بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

بزرگترين وبلاگ تغذيه و سلامت

حلزونها، باهوش‌تر از تصورات پيشين

حلزونها، باهوش‌تر از تصورات پيشين


حلزونها از شهرت خوبي برخوردار نيستند و در كنار كندي و لزج بودنشان، در تمدنهاي باستاني از آن به عنوان نمادي براي نمايش دادن شيطاني بودن افراد استفاده مي‌شده است.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اكنون دانشمندان دانشگاه اكستر نشان داده‌اند كه اين موجودات ممكن است باهوشتر، كاردان‌تر و جالبتر از تصورات پيشين باشند.

اين محققان رفتارهاي 450 حلزون باغچه را بررسي و حركات آنها را با استفاده از چراغهاي ال‌اي‌دي متصل به صدفشان، رنگهاي فرابنفش و عكاسي زمان گذر ثبت كردند.


آنها دريافتند كه اين موجودات مي‌توانند طول يك باغچه متوسط را در يك شب پيموده و به سرعت يك متر در ساعت برسند و همچنين بر روي مايع لزج ساير حلزون‌ها به عنوان راهي براي صرفه‌جويي در انرژي بلغزند.

اين يافته‌ها نشان داده كه چگونه حلزونها مي‌توانند فواصلي تا 25 متر را در يك دوره 24 ساعته طي كنند و به دنبال مناطق سرپناه مانند علفهاي بلند، درختان يا اجسامي مانند اسباب‌بازي سگها كه در طول شب در باغچه مانده‌اند، مي‌گردند.

اين محققان همچنين دريافتند كه حلزونها به شكل كارواني حركت كرده و بر روي ماده لزج ساير حلزون‌ها براي صرفه‌جويي در انرژي سر مي‌خورند.

تصور مي‌شود كه يك حلزون مي‌تواند تا 30 درصد از انرژي خود را فقط طي توليد ماده لزج مصرف كند.

اين پژوهش به عنوان منبعي براي صاحبان سگها انجام شده كه حيواناتشان در معرض انگل مرگبار كرم ريه موسوم به Angiostrongylus vasorum هستند كه توسط حلزونها منتشر مي‌شود.

تعداد حلزونها در سالهاي اخير به دليل آب‌وهواي مرطوب و شرايط مطلوب توليدمثل افزايش چشمگيري داشته و در سال گذشته انجمن باغباني سلطنتي 50 درصد افزايش در تعداد حلزون‌ها را گزارش كرده بود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۰:۲۰ توسط:sana موضوع:

پرواز آزمايشي محدود تاكسي فضايي جديد ناسا

پرواز آزمايشي محدود تاكسي فضايي جديد ناسا


دانشمندان براي آزمايش رايانه پروازي و تجهيزات ناوبري فضاپيماي دريم‌چيسر، آن را توسط يك بالگرد به پرواز درآوردند.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين آزمايش انتقال محدود به منظور آماده‌سازي براي اولين پرواز بدون كمك اين فضاپيما در پائيز سال جاري با موفقيت در كاليفرنيا انجام شد.

اين آزمايش كه در آن خلبانان براي اولين بار يك خودروي كاملا كاربردي دريم‌چيسر را در هوا شناور كرده بودند، دو ساعت به طول انجاميد و فضاپيما در آينده در همين مسير بطور مستقل پرواز خواهد كرد.

اين فضاپيماي جديد قرار است بر روي موشك اطلس پنج ناسا براي انتقال فضانوردان اين سازمان به ايستگاه فضايي بين‌المللي و بالعكس به پرواز درآيد.


يك بالگرد جرثقيل هوايي اريكسون نسخه آزمايشي خودروي پروازي دريم‌چيسر را از زمين بلند كرده و در مسافت نزديك به پنج كيلومتر بر روي يك بستر درياچه خشك در پايگاه نيروي هوايي ادواردز با حداكثر ارتفاع 3.7 كيلومتر به پرواز درآورد.

به گفته ناسا، اين فضاپيما پس از طي اين مسير مشخص، در آزمايشات پرواز و فرود آينده در درايدن پرواز خواهد كرد.

رايانه پروازي در كنار سيستمهاي هدايتگر، ناوبري و كنترل دريم‌چيسر در طول اين پرواز آزمايش شده و ارابه فرود و موازنه دماغه و بال هواپيما به كار گرفته شدند.

اين دومين آزمايش انتقال محدود خودروي پروازي دريم‌چيسر بوده كه توسط شركت سيرا نوادا انجام شده است.

داده‌هاي بدست آمده از اين آزمايش به ارائه اطلاعات ارزشمند در مورد سخت‌افزار و عمليات زميني فضاپيما خواهد پرداخت كه زمينه را براي آزمايشات پرواز آزاد آن در پائيز امسال هموار خواهد كرد.

پيش از اين آزمايش، سيستمهاي ترمز و فرود دريم‌چيسر طي آزمايشات يدكش زميني در سرعتهاي بالا بررسي شد و مهندسان شركت سيرانوادا همچنين رايانه و سيستمهاي نرم‌افزار فضاپيما به همراه تجهيزات و فرمان را آزمايش كردند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۳۰:۰۶ توسط:sana موضوع:

جرمي كه سيارات و غول‌هاي گازي در منظومه شمسي اشغال كرده‌اند+تصاوير

جرمي كه سيارات و غول‌هاي گازي در منظومه شمسي اشغال كرده‌اند+تصاوير


«فيليپ دتمر» انيميشني را طراحي كرده كه ميزان جرمي كه سيارات و خورشيد در منظومه شمسي اشغال كرده‌اند را به نمايش مي‌گذارد.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان (ايسنا)، زمين يكي از چهار سياره خاكي (سيارات جامد و فلز محور) است و غول‌هاي گازي از قبيل عطارد، ناهيد و مريخ نيز در اين سيستم خورشيدي به چشم مي‌خورند.

انيميشن ارائه‌شده نشان مي‌دهد سيارات خاكي به همراه يكديگر كسر كوچكي از جرم منظومه شمسي را به خود اختصاص داده‌اند.

در اين گرافيك زمين در مقايسه با غولي چون ژوپيتر ريز به نظر مي‌رسد و عجيب‌تر از آن مقايسه جرم خورشيد با مابقي منظومه شمسي است.

انتهاي پيام


مقايسه جرمي كه سيارات خاكي و غول‌هاي گازي اشغال كرده‌اندجرمي كه خورشيد در منظومه شمسي اشغال كرده است


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۹:۵۲ توسط:sana موضوع:

ديالوگ هاي سينماي ايران وجهان

سگ كشي - بهرام بيضايي

تو اين دنيا از يه نفر كه معذرت ميخواي، بقيه واميستن تو صف...لورل و هاردي

هاردي : فردا دم آفتاب اعداممون مي كنن.
لورل : كاش فردا هوا ابري باشه...ضيافت - مسعود كيميايي

پولداري كه واست بي*كسيو صاف و صوف نمي*كنه مؤمن. اون كسي كه واست كسي باشه اين*ور بي*پوليته. اصلاً خودپولداريه كه برات كس نمي*ذاره. اون كسي كه رفيق پولداريت باشه، ناكسه.

سلامتي سه تن ... ناموس و رفيق و وطن ... سلامتي سه كس ... زنداني و سرباز و بي كس ... سلامتي آزادي ... سلامتي زندوني هاي بي ملاقات ....قيصر - بهروز وثوق

كي واسه من يه نخود مردونگي رو كرد كه من واسش يه خروار رو كنم؟
(خانه اي روي آب)

اگه ميدونستم سرنوشت ما رو كي ميبافه حتما ازش ميخواستم مال منو كلا
بشكافه(رئيس - مسعود كيميايي) ـ رئيس( داريوش ارجمند): باباتو مي شناختم! قديما با آفتابه عرق ميخورد، حالا "ضاي " والضالين نمازشو قد اتوبانِ قم ميكشه!
(ناخدا خورشيد - ناصر تقوايي)

ـ ناخدا خورشيد؟ همون كه يه دست نداره؟!
ـ نه! همون كه يه دست داره!(همايونارشادي- فيلم بادبادك باز)
ـ پدر: خوب هر چي ملا يادت داده رو ول كن فقط يك گناه وجود داره اونم دزديه و السلام . هر گناه ديگه اي هم نوعي دزديه. اگر مردي و بكشي يك زندگي و مي دزدي، حق زنش و ازداشتن شوهر مي دزدي. وقتي دروغ مي گي حق كسي و از دونستن حقيقت مي دزدي. وقتي تقلب مي كني حق و از انصاف مي دزدي. مي فهمي؟


(كندو-فريدون گله):
آق حسيني حكم كردي ميخوام حكمتو بخونم باس تا آخرش واستي نگا كني ..

چرا به بتهاي مرده سنگ بزنم وقتي بتهاي زنده فراوانند ( زنده ياد حسين پناهي - روز واقعه)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۹:۳۸ توسط:sana موضوع:

دختر كارتن خوابي كه دانشجوي دانشگاه كمبريج شد! +عكس

نقل قول: يك دختر كارتن خواب اهل منچستر انگليس موفق شد به دانشگاه كمبريج راه پيدا كند. اين دختر 17 ساله چند ماه قبل از امتحانات ورودي به دانشگاه سراسري دچار بحران خانوادگي شد بطوريكه مجبور شد مدتي در خانه دوستش اقامت كرده و بعد از چند روز آواره خيابانها باشد.
در كمال ناباوري همگان اين دختر موفق شد در امتحان تستي و عملي و مصاحبه اين دانشگاه معتبر پذيرفته شده و از سال جديد تحصيلي دانشجوي آنجا باشد.
او كه اكنون زندگي اش كاملا متحول شده و هنوز باور نميكند به اين دانشگاه راه پيدا كرده است ميگويد : من همه اين موفقيتها را مديون معلم كالجم هستم. او وقتي شرايط مرا فهميد و چون ميدانست شاگرد درسخواني هستم از من خواست به كالج برگردم و در امتحانات شركت كنم. او بهترين مشوق من در زمينه ادامه تحصيل بود.


او اضافه ميكند: سخت ترين كار مصاحبه با مديران كمبريج بود. اگرچه همه معلمان در طول دوران تحصيلم معتقد بودند من ميتوانم در آكسفورد و يا كمبريج پذيرفته شوم اما هنوز هم اين اتفاق را باور نميكنم. او اكنون در يك رستوران شبانه، هفته اي سه شب مشغول كار است و توانسته است يك اتاق كوچك اجاره كند. او كه قرار است در رشته روانشناسي ادامه تحصيل دهد اميدوار است بتواند آينده بهتري داشته باشد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۹:۲۳ توسط:sana موضوع:

سريع‌ترين موتورسوار نابينا +تصوير

نقل قول: يكي از كارهايي كه نابينايان از انجام ان محروم هستند رانندگي با موتورسيكلت يا خودرو است زيرا براي رانندگي هميشه نياز به يك حواس جمع و چشماني بيناست تا موقعيت اطراف كاملا شناسايي شود اما اين نكات نمي توانند براي نابينايان با اراده محدود كننده باشد.
"استوارت گان" مردي 39 ساله است كه از قدرت بينايي محروم است توانست با علاقه اي كه به موتورسيكلت دارد يك ركورد جديد را در قسمت سرعت براي خود به ثبت برساند تا نامش براي سال آينده وارد كتاب ركوردهاي گينس شود.

اين مرد از كودكي علاقه به رانندگي داشته است و از همان زمان با كمك پدرش توانست بدون آنكه اطرافش را ببيند محيط را تشخيص داده و موتور سواري يا دوچرخه سواري كند. البته در اين راه بسيار اذيت هم شده و چندين بار آسيب هاي وحشتناكي به او وارد شده است.

اين مرد انگليسي چند روز پييش با يك موتور سيكلت مسابقه اي توانست پيستي را دور زده و خود را به سرعت 230 كيلومتر بر ساعت برساند. اين سرعت باعث شكسته شدن ركورد سرعت شده و نام اين مرد وارد كتاب ركوردهاي گينس خواهد شد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۹:۰۹ توسط:sana موضوع:

باهوش‌ترين اسب جهان ركورددار گينس شد

باهوش‌ترين اسب جهان ركورددار گينس شدباهوش‌ترين اسب جهان توانست در كتاب ركوردهاي جهاني گينس، ركورددار شود.

به گزارش سرويس «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «لوكاس» تحت آموزش‌هاي مالكش اين توانايي را پيدا كرده كه 35 حركت جذاب انجام دهد و اين ركورد را از آن خود كند.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اينترنتي ثبت ركوردهاي جهاني گينس،‌ اين ركورد در ماه آوريل سال 2010 ميلادي در كاليفرنيا بدست آمد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۸:۵۶ توسط:sana موضوع:

پسري با بيماري خنديدن!! + عكسمشكلات ژنتيكي و بيماري هاي عجيب ممكن است براي هر كسي به وجود آيد. اين بيماري ها باعث مختل شدن زندگي و سخت شدن شرايط براي بيمار و خانواده اش مي شود. گاهي اين بيماري به ظاهر جالب است اما باطني تاريك دارد.
"جيمز ادگار" پسر بچه 11 ساله اي است كه دچار يك بيماري عجيب شده است. بيماري او كه سندروم "مردفرشته اي" نام دارد باعث مي شود فرد بيمار مدام در حال خنديدن باشد و نتواند جلوي اين خنده را بگيرد به طوري كه تمامي قدرت هاي او تسليم خنده مي شوند.
اين سندروم كه به ظاهر شادي بسياري براي خانواده اين كودك به همراه دارد در اصل يادآور زجر و دردهايي است كه آن ها در تمام اين سال ها براي محافظت از اين كودك كشيده اند. اين بيماري باعث مي شود تا "جيمز" خيلي راحت ذوق زده شده و به خنده بيافتد.
اين بيماري تا به حال كمتر از 1000 نفر را در دنيا مبتلا كرده است.سندروم مرد فرشته اي به گونه اي است كه مغز بيمار در باور مشكلات بسته مي شود و توانايي يادگيري سختي ها را ندارد. آن ها شايد شادترين انسان ها روي زمين باشند اما به هر حال بيمار به شمار مي آيند.بيماري جيمز به گونه اي است كه او از همان بدو تولد به آن مبتلا بوده و از اين رو توانايي صحبت كردن يا درك احساسات و رفتار ديگران را ندارد چرا كه براي هركاري ميخندد و در سخت ترين شرايط نيز بايد از نحوه خنديدنش متوجه حالش شوند.
خانواده اين كودك كه وضع مالي درستي هم ندارند فعلا با كمك هاي خيريه توانسته اند پرستاران ويژه اي براي او بگيرند تا هميشه مراقبش باشند چرا كه درماني براي اين بيماري هنوز پيدا نشده است و پزشكان همچنان در تلاش هستند.
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۸:۴۲ توسط:sana موضوع:

دختري كه پنير خامه اي زبانش را باز مي كند+عكس ...

نقل قول:
زماني كه كودكان اولين كلمات خود را به زبان مي آورند تمام خانواده خوشحال شده و از شيرين زباني هاي كودك لذت مي برند اما برخي كودكان هستند كه خيلي دير سخن مي گويند و يا بر اثر مشكلاتي از اين قابليت محروم شده اند.

"فيلد تيلور" دختر بچه 3 ساله اي است كه به يك مشكل خاص دچار شده است. اين كودك مبتلا به سندروم "گلات1" است كه بر روي قدرت تكلم او تاثير گذاشته و قابليت سخن گفتن را در شرايط عادي از او مي گيرد.

اين بيماري در سال 1991 براي اولين بار ديده شد و به حدي نادر است كه از ان زمان تا كنون تنها 300 مورد در تمام دنيا ديده شده است كه البته درماني هم براي آن پيدا نشده و تمامي بيماران از قدرت تكلم محروم هستند.

اين دختر بچه انگليسي اما توانسته راهي عجيب را براي درمان اين بيماري پيدا كند. اين دختر تنها زماني مي تواند صحبت كند كه 4 بسته پنير خامه اي خورده باشد.

پزشكان در مورد اين موضوع مي گويند به نظر شكر و موادي كه در اين پنير وجود دارد باعث مي شود تا انرژي لازم به مغز رسيده و آن نيز مي تواند بخش ضعيف مربوط به تكلم را راه بياندازد. اين دختر اين روزها هفته اي يك كارتن پنير خامه اي مي خورد ومي تواند صحبت كند.
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۸:۲۵ توسط:sana موضوع:

ما دهـه شصـتي هـا سـوختـيم ...

فرزندان متولد دهه هاي ۴۰ و۵۰ و اوايل دهه ۶۰ در ايران
…ما بچه هاي كارتون هاي سياه و سفيد بوديم
كارتونهايي كه بچه يتيم ها ، قهرمانهايش بودند

ما پولهايمان را مي ريختيم توي قلك هايي به شكل نارنجك،
و مي فرستاديم جبهه
……
دهه هاي فجر، مدرسه هايمان را تزئين مي كرديم
توي روزنامه ديواري هايمان ، امام را دوست داشتيم
آدمهاي لباس سبز ريش بلند ،قهرمان هايمان بودند
آنروزها، هيچكدامشان شكمهاي قلمبه نداشتند.. وهنگامي كه اين قهرمانان، عراقي هاي شكم قلمبه را توي فيلمهاي سينما مي كشتند ،برايشان سوت مي زديم
شهيد كه مي آوردند، از ته دل زار زار گريه مي كرديم
اسرا كه برگشتند، شاد شاد خنديديم
ما از آژير قرمز مي ترسيديم
ما به شيشه خانه هايمان نوار چسب مي زديم از ترس شكستن ديوار صوتي
…ما توي زير زمين مي خوابيديم از ترس موشك هاي صدام

…ما چيپس نداشتيم كه بخوريم

حتي آتاري نداشتيم كه بازي كنيم
…ما ويديو نداشتيم
…ماهواره نداشتيم
ما را رستوران نمي بردند كه بدانيم همبرگر، كرم كارامل
و جوجه كباب چه شكلي است

….ما خيلي قانع بوديم به خدا
صحنه دارترين تصاوير عمرمان، عكس خانم هاي ميني ژوب پوشيده بود توي مجله هاي قديمي… يا زناني كه موهايشان باز بود توي كتاب هاي آموزش انگليسي

A.B.C.D

زنهاي فيلمهاي تلويزيون ما ، توي خواب هم روسري سرشان مي كردند
حتي توي كتابهاي علوممان هم با حجاب بودند
ما فكر مي كرديم بابا مامان هايمان ما را با دعا كردن به دنيا آورده اند

عاشق كه مي شديم رويا مي بافتيم
موبايل نداشتيم كه اس ام اس بدهيم
جرات نداشتيم شماره بدهيم مبادا گوشي را بابا هايمان بردارند
ما خودمان خودمان را شناختيم
جنسيتمان را يواشكي و در گوشي آموختيم
بدنمان را …هيچكس يادمان نداد
….و حالا گير افتاده ايم بين دو نسل
نسلي كه عشق و حال هايشان را توي ديسكوها، كاباره هاي لاله زار و شهرنوها كرده بودند
و نسلي كه دارد با فارسي وان ، من و تو ، ايكس باكس و

فيس بوك بزرگ مي شود

و هيچكدامشان مارا نمي شناسند و نمي فهمند

….ما نسل سوخته هستيم انصافا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۴ساعت: ۰۳:۲۸:۱۲ توسط:sana موضوع:

چت باکس


صفحات وبلاگ

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ][ ۵۵ ][ ۵۶ ][ ۵۷ ][ ۵۸ ][ ۵۹ ][ ۶۰ ][ ۶۱ ][ ۶۲ ][ ۶۳ ][ ۶۴ ][ ۶۵ ][ ۶۶ ][ ۶۷ ][ ۶۸ ][ ۶۹ ][ ۷۰ ][ ۷۱ ][ ۷۲ ][ ۷۳ ][ ۷۴ ][ ۷۵ ][ ۷۶ ][ ۷۷ ][ ۷۸ ][ ۷۹ ][ ۸۰ ][ ۸۱ ][ ۸۲ ][ ۸۳ ][ ۸۴ ][ ۸۵ ][ ۸۶ ][ ۸۷ ][ ۸۸ ][ ۸۹ ][ ۹۰ ][ ۹۱ ][ ۹۲ ][ ۹۳ ][ ۹۴ ][ ۹۵ ][ ۹۶ ][ ۹۷ ][ ۹۸ ][ ۹۹ ][ ۱۰۰ ][ ۱۰۱ ][ ۱۰۲ ][ ۱۰۳ ][ ۱۰۴ ][ ۱۰۵ ][ ۱۰۶ ][ ۱۰۷ ][ ۱۰۸ ][ ۱۰۹ ][ ۱۱۰ ][ ۱۱۱ ][ ۱۱۲ ][ ۱۱۳ ][ ۱۱۴ ][ ۱۱۵ ][ ۱۱۶ ][ ۱۱۷ ][ ۱۱۸ ][ ۱۱۹ ][ ۱۲۰ ][ ۱۲۱ ][ ۱۲۲ ][ ۱۲۳ ][ ۱۲۴ ][ ۱۲۵ ][ ۱۲۶ ][ ۱۲۷ ][ ۱۲۸ ][ ۱۲۹ ][ ۱۳۰ ][ ۱۳۱ ][ ۱۳۲ ][ ۱۳۳ ][ ۱۳۴ ][ ۱۳۵ ][ ۱۳۶ ][ ۱۳۷ ][ ۱۳۸ ][ ۱۳۹ ][ ۱۴۰ ][ ۱۴۱ ][ ۱۴۲ ][ ۱۴۳ ][ ۱۴۴ ][ ۱۴۵ ][ ۱۴۶ ][ ۱۴۷ ][ ۱۴۸ ][ ۱۴۹ ][ ۱۵۰ ][ ۱۵۱ ][ ۱۵۲ ][ ۱۵۳ ][ ۱۵۴ ][ ۱۵۵ ][ ۱۵۶ ][ ۱۵۷ ][ ۱۵۸ ][ ۱۵۹ ][ ۱۶۰ ][ ۱۶۱ ][ ۱۶۲ ][ ۱۶۳ ][ ۱۶۴ ][ ۱۶۵ ][ ۱۶۶ ][ ۱۶۷ ][ ۱۶۸ ][ ۱۶۹ ][ ۱۷۰ ][ ۱۷۱ ][ ۱۷۲ ][ ۱۷۳ ][ ۱۷۴ ][ ۱۷۵ ][ ۱۷۶ ][ ۱۷۷ ][ ۱۷۸ ][ ۱۷۹ ][ ۱۸۰ ][ ۱۸۱ ][ ۱۸۲ ][ ۱۸۳ ][ ۱۸۴ ][ ۱۸۵ ][ ۱۸۶ ][ ۱۸۷ ][ ۱۸۸ ][ ۱۸۹ ][ ۱۹۰ ][ ۱۹۱ ][ ۱۹۲ ][ ۱۹۳ ][ ۱۹۴ ][ ۱۹۵ ][ ۱۹۶ ][ ۱۹۷ ][ ۱۹۸ ][ ۱۹۹ ][ ۲۰۰ ][ ۲۰۱ ][ ۲۰۲ ][ ۲۰۳ ][ ۲۰۴ ][ ۲۰۵ ][ ۲۰۶ ][ ۲۰۷ ][ ۲۰۸ ][ ۲۰۹ ][ ۲۱۰ ][ ۲۱۱ ][ ۲۱۲ ][ ۲۱۳ ][ ۲۱۴ ][ ۲۱۵ ][ ۲۱۶ ][ ۲۱۷ ][ ۲۱۸ ][ ۲۱۹ ][ ۲۲۰ ][ ۲۲۱ ][ ۲۲۲ ][ ۲۲۳ ][ ۲۲۴ ][ ۲۲۵ ][ ۲۲۶ ][ ۲۲۷ ][ ۲۲۸ ][ ۲۲۹ ][ ۲۳۰ ][ ۲۳۱ ][ ۲۳۲ ][ ۲۳۳ ][ ۲۳۴ ][ ۲۳۵ ][ ۲۳۶ ][ ۲۳۷ ][ ۲۳۸ ][ ۲۳۹ ][ ۲۴۰ ][ ۲۴۱ ][ ۲۴۲ ][ ۲۴۳ ][ ۲۴۴ ][ ۲۴۵ ][ ۲۴۶ ][ ۲۴۷ ][ ۲۴۸ ][ ۲۴۹ ][ ۲۵۰ ][ ۲۵۱ ][ ۲۵۲ ][ ۲۵۳ ][ ۲۵۴ ][ ۲۵۵ ][ ۲۵۶ ][ ۲۵۷ ][ ۲۵۸ ][ ۲۵۹ ][ ۲۶۰ ][ ۲۶۱ ][ ۲۶۲ ][ ۲۶۳ ][ ۲۶۴ ][ ۲۶۵ ][ ۲۶۶ ][ ۲۶۷ ][ ۲۶۸ ][ ۲۶۹ ][ ۲۷۰ ][ ۲۷۱ ][ ۲۷۲ ][ ۲۷۳ ][ ۲۷۴ ][ ۲۷۵ ][ ۲۷۶ ][ ۲۷۷ ][ ۲۷۸ ][ ۲۷۹ ][ ۲۸۰ ][ ۲۸۱ ][ ۲۸۲ ][ ۲۸۳ ][ ۲۸۴ ][ ۲۸۵ ][ ۲۸۶ ][ ۲۸۷ ][ ۲۸۸ ][ ۲۸۹ ][ ۲۹۰ ][ ۲۹۱ ][ ۲۹۲ ][ ۲۹۳ ][ ۲۹۴ ][ ۲۹۵ ][ ۲۹۶ ][ ۲۹۷ ][ ۲۹۸ ][ ۲۹۹ ][ ۳۰۰ ][ ۳۰۱ ][ ۳۰۲ ][ ۳۰۳ ][ ۳۰۴ ][ ۳۰۵ ][ ۳۰۶ ][ ۳۰۷ ][ ۳۰۸ ][ ۳۰۹ ][ ۳۱۰ ][ ۳۱۱ ][ ۳۱۲ ][ ۳۱۳ ][ ۳۱۴ ][ ۳۱۵ ][ ۳۱۶ ][ ۳۱۷ ][ ۳۱۸ ][ ۳۱۹ ][ ۳۲۰ ][ ۳۲۱ ][ ۳۲۲ ][ ۳۲۳ ][ ۳۲۴ ][ ۳۲۵ ][ ۳۲۶ ][ ۳۲۷ ][ ۳۲۸ ][ ۳۲۹ ][ ۳۳۰ ][ ۳۳۱ ][ ۳۳۲ ][ ۳۳۳ ][ ۳۳۴ ][ ۳۳۵ ][ ۳۳۶ ][ ۳۳۷ ][ ۳۳۸ ][ ۳۳۹ ][ ۳۴۰ ][ ۳۴۱ ][ ۳۴۲ ][ ۳۴۳ ][ ۳۴۴ ][ ۳۴۵ ][ ۳۴۶ ][ ۳۴۷ ][ ۳۴۸ ][ ۳۴۹ ][ ۳۵۰ ][ ۳۵۱ ][ ۳۵۲ ][ ۳۵۳ ][ ۳۵۴ ][ ۳۵۵ ][ ۳۵۶ ][ ۳۵۷ ][ ۳۵۸ ][ ۳۵۹ ][ ۳۶۰ ][ ۳۶۱ ][ ۳۶۲ ][ ۳۶۳ ][ ۳۶۴ ][ ۳۶۵ ][ ۳۶۶ ][ ۳۶۷ ][ ۳۶۸ ][ ۳۶۹ ][ ۳۷۰ ][ ۳۷۱ ][ ۳۷۲ ][ ۳۷۳ ][ ۳۷۴ ][ ۳۷۵ ][ ۳۷۶ ][ ۳۷۷ ][ ۳۷۸ ][ ۳۷۹ ][ ۳۸۰ ][ ۳۸۱ ][ ۳۸۲ ][ ۳۸۳ ][ ۳۸۴ ][ ۳۸۵ ][ ۳۸۶ ][ ۳۸۷ ][ ۳۸۸ ][ ۳۸۹ ][ ۳۹۰ ][ ۳۹۱ ][ ۳۹۲ ][ ۳۹۳ ][ ۳۹۴ ][ ۳۹۵ ][ ۳۹۶ ][ ۳۹۷ ][ ۳۹۸ ][ ۳۹۹ ][ ۴۰۰ ][ ۴۰۱ ][ ۴۰۲ ][ ۴۰۳ ][ ۴۰۴ ][ ۴۰۵ ][ ۴۰۶ ][ ۴۰۷ ][ ۴۰۸ ][ ۴۰۹ ][ ۴۱۰ ][ ۴۱۱ ][ ۴۱۲ ][ ۴۱۳ ][ ۴۱۴ ][ ۴۱۵ ][ ۴۱۶ ][ ۴۱۷ ][ ۴۱۸ ][ ۴۱۹ ][ ۴۲۰ ][ ۴۲۱ ][ ۴۲۲ ][ ۴۲۳ ][ ۴۲۴ ][ ۴۲۵ ][ ۴۲۶ ][ ۴۲۷ ][ ۴۲۸ ][ ۴۲۹ ][ ۴۳۰ ][ ۴۳۱ ][ ۴۳۲ ][ ۴۳۳ ][ ۴۳۴ ][ ۴۳۵ ][ ۴۳۶ ][ ۴۳۷ ][ ۴۳۸ ][ ۴۳۹ ][ ۴۴۰ ][ ۴۴۱ ][ ۴۴۲ ][ ۴۴۳ ][ ۴۴۴ ][ ۴۴۵ ][ ۴۴۶ ][ ۴۴۷ ][ ۴۴۸ ][ ۴۴۹ ][ ۴۵۰ ][ ۴۵۱ ][ ۴۵۲ ][ ۴۵۳ ][ ۴۵۴ ][ ۴۵۵ ][ ۴۵۶ ][ ۴۵۷ ][ ۴۵۸ ][ ۴۵۹ ][ ۴۶۰ ][ ۴۶۱ ][ ۴۶۲ ][ ۴۶۳ ][ ۴۶۴ ][ ۴۶۵ ][ ۴۶۶ ][ ۴۶۷ ][ ۴۶۸ ][ ۴۶۹ ][ ۴۷۰ ][ ۴۷۱ ][ ۴۷۲ ][ ۴۷۳ ][ ۴۷۴ ][ ۴۷۵ ][ ۴۷۶ ][ ۴۷۷ ][ ۴۷۸ ][ ۴۷۹ ][ ۴۸۰ ][ ۴۸۱ ][ ۴۸۲ ][ ۴۸۳ ][ ۴۸۴ ][ ۴۸۵ ][ ۴۸۶ ][ ۴۸۷ ][ ۴۸۸ ][ ۴۸۹ ][ ۴۹۰ ][ ۴۹۱ ][ ۴۹۲ ][ ۴۹۳ ][ ۴۹۴ ][ ۴۹۵ ][ ۴۹۶ ][ ۴۹۷ ][ ۴۹۸ ][ ۴۹۹ ][ ۵۰۰ ][ ۵۰۱ ][ ۵۰۲ ][ ۵۰۳ ][ ۵۰۴ ][ ۵۰۵ ][ ۵۰۶ ][ ۵۰۷ ][ ۵۰۸ ][ ۵۰۹ ][ ۵۱۰ ][ ۵۱۱ ][ ۵۱۲ ][ ۵۱۳ ][ ۵۱۴ ][ ۵۱۵ ][ ۵۱۶ ][ ۵۱۷ ][ ۵۱۸ ][ ۵۱۹ ][ ۵۲۰ ][ ۵۲۱ ][ ۵۲۲ ][ ۵۲۳ ][ ۵۲۴ ][ ۵۲۵ ][ ۵۲۶ ][ ۵۲۷ ][ ۵۲۸ ][ ۵۲۹ ][ ۵۳۰ ][ ۵۳۱ ][ ۵۳۲ ][ ۵۳۳ ][ ۵۳۴ ][ ۵۳۵ ][ ۵۳۶ ][ ۵۳۷ ][ ۵۳۸ ][ ۵۳۹ ][ ۵۴۰ ][ ۵۴۱ ][ ۵۴۲ ][ ۵۴۳ ][ ۵۴۴ ][ ۵۴۵ ][ ۵۴۶ ][ ۵۴۷ ][ ۵۴۸ ][ ۵۴۹ ][ ۵۵۰ ][ ۵۵۱ ][ ۵۵۲ ][ ۵۵۳ ][ ۵۵۴ ][ ۵۵۵ ][ ۵۵۶ ][ ۵۵۷ ][ ۵۵۸ ][ ۵۵۹ ][ ۵۶۰ ][ ۵۶۱ ][ ۵۶۲ ][ ۵۶۳ ][ ۵۶۴ ][ ۵۶۵ ][ ۵۶۶ ][ ۵۶۷ ][ ۵۶۸ ][ ۵۶۹ ][ ۵۷۰ ][ ۵۷۱ ][ ۵۷۲ ][ ۵۷۳ ][ ۵۷۴ ][ ۵۷۵ ][ ۵۷۶ ][ ۵۷۷ ][ ۵۷۸ ][ ۵۷۹ ][ ۵۸۰ ][ ۵۸۱ ][ ۵۸۲ ][ ۵۸۳ ][ ۵۸۴ ][ ۵۸۵ ][ ۵۸۶ ][ ۵۸۷ ][ ۵۸۸ ][ ۵۸۹ ][ ۵۹۰ ][ ۵۹۱ ][ ۵۹۲ ][ ۵۹۳ ][ ۵۹۴ ][ ۵۹۵ ][ ۵۹۶ ][ ۵۹۷ ][ ۵۹۸ ][ ۵۹۹ ][ ۶۰۰ ][ ۶۰۱ ][ ۶۰۲ ][ ۶۰۳ ][ ۶۰۴ ][ ۶۰۵ ][ ۶۰۶ ][ ۶۰۷ ][ ۶۰۸ ][ ۶۰۹ ][ ۶۱۰ ][ ۶۱۱ ][ ۶۱۲ ][ ۶۱۳ ][ ۶۱۴ ][ ۶۱۵ ][ ۶۱۶ ][ ۶۱۷ ][ ۶۱۸ ][ ۶۱۹ ][ ۶۲۰ ][ ۶۲۱ ][ ۶۲۲ ][ ۶۲۳ ][ ۶۲۴ ][ ۶۲۵ ][ ۶۲۶ ][ ۶۲۷ ][ ۶۲۸ ][ ۶۲۹ ][ ۶۳۰ ][ ۶۳۱ ][ ۶۳۲ ][ ۶۳۳ ][ ۶۳۴ ][ ۶۳۵ ][ ۶۳۶ ][ ۶۳۷ ][ ۶۳۸ ][ ۶۳۹ ][ ۶۴۰ ][ ۶۴۱ ][ ۶۴۲ ][ ۶۴۳ ][ ۶۴۴ ][ ۶۴۵ ][ ۶۴۶ ][ ۶۴۷ ][ ۶۴۸ ][ ۶۴۹ ][ ۶۵۰ ][ ۶۵۱ ][ ۶۵۲ ][ ۶۵۳ ][ ۶۵۴ ][ ۶۵۵ ][ ۶۵۶ ][ ۶۵۷ ][ ۶۵۸ ][ ۶۵۹ ][ ۶۶۰ ][ ۶۶۱ ][ ۶۶۲ ][ ۶۶۳ ][ ۶۶۴ ][ ۶۶۵ ][ ۶۶۶ ][ ۶۶۷ ][ ۶۶۸ ][ ۶۶۹ ][ ۶۷۰ ][ ۶۷۱ ][ ۶۷۲ ][ ۶۷۳ ][ ۶۷۴ ][ ۶۷۵ ][ ۶۷۶ ][ ۶۷۷ ][ ۶۷۸ ][ ۶۷۹ ][ ۶۸۰ ][ ۶۸۱ ][ ۶۸۲ ][ ۶۸۳ ][ ۶۸۴ ][ ۶۸۵ ][ ۶۸۶ ][ ۶۸۷ ][ ۶۸۸ ][ ۶۸۹ ][ ۶۹۰ ][ ۶۹۱ ][ ۶۹۲ ][ ۶۹۳ ][ ۶۹۴ ][ ۶۹۵ ][ ۶۹۶ ][ ۶۹۷ ][ ۶۹۸ ][ ۶۹۹ ][ ۷۰۰ ][ ۷۰۱ ][ ۷۰۲ ][ ۷۰۳ ][ ۷۰۴ ][ ۷۰۵ ][ ۷۰۶ ][ ۷۰۷ ][ ۷۰۸ ][ ۷۰۹ ][ ۷۱۰ ][ ۷۱۱ ][ ۷۱۲ ][ ۷۱۳ ][ ۷۱۴ ][ ۷۱۵ ][ ۷۱۶ ][ ۷۱۷ ][ ۷۱۸ ][ ۷۱۹ ][ ۷۲۰ ][ ۷۲۱ ]


اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / دستگاه برش لیزر / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید /انجام پروژه متلبچت رومطراح و بهینه ساز سئو سایت سیروتا