد كه : آرامش جايي فراتر از ما نيست .
يادمان باشد كه : من تنها نيستم ما يك جمعيتيم كه تنهائيم .

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۷:۳۱:۰۷ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]

RSS

POWERED BY
sitearia.ir

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / آهنگ پیشواز / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبچت رومطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا / لوله PVC / اتوبار / اجاره جرثقیل